2.40 m ile 3.00 m spin kamış arasındaki fark

Konu, 'Kamışlar' kısmında KörfezDörtyol tarafından paylaşıldı.

1. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Merhabalar , bi alt konuda hangi kamış almam yönünde bir konu açmışdım okuma vsystemden vazgeçmeyip yeniden bir 2.40 m aldım,daha doğrusu bu kamışı sırf wtd aksiyonu için aldım.
    Şimdi ise su altı kullanmak ve daha ileriye sahteyi atabilmek için 3.00 m uzunluğunda atarı size kalmış bir kamış önerisi istiyorum..(3.60 lık olsada tercih edilirmi su altı için gerekirse önerin)
    Siz değerli arkadaşlarıma teşekkür ederim.

2. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Konuyu açdıkdan sonra gözüme vystem 3.00 m 20-60 atarlı kamış takıldı arkadaşlar sanırım bu kamışı alacağım.

3. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Aklımda deli sorular :s

Bu sefer bütçeyi zorlamam gerekiyor fakat zorlayamam gibi de duruyor..
    Acaba elimdeki kamışı satıp yukarıda bahsettiğin 300 cm 20-60 gr atarlı kamışı alsam hem wtd hemde daha uzun atış yapılabilir mi ?

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çok daha uzun atmak pek olası olmaz. Ama WTD işinde 3.00 genelde 2.40'tan daha iyi netice verir.

Daha uzak atış için, kamıştan önce, makine, misina ve yemi değiştirmek gerekecektir.

Şimdi şöyle bak. Kamışın atarı 20 - 60 gr. Bir de uzun. Bu kamışın boy avantajını göstermesi için, 40-50 gr gibi bir ağırlık atması lazım en azından. Ama senin atmayı düşündüğün şey, tahminen 20gr ancak çekiyor.

Eğer sahte filan atacaksan, daha düşük atarlı bir kamış daha iyi netice verecektir. Elbette iyi bir makinen, iyi bir ip misinan vs. olduğunu farzediyoruz.

5. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Hocam teşekkür edeerim, sizden anladığım şu diyorsunuzki 300 cm kamışlarla wtd aksiyonu daha iyi oluyor fakat daha uzun atışda pek fark olmayacağını söylüyorsunuz doğru değil mi, kullanılan malzemelerin aynı olduğunu varsayarsak?

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şöyle düşün. Eğer senin yemin 21 gr ise, atarı 5 - 25 gr olan ve 3.00 boyda bir kamışla, daha uzağa atarsın.

Ama 20 - 60 gr atarı olan bir kamışla, o yem kamışın sonuna kadar esnemesini sağlamaz. Yani atışa vereceğin güç, kamış tarafından iyice esneyerek emilecek, sönümlenecektir. Verdiğin gücün çok az bir kısmı yeme gider. Boy uzadığında, bu etki daha dramatik olur.

Yani, daha uzun boyla birlikte, daha uygun atarlı bir kamış bulman lazım. Şuralarda vardı öyle bir şey, bir saniye...

7. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Evet, balzermiş, diabolo diye bir şey. 3m boy var ve atarı 5-25 gr. Gidip alasın diye söylemiyorum. Sadece böyle kamışlar var, bir örnek veriyorum.

Ben bununla gümüş, zargana filan tutuyordum, eğlenceli oluyordu. Atışta ne kadar iyidir, değildir, bir şey söylesem yalan olur. Ama genel hissiyatım iyi netice verebileceği yönünde, zira orta - hızlı aksiyonlu bir kamış.

9. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Hocam tam olarak linki varmı arattım çıkmadı, benim kullandığım sahteler 20 25 30 gr oluyor genelde vsystem 10-40 kamışında bile 32 gr sahteyi 20 gr lık sahteyi atabildiğim yere kadar dahi atamadım..onun için atar değeri abartılı olmayacak kaydı ile ucuz yollu 75-150 tl arası bi kamış almaya karar verdim mümkünse sizi yormadan öneriler alabilir myiim vede diğer arkadaşlardan...

Protach carbospin pro 300 cm modelinin piyasadaki durumu nedir sanırım yok hiçbi sitede..

10. bearing

bearing erdal demir

atçekte atabileceğin mesafe aşağı yukarı belli. bu mesafeyi bilya transferli sahteler ile örgü ip ve ona uygun makaralı makine ile 10-20 metre civarı daha yukarı taşımak mümkün ama ondan sonrası yok.

o yüzden 3.6 veya 4.0 gibi kamışlarla daha uzağa atarım diye yanlış bir düşünce geziniyor ortalarda.

ayrıca kamış boyu arttıkça kamışın ağırlığı da arttığından avcıyı daha çabuk yorarlar.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Emin ol bilsem yazardım. Bunu nerden aldım onu bile bilmiyorum. Bugün, üsküdarda gezer iken, baktım yağmurda yok, malzemecilere uğradım. Bunun 2.40 olanından bir tanesini daha aldım. Bakarsın bir gün lazım olur. Herneyse, alırken gördüğüm, bende bunda vardıydı ama 3.00 idi dediğim için hatırlıyorum onun varlığını. Yoksa evin halini görsen, şurda bir yarım düzine spin vs. kamış duruyor. Sırtımı dayadığım yerde bir sürü spin makine filan, keşmekeş tam.

Tahminen bunun geçen sene almanyadan getirmiş olabilirim. Selim abi ve Roy, sana benden daha çok yardımcı olabilecektir sanıyorum.

12. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Okuma luremania 302 cm 14-45 atarlı var :)))

Bu sanki atarıda uzunluğuda uygun gibi ama hiçbi sitede yok.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Okuma'dan çektiğimi bir ben bilirim banghead idk idk

Böyle tecrübeleri söyleyince, ondan sonra yok marka düşmanı falan diyorlar birde idk idk banghead banghead

Dakka bir, gol bir vakası oldu bu. Aldık, denedik, ilk vuran balık, ki ancak bir karış filan bir istavritti, olan bu oldu idk

Şimdi gel, Okuma V System bilmem ne telespin bu kamışı tavsiye et, nasıl edersen et..

14. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Hocam tamam sizi anlıyorum madem pek iyi değil diyorsunuz o zaman iyisini söyleyinde aydınlanalım ve sipariş edelim.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Hafta sonu biraz dolaştım şöyle malzemecileri. Tatminkar bir kamış pek göremedim şahsen.

Luremania, şurada duruyor:

Kırıldı mı? Yook. Yarıldı mı, o da yok? Atmıyor, tutmuyor mu, bu dertte yok. Peki güven veriyor mu? Maalesef o da yok.

Elle tutulur hiç bir sorun yok bu kamışta. Ama bir türlü güven vermedi. Balık işinde istisnasız tek doğru vardır: Güvendiğin takım iş yapar.

Bulabilirsen, berkley ve D.A.M. Ürünlerini bir araştır derim.

16. ekrem3428

ekrem3428 Ekrem

Favori Kamış:
    salina sea spin 288
    Favori Makine:
    okuma avenger 40b
    En İyi Avı:
    levrek 65 cm
    takip +1

bende Luremania 258 cm 20-60 kamışı acemilik zamanımda almıştım.
    ama geçenlerde bir arkadaşımın kamışıyla bi atış yaptım; eyvah dedim kamış kırıldı :) meğer benim kamış odunmuş :D
    velhasıl kelam benimde bir kamış ihtiyacım var takipteyim ve tavsiyelere açığım

17. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    LRF'de biraz daha ağır olan sahteler vs için D.A.M. 5-15 210 cm light spin kamışı aldım, ondan da uzak durun.
    En azından ben hayal kırıklığı yaşadım.
    En uçtaki halka ilk kullanımda düştü.
    Götürdüm, ücretsiz değiştirdiler.
    Sonra gene düştü. Bir daha mı gideyim?
    Benim İSTOÇ'a bir gidişim yeterli bir ücret zaten, ücret almasalar ne olur.
    Uzak durmak en iyisi.

18. aukesen

aukesen ahmet Uğur Kesen

Favori Kamış:
    Yuki Neox R8,Vercelli Spyra Amarella,Daiwa Prime Caster II,Lineaffe Surf Mill,Shimano Speedmaster
    Favori Makine:
    Shimano aero fliegen,Daiwa Castizm 25QD,Daiwa EmblemZ4500,Shimano ultegra 12000,Penn surfblaster7000
    Okuma helios 274 15-50 kamış fiyat performans kamışı kullanan arkadaşlar çok çok memnun bir bakın.