Sinarit Avı 7,5 kg ve 3 kg

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Alpay ZİYANSIZ tarafından paylaşıldı.

1. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Değerli dostlar herkese tekrar merhabalar.Malum hava koşulları ve mevsim şartları nedeniyle bölgemizde balık durumu şu sıralar pek iyi değil.Buna rağmen her hafta düzenli olarak denize açılmadanda yapamıyorum.Balık tutamayacağımı bildiğim halde denizden uzaklaşıp ara vermek gibi bir niyetimde olmuyor.Olsa da olmasa da önemli değil,deniz havası yeter diyerekten düşüyoruz yollara.Bu koşullar bölgemiz adına mart başına kadar devam edecek.Hal böyleyken forumun sakinliğinide düşünerek üyelerimize vakit geçirmeleri için eğer sakıncası yoksa yakın zamanda yapmış olduğum avlardan bazılarını aktaracağım. Gönlümün sultanı diye tabir ettiğim bu güzel hayvan denizlerimizin en güzel canlılarından biri.Şimdiye kadar akya,orkinos,baraküda,Orfoz gibi birçok farklı türü avlama şansım oldu ancak bunlardan hiçbiri bana sinarit avının verdiği hazzı heyecanı vermemiştir.Uzun yıllardır zıpkın avcılığı yaptığım için sinarit balığını çok fazla gözlemleme şansım oldu.Aynı zamanda bu avcılığın getirdiği mera bilgisi sayesinde ülkemizde yeni yeni uygulanan shore jigging avcılığında da kısa sürede başarıya ulaştım.Bu konuya da ilerleyen zamanlarda inşallah başka bir başlık altında değiniriz.Şimdi gelelim bu güzel sinarit avımıza... Çalıştığım kurumda arkadaşlarım olan Özgür ve Hüseyin abim ile ne zamandan beri birlikte çıkacağımız avı planlıyorduk.Hava tahminlerine göre ertesi gün havanın güzel olacağı bilgisi ile hemen planımızı yaptık.Avımızı öğleden sonra ve akşam suyunda yapacaktık.Benim ertesi günüm tamamen boş olduğu için ben sabah suyunu da yoklayıp arkadaşları bekleyecektim.O gece dön o yana dön bu yana,şöyle yaparım şurayı denerim diye düşünürken bir türlü gözüme uyku girmedi.Yataktan kalkıp yola koyuldum.Geceyi arabada uyuyarak geçirmeye karar verdim.Tabiki arabada da sabaha kadar uyuyamadım.Sabah olup denize açılma saati geldiğinde kötü geçirdiğim gecenin hiçbir etkisi kalmamıştı gözlerimde.Motoru çalıştırıp Vira bismillah ile ilk avlağıma doğru hareket ettim.Hemen avlanacağım yere yakın bir kıyıdan yakaladığım zargana balığını oltanın ucuna itina ile taktıktan sonra derinlere doğru sarkıtmaya başladım.Henüz çok geçmeden güzel bir vuruş geldi ancak boşa gitmişti.Takımı yukarı aldığımda yemimin parçalandığını gördüm. Çok vakit geçmeden ikinci yemi taktım ve Aynı yere tekrar indirdim.Anında bir başka vuruş daha geldi.Bu kadar çabuk tepki aşağıda bir sürü olduğunun habercisidir çoğu zaman.İnsanlar arasındaki kıskançlık balıklar arasında da var :) iyi ki de var.Bu vuruşun ardından yaptığım tasmalama ile iğneyi balığa saplamayı başardım ya da o başardı bilemiyorum :) İdare eder bir mücadele ile su yüzeyine geldiğinde gönlümün sultanı yine bana yüzünü göstermişti.Balığı bota alıp günün geri kalanını iyi geçirebilmek adına avımı sonlandırıp kıyıya geri döndüm. Arkadaşlar gelene kadar uyuma çabalarım tekrar boşa gitti.Düşünmekten yine uyuyamamıştım.Bizimkiler geldiğinde av bitti arkadaşlar geri dönüyoruz diye takıldım.Hüseyin abi"hayırdır hocam ne olduki"derken Ona dolabın içine bakmasını söyledim.Hüseyin abi ve Özgür 3.100 kg lık balığı görünce öğleden sonra yapacağımız av için iyiden iyiye bilenmiş olacaklarki hadi hocam hadi balıklar bizi bekler diye beni acele ettiriyorlardı."Yahu arkaşlar vakit daha erken oturun bakalım şöyle bir çay demleyelim,içelim.Şöyle bir kendime geleyim "dememe rağmen çabalarım işe yaramadı ve tekrar denize açıldık.Mercan yapan bir iki noktayı denedik ancak çok keyifsizdi.Birkaç mercan ve birkaç kupezin dışında birşey çıkmadı.Bu arada hava yavaş yavaş batıya dönünce bu havada levrek yaptığını bildiğim bir kıyıya yöneldim.Özgür ve Hüseyin abim sırtı takımlarını çıkararak sırtı yapmaya başladılar. Bir iki tur devam ettik ancak birşey çıkmayınca sıkıldılar.Ne yapsak acaba demeye başladılar. Bende kendilerine rüzgarın etkisini biraz daha arttırdığını, suyun yeni yeni bulanmaya başladığını ve devam etmemiz gerektiğini söyledim.Henüz çok geçmeden Hüseyin abinin " aldım"sesiyle sessizlik bozuldu ve heyecanlı bekleyiş tekrar başladı.Hüseyin abiye tek iğneli silikon sahte kullandığı için;"tasmalama yapmadan çekiyorsun abi,tasmalama yap iğne balığın ağzına geçmedi daha "dedim ancak o heyecanla benim söylediklerimi duymamış.Gelen balık 1,5 -2 kg arası bir levrekti.Şom ağzım; levrek bota lki metre kala su yüzeyinde iğneden kurtulunca hepimiz donduk kaldık.Suyun üzerinde öylece duruyordu.Hüseyin abinin kamışın ucuyla levreği yakalama girişimleri Özgürle benim için daha sonra Hüseyin abiye takılacağımız çok güzel bir enstantane oldu :) Şoku atlatıp avımıza devam ettik ancak başka bir vuruş alamayınca tekrar mercan avına dönmeye karar verdik.Bir iki nokta daha denedik ancak balık çıkmıyordu.Bende bu arada yavaş yavaş dönüş yoluna geçmiştim.En son çıkacağımız noktaya yakın son bir yer daha denemek için motoru durdurduk.Hüseyin abi ve Özgür mücadeleyi bırakmamaya kararlı,bense sabahki avımdan sonra uyuklamaktan oltayı elime dahi almadım.Bu arada Hüseyin abim artık dayanamayıp " hoca ayıp ediyorsun bak "dedi." Hayırdır abi ne oldu ki"dedim."Hocam bizi ava getirdin ama kendin avlanmıyorsun"dedi.Bunun üzerine çantadan bir jig çıkararak jigging takımını elime aldım.Amacım bir şeyler yapıyormuş gibi görünmekti aslında.Jigi dibe indirip bir kaç aksiyon denedim ancak o kadar uykusuzdum ki canım hiçbir şey yapmak istemiyordu.Zaten derinlik 20 metrelerde olacak iş değil yani.Jigi dipten biraz yukarı kaldırıp arkamı hafiften Hüseyin abiye dönüp gözlerimi kapattım.Arada bir Hüseyin abinin "hoca uyuyosun bak" gibi takılmalarına artık kulak asacak takadım kalmamıştı.Elimde tuttuğum oltayı bile unutmuşum.Uyukladığım anda elimdeki kamış öyle bir sarsıldıki elimden kaçarken son anda tuttum ve anında tasmalayıp balığı yakaladım.Gözlerim faltaşı gibi açılmıştı."A ha da aldım"diye bağırdığımı hatırlıyorum. Özgür ve Hüseyin abiden hemen takımlarını yukarı almalarını istedim.Arkadaşlar güzel bir balık geliyor hazırlanın dediğimi hatırlıyorum.Bir iki cırrrr sesinden sonra kalomayı sıkıp yüklenmeye başladım.Balık yorulunca kamışı Özgür'e uzatarak balığı çekmesini söyledim.Özgür ilk başta kaçırırım endişesiyle kamışı almak istemedi.Bende kendisine "yahu canım kardeşim bir balık senden kıymetli mi,al şunu kaçarsa kaçsın,yeterki bizim keyfimiz kaçmasın diyerek kamışı Özgür'ün eline tutuşturdum.Daha önce iri bir balık çekmemiş olan Özgür'ün ciddi mücadelesini izlemek benim için güzel bir seyir oldu.Balık su yüzeyine çıktığında Özgür ve Hüseyin abi soğukkanlılıklarını o kadar güzel korudular ki balığı sudan çıkarıp botun tabanına devirdiğimizde bağırış sesleri gelmeye başladı." Oley be"diye haykıran Hüseyin abim, elini havaya kaldırıp "çak kardeşim" diye haykıran Özgür'ü o halde görünce mutluluğum iki kat daha artmıştı. 7,5 kg gelen bu güzel sinaritle herkesin keyfi yerine gelmişti.Az sonra birbirimize takılmalar kaldığı yerden devam etti.Hüseyin abi "hocam uyurken balık yakaladın valla" deyince tebessüm ile "abicim bu iş kısmet işi görüyorsun.Hiçbir aksiyon yapmadan sığ suda balık aldığımı jiggingçilerin yanında anlatsam bana hayatta inanmazlar.Nasibimizde varmış.Allahın takdiri" dedim.daha sonra eşyalarımızı toplayıp kıyıya geldik ve güzel anı fotoğraf makinelerimizle ölümsüzleştirdik.Ancak birlikte çekildiğimiz fotolar Hüseyin abinin makinesinde kaldı.Buraya kendi çekildiğim fotomu ekliyorum.Bu arada balıkları kendi aramızda pay ettik.Küçüğü kendime aldım.Büyüğü ise Özgür ve Hüseyin abim paylaştılar.Takım bilgilerine aşağıdan bakabilirsiniz.Daha irileri sizlere nasip olsun.Saygılar. Makine : Penn Battle 6000. Kamış : Okuma Salina 3 jigging. İp misina : SP hyper sea horse jigging special 0,35 mm Leader : Berkley special 0,60 mm. .

Ekli Dosyalar:

2. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Tek solukta okudum, uyuklayışınız gözümün önünde canlandı :D Vallahi ben 10 gün uğraşsam tutamam, siz hem uyurken hem de sığ suda yakalamışsınız. Dediğiniz gibi, nasipte varsa olur :)

Güzel avlarınız daim olsun. Dostlarınız ile nice keyifli anlar dileğimle. Rastgele!

3. mehmetaydn

mehmetaydn Mehmet AYDIN

Favori Kamış:
    fortuna 3,90cm
    En İyi Avı:
    6,5 KG KOFANA
    tebrikler,mükemmel bir balık.

4. mehmetar79

mehmetar79 Mehmet

Alpay yazının içeriği çok güzel ama keşke bir kaç paragrafa ayırsaydın. Gözlerim ağrıdı okurken

5. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp

Katılıyorum. hihi

6. Alpay ZİYANSIZ

Çok teşekkür ederim sağolun

7. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim sağolun

8. Alpay ZİYANSIZ

Ben yazarken paragraflara ayırıyorum ancak paylaştığım zaman paragraflar birleşiyor nasıl yapılacağını çözemedim

9. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Maşallah. Güzel av olmuş. Devamının gelmesi dileğiyle. Rastgele...

10. Genesiss

Genesiss Gürcan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Piuma Power, Yamaga Blanks Early 94mhr
    Favori Makine:
    Daiwa Surf Basia 25 QD, Daiwa Certate 3012H
    Tebrik ederim, çok güzel balıklar, avlarınızın devamını dilerim... Balığın dişleride maşallah...

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrik ederim. Güzel, keyifli anlatım için de teşekkür ederim.
    Okuması biraz zor olsa da güzeldi.
    Sinağrit benim de tutmayı en çok istediğim balıklardan.

Yazarken, open ofice, libre ofice gibi bir programla yazıp, forumu açıp, kopyala yapıştır yaparsanız paragraflar gitmeyecektir. Ben öyle yapıyorum. :)

Keyifli avlarınızın devamını dilerim.

12. Antuan

Antuan M.Fatih

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 2.10 7-21
    Favori Makine:
    Okuma Deadringer 25 -Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Levrek 4.7 kilo
    Süper işte budur

13. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim sağolun

14. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim sağolsun.

15. Alpay ZİYANSIZ

Bilgi için teşekkür ederim bir dahaki sefere bu şekilde hazırlayacağım.

16. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim sağolsun.

17. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    DAM ON-LINEAR tele spin 30
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Hay maşaallah derya kuzusu bunlar...

Alpay Bey merhaba.Tek kelimeyle bravo.Harika bir paylaşım olmuş.Büyük bir keyifle okudum.Trofe avlarınızın , daim olması dileklerimle.Herşey gönlünüzce olsun.Bursa'dan İzmirli profosyonel olta balıkçısı Alpay Bey'e kucak dolusu selamlar...ERCAN 1977 BURSA

18. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim Ercan Bey sağolun

19. kumsaati

kumsaati Orhan

Favori Kamış:
    Berkley 2.70 15_40 gr
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Kofana 2700 gr
    Tebrikler olağanüstü bir av çok güzel bir anlatım emeğinizin karşılığını uyurken almışsınız :)

20. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Yahu arkadaş, maşallah diyorum. sanki balığa implant yapmış yaradan. :)