Trofe Fangri

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Alpay ZİYANSIZ tarafından paylaşıldı.

1. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Sevgili dostlar,öncelikle herkese merhabalar demek istiyorum.Bu paylaşım benim bir amatör balık avcılığı platformundaki ilk olta ile balık avı paylaşımım.Bu yüzden bu ilk paylaşımımda sizlere kısaca kendimden bahsedeyim.Bir balıkçı torunu olarak balık avı macerama dedemle birlikte küçük yaşlarda başladım.Dedemden edindiğim balıkçılık tecrübelerini halen bir amatör balıkçı olarak aşkla sürdürmekte ve geliştirmekteyim.Aynı zamanda yine bu yaşlarından itibaren zıpkınla balık avcılığı da yapmaktayım.Foruma zaman buldukça bu konuda da yardımcı olmak isterim. Gelelim geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirmiş olduğum bu güzel fangri avına.Bu güzellik slow jigging yöntemiyle yakalandı. Normalde jigging için kurduğum iki ayrı set var. Bu balığı her iki takımın aksine yeni almış olduğum trolling setiyle almayı başardım.Açıkçası devir oranı düşük bir çıkrık makine ile başarılı olup olamayacağımı merak ediyordum ve slow jigging için illaki bir jigging kamışı ve makinasına ihtiyaç olmadığını anlamış oldum. Bildiğim noktaları yokluyordum ancak henüz sonuç alamamıştım.İki nokta arasında seyir halindeyken FF de gözüme dipte bir hareketlilik ilişti ve hemen takımı dibe indirdim. Derinlik 80 metreler civarındaydı.Takım dibe indiğinde tam sarmaya başlamıştım ki bir kaç aksiyon sonra bir cengaverin takımı sarsmasıyla heyecanlı dakikalar başlamış oldu. Şu yüzeyine gelene kadar mücadeleyi bırakmamasından dolayı şöyle mırıldandığımı hatırlıyorum;"Orfoz değil, sinarit değil,antenli desem belki. Sanırım bir akya"diyordumki balık görünmeye başladığında ilk başta bir antenli görüntüsü verdi ancak balığı bota aldığımda bir fangri olduğunu görünce çok şaşırdım.Bu kadar irisine ilk kez denk gelmiştim.Bilimsel verilerde 5-6 kg lara kadar büyüdüğü belirtilen bu türün 4.600 kg gelmesi elbette kendi sınıfında bir trofe olduğunu gösteriyordu. Benim için güzel bir deneyim oldu. .

Ekli Dosyalar:

2. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Tebrik ederim, çok güzel bir balık tutmuşsunuz. Allahın izniyle , tabi birde bizim balıkçıyız diye geçinen! insanlarımız izin verirse ileride balık kalırsa! bende bunun gibi heyecanlı dakikalar yaşayabilirim. Trofeleriniz bol olsun :)

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler, çok güzel bir balık, heyecanı da müthiş olmuştur.
    Slow jigging terimini ilk defa duydum. Jige pek ilgim yok aslen ama gene de slow jigging nasıl oluyor merak ettim. Sakıncası yoksa öğrenmek isterim.
    Keyifli avlarınızın devamını dilerim.

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Tebrikler, nefis bir balık.

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Tebrikler Osman,güzel bir erkek antenli mercan yakalamışsın(Pagrus caeruleostictus)
    Üreme dönemindeki erkek antenliler,tıpkı senin örneğindeki gibi,kafayada ulaşan bir altın sarı sırt rengine sahip olurlar( normalde mavi benekleri görülür),o boylarda çoğu zaman antenleri kırık olurlar,seni yanıltanda hem bu,hemde genelde yörenizde trança yavrularına antenli mercan adı verilmesi dolayısıyla gerçek antenliyi pek tanımamanız olduğunu düşünüyorum.
    Daha irilerinin rastgelmesi dileğimle birlikte ,tekrar tebriklerimi sunuyorum.

6. Alpay ZİYANSIZ

Çok teşekkür ederim benimde temennim sizinkiyle aynı

7. Alpay ZİYANSIZ

Volkan Bey teşekkür ederim.Slow jigging vertical yanı dikey jigging türlerinin en basit ve katlanılır olanıdır.Yorucu değildir.İnchiku ve kabura tarzı jiglerle bir ahtapot ve balık kaçışmasını taklit eden aksiyonlar yaptırılır.

8. Alpay ZİYANSIZ

teşekkür ederim Adil Bey.

9. Alpay ZİYANSIZ

Fatih abi öncelikle teşekkür ediyorum.Balığın kuyruğuna dikkat edin lütfen.Kuyruğun iki ucundaki beyazlık fangriye has bir özelliktir ben öyle biliyorum. Bu pagrus türleri her zaman birbiriyle karıştırılmıştır hatta bilimsel kaynaklarda çok farklı şekilde aktarılmıştır.O yüzden doğrusunu ben biliyorum diye de iddaa etmiyorum ancak bu balığa iki balıkçı dostum daha görür görmez fangri dediler.

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Resimden görebildiğim kadarıyla,sadece alt kısımda beyazlık olması ve altın sarısı renk beni antenli olduğuna hükmettirdi.Eğer çatalın iki ucuda beyazsa yüzde yüz fangridir,başka hiçbir pagrus türünde bu durum görülmez.
    Bu karışıklığa çözüm için konuda açıp,detaylıcada anlatmıştım olayı daha önce http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=55890

11. kofana1903

kofana1903 Timuçin TÜRKYILMAZ

En İyi Avı:
    Kofana
    Fatih abi selam bu bahsi gecen fangri , mercan familyasindan olan balik ; asagidaki verdigim linkteki fotograflardaki balikla ayni midir acaba . ? Orada bu balik ' SNAPPER ' diye geciyor .

http://www.fishing.net.nz/forum/whitianga_topic106404.html

Tesekkurler .

12. Alpay ZİYANSIZ

Fatih abi yazını inceledim çok güzel gerçekten aranılan ve ihtiyaç duyulan bir çalışma olmuş.Hemen ezberime alıcam.Benim çektiğim fotoda ışıktan kaynaklanıyor sanırım tam belli olmamış Kuyruğun iki ucunda da bariz bir beyazlık var burun koyu renk ve antenlideki sırt ışınlarına göre baştan sona ışınların hepsi kısa boylu ayrıca mavi benekler yok.Sizin tarif ettiğiniz úreme dönemindeki erkek antenli özellikleride taşıyor. Acaba başka ara bir tür mü kafam biraz karıştı doğrusu.Her neyse benim için hepsi aynı fakat türü belirlemede ki katılımınız için teşekkür ederim.Bundan sonra daha dikkatli bakmamız gerektiğini düşünüyorum.

13. Alpay ZİYANSIZ

Ben yüzde yüz ikna olamadım eğer bu balık fangri değilse forum yönetimi üyelerimizi yanlış yönlendirmemek adına gerekli görürlerse başlığı değiştirebilirler.

14. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Osman aramıza hoş geldin safalar getirdin güzel arkadaşım.Avın için tebrik ederim afiyet bal olsun.Dilerim avların daim olsun.ammmman ha merayı açık etme yoksa orayı bombardımana tutarlar ona göre :D Artsın eksilmesin arkadaşım...

15. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Ama cidden bombalarlar. Dinamiti var ses bombası var, el bombası var, el yapımı var var oğlu var :D

16. Alpay ZİYANSIZ

Hoşbuldum Metin çok sağol.Forumları takip eden kötü niyetli insanlarda var bunun farkındayım bu yüzden paylaşımlarımı dikkatli yapacağım.Ben en iyi avlaklarıma her zaman etrafta kimseler yokken giderim veya yaklaşan birini görürsem derhal avımı sonlandırıp yerimi değiştiririm.Geçmiş tecrübelerimiz bize bu şekilde davranmayı maalesef zorunlu kıldı.Bu konuda tecrübesiz ve bindiği dalı kesen o kadar saf insanlar varki ağzını tutamayıp güzelim topuklara bir sürü insanı alıştırdıklarında bu yerler o kadar çabuk dağılıyor ki daha sonra bu noktalara kendileri dahi gidip yer bulamıyorlar veya yeri paragatçılara kaptırıyorlar ve bölgede kısa bir sürede balık popülasyonu azalıyor.Sonradan pişman oluyorlar ama iş işten geçmiş oluyor.

17. Alpay ZİYANSIZ

çok değerli avlakları olan arkadaşlardan bir konuda dikkat etmelerini isteyeceğim.Arkadaşlar buradan kötü niyetli insanlar okuyup öğrenmesin diye ayrıntı vermeyeceğim ama size iki kilometre mesafede olan kötü niyetli biri basit bir GPS ile durduğunuz noktayı çok rahat bulabilir.Bunun teknikleri var.Bu yüzden gizli ve çok değerli meralarınızı etrafta kimse yokken ziyaret etmenizde fayda var.

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bizde nasıl isim kargaşası varsa,aynı durum dışarıdada mevcut. ordaki balık snapper(kırmızı levrek) değil,ya trança yada sinarit,yani dentex türü.Bunların meşhur CAT FISH leri vardır,üç yüzün üzerinde balığa direk cat fish(kedi balığı-bizde çevirirken yayın diye çevirirler,bende uyuz olurum,evet yayınada kedi balığı diyorlar ama,onlar her gördükleri bıyıklı balığa kedidir o kedi diyorlar:D )
    Bream (mercan çupra karagöz çapak .....) lerine ise hiç girmeyeyim.

Snapper e dönecek olursak,Lutjanus türlerine (lutjanidae ailesi) verilen ortak addır,ancak yine bir çok kırmızı balığa,hatta bizdeki fangrinin akrabalarınada(Pagrus) snapper dedikleri oluyor,tıpkı verdiğin linkteki trançaya da snap(bizdeki sinarite SİNO dedikleri gibi kısaltmışlar:) ) dedikleri gibi.

19. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Kuyruk çatalının altı ve üstü beyaz hareli demişsin,o zaman fangridir balık,sıkıntı yok;) ben ikna oldum sevgili kardeşim:)

20. mehmetaydn

mehmetaydn Mehmet AYDIN

Favori Kamış:
    fortuna 3,90cm
    En İyi Avı:
    6,5 KG KOFANA
    10 numara 5 yıldız bir balık,tebrik ederim...