Kalamar sırtısı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Üyeler
    Sivricemizin bir diğer avıda Kalamar avcılığıdır.Zaman,zaman peşlerine düşeriz.
    Sizlere gercekleştirdiğim avlarla ilgili karelerle avlanma taktiklerimi sunmaya calışıyorum.
    Kalamar insanoğlunun sevdiği kadar sair avcı balıklarında cok tercih ettikleri,peşlerine düştükleri bir canlıdır.Fizyonomisi itibariyle avcı balıklara yem olmamak icin vaktini coğunu saklanarak gecirir.Kendisi diğer avcılara taş cıkarırcasınada yamyam bir canlıdır.Hatta bu işte okadar ileri gitmiştirki,zokayla yakalanan bir hemcinsini bile,biraz tekneye alınmakta gec kalındığı durumlarda
    saldırarak oltacının sadece kafa bölümünü iceri alabilmesine sebep olacak kadar parcalar,bütün kollarını koparır.
    Vaktinin coğunu gizlenerek gecirir demiştim.Bunu genelde 20,30 metre sularda yapar.Elbette daha derinlerdede bulunabilir.
    Mercan ve sair yemli avlarda bedenin fırdöndü bölümüne baglanacak kurşun bölümsüz kalamar zokasına arada atladığı olur.Sebebi ise yem cevresine toplanan balıkların cazibesine dayanamayarak gizlendiği yerinden cıkma cesaretini göstererek yakalanmış bir balığa hamletmesi esnasında,kendine daha cazip gelen zokaya yakalanması ile gercekleşmektedir.
    Ancak esas avlanma yöntemi bu değildir.
    Sularımızda iki cins kalamar bulunmaktadır.Bunlardan ilki Haziran aylarında boy gösteren acık su kalamarıyla,Ekim ayından başlayarak,doruk noktasına Aralık aylarında erişen,sığ su kalamarlarıdır.
    Acık su kalamarları,bu tür kafadan bacaklılara ait halende cözümlenmemiş bir sır olarak,her sene yerine birkac senede bir avlanılacak oranda kendini gösterir.Böyle senelerde kilolarcasını avlamak mümkün olur.Diğer kalamar cinsi ise hemen her sene az veya cok av vermektedir.
    Bütün gününü saklanarak gecirmekte olan kalamarlar,akşamüstü saatleri yaklaştıkca yavaşca saklandıkları yerlerden cıkarak,kıyıya doğru yaklaşmaya başlarlar.Niyetleri liman iclerine kadar sokulup,sürü halinde bulunan özellikle gümüş balıklarını yakalamaktır.Yakalandıklarında nispeten şeffaf bedenlerinin içinde halende kıpırdama gayretinde bulunan gümüş balıklarını görmek mümkün olur.
    Kıyı kalamarının iki etapda gercekleştirilmesi gereken avı vardır.Bunlardan ilki,akşamüstü saatlerinde,güneş henüz batmaya yüz tuttuğu ve battıktan sonrada alaca karanlığa kadar sürebilen takriben 1 saatlik etap ile,bütün gece sürebilen gece saatlerindeki uzun,yorucu ve cesaret,dayanıklılık gerektiren etabııdır.Zira gece soğuktur,kıyıya olabildiğince yanaşmayı içerir,uzun mesafeler katetmeyi gerektirir.
    Uzun gece avlarımda kimi zaman kilolarca tutmuşluğum vardır.
    Taktiklerine gelince;Birinci etapta ana bedeninize 3 den başlamak üzere,hakim olabileceğiniz sayıda, köstekli,nispeten kalın misinalı,altlarında kurşun bölümü bulunmayan zokalardan bağlayınız.En alta ise tercihan parlak 75 gr agırlığında bir mavruka kurşunu takınız.Kurşun yerine agır torpil biciminde,tamamen fosforlu başka bir cins kalamar zokasıda takabilirsiniz.
    20,30 metrelerde nispeten dibi kayalık,eriştelik bölümlerde,takımınızı dibe indiriniz.Çapari yapar gibi,arada kesik ve sert hamlelerla yoklayarak yüzeye doğru çıkınız.Bu esnada ve genelde tahrik olan kalamarlar takımınızı takibe başlayacaklardır.Yüzeye yaklaştıkca ise hamlelerine gececekler ve nihayetinde ve genelde su üstüne gayet yakın bir kısımda ve bazende zokalarınız sudan cıkacağı anda nihai hamlelerini yapacaklar ve yakalanacaklardır.
    Bu etap bahsettiğim gibi alacakaranlığa kadar devam etmelidir.Zira bu esnadan itibaren kalamarlar iyice kıyıya birkac metre derinliğe kadar yanaşacaklar ve bu kabil takımınız artık iş görmemeye başlayacaktır.
    Derhal takımınızı değiştiriniz.Bu kere sadece ana bedeninizin ucuna,altlarında kurşun bölümü bulunan nispeten daha iri sırtı zokasını takınız.Taşlık Kırmalık limanlık bölümlerde kıyıya paralel olarak,zokanız takriben elli metre arkanızdan gelmek üzere rolantide ve hatta daha düşük süratte gezinmeye başlayınız.Kürekle gezinmek idealidir ancak yorucu olacaktır.Kamış kullanarak,ceşitli agirlıktaki zokalarınızı,değisik mesafelerde salarakda dolaşabilirsiniz.Kamişlarınız bu esnada değişik uzunluklarda olmalıdır.Uçlarını görebilmeniz icin fosforlu cubuk ışıldak takmanızı öneririrm.
    Kalamarın vuuruşu sert olamayacaktır.Aynen sanki bir poşet takılmışcasına bir vuruş hissedersiniz.Yavaşca cekmeye başlayınız,hızınızı kesiniz.Zira kalamar tek koludan yakalanmış olabilir.Buna itina etmezseniz,kalamar yerine onun kücük bir bölüm kolunu elde edersiniz.
    Kalamar gece avıdır.Ay ışığında yapılan bir avdır.Zaman,zaman kilonun hayli üstünde kalamar yakalayabilirsiniz.Ekenomik bir avdır.Gayretlerinizin karşılığını verir.
    Acıksu kalamar avında ise bereket cok daha fazladır.Gemi suyunda onlarca metre derinlikte durağan yapılan,sanki capari yapar gibi yoklanarak çalışılan bir avdır.Zaten teknenizin ışığı altında yüzeye yaklaşan birkac tanesini izleyebilir ve hatta zokaya yakalanışlarını gözlemleyebilirsiniz.Takımı kıyı kalamarının ilk etabındaki takımla aynıdır.Cesaret edebilirseniz on adet zokaya kadar cıkabilirsiniz.Zira arada dörtlü,beşli alabilirsiniz.Av bütün gece sürer ve en verimli anları,güneş batarken vede doğarkenki bölümdür.Avı icin illaki mehtap gerekmez.
    Sevgiyle kalınız

2. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tek kelimeyle muhtesem Vedat Ustadim.Buyuk zevkle okudum.

Dahasini hasretle bekliyor, saygilar sunuyorum.

3. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    vedat abi bizim için çok yararlı bilgiler
    eline diline sağlık

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Vedat abi.Değerli bilgileri bir solukta okudum.Emeğine sağlık.

5. gtakgoa

gtakgoa gtakgoa

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 4.20
    Favori Makine:
    banax sx5000
    En İyi Avı:
    sarıkanat, 5 adet
    vedat abi söyleyecek fazla bir şey yok. tek kelime (ki az gelir ) mükemmelsiniz.

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kıymetli Kardeşim Hüzeyin Alp.
    Senden olumlu mesajlar almanın nezdimdeki değeri büyüktür.Fotograf makinamdaki arızayı giderebilseydim,Zoka çeşitlerinide resmeder gönderirdim.Bazı seneler bazı cins zokalar önem kazanmaktadır.Piyasada onlarca çeşit zoka bulunmasına rağmen,öne çıkan ve herzaman günü kurtaran zokaların resimlerini çekip yollamak azmindeyim.
    Sevgiyle kal kıymetli kardeşim

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende sana teşekkür ediyorum sevgili Suat.Konu hakkında soracaklarınız varsa cevaplarım.
    Sevgiyle kalınız

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Barış
    Herzaman dediğim gibi anlatımlarım,denenmiş netice alınmış yöntemleri icermektedir.Şayet herhangi bir balığı hedeflerseniz,önerim birebir yazdıklarımı tatbik etmek olmalıdır.Zira hem uzun balıkcılık gecmişimde ve halihazırda balıkcılıktan başka bir uğraşım olmaması sebebiyle,hemen her balığa uzun mesai harcamış ve sonunda en etkin yöntemleri bulmuş bir kişi olarak,herhalde bu önerim szilere kolaylık sağlayacaktır.Vaktiminde bol olması,sizlerin konular üzerindeki her sorunuzu,en ince detayına kadar tekrar anlatmamıda mümkün kılmaktadır.Bana soru sormaktan cekinmeyiniz.Hepsini büyük bir heyecan ve zevkle cevaplandırırım.
    Sevgiyle kalınız.

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kanaatlerine teskkürlerimle cevap veriyorum sevgili Vakkas,iyiki varsınız.
    Sevgiler

10. mykaraguney

mykaraguney

Emeği biriktirdiniz ve bizimle paylaştınız..yürekten teşekkürler..hakikaten kolay bulunur bilgiler değil ,ama benim sizin engin tecrübelerinizden öğrenmek istediğim bir şey daha var.. o da kalamar'ın daha çok derin sularda ama süpye'nin kıyıda olduğunun doğru olup olmadığıdır. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. Her daim RASTGELE.

11. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    teşekkürler vedat abi yararlı bilgiler vermişşin

12. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Vedat Ağabey.

Tecrübelerindeki Ansiklopediden , bir sayfayı daha
    bizlere okumamız ve öğrenmemiz için yazmışsın.

Malum önümüz Yaz ve Benim için
    Egeye inmek için uygun vakitler

Diğer yazılarınıda sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılar .

.

13. tancetin

tancetin Tufan Çetinkaya

Favori Kamış:
    olta,olta,olta
    En İyi Avı:
    temiz hava, muhteşem doğa,dostluk, kardeşlik
    Vedat ağabey,
    Gerçekten merak ettiğim bir konu ve süper bilgiler,
    zihnimdeki hemen her soruya cevap bulabildim verdiğiniz yılların birikimlerine dayanan bilgilerle, çok teşekkür ederim.

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Mehmet
    İlgili yazımda belirttiğim gibi Kalamar gündüz vakitleri derinlerde olur.Ancak akşam saatlerinden itibaren kıyılar.Sübye ise kıyılarda dolaşır.
    Sevgiyle kal

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İlgine teşekkürler sevgili Mesut

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Tarkan
    Sizlere yararlı olabildiysem ne mutlu bana
    Sevgiyle kal

17. cssturk

cssturk Cenk Bişgen

Favori Kamış:
    Bir sürü Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Turna
    Harika

Vedat abi yazını büyük bir keyif ile okudum. Umarım birgün tanışma ve balık tutma fırsatına da sahip olurum.

Saygılar sevgiler

18. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Vedat abi öncelikle vermişoldugunuz bilgiler icin tesekur ederim.

Yılda 3-4 ayını ,haftada enaz 3 gün kalamar avında geciren birisi olarak bende birseyler eklemek isterim..

Öncelikle biz tekneden av yapıyorsak gündüz avlanıyoruz.En uç kısıma kursun üstünede 2 adet maymun takıyoruz.

Kıyıdansa sizin de belirtmiş oldugunuz gibi gunbatımından baslayıp gundogumuna kadar av yaptıgımız oluyor.

Sizden farklı olarak biz uc kısma 2 maymun, sonra 1,3ile 2metre arasında misina sonra sunger top daha sonra ana misina kullanıyoruz.

Durgun havalarda 40 metre civarında ileri atıp cok yavas bir sekilde(kurek hızıyla)makinayı sarıyoruz.
    Eger akıntı varsa topun su yuzeyinde akısını izliyoruz.Kalamarın zokayla oynadıgını goruyoruz.Cogu zaman da sunger topu tamamen suya gomuyor ve oyle cekiyoruz.

Ama dikkat edilmesi gereken husus ,kalamar normal balıgı ceker gibi hızla degil cok yavas cekilmelidir yoksa sizin de dediginiz gibi sadece kolları kıyıya gelebilir..:)

Son düzenleme: 5 Mayıs 2008
  19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Hakan
    Netice alan her yöntem makbulumdür.Gündüzleri birkac kalamar alabilmek herzaman mümkündür.Benim yöntemlerimde gece uzun süreli avlar yapıldığında olağanüstü sayıda alabilmek mümkün oluyor.Yeterki dayanma gücünüz olsun.Zira soğuk havada gece şartrlarında bircok riskin göze alınması gerekiyor.
    Bir noktayı atlayabilmiş olabilirim.Oda kalamar konusundaki limit durumudur.Tam olarak bu konuda bilgim yok.

Sevgiyle kal

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Hakan
    Netice alan her yöntem makbulumdür.Gündüzleri birkac kalamar alabilmek herzaman mümkündür.Benim yöntemlerimde gece uzun süreli avlar yapıldığında olağanüstü sayıda alabilmek mümkün oluyor.Yeterki dayanma gücünüz olsun.Zira soğuk havada gece şartrlarında bircok riskin göze alınması gerekiyor.
    Bir noktayı atlayabilmiş olabilirim.Oda kalamar konusundaki limit durumudur.Tam olarak bu konuda bilgim yok.

Sevgiyle kal

Sevgili Kardeşim Cenk
    Yeni tekneme henüz kavuşamadığımdan anlattıklarım sınırlı kalıyor.Geldiğinde göreceksiniz,kendine has imkanları olan bölgemizin bütün nimetlerini daha carpıcı bir şekilde ortaya koyabileceğim.Buraya gelmeniz icin ise sizleri adeta tahrik edeceğim.Herşeye rağmen buraları ıssız yerler ve balıkcı kardeşlerim geldiklerinde benim icin bayram günleridir.Sizleri herzaman bekliyor olacağım.
    Sevgiyle kal