Amator Zıpkıncılık

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Therman tarafından paylaşıldı.

1. Therman

Therman Esat

Selamun aleyküm arkadaşlar. Ben 15 yasında bir gencim. Yuzmeyı dalmayı ve balıgı seviyorum. Hemen hemen her gun babam ile oltayla balık tutuyoruz. Motorlu bot ile acılıp. Bu sıralar olta yerine zıpkın kullanmak istiyorum. Ancak pek bir bilgim yok. Nasıl avlanılır hangi techizat gereklidir yardımcı olursanız cok sevinirim. Buralarda zıpkın ile avlananlar var onlarla da konusmayı dusunuyorum. Sımdıden tesekkurler..

2. disagreeable

disagreeable Evren

Favori Kamış:
    Shimano Blue Romance Power Game 2.74 20-60
    Favori Makine:
    Shimano Stella SW-B 4000 XG
    Merhaba Esat,

Zıpkınla balık avcılığı yapabilmen için ihtiyacın olacak malzemeler şu şekilde :

1-) Avcı elbisesi (Zıpkınla balık avı için özel üretilmiş içi neopren elbisedir. 3,5 ve 5,5 mm kalınlıklarında mevsime göre seçim yapman gerekir)
    2-) Zıpkın (Yaşını baz alacak olursak 75 veya 82 cm işini görecektir, marka olarak Free-sub Golden Horn tavsiye ederim, başlangıç için fazlasıyla iş görecektir.)
    3-) Maske ve şnorkel
    4-) Palet
    5-) Dalış bıçağı (Olmazsa olmaz)
    6-) Ağırlık kemeri ve ağırlık
    7-) Balık dizgisi
    :cool: Şamandıra
    9-) Dalış çorabı ve eldiveni

Hatırladığım olursa sonradan gene yazarım.
    Öncelikle sığ sularda başlamanı tavsiye ederim. Bunu asla unutma, derinlik arttıkça balık büyümez. Zira 2-3 metrelerde trofe avlayan arkadaşlarım mevcut.

Asla tek başına dalma, hele ki şamandırasız. Bir buddy edin kendine. Her konuda birbirinize yardımcı olursunuz.

Avlanma konusuna gelince, bol kayalık olan yerleri tercih et. Kayaların arasına saklan ve su altında ses çıkart. Zıpkının dipçiğini hafiften kayalara vurabilirsin mesela. Kefallerin merakla sana doğru geldiğini göreceksin, atışlarını her zaman dikkatli yapmanı tavsiye ederim.

Benden şimdilik bu kadar :)

Dal sağlıcakla...