İzmir körfezde hangi balık

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında angvil tarafından paylaşıldı.

1. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Savage Gear MPP 251cm 7-23gr
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Merhabalar. Bu dönemde İzmir körfezden hangi balık avlayabilirim. En rahat hangi balık gelir. Daha önceden istanbulda ve tekneden av yaptım. Fakat körfezde aksiyon yok gibi. Atıp saatlerce bekleniyor gibi. Yardımcı olur musunuz ?
    Not : Bu şekilde soru soran herkese körfezde ki balık avı yasağından bahsedilmiş. Bu durumun bilincindeyim o yüzden bu konuda bahsetmezseniz sevinirim. Zaten körfezden tutacağım balığı ağzı , solungacı yaralı olmaz ise salacağım. Ya da kedi köpeğe veririm. Benim amacım zevk almak.İzmirde hiç kıyıdan balık çekmedim. Öncelikle biraz heves gidermem lazım. Teşekkür ederim.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Mevsimine göre Çupra, Minekop alabilirsin. Yine gün ve saati denk geldi mi Levrekte alabilirsin. Konak civarında genelde kefal ve isparoz alınır. Kaya balığından gına gelir. Yakalayacağım ve yerim dersen inciraltı, güzelbahçe taraflarına git.

3. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

üçkuyular , bostanlı vapur iskelesinden bayraklıya doğru olan alan yasak !!!.

4. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Biliyoruz...

5. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Teşekkür ederim. Aslında balıkların gezme hacimlerini de bilmek lazım. Mesela körfezden çıkan levrek belki çupradan daha az cıva içerir. Çünkü daha çok geziyor olabilir. Ayrıca mesela inciraltı bu durumu ne kadar kurtarır. Yani 1 km lik biz uzaklık balıkların gidemeyeceği bir alanmıdır ki. Sonuç da o balık inciraltının batısına da gider doğusuna da. En temizi çeşmeye gitmek. Ama bu da imkan doğrultusunda zor. Ben biraz keyif almak istedim. Çünkü izmirde 3 yıldır balık tutmadım. Tutulacak gibi de değil. Körfez çok kayalık. Dip atmak bile marifet. Sürekli takılıyor. Şamandırada da alabileceğiniz kefal oluyor. Gopez ve zargana çıkarmı peki ? Gopez çıkarsa nasıl bir takım kullanabilirim kıyıdan ?. Tekrar teşekkür ederim.

6. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Göç başlamadı.Bu ayın 15 inde gelir çupralar,Aralık ın en fazla sonuna kadar sürer.Sanıyorum kalamarı kaçırdık

7. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Peki körfezde iğnelerin kayalara takılmaması için nasıl bir takım kullanıyorsunuz. Dip takımı sürekli takılıyor.

8. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Uzağa atıyordum, çekerken de kıyıya yakınlaştımı hızlı çekiyordum.Biraz da kamış yardımıyla yukardan...

9. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Teşekkürler. Ben de mantar falan denemeyi düşünüyorum. Kurşuna kinder kutusu, iğnelere de mantar denicem.

10. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Kinder kutusuyla hiç uğraşma derim. Takılmayan kurşunlar var tüp şeklinde onlardan temin et.

11. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Peki sadece kurşun mu takılır. İğne takılmaz mı ? Dün körfezde ava çıktım. Zaten çoğunluk kalamara atıyordu. Onu da çekemiyorlardı. O da yok yani. Yemli attım. Bir kaç kez vuran oldu birinde kaya balığı çektim. Defalarca takımı dibe taktım. İlginçtir ki en son takıldığında takım fırdöndü altından kopmadı. Makaradaki ipten koptu. Ben de Son verdim. Av yaptığım vakit 16:00 dan güneş batana kadar.

12. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Şu günlerde körfezi kefal bastı.Ayarlanabilir şamandıralı bir takım ile iri kefaller alınıyor.
    Tabandan 1 ila 3 karış yukarıya ekmekli bir şamandıralı takım atarsanız çok verim veriyor.

13. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:

Kayalık taşlık diplerde yüzde doksan kurşun takılır. Misinanın boşluğunu alırken yere sürttürürsen iğne takılabilir bu da genelde kıyı avında çok acemiyken yapılan bir hatadır. Taşa iğne takılırsa misinan iyiyse genelde iğne açılır Dipte deniz bitkileri varsa iğne takılır bazıları çok sağlam oluyor en sağlam 035 misina bile kopabiliyor. Dediğim boru kurşunladan temin et takımın boşluğunu alırken dikkatli davranırsan takılma problemin tamamen çözülür.

14. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Çupra isparoz lidaki gibi balıklar için hangi iğne kaç numara kullanmalıyım.
    Bu arada Kefal alan da göremedim hiç. Göztepe tarafında denk gelmedim.

15. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    optimum decathlon'da wmc 7210 Bn iğne var takım bağlamayı biliyorsan 4 numarası çok ideal bir iğne. owner 50173 4 numara bu saydığın avlar için ideal iğnelerden birisi. Çok kayalık yerde avlanıyorsan iğne takıldığında açılsın takım kopmasın istersen mustad 496 4 numara ve mustad 1251 c 4 numara kullanabilirsin. Eğer takım bağlamayı henüz bilmiyorsan saydığım Mustad iğnelerin hazır takımlarını tüm yemcilerde ve malzemecilerde 1 liraya falan bulabilirsin.

16. angvil

angvil İbrahim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    Takım bağlamayı biliyorum. Yalnız sizin bu yazdığınızı okumadan önce dün ben Mustad 496 3 numara aldım. 3 numara büyük mü gelecektir bu durumda ?

17. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    İğne boyu çok göreceli olabiliyor. 1 numara iğneye bazen parmak kadar balık yakalanıyor çok ufak iğneleriyse özellikle çupra yedikten sonra tükürebiliyor. 6 numara iğneyle kiloluk balık yakalandığına defalarca şahit oldum. Bunu biraz kendin tecrübe etmen lazım. Isparoz ve gopez hedefteyse mutlaka küçük iğne gerekiyor 5-6 numaralar bu konuda daha iyi. Körfezde ben hiç av yapmadım genelde kıyı avlarında Mordoğan,Çeşme,karaburun tercih ederim. Gece avlarında iyi balık yakalandığını duydum Alsancak iskelesi civarından fakat temiz olmadığını düşündüğüm için denemedim.