Vertical jigging ile Sinarit Avı (9 kg )

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Alpay ZİYANSIZ tarafından paylaşıldı.

1. Alpay ZİYANSIZ

Alpay ZİYANSIZ OSMAN ALPAY

Sevgili dostlar tekrar merhabalar.Daha önceki avımda sizlere uzun uzadıya bir sinarit avı paylaşmıştım.Şu saatlerde tatilde olduğum için ayrıntılı bir paylaşım yapamayacağım.Bu güzellik beni biraz uğraştırdı ancak sonunda benim oldu.Herkese rastgelsin...

Kamış: Okuma Salina 3 (150-250 gr aksiyon)
    Makine: Penn Battle 6000
    IP misina: SP hyper sea horse 0,35
    Leader: Surcatch 0,50 (çift kat kombinasyonlu)
    Jig: Daiwa pirates
    Balık bulucu : Garmin 300c

Arkadaşlar yeri gelmişken söyleyeyim.Bir ara daiwa piratesler kara borsa giden jiglerdi.Şu sıralar sanırım bulmakta sorun yaşanmıyor.Bu jig hakkında size kısa bir bilgi vereyim.Öncelikle sihirli bir jig değil,yanı bu jige sahip olduğunuzda garanti balık yakalayacaksınız diye birşey yok.Balıkların sargın dönemlerinde işe yarıyor ancak diğer zamanlarda aşağıda balık olduğunu bildiğim halde kaldıramadığı zamanlar oldu.Verdiğiniz aksiyon çok önemli.Bu jigle üç ayrı arkadaşımla ayrı ayrı zamanlarda avlandığım oldu.Onlar bu jigle gösterdiğim halde balık alamazken ben hemen yanıbaşlarında balık almıştım.Yani aksiyon veremezseniz yine atlamıyor.Bazen jig düşerken atlarsa oda şansınıza.Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

Ekli Dosyalar:

2. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    çok güzel
    devamına rastgelsin

3. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkürler Atıl Bey sağolun.

4. Alpay ZİYANSIZ

Arkadaşlar OSO isimli liman kayıtlı olan botum çalınmıştır.Etiketler sökülse bile izleri üzerinde kalmış olabilir.Olur da denk gelirse bana iletirseniz çok mutlu olurum.

Ekli Dosyalar:

5. Alpay ZİYANSIZ

Arkadaşlar noldu ya küstük mü :) :)

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Göze geldin diyecem, yaraya tuz başmış gibi olacak. Baba sinaritleri -ki maşallah- avlamak sana iyi gelmemiş.:eek:

Geçmiş olsun, inşallah bulasan abim.;)

7. Alpay ZİYANSIZ

Abicim üyelik tarihine ve mesaj sayına bakınca bu forumun demirbaşlarından olduğunuz açıkça belli oluyor.Ben burada yeniyim.Eğer forumda hoşlanılmayan durumlar varsa lütfen bana iletiniz.Anlayışla karşılarım.Neşeli bir insanım,gereksiz şeylere alınganlık yapmam :)

8. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Alpay bey, küsmekten ziyade balıkların büyüklüğü neticesinde herkesin nuku tutuldu sanırım. Jig konusunda uzman olduğunuzu görüyoruz. Bu konuda av paylaşımlarınızın yanında JIG'e merak salan arkadaşlarımıza tecrübe ve bilgilerinizi yansıtacağınızı umuyorum. Tecrübelerinizi paylaşmayı isteyenlerin en başında ben geliyorum. :)
    Avlarınızın devamını dilerim. Tekrar maşallah diyorum.

9. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkür ederim sağolun.Bizim ülkemizde neticeyi kanıtlamadan haticeden bahsederseniz alay konusu olabilir insan.Bu yüzden ben şimdilik neticeyle ilgileniyorum.İnsanlar benim bu konuda belli bir tecrübemin olduğuna inanıp güvendiklerinde teknik konular açmayı bende düşünüyorum ve paylaşmaktan mutlu olurum.

10. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    O sınarıtı bu bot ile mi avlıyordunuz...

umarım en yakın zamanda botunuza kavuşursunuz...

11. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Haklılık payınız var Alpay bey. Ama bir yandan av raporlarınızı paylaşırken diğer yandan da tecrübelerinizi paylaşmanız hepimiz için süper olacaktır.

12. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Yok artık. Bu nasıl balık, şaka gibi.tebrikler. rastgelsin:) güç

13. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bu balık işi,bilgiye tecrübeye ihtiyaç duysada,çoğu zaman bilgi ve tecrübeye nankörlükte eder.O yüzden ''RASTGELE'' diye boşuna demiyor ustasıda acemiside sevgili Alpay.O yüzden sen HATİCE kısmına geç derim,''OLMADIK TAŞ BAŞ YARAR'' lafını hep bir kenarda tutarım bu balıkçılık mevzusunda.
    Sinaritde ekol olmaktasın,devamı rastgelsin,tebrikler.

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Ne haddimize sevgili Alpay.:eek:
    Kendi adıma bırak hoşlanılmamayı bilakis, paylaşımların foruma can veriyor. Lütfen devam ediniz, her ne kadar yeterli ilgiyi göstermekte eksik kalsakta...;)

15. Alpay ZİYANSIZ

Evet Talha,genelde bu bot ile avlıyordum.Büyük motorlu fiber botumuzda var(dalış için) ancak manevra kabiliyeti ve yakıt tasarrufu için jiggingde genelde küçük motor seviyorum

16. Alpay ZİYANSIZ

Teşekkürler sağolsun.Bu iri bir sinarit dahada irileri var elbette..

17. Alpay ZİYANSIZ

Fatih abicim sağolasın.Senden böyle güzel sözler işitmek beni mutlu etti.Daha öğreneceğimiz çok çok şey var muhakkak.Forumda bu işte benden daha bilgili abilerimin olduğunu biliyorum.Bu konuda açılan konuların içeriklerini iyice bir inceleyeyim ve aynı şeyleri tekrar etmek yerine üzerine eklememiz lazım olan şeyleri tespit edeyim.Şu an üzerinde çalıştığım yeni bir teknik daha var,sorunları olan bir teknik.On tane balık yakalıyorsam sekizini kaçırıyorum.Kafayı iyice taktım ve zamanını buna harcıyorum.Bu sorunları aştığımda nasipse bu forumda paylaşacağım.

18. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    İşin özü kardeş uzun zamandır forumun pek tadı yok. Face gruplarında paylaşımlar arttı. Akıllı telefonla anında paylaşma kolaylığı forumlara darbe vurdu. Buradan çok iyi dostluklar bulduk ve avlar yaptık. Forumun tadı bir başka. Ben sürekli takip etsem de Okul da internet erişimi forumlarda yazışmayı engelledi beri burada pek yazamıyorum.

Gelelim avlarına; Harika balıklar yakalıyorsun. Sinarit son zamanlarda hedefime girmeye başladı. Ava gittiğimiz Tekneci amca buradan sinarit bile çıkar demesiyle araştırmalara başladım. Tabi sülünez ile yakalayamacağımı bildiğimden araştırmalara başladım. Pazarda balıkçım çip le sinarit yakalıyorlarmış dediğinde aslında jig demek istediğini birkaç gün sonra anladım. Takımlarım çok uygun olmasa da 100 gr altı light/slow jig sahteleri ile denemeler yapmak istiyorum.

Bu konuda tecrübelerinden yararlanmak isterim. Özellikle hangi sahteleri önerirsin. Şu peşinde kalamar neyin olanlardan 50-60 gr filan?

19. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Evet. Bende ciddi ciddi sinarit ve Jig ile avlanma konusuna merak saldım. Ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.

20. Alpay ZİYANSIZ

Merhaba Sinan öncelikle düşüncelerin için teşekkür ederim.Face konusunda söylediklerinde haklısın.Ben ilerleyen zaman diliminde forumlara geri dönüş olacağı kanısındayım.Çünkü Face gruplarındaki paylaşımlar iyice azaldı insanlar reklam derdinde.Bu gruplarda artık firma reklamlarından başka birşey göremez olduk.Bekleyelim ve görelim.

Tavsiye konusuna gelirsek;avlandığınız yerde derinlik kaç metrelerde,hava koşulları nasıl sakin mi rüzgarlı mı,akıntılı bir bölge mi biraz bilgi verebilir misin?