Balon Balığının Yaptıkları

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Levrek99 tarafından paylaşıldı.

1. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    hafızam tuttuğum balıkların ki kadardır
    Oldukça yakın fikirlere sahibiz.Milletin bas bas bağırdığı balon balığı zararlıdır görüşlerine katılmıyorum.

Uzun zamandır bu işi yapan adamlarız.Daha bir kere balon balığının sağlıklı bir balığa saldırdığını görmedim.Balon nerde bir yaralı veya hasta balık varsa ona hücum ediyor.Oltaya yakalanan balığa veya baragadideki balığa,can çekiştiği için saldırıyor.

Şu haliyle bence zararı diil yararı var diye bile konuşabiliriz.

Hep savunduğum bir konu ise lüferin balık popülasyonuna olan zararı balon balığınınkinden çok daha fazladır.Lüfer dişinin kestiği her hayvanı yer,canlı cansız ayırt etmez.Ama lüfer para ettiği için kimse zararlı dememiştir.

Olay tamamen ticaridir.Ülkemizde ticari değeri olmayan balon tu kaka ilan edilmiştir.

Bu konuya "ne kadar bilinçsizsin " diye yorum yapan arkadaşlar biraz daha okuyup araştırsınlar bi zahmet.Şöyle ki;

1-Balon Balığının senin oltandaki balığı yemekten veya iğneni koparmaktan başka ne gibi bir zararı vardır?

2- Oltana küçük bir balık yakalandığı zaman ,etrafında lüfer varsa balon balığının gösterdiği tepkinin aynısını göstermez mi?

2. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Lüferin popülasyonunu dengede tutan başka avcı balıklar vardır. Ama balon balığı populasyonunu baskı altına alacak avcı yok. Suya iade edilmesi saçmalık.
    Elbette bizim avlamamızla bitecek değil ama istilacı türler suya iade edilmez.

Hamamböcekleri yada fareler bizim öldürmemizle bitecek değildir ama yaşam alanımızda görmek istemeyiz gördüğümüzde de elimizde imkan varsa öldürürüz.
    Bu da böyle basit bir mantık...

Ayrıca balon balığı salatalığa bile saldırıyor sağlıklı balığa niye saldırmasın en kötü larva yer. Obur bir balık.

3. CarpHunter58

CarpHunter58 Mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın
    Evet basit mantık, ama balon balığı bizim yaşam alanımızda yaşamıyor ;)
    Siz balığı kendi yaşam alanından sizin yaşam alanınıza çekip çıkarıyorsunuz oltayla... O yüzden fare örneği bence olmamış. Saygılar

4. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Ha avlaklarimiz ha yaşam alanlarimiz benim gozumde pek bir farki yok. Literaturde istilaci diye bir kavram var. Istilaci turun yasamasina musaade edilmez bu kadar basit ... Anlayabilene...

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Yabancı bir türün yeni bir ekosisteme girmesi neleri değiştirir tahmin etmek güç. Bizim hiç aklımıza gelmeyen sonuçları olabilir. Doğal habitatı tamamen değiştirip bozabilir.
    Bugün National Geographic Wild'e bir program izledim mesela; yılan balıklarıyla ilgili ama bizim bildiğimiz yılan balıklarından değil. Çok çabuk büyüyen yenilebilen bir tür olmasına rağmen yerli ırklar üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu için istilacı bir tür olduğundan yakalandığında boyutu ne olursa olsun Florida'da salınması yasaklanmış. Atçek takımlarıyla yakalanabiliyor. Kurbağa şeklindeki sahtelere meylediyor falan. Sportif yanı da var aslında.
    Yıllar sonra doğal habitata ne yapabileceğini düşünemediğimiz, doğal düşmanı olmayan, istilacı yabancı türleri elden geldiğince salmamak daha doğru sanırım.

Yılan balığı bu.

6. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    Balon balığını baskı altına alacak avcı yok derken?Bilimsel bir kaynağınız var mı mesela bununla ilgili.

Yanlış hatırlamıyorsam orkinos balon avlıyordu,yanılıyor da olabilirim ama.

Madem örneklerden gidiyoruz.Kargaları avlayan herhangi bir yırtıcı yoktur.Ama yüzyıllardır dünyayı istila etmemişlerdir.Üstelik yaşam süreleri çok uzundur.

Balon balığı salataya saldırıyor diye sağlıklı balığa da saldırır mantığını tebrik ediyorum.Aristo yaşasaydı şapka çıkarırdı.

7. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    Volkan Bey galiba bu tatlı su balığı idi.Dediğiniz gibi tatlsısudaki baskın tür konusu oldukça ciddi ve belirli bir avlanmayla kontrol altında tutulabilime ihtimali çok daha yüksek.

Ancak okyanuslara açılan bir deniz olan Akdeniz'de avlayarak her hangi bir türü baskı altına almak biraz fazla iyiniyetli bir yaklaşım olur bence.

8. Levrek99

Levrek99 Sarp

Tesadüfen bulduğum bir video. Sinarit balığının balon balığına saldırma videosu. Akdenizde ne kadar Sinarit var onu bilmiyorum gerçi Ege de var ama Orkinos aramamıza gerek yok.

https://www.youtube.com/watch?v=jyIIbFZt0Aw

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Evet o tatlı su balığı. Denize dökülen akarsularda yaşıyor. Bunu yalnızca son zamanlarda izlediğim bir örnek olduğundan yazdım. Oltayla gidilsin avlansın, öldürülsün, denizleri kurtaralım diye yazmadım. Bence de oltayla olacak iş değil. Daha kapsamlı araştırılmalı. Gördüğüm kadarıyla küçüklü büyüklü her boya rastlanıyor akdenizde. Bu da Akdenizde üreyebildiklerini gösteriyor sanırım. Baskı altına alacak bir tür yoksa veya sayıları yeterli değilse işler pek iyi değil zannedersem. İstilacı olarak nitelenen bu tür balıkları yeniden suya salmamak doğru hareket tarzına daha yakın olduğunu düşünüyorum. Birçok ülke de bu yönde politika izliyor sanırım. En azından gördüğüm örnekler böyle. Biz salmayınca soyu kuruyacak değil elbet.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse, elimizdeki çöpü yere atmamalıyız. Atarsak ülkemiz çöp içinde kalmaz belki ama doğru hareket tarzı budur.
    Sanırım anlaşılabilmişimdir.

10. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Bende izlediğim bir belgeselden örnek vereyim ozaman. Yeri tam hatırlamıyorum fakat konu aslan balıklarıydı. Normalde orada yaşamayan fakat bizim sularımızdaki fugular gibi sonradan gelip aşırı şekilde çoğalan bir tür durumuna gelmiş. Akvaryumuna bakmak için alıp daha sonra denize salınan bu balıkların önüne geçilemiyor. Bir grup araştırmacı sürekli denize dalışlar düzenleyerek gördükleri bütün aslan balıklarını zıpkınlayıp öldürüyorlardı. Öldürmeleri kendilerininde hoşlarına gitmemesine rağmen tek bir tür yüzünden diğer onlarca türün tehlike altına girmemesi için canla başla çalışıyorlardı.
    Fugu bana hiç denk gelmedi daha ama tutarsam da her ne kadar üzülecek de olsam suya bırakmayacağım.

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bende ona benzer bişey izlemiştim. Lakin benim izlediğimde, adamlar dalgıç kıyafetleriyle dalıp, sülünez çıkarma çubuğu gibi 3 ayaklı çubuklarla bu balıkları canlı yakalayıp, uzun tüplerin içine koyuyorlardı. Akvaryumcularca rağbet gören bu balıkları ihraç ediyorlardı.
    Hem ekonomik fayda, hem istilacı bir türü elden geldiğince denizlerinden ayıklıyorlardı.

12. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    Akdeniz'de de oldukça fazlalar sinaritler.En az Ege'de ki kadar.

Bu arada sinaritler de kelleymiş :)

13. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Kargaları avlayan avcılar vardır. Şahinler kargalara saldırır, kartallar da,atmaca da.
    Kargaların yaşam sürelerinin uzun olduğu bir şehir efsanesinden ibarettir. Ortalama 8-10 yıl yaşarlar.

"Akdenizde balon balığı popülasyonunu baskı altına alacak avcı balık yoktur. "
    Şöyle düzelteyim var ama sayıları az. Akya,sinarit,orkinos gibi devasa balıklar dışındaki balıkların balondan ötürü saldırmaya cesaret edemediği bir balık. Akya,sinarit ve orkinosun bizim kıyılarımızdaki durumu da malum.

Aristo görse şapka çıkarırdı falan yazmışsınız. Yakışıksız cümleler bunlar. Anlatmak istediğim şey sözkonusu balığın obur bir balık türü olduğu ve avlanmasa bile en kötü ihtimalle larva tüketerek zarar vereceğidir...

14. Levrek99

Levrek99 Sarp

Birde şöyle düşünün, siz olta ile bu balığı yakaladınız ve öldürdünüz sonra başka oltacılarda aynısını yaptı, hatta trol tekneleri de yaptı yüzlerce ton yakaladılar ve öldürdüler. Bu balığın kökünün kuruyacağınımı sanıyorsunuz? Kızıldenizden Süveyş kanalı aracılığı ile tekrar gelecektir ve sonuç olarak sizin durdukyere balığın yaşamasına engel olmanızın bir amacı olmayacaktır. Anlamsız bir aktivite yapmış olacaksınız. Fikrinizin değişmeyeceğini biliyorum çünkü denizlerimizde zaten herkes isteyen istediğini kafasına göre yapıyor. Siz öldürürsünüz başkası öldürmez. Yeteri kadar Levrek,akya,lüfer ve diğer balıkların katliamı yapılmış zaten denizlerimizde..şimdi sıra balon balığında onunda kökü kurumadan kimse rahat olmayacak gibi.

15. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    Ne iğrenç, pis bir hayvan ya.

Doğada denge olması şart fakat elimde olsa bu balığın kökünü kazırım.

16. yavuzz

yavuzz YAVUZ E

Arkadaşlar Merhaba;
    okuduğum bir haber,paylaşmak istedim.

Marmaris kıyılarında balon balığı tehlikesi
    MUĞLA'nın Marmaris ilçesi açıklarında sıklıkla ağlara ve oltalara balon balığının takılması, tedirginlik yarattı. Yavru balıklarla beslendiği için ekolojik dengeyi bozduğu belirtilen türün, diğer balık popülasyonlarında ciddi azalmaya yol açtığı belirtilirken; acil önlem alınması için çağrı yapıldı.

Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA)
    Tropik balık ve canlıların Akdeniz'de görülme sıklığı küresel ısınma etkisiyle ısınan Akdeniz'de arttı. Bu türler arasında yeralan balon balığı Marmaris açıklarında avlanan amatör ve profesyonel balıkçılara büyük sorun yaratmaya başladı. Boyları 10 ila 90 santim arasında değişen balon balıklarının Akdeniz'in yerli balık popülasyonuna ciddi zarar verdiği, dengeyi bozduğu belirtildi. Tehlikeye dikkat çeken Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, "2012'de bu balığın çoğalacağıyla ilgili görüş bildirmiştik. Küresel ısınmanın etkisiyle Ege kıyılarına, Hint Okyanusu kökenli zehirli türler akın etti. Balon balığı siyanürden 50 kat daha etkilidir. Temas edildiği anda kalp krizi geçirmenize, hatta ölmenize neden olabilir. Bu balık, yavru balıklarla beslenir ve denizin ekolojik dengesini bozar" dedi.
    ÖNLEM ALINMAZSA TEHLİKE BÜYÜK
    Marmaris Sınırları Su Ürünleri İşletme Müdürü Mesut Güven de, "Üç yıl önce bakanlığa bilgi verildi ve Ege Üniversitesi ile alt yapı çalışması yapıldı. Fakat süreç olarak üç yıldır bir ilerleme yok. Balon balığı denizin ekolojik dengesini bozdu. Özellikle yavru kalamar, ahtapot, yumurta ve çeşitli balıkları bitirdi. İstilacı bir balık olduğu için Marmaris denizinde balık popülasyonunda ciddi azalma kaydedildi. Denizlerde bu balığın dengesini bozan başka bir canlı olmadığı için yeni nesil yavru balıklar büyüyemeden yok oluyor. Şu an tezgahlarımızda başta ahtapot ve kalamar olmak üzere balık çeşitliliğinde ciddi azalma mevcut. Balon balığı ile ilgili bir önlem alınmaz ise gelecek deniz ürünü nesilleri yok olacaktır" dedi.
    30 DENEMENİN 21'İNDE RASTGELDİ
    Kentte berberlik yapan amatör balıkçı Hüseyin Yıldırım, geçen pazartesi günü havanın ağarmasıyla denize açıldığını belirterek "İki mil açıkta Cennet Adası yakınlarında avlanmaya başladım. Oltama 6 kilogram ağırlığında ve 72 santim uzunluğunda balon balığı takıldı. Gün boyunca denize attığım 30 oltanın 21'inde çeşitli büyüklükte balon balığı çıktı. Ayrıca attığım paragadiler parçalandı" dedi. Geçen yıl mayıs ayında Bodrum'da ağlara takılan 5 kilo ağırlığındaki balon balığından sonra Güney Ege kıyılarında şimdiye kadar yakalanan en büyük balon balığı Marmaris'te yakalanmış oldu.
    SADECE JAPONLAR TÜKETİYOR
    Japonya'nın başkenti Tokyo'da devlet yetkililerin atadığı uzmanlar tarafından 5 yıl süreyle eğitilen aşçılar, 2 yıl boyunca balon balığı yemeği yapılması için pratik eğitimden geçiyor. Balığın kullanılmayan iç organları kilitli çelik kutularda özel donanımlı çöpçüler tarafından imha için belgeyle teslim alınıyor. Japonya da özellikle zengin turistlerin büyük ilgi gösterdiği yemeğin tabağı 200-350 dolar arasında satışa sunuluyor.