Botlar Hakkında (a’dan Z’ye)

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. apnea1

apnea1 AHMET

hepimiz bu tutkunun sevdalısıyız . hafta sonlarına sığdırmak zorunda kalıyoruz malum sebeblerden. bodrum civarına iki haftaya bir arkadaşlarla toplanıp tekne kiralayrak bu tutukumuzu tatmine çalışıyoruz. gel gelelim bir zevkin hele ki balık zevkinin saatlerle sınırlandırılması ,tekne sahiplarinin bizleri sağmal olarak görmesi, bizleri şişme bot olayına itmek üzere
    ama bu konuda hiç bir bilgim yok. avlak yeri bodrum çivarı balık ciftliklerinin yanı (kıyıdan 2-3 km) boru ve motoru araç bajajında taşıma durumu var
    bu konuda deneyimli arkadaşların değerli tavsiyeleri bekliyoruz

2. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Arkadaşlar,
    Sitedeki bu konumuz diğer arkadaşların soruları ile oldukça gelişti.
    Sormuş olduğunuz soruların cevapları, konu bütünüyle okunur ve incelenirse bulunacaktır. Gene de cevaplamadıklarımız olursa yardımcı olmaya çalışırım.
    Selamlarımla...

3. çağrı ayakkabı

çağrı ayakkabı MELİH

Favori Kamış:
    albastar istanbul 1453 350 cm
    Favori Makine:
    okuma powerliner pl 860
    En İyi Avı:
    aynalısazan 3,5 kg çipura 1,670 gr
    selamun aleykum .herkese rast gele
    750 tl civarında denizde kullanmak amaçlı şişip inebilen arabamda katlayıp tasıyabılecegım 3 kişi binebilecek motor takılmasa olur kıyıdan en fazla 500 mt ileriye acılabılcek ve kıyıya yanasırken tabanın kumsala değip hemen delinmeyecek bir bot arıyorum satıcı sitelerine baktım bir sürü buldum ama guvenemedım bu fiyatlar da sıfır nasıl bir bot almalıyım tavsiyeleri dikkate alıyorum

4. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Bir değerlendirme

Sevgili büyüğüm Serdar abim, elektronik postamdan konuyla ilgili sorular yöneltmiş.
    Sorularını ve cevabımı konuya katkı sağlayacağını düşündüğüm için eklemek istedim:

Soru
    Merhaba Bahadır,
    Bot, Bornova Osman Gazi'de imiş. Bir ara gidip bakacağım. bir kaç sorum var:
    1. Kısa şaft sorun çıkarır mı
    2. İki kişi (Eşim ve Ben) kullanacağız. Üç Metre çok küçük müdür?
    3. Deniz de yüzüp, bota merdiven (Takılabilir mi?) ile çıkabilir miyiz?
    4. Söylediğim gibi, taşımada söndürmem gerekecek, motoru taşımak için aracın arakasına ayrıca platform yaptıracağım. Bu iş için uygun mudur?
    5. Son olarak bu fiyata buradaki ürünlerin toplamı nasıldır?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...us9.9-2006-model-yamaha-motor-155581752/detay

Sevgiler

Serdar

Cevap
    Serdar abicim selamlar,
    Öncelikle geç cevabım için kusuruma bakmayın. Şehir içi ve dışı şantiyelere koşturmaktan hiç vakit bulamadım. Artı geniş zaman ayırarak detaylı cevaplamak istedim.

Sorularınıza gelince;
    Size http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=32542 linkindeki konuyu(soru-cevaplarıyla birlikte) okumanızı tavsiye edeceğim. Başka bir forumda veya linkte konuyu okumuştum demeyin, bu forum sitesinde konu soru cevaplarıyla güzel gelişti. Belki birazdan okuyacağınız cevabımda atlamış olabileceklerimi, bu konuda bulabilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz bot görünüm olarak iyi. Ayrıca Orca markası benim de tercih ettiğim, kullandığım, Joker botun(ki orduya-sahil güvenlik- bot üretiyor) ikincil ürünüdür. Tabanı şişme taban. Bence şişme taban biraz sıkıntı yaratabilir. Şöyle ki; botu her zaman rahat sahillerde veya uygun ortamlarda kuramıyorsunuz. Zemine sürtünme, çarpma vs. olumsuz durumlar olabiliyor. Ahşap veya alüminyumda da taban malzemesi aynı olsa da, şişme taban olması delinme veya hasar görmesini arttırabilir. Buna dikkat etmek lazım. Diğer yandan, sizin indirip-şişirerek taşıyacak olmanız açısından, şişme taban olması pozitif bir özellik.

Yeri gelmişken tekrar hatırlatmak isterim ki; tüm detaylardaki fikrim direk pozitif veya negatif değildir. Neyi, neden, nasıllarına bakarak, konunun hangi yönleriyle olumlu, hangi yönleriyle negatif olduğunu değerlendirmek doğru olacaktır. Burada her konuda olduğu gibi“amaca uygun” seçim yapılması gerekliliğini tekrar belirtmek isterim.

Botu şişirme-indirme yaparak taşıma konusundaki fikrinizi, kullanarak edineceğiniz tecrübeyle sonra tekrar konuşalım. Benim o kunudaki fikrim biraz "sabit". Kafanızı karıştırmayayım.

Kısa şaft sorun çıkarmaz. Yeter ki aldığınız botun da aynası kısa şafta uygun olsun. Fotoğraftan görebildiğim kadarıyla sanki bana botun aynası uzun gibi geldi. Bunu faturasından ve botun teknik özelliklerinden değerlendirin. Biliyorsunuz ki bizler"Türk milleti olarak" ben yaptım oldu der, kullanırız. Arkadaşın ben bu motoru kullanıyorum demesine bakmayın.

Kısa şaft konusunda basit bir bilgi notu: Yarın bottan sıkıldınız veya bot eskidi patladı; botunuz yok. Motoru satacaksınız. Sadece bot kullanıcılarına hitab edeceğinizi bilin. Teknelerin hepsi(küçük kayığından teknesine) uzun şaftlıdır.

Üç metre benim için botta minimum olması gereken ölçüdür. Bence güzel seçim. Diğer türlü ekipmanlarla birlikte çok dar olacaktır. İlk kullanımlarınızda zaten 3 metre de yetmeyecek, söyleyeyim.;) Ama daha sonra tecrübelendikçe minimize olup, düzelecek. Merak etmeyin.:))

Bota merdiven takmayı denemedim. Ben sürekli balık avı için kullandım. Bilgim yok açıkçası. Ama fikir yürütürsek; yükü dengelebilmek için botun sert, katı kısmı olan aynasına merdiven koyamazsınız. Motor ağırlığıyla birlikte dengesiz olacak, devrilme riski taşıyacaktır. Yan veya ön kısmına konarak merdivenden çıkmak? Mümkün olacaktır muhakkak ama biraz atletiklik isteyecek gibi.

Arabanın arkasına aparat demişsiniz. Sizin için rahat olacaksa tabii ki yaptırın. Ama ilandaki motor iki zamanlı. İki zamanlı motorun pozitif bir özelliği, istediğiniz gibi yatırıp koyabilmenizdir. Dört zamanlılarda olduğu gibi belirli bir yöne yatırmanız(yağ ve benzinin akmaması için) gerekmez. Ayrıca iki zamanlıların çalışma sistemi dört zamanlılara nazaran daha basit olduğundan; çabuk, hızlı ve seri olurlar.

Fiyat. İnanın son zamanlarda ne bot, ne de motor fiyatı biliyorum. Bot+motor olarak internetten bir iki araştırmama göre kötü değil. Ama motor 2006. Açıkçası ben ikinci el motoru bildiğim(herşeyi ile güvendiğim) kişi olmadıkça almam. Motorun kaç saat kullanıldığını bilemezsiniz. Belli ki bu arkadaş da, bir başkasından ikinci el almış. Almaya karar verirseniz. muhakkak deniz motorları bakan bir motorcuya gösterin. Bu arada Urla'da sanayide bir arkadaş var. Yardımcı olacaktır.

Sevgili Serdar abicim şimdilik benden bu kadar. Aslında konuşulabilecek daha çok konu ve detay var. Vakit bulup bizim taraflara yolunuz düşerse, hem bir şeyler içer, hem de sohbet ederiz. Umarım size biraz fikir verebilmişimdir. Şİmdiden hayırlısı olsun.

Sevgi ve selamlarımla....

5. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    Bahadır Abi bende tatlısu tecrübemi buradan yazayım:
    Turna avı için göllerde kullanmak üzere 250 ızgara tabanlı bot aldık SEAMASTER

http://www.galatamarine.com/250-HSS-Izgara-Tabanli-Katlanir,PR-118.html

2 kişi için lüks avcılık 3 kişi için ise standart avcılık sunuyor ızgara taban olduğu için çok hafif iki kişi kolay taşıyor.
    Gölde kurmak için ekstra bir çaba sarf etmiyorsunuz sadece pompa ile şişirince bot ızgara taban olduğu için otomatik olarak kuruluyor. Alüminyum taban botlar hem iki çantada taşınıyor hem ağır hemde kurmak için biraz çaba gerekiyor.

Bu botu 10 dakikada 2 kişi hazırlayıp suya iniyoruz TATLISU avcılarının bilgilerine.

6. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,
    Forumunuza yeni katıldım. Kendime bir bot almayı düşünüyorum ancak bot ve motor seçimi konusunda yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle botumu karadenizde kullanacağım yani beni yarı yolda bırakmayacak bi taneye ihtiyacım var. Ayrıca yer sıkıntımdan dolayı iki kişi kolaylıkla taşıyıp, kurabileceğim bir bot lazım.

Şişme tabanlıların pek randıman vermeyeceğini düşündüğümden, ızgara tabanlıların sadece belli bir boya kadar olmasından, ve aluminyum tabanlıların da hem pahalı hem ağır olmasından dolayı ahşap tabanlı almaya karar verdim. Bu botu ben yazlığımda kullanacağım ve her akşam motorunu söküp hem motoru hem de botu evimin altındaki depoya koymalıyım.

Ahşap tabanlı olacağı kesin ancak marka ve uzunluk konusunda çok çelişkilerim var. İlk olarak 3.40 boyunda bir Zodiac cadet almayı düşündüm. Botu görmeye gittiğimde adam bana daha ufak bir bot alırsam karadenizde pişman olacağımı söyledi ancak boyundan dolayı taşımakta ve depolomakta sıkıntı çekebileceğimi düşündüm. Fiyatı da bana fazla geldiğinden (6000 TL civarlarında) farklı markalar araştırmaya başladım.

Sea Master, Brig ve Orca markalarına baktım. Brig pek hoşuma gitmedi ancak Sea Master ve Orca uygun fiyatlarıyla dikkatimi çekti. Bu botlarla ilgili pek çok şey yazılmış internette. Kimi kumaşı Almanya'dan diyor, kimi tamamen Türkiye'de üretiliyor diyor, kimi de Çin de. Eğer alırsam iki markanın da 3.20 boyunda modelleri var onları düşünüyorum.

Bu botlarla ilgili bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Fiyatları uygun ancak Zodiac'a kıyasla kaliteleri nasıldır. Denyeleri kaçtır? Ayrıca sitede A burun ve D burun olarak botların ikiye ayrıldığını da okudum, karadeniz gibi dalgalı bir deniz için hangisi daha uygundur?

İkinci olarak, motor beygir ve marka seçimi. Motor markaları olarak Yamaha ve Mercury arasında kaldım. Yamaha bu işin en iyisi ancak çok pahalı. Mercury daha uygun fiyatlı ancak acaba sorun çıkarır mı diye de düşünmeden edemiyorum. Sonrasında, beygirle ilgili hiçbir fikrim yok. Yine Zodiac'taki adam bana karadeniz için 15 beygirlik bir motor önerdi ve Yamaha'dan şaşma dedi. 3-3.50 metre boyunda bir botu içinde 4-5 kişi varken gerekli hıza (planinge) çıkarmak için bana kaç beygirlik bir motor lazım? 15 beygirlik ve yirmi beygirlik motorlar arasında çok az fiyat farkı var. Hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca 10 beygir ve üzeri motorlar için ADB gerekiyormuş. Hiç uğraşmayıp 9.9 luk bir motor mu alsam diye de düşünmüyorum değil.

Sonuç olarak bana Karadenizde kullanabileceğim ve akşamları evim sahilin hemen dibinde de olsa merdiven çıkararaktan eve taşıyabileceğim bir bot lazım.

Sizce paraya kıyıp bir Zodiac alıp uzun yıllar kullanayım mı? Yoksa Sea Master veya Orca da işimi görür mü? Zodiac almak aradaki fiyat farkına değer mi? Botun boyu adamın dediği gibi en az üç buçuk metre mi olmalı yoksa 3.20-3.10 luk bir bot da işimi görür mü?

Motoru Yamaha mı almalıyım yoksa Mercury mi? Mercury bana herhangi bir sorun çıkartır mı yoksa aradaki fiyat farkı sadece performansla mı ilgili? ADS alma zorunluluğundan kurtulmak için 9.9 luk bir motor alırsam bu motor 3-3.50 metre boyunda bir botu ve duruma göre 4-5 kişiyi gerekli hızlara ulaştırabilir mi? Sonuçta burası karadeniz her an her şey olabilir, hava aniden patlarsa hızlıca kaçabilmeliyim. Ve sürerken hızın verdiği bir zevk de var tabii. 15 beygirlik bir motor alacak olursam ufak bir farkla 20 beygirlik mi tercih etmeliyim?

Değerli tecrübelerinizi ve fikirlenizi duymak isterim.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki tüm soru işaretleri kalkmadan botumu almak istemedim. Bu arada karar vermek için yanlızca üç haftam var. Bayramda botum elimde olsun istiyorum.

Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

7. cngzdyrn

cngzdyrn Cengiz

En İyi Avı:
    bir sonraki...
    Bahadır Bey Merhaba,

Bilgilendirici makaleleriniz içinteşekkürler. Ben yeni 2.70 lik bir bot ,2.6HP bir motor aldım. Benim sorularım:

1- Nasıl bir çapa almalırım
    2- 40-50m çapa ipini daha düzenli olması için , bir makara tarzı bişey önerebilir misiniz. İp sirekli botta karışıyor ne yapmalıyım.

8. free_murat

free_murat murat demirok

En İyi Avı:
    2kg eşkina 1.600 kg mırmır(zıpkın ile)
    BAHADIR BEY YARDIM

sevgili dostum bahadır
    herseyden once hiç usenmeden ve sıkılmadan her arkadasa cevap verebılmek ıcın gosterdıgın tum ilgi ve alakaya herkes adına bir kez daha tesekkur ederim
    cocuklugumda bizmde bir botumuz vardı takii 30 yıl once kadar sıg suda bi tupte ben bir tup te ablam otururken ablamın kalmasıyla botun uzerime ters kapaklanmasıyla muthis bi korku yasamıstım basınctan kaldıramamıstım panikle epeyce su yutmustum unutamadıgım bi anım dır bu neyse konuya gireyim :)
    sevdıgım bı abımden oceanline 65032 3.5 luk bi bot 4hp evinrude kısa saft birde emektar 1971 model 25 hp jhonson motor aldım kısa saft oda
    sorunum aldıgım botun iki tupude aynadan ayrık bursada yaptırabilecegim usta maalesef yok kendi cabamla yapmak zorundayım bu yapıstırma eylemini en pratik nasıl yapabilirim birde omurga tam ek yerinden yırtık kaplama kumasın dikişlerini acarak kesfettim onuda yaptirabılecegim bir yer bulamadım 2 oglum var ellerinizden oper 15 ve 12 yaslarinda beraber gezmek balık avlamak istiyorum lutfen yardım edin :(

9. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Murat Bey yanlış anlamazsanız nacizane görüşüm ; bahsettiğiniz motor 1971 model yani 43 yaşında , bu motora bence güven olmaz , denizin ortasında her an bir kötü sürpriz yaşatabilir size. Birde botunuzun arızası çok hayati bir noktada , buraları mutlaka çok ehil bir kişi tarafından elden geçmeli . Sözkonusu deniz olunca tedbiri elden bırakmamak lazım .

10. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Gökhan,
    KAtkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
    Muhakkak ki bir arkadaşımıza faydası olacaktır.
    Sevgi ve selamlarımla...

Sevgili Atahan,
    Sanırım cevap vermeye çalıştığım şu sıralar sen kararlarını vermiş omalısın. Kusura bakma, uzun zamandır konularımla ilgilenemedim.
    Kısaca değinmek gerekirse; sen bir çok açıklamayı yapmışsın zaten. ;) Bot konusunda belirttiğin markalardan kesene uygun olanı al diyeceğim. Çünkü belirttiğin markaların hepsi kaliteli.
    Motorda bence 9,9HP yi geçme. ADB sorunu olmasın.
    3-3.50 metre boyunda bir botu içinde 4-5 kişi varken gerekli hıza (planinge) çıkarmak için bana kaç beygirlik bir motor lazım demişsin. Bence bu ebattaki bota 4-5 kişi çok fazla. Ancak büyük bir motorla >=20HP olmalı. O da normal şartlarda(1-2 kişi ile) çok fazla gelecektir.
    Karadeniz konusunda bilgim yok. Daha sonra siz bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Sevgili Cengiz,
    Çapa konusunda;
    Seçeceğiniz çapa, teknenin boyuna ve ağırlığına uygun olmalıdır. Kullanılan çapa tiplerinin verimliliği zemine, hava şartlarına ve tekneye göre değişir.

Çapaları genel olarak, zemine gömülen ve zemini tutan diye ikiye ayırabiliriz. Bu özelliklere göre üretilen ve çoğunlukla ticari adlarıyla bilinen ve satılan farklı özelliklere sahip onlarca çapa türü vardır. Çok bilinen ve kullanılan birkaç örnek verilecek olursa:

Kum ve çakıl zeminlere gömülerek çok iyi tutan Danfort ve Pulluk en yaygın kullanılan çapa tipleridir. Sazlık, yosunluk zeminlerde dibe ulaşmaları güç olduğundan yerine Admiralti (Admiralty) veya Katlanabilir 4 Kollu (Şemsiye çapa) tercih edilir.

Admiralti çapa, kayalık ve sazlık, yosunluk zeminlerde çok iyi tutan geleneksel bir çapa türüdür. Kum ve çamur zeminde tutuşu zayıftır.

Bruce tipi çapanın, çipo ve kolları olmadığından teknenin burun makarasındaki yuvaya kolaylıkla yerleşir, kum zeminlerde iyi tutar, yosun zeminlerde zayıftır. Delta tipi kaya zeminde zayıf, kumda iyi tutar.

Sanırım size 4-6kg lık bir çapa yeterli olacaktır.

İp ile ilgili konuyu tam olarak incelerseniz düzenek fotoğraflarıyla mevcut.

Sevgi ve selamlar..

Sevgili Murat,
    Güzel iltifatlarınız için çok teşekkürler.
    Daha önce yaşamış olduğunuz kötü anıya üzüldüm.
    Sorduğunuz soruya gelince, lütfen bu bot motor ikilisini emekliye ayırın ve kullanmayın. Allah bağışlasın evlatlarınızla ikinci bir kötü duruma düşmenizi hiç istemem.
    Bence bot motor ve hatta denizde ilk güvenlik gelmeli. Botta bahsettiğiniz bölge çok önemli. Bundan iki yıl öncesiydi sanırım. Bir arkadaşların botlarının aynası kopmuş, motorlarını kaybetmişlerdi. Hayatlarını kurtardıklarına dua ediyorlardı. O kısmı kendinizce sakın yapıştırmayın. Motorun ilk kuvvet uygulamasında ayrılır. Motorlar da bence ömürlerini tamamlamışlar.
    Benim düşüncelerim bunlar, karar sizin.
    Sevgi ve selamlarımla...

11. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    Konuyu yeni gördüm hakikaten çok yararlı bilgiler var. Teşekkür ederim bu bilgileri bizimle paylaştığınız için.

12. ugur105

ugur105 uğur

bende foruma yeni katıldım 360 aliminyum taban seastar bot aldım 9.8 tohatsu 4 zamanlı motor aldm 2 kişi çok rahat indir bindir yapılyor tek kişi biraz zorlyo ona tekerlek aldm sorunu çözeceğimi düşünüyorum montajını yaptıktan sonra sorun çözlücek. bu gün daha çok test amaclı yaptım 4 kişi ful depo olta mazemeleri 5 lt damacana pikinik mazemeleri vs toplam 340 kg civari yük vardi mazeme agırlıgı 4 kişii bu yükle maxm sürat 13 km yapabildm 2 kişi toplam 200 kg tüm yükle 30 32 arasu sürekli gitti geldi 4 kişi 2 saat 2 kişi 1.5 saat sürekli hemen hemen tam yol gittim 6 litre benzin yakamadım ekonomik ama tek basınaysan indir bindirde yapamayabilrisn ayrıca 2 oturak canta oturma süngeri çapası bayrağı hemen hemen herşeyi hediye ettiler aklınıza takılan bi soru olursa yanıtlamaya çalışırım benim aklımda bu sorular vardı bu gün çözdüm bu soruları her alcak kişide bu sorular vardır eminim 5 6 kişi rahat biner gezi için 4 kişi yayıla yayıla rahat rahat bindik yükle

13. matalayer

matalayer Murat Atalayer

Favori Kamış:
    Shimano Dialuna
    Favori Makine:
    Shimano Wanguish
    En İyi Avı:
    4.5 kilo kofana
    Bahadır bey emeğinize ve dilinize sağlık çok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim.
    Benim sorunum şu . Yeni bir takım aldım. 3,90 suzuki suzumar ( ahşap taban. şişme omurga.) ve yine suzuki 9,9 4 zamanlı enjeksiyonlu motorum. ilk kez 2 gün önce denize indirdim fakat bahsettiğiniz şu planing olayı bende olmuyor. ya da ben beceremedim. motor sanki zorlanıyor ve çok yavaş ilerliyor. bot suya yapışıyor ve istediğim süratte gidemiyorum. dolayısıyla yakıt tüketimim de fazla oldu. tavsiyenizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim ne yapmalıyım. tekrar teşekkür ederim. saygılarımla

14. C90 UMUT

C90 UMUT umut tanrıkulu

Herkese selam Bahadır bey intex exserion 4 2. el bir bot aldım ama fatura felan yok tabanını, tentesini elektrikli moturunuda internetten edindiğim bilgilerle kendim yaptım şu fatura işi kafamı kurcaladı yaza alaçatı delikli koyda kampa gideceğim bi sorunla karşılaşırmıyım boy 3 m vardır.Aküylede ilgili bi sorum olacak 12 v 60 amper bi akü alsam arabadaki 60 amper aküyle dönüşümlü kullansam diye düşündüm botla bi tur atsam mesala kalan gücü ölçü aletiyle ölçebilirmiyim arabanın marşı bascak kadar olsa yeter bu sorunları çözsem olta takımlarına geçeceğim bu arada şarzlı matkaptan yaptığım motoru merak edenler için buraya resmini video atabilirim sizin yazılarınızı okuyorum emeğinize sağlık teşekkürler