Balik Bulucu Ekran Okuma yardim

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında ethr tarafından paylaşıldı.

1. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)
    Merhaba Sevgili Balikavi uyeleri.
    Gecen yaz balikbulucumun ekranindan kaydettigim goruntuleri,yazin gelmesi ve av zamanimin yaklasmasi sebebiyle yukleyip sizlerden fikir almak istedim.Balik bulucumda kayalik ve kumluk cakillik alanlari gezdigimde ekranda aldigim goruntuleri derilerde alamadim yada ben okumayi basaramadim.Sevgili bir abimin kerterizine gittim ve bana dibin kayalik oldugunu soyledi ancak balik bulucum durumu o sekilde gostermiyordu kendiside yanimda buralar tastir dedi ama inanamadim ne jiglere bir tepki vardi nede yemli takimlara.Ve balik bulucu genelde en ufak bir cismi bile ekrana verir. Jigin hareketlerini bile ekranimda gormek mumkun oluyordu. size resimleri yukleyecegim.Fotolar hakkinda dusuncelerinizi ve yorumlamalarinizi bekliyorum.Ozellikle dip cizgisinin ustundeki mavi kalinliklari anlayamadim. kimi yerde cikiyorlar kimi yerde cikmiyor.

4 resimdeki capraz cizgi benim jigimdir.
    5. resim kayalik bir zeminin uzerindeyim. ve kullandigim ayarlarda kayalik meralarda dip renginin sariya dogru gitmesi gerekiyor.

Ekli Dosyalar:

2. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)

3. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Bu bir lawrence mi ?

4. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)
    evet hds 7 gen 2 touch

5. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Üstadım ,

Zeminin sert olup olmadığını anlamanın iki tane temel yolu var (benim bildiğim)
    1-) koyuya doğru gittikçe zemin sertleşir. Transducer sinyalleri daha kuvvetli geriye yansır. Galiba siz sarıyı en koyu renk olarak ayarlamışsınız. Normalde bu koyu kahverengidir. Ama bu yöntem 100 % garanti değildir.
    2-) Sert zeminde ikinci / üçüncü ekoları görmek.
    Sert zeminden yansıyan sinyaller güçlüdür ve teknenin bulunuduğu yüzeye doğru yansırlar. Tekrar teknenin altına çarpan sinyaller sanki ayna tarafından gönderilmiş gibi gene dibe giderler. Dipten yansıyıp gene aynaya gelirler ve böylece ekranda iki veya 3 tane zsemin görürsün. İkinci ve üçüncü daha siliktir.
    Anlamı zemin sert. Sert olan genelde taş oluyor.

Dip çizgisinin üzerindeki mavilikleri daha iyi yorumlamak için ;
    Cihazınızın biraz daha net ayarlı olması gerekirdi.

Ayna gücünü bilmiyorum.

Range ayarlarını otomatikten manuele alarak daha net bakmak lazım dibe.
    Ama buradan gördüğüm kadarıyla ,dipte yumuşak bir doku , yosun veya çakıllık gibi görünüyor.

Zoomladığınız son resimlerdeki yoğunluk yem balığı veya artık benim rüyalarıma giren kalamar olabilir. Bunu denemek lazım.

Sadece jig mi yaptın ?

6. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)
    merhaba evet bolgede sadece jig yaptim o bolgede grida , orfoz ve sinarit cikiyor ama ben jigle ahtapot yakaladim o noktada :)
    cihazin sensivitysini yuksek tutma sebebib jigi takip ediyorum ancak dedigim gibi o zeminin ustundeki mavi yansimalar bolgeden 100 metre sonra yok oluyorlar. yanimdaki arkadasim inatla dip kaya demesine ragmen herhangi bir izlenim alamadim.anlasilan yazin o bolgede daha cok zaman harcayacagim...
    cevabiniz ve ilginiz icin tesekkurler

7. ozan

ozan Ozan

fish finder ile dip yapısını şekilleri benzetmek dışında net bilemezsiniz. onun için structure scan var. lowrance lara ayrıca takılıyor. ancak son resimde kaya net şekilden dolayı. ayrıca 83 khz tatlı su içindir 50-200 alsaydınız daha net görüntüler alırdınız. inişlerin tepelerinde büyük balık görüntüleri var.

8. onat

onat turhan onat

Şimdi ben size ustalardan öğrendiğim bilgileri aktarayım.
    1- Dip yapısının taşlık olup olmadığını iyi anlamak için görüntü ayarınızı bulunduğunuz derinliğin 3 katına ayarlayın Yani 50 metre derinlikte avlanıyorsanız range ( aralığı ) 150 metre yapın. Bu arada bu ayarı bildiğiniz bir kum zeminde yaparsanız taşlık alana geldiğinizde zemin değişimini hemen yakalarsınız.
    2- Av sahasına geldiğinizde mutlaka cihazı max büyültme seviyesinde kullanınız.
    3-Cihaz A-SCOPE sürekli açık kalsın. Burada aldığınız görüntü teknenin en altındaki görüntüdür.

selamlar

9. ozan

ozan Ozan

turhan bey derinliklere göre renkler değişiyor. şu zemin şu renktir diye bişey söyleyen yalan söyler. 2 metreden 700 metreye kadar lowrance hds 5 gen iki ile av yapıyorum yıllardır. klavuza bakılırsa da aynı şeyi görebilirsiniz. renkler derinliklere göre değişiyor. zemindeki dalgalanmadan iniş çıkıştan ancak anlaşılabilir. zaten mesele dip yapısı ise iniş çıkışlar kaya ya da kum olduğunu bilmekten daha değerli. en büyük dikkat aslında taban çizgisinin üstünde ne var ona verilmeli.

10. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Üstadım şuna yalan demesek , bence daha iyi olur.
    Ukalalık etmek istemem ama galiba olay şöyle:

Sinyal şiddetine göre değişir. Daha kuvvetli yansıyan sinyal renk paletindeki daha koyu görüntü ile eşleştirilir. Derinlik tabi ki önemli ,zira derinlik arttıkça sinyal zayıflar.

Ama şu geyet mümkün :
    - Derinlik 80 metre alt kaya ve zemin görüntüsü koyu kahverengi.
    - Derinlik 50 metre dip yosunlu balçık ve zemin görüntüsü kırmızı.

700 metrede bir hds 5 dibi buldum bulamadım çalışır. Belki dip şekli hakkında hafif bir fikir verebilir. Zira 700 metre çok ciddi bir derinliktir.

Mesela ben 1kW Airmar TM 260 (muhteşem bir derin su aynasıdır ) ve furuno fcv 585 ile bu kadar iddialı konuşamam 700 mt hakkında.

Size ben de katılıyorum. Zemin şeklini görmek , dip yapısını bilmekten daha önemli olabilir.

11. ozan

ozan Ozan

haklısınız. yalan söyler derken sizin yorumunuz için demedim. bu işi yapmak zor demek için dedim. yanlış anlaşılma varsa kusura bakmayın. elinizdeki kombinasyon harika.
    700 metrede suyun durumu çok önemli akıntı ve bulanıklık varsa çalışmıyor ama herşey mükemmelse hız çok yavaşsa iyi görüntü alıyo. zaten derin su avlarında hava mükemmel olmak zorunda yoksa olta dibe inmiyo. genelde 300-450 arasında yapıyoruz avları

12. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ben alınmadım , yeter ki siz alınmamış olun :)

Saygılar ,

13. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)
    merhaba
    structure scan bende var ancak belli derinliklerden sonra verim vermiyor.
    83 khz arastirmalarim sonucunda sadece tatli su degil tuzlu sudada kullanildigini ogrendim. sadece derinliklerde performansinin dustugunu sig suda cok daha etkili oldugu yabanci sitelerden okumustum. benim avlandigim bolgede maksimum 100 metrelerde tas oldugundan buna yonelmistim ama airmar p66 almayi dusunuyorum. onun hakkindaki gorusleriniz nedir

14. ethr

ethr emirhan

Favori Kamış:
    daiwa saltiga jig rod
    Favori Makine:
    shimano torium 30
    En İyi Avı:
    lahos (grida 9 kg)
    merhaba evet bende arastirmalar sonucu 3 kat derine gore ayarlamam gerektigini ogrendim ne kadar gec olsada :) scope ozelligi genelde acik kullaniyorum.
    bizim orda genelde heryer kum o yuzden tas bulmak ayri bir basari :)