Tekne satım işlemi nasıl oluyor?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında enez22 tarafından paylaşıldı.

1. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Merhaba değerli forum üyeleri, bağlama kütüğü ruhsatnemesi mevcut olan dıştan takmalı fiber teknemi satmak istiyorum. Satış işlemi nasıl oluyor yardımcı olurmusunuz? Sadece liman başkanlığına başvurmak yeterlimi, teşekkürler.

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Evet, Liman başkanlığı satışı yapıyor.
    Satıcı-alıcı birlikte gidecek.

3. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Abi çok teşekkür ederim.
    Bilgilendirme olsun, alıcı ve satıcı birer fotoğraf ile alıcının ikametgah belgesi gerekliymiş, herkese rasgele.

4. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    Motorla birliktemi sattiniz yoksa tek sandalimi sattiniz.bende tek teknemi degistirmek istiyorum.motordan memnunum prosedur olarak sadece teknenin satisi nasil oluyor bilginiz varmi ?

5. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Benim bildiğim kadarıyla liman başkanlığına gidip motoru tekneden düşürüyorsunuz ondan sonra tekneyi motorsuz olarak devrediyorsunuz

6. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Yeni konu açmak yerine buradan sormak istedim.

Benim 3 metre bir botum var. Botum İzmir Aliağa limanına kayıtlı. Az kullanılmış botumu ikinci el olarak aldığımda oraya kayıtlıydı direk Aliağa limanından üstüme aldım. Botumu satmak istiyorum.

Ben ise İzmir merkezde oturuyorum ve İzmir Aliağa arası 110 km. Aliağa liman başkanlığına gidip botu alan kişiye devredecek zamanım yok.

İzmir liman başkanlığından da alan kişi üstüne devir yapabilirsin diyebilirsiniz. Fakat deniz aracını kayıtlı olduğu limandan başka bir liman başkanlığından devretmeye Re'sen devir deniyor ve çok meşakkatli bir iş. İlk başta satıcı ve alıcı birlikte liman başkanlığına gidiyor. Daha sonra elektronik ortamda deniz aracının kayıtlı olduğu liman başkanlığından deniz aracının dosyası isteniyor. Bu dosyanın gelmesi 7 ile 15 gün sürüyor. Buda demek oluyor ki 1 gün devir işlemleri başlatmak ve 2. bir günde (1. günden 7 ile 15 gün sonra tabi. Dosya geldikten sonra) devir işlemlerini bitirmek için harcayacağım. Buna da zamanım yok.

Çok uzatmadan soruma geçeyim. Liman başkanlığına gitmeden devir işlemini direk Noter üstünden yapsam. Botumu devir alan kişi liman başkanlığına tek başına gidip Liman bağlama kütüğü çıkartabilir mi? Bunu yapabilmesinin önünde kanuni bir engel var mıdır?

7. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    O şekilde yapamazsınız devri liman başkanlığından yapacaksınız eğer liman başkanlığına kayıtlı olmayan bir bot ve motorunuz olsaydı bunlar o zaman faturalarıyla beraber noterden satış yapardınız..zaten limanda kayıtlı olduguna göre faturalarının liman başkanlığındaki dosyada olması gerekiyor..
    Buna en kolay çözüm sanırım şu olur.Satacagınız kişinin istediği bir akrabasına yada arkadaşına bununla ilgili noterden vekaletname çıkarırsınız o kişide sattığınız kişiye liman başkanlığından devrini yapar.Ama tavsiyem önlem olarak vekaletnameyi örneğin 1 yada 2 aylık olarak vermeniz böylece o süre içinde devir almak zorunda kalır çünkü devir vs almaz falan ilerde sıkıntılı bir durum olur bunları düşünmek lazım.

8. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Liman bağlama kütüğü ile ilgili yönetmelikte noterdende devir yapılabiliceği yaıyor. Şu anda Liman bağlama kütüğü olan bir deniz aracını Noterden devir yapabilrimiyiz onu soruyorum. Direk Noterden devir yapamazsınız demişsiniz ama biraz havada kalan bir cevap olmuş.

9. burakevrim

burakevrim Murat

7 m polyester bir tekne almayı planlıyorum. Liman başkanlığında devir masrafı nedir? Teşekkürler