motor alırken dikkat

Konu, 'Motorlar' kısmında adventurer tarafından paylaşıldı.

1. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    Uzun bir aradan sonra merhaba,
    Bu yaz 5.75 yelkenli tekneme bir yedek motor edinme amaci ile karakoy de galata marin den 5 bg lik bir yamabisi motor satin aldim.....ayni firmadan daha once 15 bg lik parsun almistim....fiyat hesapli idi ama dukkanda ilgi sifirdi.....ilk calistirmayi yapip yapmayacagimizi sordugumda "biz hallederiz" cevabi ile odememi yapip dukkandan ayrildim.....
    Motor epey gecikmeli olarak bana ulasti....lakin ilk calismada kitlendi.....derhal motoru geri gonderip farkini vererek 6 bg suzuki siparisi verdim.....lakin bu sefer de motoru yagsiz calistirdigimi soyleyip suzuki yi yollamadilar.....haftalarca hicbir muhatap bulamadim, hem param hemde motorum orda mahsurdu.....sonucta guc bela, paramin bi kismini kurtarma adina 2.5 beygirlik bir suzukiye razi oldum.....

Lutfen herkes basima gelenlerden ders cikartsin.....
    Bu konuda basvurabilecegim yerlerin arastirmasindayim su an

2. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Motoru tekne satılan yerlerden almak daha mantıklı, internetten alacaksın gelecek sonra yine bayi ye götürüp açılışını yaptıracaksın vs. vs. uzar gider, Ayrıca fiyat uygun diye çin malı motor almayın, biraz daha bekleyip kaliteli markalardan alın. Ben 9.8 tohatsu aldım 4 zamanlı, tekneyi aldığım yerden adamlar çalıştırdılar yağını koydular 1 senedir kullanıyorum tık demedi maşallah. Hiç bakım yapmadım daha bu sezon sonu yapacağım.

3. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Çin malı motorlara kimi iyi diyor kimi kötü. Yok öyle yok böyle. Ama fiyatları da çok ama çok cazip geliyor. Aradaki farka denemeye değer dedirtiyor. Belki benim aldığımda sorun çıkmaz ümidi uyandırıyor. Bence uzak durulmalı.

4. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    Benim motorun "suzuki" nin calistirmasini da yapmamislar......belki de daha iyi oldu, aman onlarin eli degmesin artik.....

Sonuc olarak sirf para kurtarma adina 6mt lik tekneye 2.5bg motoru yedek aldik.....gerci ton basina 2bg sakin havalarda hesabina uyuyor.....bide botum var, bi sekilde faydalanacaz.....

5. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Ucuz diye 2 sene önce Parsun Marka 5HB Çin malı motor aldım. Almaz olaydım. Binbir arıza yaptı. Adamı canından bezdirdi. Sonunda 2. el sattım motordan kurtuldum. Gidip 2 zamanlı 9.8 Sıfır Tohatsu aldım. Arkama bile bakamdım. Bir kere bile sorun yaşatmadı. Ucuz diye siz siz olun Çin malı ürün almayın.

6. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Siz Rota 660 alacaktınız ne oldu aldıysanız motor ne kullandınız içten takma dizel yada dıştan takma benzinli ve kaç bg motorunuz birde sormak istediğim eğer denize çıkma fırsatı bulduysanız hız olarak 12-13 mil hızı gördünüzmü bir arkadaşımda varda 8-9 geçmez kaç beygir motor takarsan tak diyor fazla 30bg içten takma dizel en uygunudur dedi gerisi benzin yakmanda öteye gitmez diyor

7. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Geçmiş olsun ben onlarlan bir kere yüzyüze muhatap oldum her kelimeleri aldatmaca idi daha kapılarından geçmez oldum. Yamaha 9.9 hp liste fiyatı 3700 gibi iken hatta 2. el fiyatı bile okadar değilken bana 2750 tl,ye sıfırını bıraktılar almadım (hislerim kurtardı demek beni ellerinden). Üstelik o civarın en büyük mağazası ama maalesef esnaflıkları böyle değil.

8. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Geçmiş olsun

9. ringostar

ringostar HAKAN

çin malı motorla denize çıkmam.

10. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Yelkenli de yedek motor da sakin havada kullanılacak zaten sorun yaratmaz bence. Yanılmıyorsam Suzuki sınıfının en yüksek hacimli motorlarını üretiyor. Rüzgarsız havada işinizi görür bence.

11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Denizlerin Mercedes'i "HONDA" ,, Bmw ' si YAMAHA kural bu macera aramam.!!!.

12. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Siz 4 zamanlı motoru yağsız mı çalıştırdınız ?
    Motoru aldığınız yerden size yağ da satmadılar mı?

Talihsizlik yaşamışsınız. Şimdi aldığınız bu 2 bg motoru doğru bir şekilde "açmanız " lazım , yoksa o motordan performans alamazsanız.

Genellikle ilk evre yarım gazı geçme ve değişik devirlerde kullan. İkinci evre 3/4 gazı geçme ve değişik devirlerde kullan .Son evre tam gaz yap ama bu süre bir kaç dk geçmesin ve değişik devirlerde kullan.

Fakat siz gene de kitapçığını okuyun ve tavsiyeleri uygulayın.
    Motor alırken o marka bu marka konusuna girmek istemiyorum , çünkü bu bir polemik konusu , ama bilinen bir marka alın.

Bilinen markaların arasındaki tercih sizi muhtemelen üzmez. Ama ille de ben optimize etmek istiyorum derseniz bir kaç parametreyi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

- Reklamlardan uzak durun , deneyimli insanların ve profesiyonellerin ne kullandığına dikkat edin.

- Servis olayı çoğu insanın zannetiğinden daha önemlidir. HER deniz motorunun periyodik bakıma ve parça değişimine ihtiyacı vardır. "Şu kadar zaman kullandım ve hiç bakım yapmadım , tık demedi" türündeki söylentilere kulak asmayın.

- Makine bakımını azami düzeyde yapın ve gerekli olmadıkça makinenize çok yüklenmeyin.

13. Profesör

Profesör Ali

Merhaba çin malı motorları almadan önce iyi araştırın paranızla rezil olmayın kesinlikle ucuz diye kanmayın