Balon Balığının Yaptıkları

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Levrek99 tarafından paylaşıldı.

1. Levrek99

Levrek99 Sarp

Merhabalar herkese. Geçen yaz Mersin civarlarında yapmış olduğum avda malesef balon balığı dışında hiçbir balık oltaya vurmamıştır. Bende en azından birşeyler yakalayabilmek için balon balığının bolluğunu fırsat bilerek bu balığı yakalamaya ilgi duymaya başladım yakalaması hem zor hemde çok yırtıcı bir balık olduğundan dolayı. Avımı ilk önce canlı yem yakalayarak yapmak istedim sonra silikon sahteleriyle yaptım. Açıkcası hangi silikonu ve sahte yemi yada canlı yemi denesem bu balık üzerinde olumlu sonuç aldım. Canlı yemi her atışımda balon balığının canlı yemi aynı yerinden yemeye başladığını gözlemledim bu çok ilginçti belki balığın genetik yapısı itibariyle yeme hep aynı yerden saldırıyordu ( kafasının alt bölgesi boyun kısmı )

Balığın parçaladığı silikon ve canlı yemler

Not olarak mırmır çipura ve benzeri balıkların canlı yem olarak kullanılmasını etik bulmuyorum çünkü bu balıklar çok fazla büyüyen balıklardır yakalanan ufak boylarının suya geri iade edilmesi gerekiyor fakat malesef Mersin bölgesinde bu ufak balıkları yakalayan ve pet şişelere dolduran dolu kişi görürsünüz. Resimde görmüş olduğunuz mırmırda bana ölü olarak verildi başka bir balıkçı tarafından balon balığı ölü balığıda affetmedi herzamanki gibi. Yakaladığım balonlarıda suya geri iade ettim çevremdeki balıkçıların garip bakışları içerisinde. Bu konuyu paylaşmak istedim sizlerle. Herkese rastgele iyi avlar diliyorum.

2. baraküda007

baraküda007 fatih

Bakarlar tabi! İyi diğer balıkçılar dövmemiş sizi Balon balığı suya geri bırakılırmı balon balığı diğer balık türlerini tüketen ülkemiz sularına ait olmayan istilacı bir balık türü ayrıca balon balığını avlamak için kullandığınız o balıklara yazık günah bari zevk için avlıyorsunuz sahte yemle yada tavuk göğüsüyle falan avlayın da sonra balonları da suya salmayında diğer balıklara bir faydanız olsun bide marifet gibi rapor açıp anlatıyorsunuz yaptığınız hatayı çok morelim bozuldu o canlı yem olarak kullandığınız balıkları görünce

3. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Balon balığı suya bırakmak pişmanlıktır... Aynısı israil sazani içinde geçerlidir. Dua edin de oradaki balıkçılar sizi geri bıraktığınız balon balıklarını yakalamak için canlı yem olarak kullanmamış.

Bu arada baitcasteriniz sanırım ProMax. Kullanımı nasil ? Kalitesi nasil ? Herhangi bir sorun yasadiniz mi ?

Ben Abu Garcia Orra2 Winch aldım fakat daha suyla bulusturamadim. Kullandığınız misina nedir ? Kalinligi kac ?

4. kesf_i_alem

kesf_i_alem EROL

Yazının tamamını okumadan rapor açan arkadaşlarımızı eleştirmeyin.Arkadaş gayet iyi niyetli yaklaşmış olaya.Yemlik balıkları da ölü olarak başkasından aldığını söylemiş zaten.

5. Levrek99

Levrek99 Sarp

Bendeki Abu Garcia promax 2 sol el modeli yurtdışından alındı aliexpress değil ucuz bir makina tatlı su için fakat tuzlu sudada balık olmayan günlerde idare ediyor low profile makineleri tuzlu suda tavsiye etmem güçlü balıklarda çok zorlanıyor drag zayıf kalıyor, bence göl için konuşuyorsanız istilacı balıkları salmayıp kurtulabilirsiniz fakat denizde bu imkansız tabi bu konu tartışmaya açık bir konu bana göre hiç balık olmayan bir yerde böyle bir balığı yakalayıp bırakmak bile iyi bir deneyim tabi söylediğim gibi konu tartışmaya açık ben amatör spor olarak yapıyorum ve hiçbir canlıyı durdukyere öldürmüyorum bu balığı denizlerimizde yok etmek imkansız. Kullandığım misina bazen braid örgü bazen mono duruma göre değişiyor belirli bir marka yok o resimdeki 0.20mm.

6. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Belki konu dışı ama balon balığını yargılamadan aşağıdaki linkte balon balığını aratıp yazılan makaleleri okuyun.Bu sitenin sahibi profosyonel bir balık turu rehberidir.Balon balığını yakından gözlemlemiş biri olarak yazdıklarını ciddiye alın.Bu yaz yakaladığımız iki adet balon balığını yüzdürebilmek için dakikalarca uğraşmıştır.Bir turda en az 2-3 defa balon bu arkadaşın takımlarını kesmekte ve yemi parçalamaktadır.Bir not daha.Balon balığının ülkemiz sularına gelmesi tamamen insanların sayesinde.Balığın bu işte bir kabahati yok.Balık geldiği yeni sularda yaşamaya çalışıyor.

http://www.adrasanbalik.com/

7. Kaany

Kaany Kaan

Favori Kamış:
    Remixon Funeden 1.98m
    Favori Makine:
    Abu Garcia Orra2 Winch
    En İyi Avı:
    8mm Blue Tiger Shrimp
    Aynen dediğiniz gibi tamamen tercih meselesi idk
    Bendeki vinç diye geçiyor, dragi max serisine göre daha fazla . 100$ fiyatlı. Sağ el modelini aldim. Kac gramlik sahteleri kac metreye gonderebiliyorsunuz ?

8. levent31

levent31 levent

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Catana 4000FB
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Canli yem kullanip balon baligi yakalamak ve suya iade etmek. Tebrik ederim. Basarilarinizin devamini dilerim...(!)

9. Levrek99

Levrek99 Sarp

Baitcasting makinalarda spinin aksine yeminiz ne kadar ağır olursa o kadar sorunsuz atış yapıyorsunuz yoksa işin içinden çıkılmaz bir duruma gelebiliyor. 17 - 18 gram minimum ağırlık tavsiye ederim. Atış mesafesi olarak ölçüm yapmadım ama yeterli uzaklığa kolayca gönderirsiniz ve daha seri atışlar yaparsınız rüzgarlı sert hava koşulları hariç. 17 gram altı sahtelerde sorun yaşıyorum atış sırasında genelde hep misina karışmıştır. Eğer baitcasting makineye yeniyseniz ağır yemler ile ilk önce alıştırma yapın sonra alışınca hafif yemleri deneyebilirsiniz.

10. Levrek99

Levrek99 Sarp

Bu sizin görüşünüz saygı duyarım. Bence Süveyş kanalını geri kapatacak gücümüz olmadığı için istediğiniz kadar öldürsenizde, sevsenizde sevmesenizde bu balığı bitiremezsiniz akdenizde, Akdenize gelmeye devam edecektir onun için öldürmek anlamsız. Bu arada tavuk göğüsü neki birdahaki sefere antrikot, ve kuzu pirzola kullanmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim. :thumb:

11. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    doğayı seven avcının hali başka oluyor.tebrik ederim arkadaşım. sana bir tavsiyem var. eğer balon balığı yakalarsan bir tanesinin ense den kuyruğuna kadar ince bi çizik at elle belirli bir mesafeye at.bu balık yamyam olduğu için ne yapar eder o balonu arar bulur.bu sana bölgede en az yarım saat 45 dakika kazandırır.

12. Querorz

Querorz Fatih

İstanbul'da yaşadığım süre boyunca, herkes yakalaması zor lüferlerin peşinde koşarken bense bolca bulunan iskorpit, gelincik ve lapin türlerinin peşinde koşardım. En azından oltama vuran bir şeyler olurdu.

O yüzden sizin durumunuzu çok iyi anlıyorum. Olanla yetinip keyfinize bakıyorsunuz.

Yalnız, karnı yenilmiş olan balıkları balon değil yengeç yemiştir. Yengeçler iç organlardan ve gözden başlarlar yemeye çünkü.

Yemi mümkünse dibe indirmemek lazım.

13. andyou

andyou haldun

Favori Kamış:
    fladen x flex, alba rodex 3.90 , lineaeffe 4.50 s-curve
    Favori Makine:
    daiwa emblem x 5000, okuma avenger 30, carmoran 3000 fjet,okuma zeon
    En İyi Avı:
    lüfer kilosuna bakmadım
    istediğiniz kadar balon balığı öldürün yada israil sazanı kökünü kurutamazsınız zaten arkadaş vicdansal davranmış sıkıntı yok.

14. aytan01

aytan01 abdurrahman

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    balık
    klipse iğne bağlamanız dikkatimi çekti galiba hedef balık lüfer yada merak ettiğim lüfer yakalamak için mi klipse geçirdiniz iğneleri misinayı kesmesin diye,eğer öyle ise balığı ürkütmüyormu acaba bu sistem ?

15. Levrek99

Levrek99 Sarp

Evet katılıyorum. Yaz aylarında Mersinde neredeyse hiç balık olmuyor yada ufak levrekler onlarlada vakit geçirmek saçma gün boyu balıktasınız tuttuğunuz balık 0...bumu iyi yoksa her dakikanızı balık tutarakmı geçirmek ayrıca trofe boyutlara kısa sürede gelen bir balık bu ve kıyıda yaşayabiliyor büyük boyunu tutup daha çok atraksiyon yaşamak için tekneyle açılmanıza bile gerek yok.

Merhabalar, hedef balık balon balığı olduğu için o şekilde iğneyi klipse geçirdim arkasındada ince çelik tel var başka balıkları bu ürkütebilir ama balon balığı ürkmüyor köpek balığı gibi düşünün zaten avlandığım yerde başka avcı balık yok bunun dışında. Örgü ve mono misinayı çok rahat kesebilen bir balık. Yakalaması çok zevkli ufak olanları bile sonuna kadar mücadele ediyor pes etmeden.

16. doguguclu

doguguclu

Favori Kamış:
    balık düdüğü
    En İyi Avı:
    hafızam tuttuğum balıkların ki kadardır
    Balon Balığının doğaya olan zararını biri bana açıklayabilir mi?

Örneğin ; suda kendi halinde yüzen ,oldukça sağlıklı bir başka balığı yediğini gören oldu mu aranızda?

Yani aynı lüfer- levrek gibi avlandığını gören duyan var mı?

Veya başka bir balığın yumurtasını döllediğini iddia eden?

Nedir bu balon balığının doğaya zararı?

17. Bordor

Bordor CAN BUGRA

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance 270 MH
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 40
    En İyi Avı:
    Lambuka,Yayın,Sudak limit üstü :)
    Paylaşım yapan arkadaşımıza yöneltilen haksız eleştirileri hoş bulmuyorum.

Hiç bir canlı başka bir canlının canına kastetmek zorunda değildir. Kişinin kendi insiyatifinde olan bir eylemi eleştirmek ise bu ortamdaki arkadaşlara yakışmıyor.

Evet Balon balığı zararlı bir türdür. Yakalandığında yok edilmesi mantıklı gelebilir. Ancak arkadaşımızın da bahsettiği üzere OLTA AVCILIĞI ile BALONUN KÖKÜNÜ KURUTAMAYIZ.

Nasıl ki olta avcıları olarak, olta avcılığından ziyade ticari av ile (ağ vb.) balığın kökünün kuruyacağını savunuyorsak, aynı mantığı bu tür içinde işletmemiz gerekebilir.

Diğer yandan işin vicdani boyutu da ayrı bir konudur. Yemeyeceğiniz, tüketmeyeceğiniz, hiç bir alanda kullanmayacağınız bir canlıyı öldürmek istememeniz de kendi kararınızdır.

Bazı arkadaşların yazıları oldukça saygısız ve rencide edici derecede. Umarım bu anlayış devam etmeyecektir.

18. Bordor

Bordor CAN BUGRA

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance 270 MH
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 40
    En İyi Avı:
    Lambuka,Yayın,Sudak limit üstü :)
    Balığın zararı demeyelim de, yararını konuşalım üstad.

Biz yiyemediğimiz için yararlı değil.
    Hızlı çoğaldığı için yararlı değil.
    Biz yiyemediğimiz ve yiyebildiğimiz türlerle beslendiği için yararlı değil.

Özetle bizim işimize gelmediği için tür zararlı. (Bilmeyen insanlar yiyip hastalandığı-öldüğü için zararlı)

Temel nokta, bize bir yararı yoksa ZARARLIDIR (insan türünün basit genellemesi)

19. Levrek99

Levrek99 Sarp

Başka anı anlatmak istiyorum. Başka bir gün, kıyıdan kumsaldan avlanıyordum ve tesadüfen 4 kiloluk bir balon balığı oltama takıldı. Kıyıya çektim bu balığı sonra iğneyi çıkarmak ile uğraşırken, benim balon balığı yakaladığımı gören yerel bir balıkçı son sürat koşarak yanıma geldi ve aynen şu şekilde koşarken bağırdı "o balığı suya salma!!! O balığı sakın suya geri salma!! neredeyse kendini yırtarcasına bağırdı" bende içimden altı üstü bir balık niye bu kadar korkuyorsun bu balıktan gibi şeyler söyledim sonuçta denizlerimize birkere girmiş bu balık ve ayrıca ona ne yakalayan benim ben yakalamış olmasaydım o balık zaten suyun içinde yüzüyor olacaktı..neyseki ondan önce davranıp balığı suya salmıştım. Adamla baya bir tartıştık, olay daha değişik noktalara gidecekti neyseki oradan uzaklaştım konu kapandı. Bu tarz olay yaz boyunca sürekli başıma geldi. Ben olaya farklı şekilde yaklaşıyorum. Amacım balık eti yemek değil zaten sadece zevk hobi olarak yaptığım bir spor bu. İsterse yakaladığım balık en pahalı değerli balık olsun geri salıyorum belki çoğunuzun düşüncenize ters gelebilir. Keşke denizlerimizde balon balığı kadar levrek kofana ve daha büyük boy balıklar da olsa onlarıda yakalasak. Mesela Mersinin başka bir bölgesinde avlanıyordum bir gün, bir balıkçının avuç boyu kadar olan çatal kuyruk balığını (leerfish) yakalayıp çantasına attığını gördüm, kimse bilmiyor o balığın ne kadar büyüyebileceğini ve kıyıdan bile büyük boyunun yakalanabileceğini benide bu konu rahatsız ediyor mesela. Türkiyede başka şehirlerde durum nasıl bilmem ama genellikle Mersinde avlanıyorum yazın kavurucu sıcağında trofe yakalayabileceğiniz tek balık balon balığıdır. Neredeyse Mersinde hiç başka balık yok yazın ( avuç kadar balıkları yakalamayı dahil etmiyorum ) Bence Balıklara ve deniz hayatına vahşi gözle bakmayı bırakmalıyız aslında herşeyin kökünü kurutan biziz. Denizlerimizde olta ve tekne balıkçılarına boy limit denetimi ve yasal yaptırımların olmayışıda ayrı bir konu. Bu konuyu internete taşımak istedim. Rastgele herkese.

20. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Ben herhangi bir canlının yakalandıktan sonra boş yere öldürülmesine karşıyım :) Çok balon yakaladım ama geri saldım hepsini. Senin, benim öldürmem ile bitecek bir durum yok ortada :) Bu arada silikonlar güzelmiş, yazık olmuş :D