Sıfır Olta - Sıfır Bilgi :)

Konu, 'Takım Çantası' kısmında ercanwrc tarafından paylaşıldı.

1. ercanwrc

ercanwrc ERCAN

Arkadaşlar merhaba

Ben Ercan. ankarada oturuyorum. 30 yaşındayım.

2 gün önce ani bir karar ile olta alıp balık tutmak istedim ve netten oltalara forumlara baktım araştırdım. Dün de arkadaşımla beraber bir kombinasyon yaptık.

daiwa sweepfire 4000x
    Albastar 2808 force kamış 270cm
    0,30mm misina,fırdöndü vs ile temel gereksinimleri aldım. sizce takım nasıl olmuş?

şimdi ben normalde ankarada yaşıyorum ve tatlı suda kullanacağım, ama yazın 1 ay tatile antalya-sideye gideceğim. side de kıyıdan ne avlayabilirim? sahte yem olarak ne kullanabilirim, bana bu konularda bilgi verebilecek birisi olursa sevinirim.

2. arslantunc

arslantunc Tunç Arslan

Favori Kamış:
    Mad D-Fender 3.60
    Favori Makine:
    Shimano Big Baitrunner
    Ercan merhaba,

Olta takımlarını hangi disiplinle veya hangi balık balık için avlanacağına göre yapmalısın. Hedef balığın nedir? Misal bir atçek kamışıyla turna yakalarsın fakat sazan yakalayamazsın.

3. arkadas

arkadas ibrahim

seni ustalastirir 2 sene sonrada yegenine hediye verirsin misina 0,25 max 0,28 olsun kamis atarida 10-40 yada 15 -45 gibi olsun va hayirli olsun

4. yk71

yk71 Yüksel

Ercan Bey, keşke almadan yazsaydınız. Şu şu balıklar için ne almalıyım, nasıl takım yapayım diye.
    Aldığınız kamışın atarı 100- 200 gr, ağırlığı da 255 gram yazıyor. Yani at çek kamışı değil. Yukarıda İbrahim Bey'in yazdığı gibi 2 parçalı,10 -40 gr atarlı bir kamış, uzunluğu 2.40 cm veya taşıması problem değilse maximum 2.70 metre olsaydı, misina kalınlığı en fazla 0.28 mm iyi bir at çek kamışı olurdu. Örnek; Daiwa Crossfire 2.40 cm 10-40 gr atarlı 80 tl civarı. Ben de 2.10, 10-40 gr lığı var, 135 gram, oldukça güzel bir kamış. Makinenizin ağırlığı 405 gram. BU makinenin 2500 lüğü ve 3000 lüğü at çek için daha iyi onlarda 305 gram. At çek için takım hafif olmalı ki defalarca yapılan at çek yorucu olmamalı. Misina ince olmalı ki atış daha uzağa ermeli. Ve bu takım için onlarca rapala, mepps v.b. tavsiyesi yapılabilir, kullanması da problem olmazdı.
    Sizin aldığınız kamış ve makineyle neler yapılabilir;
    1. Bir kaç tane zargana topu alıp, önüne Silikon Ragot Raglou takıp at çek yapabilirsin. Tabi kamışın 100- 200 gr atarlı, o yüzden kaç gram zargana topu iyi olur, kamış iyi atar mı? Buna bir şey diyemem.
    2. 4-5 numara bir kaç kutu iğne alıp yemli deneyebilirsin.
    3. Yine zargana topu önüne 2 iğneli bir beden veya kıbrıs oltası takar kefal için yüzeyde veya dipte kullanabilirsin.
    Rastgelsin...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kamış at çekte ciddi handikap olur ama, yemli sazan, turna vs. işinde gayet tatminkar neticeler verebilir.

Gerçi bizde turnanın, sudağın vs. yemli nasıl yakalanacağı pek bilinmez. Bu ayrı bir mesele.

6. ercanwrc

ercanwrc ERCAN

öncelikle uzun uzun açıklamanız için teşekkür ederim Yüksel Bey.
    şimdi ankarada olduğum için haliyle yazın 15-20 gün haricinde tatlı suya yöneleceğim. onun için tam denize yönelik bir takım olmadı haliyle ortasını yakalamaya çalıştım ne kadar doğru bir seçim yaptım bilmiyorum. önerilerinizi dikkate alarak iğne ve zargana topunuda temin edeceğim. birde yeni başlayacağım için bütçemi çok zorlayamadım. kamışın sağlam olması ve makinanın 2 günde elimde kalmamasına dikkat etmeye çalıştım. fiyat olarak kamışı 54 liraya makinası 46 liraya satın aldım.
    elimde şuan 10cm 20gr silikon sahte balık - 5 li çapari -alba no 3 kaşık - 60gr şamandıra mevcut. bu kombinasyonda kıyıdan akdenizde tutabileceğim balık var mı bilmiyorum tabii oraya gidince tutanlara sormak ve sizin önerinize göre dizayn etmek en mantıklısı.

7. yk71

yk71 Yüksel

Ercan Bey, Side yazdığınız için yukarıdaki 3 maddeyi özellikle deniz için yazdım. Yine kullanmak( atış yapma) sıkıntı olmaz ise ucuz olması açısından bir kaç tane de kasnaklı olta yapabilirsiniz. Takımınızla tatlı suda da yemli avlar rahatlıkla yapılabilir. İzlemediyseniz aşağıdaki video linkine tıklayarak ve forumumuzu gezerek daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Rastgelsin...
    https://www.google.com/search?q=side+balık+avı&gws_rd=ssl#q=side+balık+avı&tbm=vid

8. ercanwrc

ercanwrc ERCAN

yüksel bey yardımlarınız için teşekkür ederim. antalyada şansımı denediğimde sonucu size yazacağım :)