Shore jigging için ekipmanım YENİ !!

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında nacistanbul tarafından paylaşıldı.

1. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Lideri biraz kalınlaştırırsın, fakat ipi sağlamlaştırmak demişsin.Sağlamlaştırmak kelimesi biraz yanlış olmuş.Biz buna kitabına uydurmak desek. Çünkü balığı illa kıyılatırsın.Hem ince misina daha uzağa gider ve mücadele daha da zevkli olur.Nasıl olsa ipin kamışın değerleri içinde yani kitabına uygun.Fakat 200 metre daha iyi olurdu neden mi; zaten 70 metre atarsın kaldı 80 metre iri deli bir balığa denk gelirsin misinan mücadeleye kalamaya yeter fakat içinde bir telaş, endişe olur aman aman derken zevkin en aza iner ,endişeni oltaya yansıtırsan balığı kaçırabilirsin.
    Cenab ı allah kolaylık versin Naci başına bir daha böyle sıkıntı gelmesin:thumb:

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    güle,güğle kullan pek güzeller

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İiiyykk...

Bu makineden biri vardı bende. En fazla yarım adam boyu balık denk gelince, kalama kilitlemişti. Denize atıp kurtuldum elinden, rahata, huzura erdim bilfiil..

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Naci arkadaşımız forumda çok yeni, şimdi şu son yorumdan sonra şoka girebilir.
    Naci, biraz geç de olsa bu, foruma giriş merasiminin bir parçası.
    Endişelenilecek bir şey yok :) :) :)

5. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Kamış güzel, makina biraz zayıf kalıyor.
    Bana bir sinarit yapışmıştı çekemedim kıyıya, örgü patladı bu sefer. Makina arkadaşımındı bio 5000
    Örgü olarak ygk jigman kullanıyorum, gayet sağlam.
    Bizim kullandığımız ekipmanları da aşağıya ekliyorum.
    Rastgelsin.

6. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Biomaster idare etmiyorsa benim jdm aernos xt 5000 PG hiç idare etmez. Napalım zaten yeni bir hafif kıyı jigi için makine arıyordum.O zaman penn ve ya fin-nor a bakarım.Bilgilendirme için teşekkürler.:)

7. nacistanbul

nacistanbul Naci ATAY

Favori Kamış:
    okuma savant, Lıneaeffe seamaster. Majorcraft shorejig
    Favori Makine:
    okuma dead eye de65, okuma Avenger fd av-65, Shimano biomaster sw5000pg
    En İyi Avı:
    lüfer
    korkutmayııııın :) herkeze keyifli avlar dilerim. organizasyon olursa beni unutmayın. maksat sohbet muhabbet.

8. Allochthonous

Allochthonous Kemal

biomaster 5000sw nasıl idare etmez *** :D

Ben 2500lük stradic makineyle 5-7 kg balıklar tuttum at çek(pe1.2 ip ) ile , güle oynaya kıyıladım hiç bir sorun olmadı şu ana kadar.
    Hedefinizde 15+kg orkinos akya tarzı balıklar yoksa bu makina layığıyla iş görür.
    Daha büyük balık tutarım derseniz daiwa catalina , salitaga 3500-4500 arası olanlardan alabilirsiniz :)

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İdare Etmediği tecrübeyle sabit. Stradic ediyorsa, çok şanslısınız demek ki.

10. Allochthonous

Allochthonous Kemal

ya at çek avcılığından anlamıyorsunuz yada şaka yapıyorsunuz :))

insanlar 1000lik lrf makineleriyle bile 3-5kg balıkları yakalıyorlar.
    kalamanın , shimano x-ship sisteminin ne işe yaradığını biraz araştırın isterseniz.

benim baksettiğim balıklar da kofana baraküda gibi hareketli balıklar bu arada.
    bu arkadaşlarda çok şanslıymış :)
    https://www.youtube.com/watch?v=IJvAEHDOZUI

https://www.youtube.com/watch?v=vFiukIZs-jU

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Farazi konuşuyorsun. Denizin ortasında taşın tepesinde iken kalaması kilitleyen, sarmayı da beceremeyen biomaster, şimdi o denizin dibinde güzelce çürüyüp gidiyor. Apaçık, "tecrübeyle sabit" diyoruz, anlamak çok mu zor?

Shimano'nun o zart zurt sistemlerinin, balıkçıyı kandırmaktan başka bir halta yaradığını da görmedim henüz. Shimano'nun yaradığı tek iş, işyerinden vs. sevmediğin "arkadaşların" olur ya? Hah, onlara hediye edersin, sevinirler, böylece kurtulursun. Başka da bir işe yaradığını görmedim şahsen.

Ve evet, farazi konuşma, ben balık tuttum demek için, balığın boyunu adam boyuyla ölçerim genelde. 3-5 kg harcıalem balıklar tutmamış, salmamış etmemiş insan değiliz. Bahsettiğin cinsten ufak makine dersen, herhalde bir 50 tane filan vardır, halihazırda, saymadım, saymaya da niyetim yok şahsen.

12. Allochthonous

Allochthonous Kemal

sadece ufacık makineyle büyük balık tutabilen insanlar var dedim ,gerisi varsayım değil kendi tecrübelerim
    .Yaş olarak sizden küçük olabilirim ama spinde tecrübem hiçte az sayılmaz hatrı sayılır tutmuş olduğum balıklarım vardır.
    Bilmediğim konuda da yorum yapmam pek.

Bu arada shimano fanı falan değilim hiç bir bağım da yok o markayla . şu anda kullandığım makinelerim başka marka onuda belirteyim ama , şu shimano hakkında yazmış olduğun yorum hiç objektif değil bu işten biraz anlayan biri bile güler bu yoruma .

Benim aslında değinmek istediğm nokta şuydu elimizdekilerle yetinmiyoruz hep daha iyisine daha güçlüsüne sahip olma isteği var hepimizde. Ve insanlar gereksiz daha pahalı ürünlere yönlendiriliyor. Ama inan o beğenmediğin shimano markasının giriş seviyesi olan 2500-3000 kalibre makineleriyle bile spin disipliniyle +5kg kofana tutan arkadaşlarım var .

Biomaster konusuna gelincede anladığım kadarıyla denizin ortasında vertical jig yaparken makine bozuldu , ona bişey diyemem yatay ve dikey avlanma tamamen farklı şeyler.

Sonuç olarak spin ve shorejigging için 4000-5000 kalibre kaliteli her makine iş görecektir. Arkadaşın konusunu da fazla kirletmeyelim .

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Biomaster, tam tersine, yemli av yaparken bozuldu. Dediğim gibi ben "balık" tuttum demek için adam boyuyla ölçmem lazım. O da senede kaç kere denk gelirki, bir mi, üç mü, hadi olsun beş... Ve bu nadir anda elimdeki makine su koyverirse, ne zaman işe yarayacak peki?

Neyse..

Bir bilgi vereyim. Kofana çekmek, zor iş değildir zaten, öyle sağlam kalama, makine filan gerekmez. Çünkü lüfer, kofana vs. çok zaman çekmeye dirneç göstermez, o tarafa doğru yüzer. Boğazdaki lüfer avcılarının hepsinin derdi mesela, hızlı sarıp, çabucak toplamaktır misinayı. Yoksa keser zira. Bu hiç yok gibi demek değil, ama boyuna göre umulmayacak şekilde az yüklenir demek sadece.

Ama mesela, kol boyu ufak bir camgöz gelsin, tepsi kadarcık minik bir vatoz denk gelsin. Bir görün o zaman. Ha bunlarda çekilir ufak makineyle elbette. Ama biraz irice bir şey gelince, iş kalamaya biner, kavgacı bir şeyse. Ve kalama kötüyse, şansınız olmaz.

14. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Gene atmaya başlamışsın Serdar.:p Ata ata da, denizin dibini Biomasterle doldurdun gitti. Bu kadar atma istersen.:thumb: :thumb:

Ha, sen gerçekten Biomaster falan kullandın mı hiç ? :confused:

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tevfik abi, benle yarışmaya çıkma, severim seni. Ama emin ol, senin gördüğünden çok makine benim elimden geçmiştir, bunu diyorum sadece.

16. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Sevgi ve saygıların karşılıklı olduğunu bilmeni isterim. :thumb: Ben de bunu diyorum; Serdar kardeşim.

17. nacistanbul

nacistanbul Naci ATAY

Favori Kamış:
    okuma savant, Lıneaeffe seamaster. Majorcraft shorejig
    Favori Makine:
    okuma dead eye de65, okuma Avenger fd av-65, Shimano biomaster sw5000pg
    En İyi Avı:
    lüfer
    Herkese selam. Biraz bende yorum yapmak istedim. Müsadenizle...

Öncelikle ben bir Shimano Cu değilim. Fakat...
    Burdaki tecrübeli Arkadaşlarımla abilerime sadece ekipman sevdalısı olanlar ile ekipman ile alakası olmayanlar dahil birçok kişiyle o Balıkçı senin bu malzemeci benim gezdim dolaştım DANIŞTIM...Kendi bütçeme göre alabileceğim en iyi makine kamış örgü ve leader ın bunlar olduğuna karar verdim. Asla marka bu olsun demedim. Daha iyileri olabilir... Herkes aynı şeyi sevecek diye birşey yok. Birine iyi gelen bana kötü gelir. Ben 1 kere dahi balık alamasam bile bu ekipmanları duvara asar seyrederim. Başka diyecek birşeyim yoktur. Marka tartışmanında bi anlamı olduğunu zannetmiyorum. Teşekkürler.

18. Allochthonous

Allochthonous Kemal

Naci o fiyata alınabilir en iyi makinelerden birini almışsın, ben olsam pg yerine xg modelini alırdım daha hızlı olduğu için . ama pg modelide xg ye göre daha torklu bir alet .İstersen slow jig bile yaparsın o makineyle .kötü yorumlara kulak asma sen :)

19. arkadas

arkadas ibrahim

cokk güzeller birader aktif sekilde kullanmani dilerim yoksa benim 1000 euro ustünde malzemem var yatip duruyorlar bugünkü aklim olsaydi catanayi gecmezdim umarim cök balik cekerler

20. Cem Ertürk

Cem Ertürk CEM ERTÜRK

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000
    En İyi Avı:
    2,500 Kg Levrek, 1,250 Çupra
    Bereketli avları olsun inşallah