Merhaba Arkadaşlar

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Orko10 tarafından paylaşıldı.

1. Orko10

Orko10 Tolga Bal

Favori Kamış:
    Nıtrasub Carbon 95 Zıpkın
    En İyi Avı:
    9.800 kg Levrek
    Herkese selamlar....
    Sitenin yeni üyesi olmama rağmen 12 yıllık zıpkın avcısıyım.
    Son 8 yıldır profesyonel olarak yapmaktayım.
    Zıpkın Avı ile ilgili her konuda yardıma ihtiyacınız olduğu zaman , çekinmeden sorabilirsiniz.

Elimden geldiği kadar yardımcı olmak isterim.

Sağlıcakla Dalın...

Teşekkürler

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Tolga merhaba, hoşgeldin.:)

Forumumuz daha çok olta balıkçılığına gönül vermiş kardeşlerimizi barındırıyor. Zıpkıncı amatör dostlarımız da var elbette ancak ekseriyetle oltacıdır üyelerimiz.

"Profesyonel zıpkıncı" tabirinizi merak ettim, bu sözü nasıl tanımlıyorsunuz? Amatör zıpkıncılıktan ayrılan yönleri vardır muhakkak.

3. Orko10

Orko10 Tolga Bal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    9.800 kg Levrek
    Her sporun her sektörün her hobinin amatör ve profesyonel yönü olduğu gibi zıpkın avınında var.

Profesyonellik
    Malzeme kalitesi ve seçimi
    Bilgi ve tecrübe
    tüzük ve yönetmelikler
    etik av bütünlüğü ile pekişmektedir.

Amatörlük ise
    yeni başlamış-öğrenme aşamasında olan
    henüz tecrübe edinmemiş.
    tüzük ve yönetmelikleri bilmeyen
    kötü malzeme seçimi ile yanlış av yapan gibiiii.

Benimde anlayamadığım merak ettiğim bir şey var müsadenizle sormak isterim..

1.neden bu formun içeriğini özellikle açıklamak istediniz.?
    (Ben zıpkın avı olan bölüme konu açtım eğer zıpkın avcıları hoş görülmüyorsa neden böyle bir içerik var?)
    2.neden amatör ve profesyonel arasındaki farkı sorma hissine kapıldınız?
    ( Amatör ve profesyonel kavramları nettir aslında )

Saygılar

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Senin tanımlarının karşılığını “bizler” acemi ve usta sözleriyle karşılarız. Usta, kaba bir tanımla işinin ehli, bir veya birkaç konuda tecrübe ve bilgi donanımı üst seviyede olan kişidir. Her ustanın üstünde de bir usta vardır. Daha usta, en usta, kendine usta, süper usta şeklinde çeşitlenir kendi içerisinde.:p Bu açıdan acemilik her zaman ve herkes için geçerlidir. Yani ustalık geçici, acemilik baki’dir, diyebiliriz. Zira bilgi ve tecrübenin nihai bir sınırı yoktur. Ayrıca bir konuda acemi olan diğer bir konuda pekala usta olabilir. Çünkü şartlar; farklı yer ve zamanlarda farklı imkanlara teşnedir. Kişi bulunduğu konum itibariyle bazen tam merkezde bazı durumlara göre de daha bir çevrede yer alır. Kişinin avlanma tarzı, avlak yapısı, ekonomik imkanları, yaşı, aklı, görgüsü, fiziksel becerileri bir sürü direkt veya dolaylı nedenle türlü türlü kademeleri şahsında cem eder ve de bunları yansıtır.

“Bizler” sözüne de açıklama getirmeliyim sanırım. Önce 3/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ’den 2 tanım aktaralım:

b) Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğini,

d) Amatör sualtı avcısı: Gün doğumundan gün batımına kadarki sürede bu Tebliğce ve güvenlik nedeni ile yasaklanmamış karasularımızda, kendi nefesi dışında ek bir hava kaynağı kullanmadan dalarak su altı tüfeği ve yardımcı ekipmanla su ürünleri avcılığı yapan kişiyi,

Görüleceği üzere bu tanımlar içerisinde olta ile veya zıpkınla avlananlar için Profesyonel kelimesi geçmemektedir. Haliyle “Profesyonel Zıpkıncı” ifadesi de kullanılmamıştır. Ortak payda şudur ki ister oltacı ister zıpkıncı olsun bu Tebliğ’e göre herkes “amatör” dür. Üyesi olduğumuz bu platform da 3/2 nolu tebliğin hükümlerini esas alan bir işleyişle yayın yapacağını deklare etmiştir. Bizler de bu amaçla buradayız ve ticari kazanç gayesi gütmeyiz.

Diğer yandan amatör balıkçılık dışında balıkçılık icra edenlerin de olduğunu biliyoruz. Bunlar için de ayrı tebliğ ve yönetmelikler söz konusu olup, içerikleri, amaçları ve kapsamları münhasırdır ve ticari gaye güdülen balık avcılığının yasal sınırlarını belirlerler.

Biri Profesyonel Balıkçıların tabi oldukları 3/1 NUMARALI TİCARİ AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ, bir diğeri ise Profesyonel Zıpkıncıların diğer bir değişle Ticari Zıpkıncıların tabi oldukları PROFESYONEL SUALTIADAMLARI YÖNETMELİĞİ’dir.

Hülasa; mesajında ifade ettiğin 12 yıllık zıpkıncılığının ilk dört yılını amatörce yani ticari amaç gütmeksizin icra ettiğin, son 8 yılını ise bu işten para kazanmaya yönelik yaptığın anlamı çıkar ki sorum da buna yönelikti. Bu çıkarımıma düzeltme yapacağını düşünüyor ve umuyorum.

Bu arada bir hoş bulduk/m bile dememişsin Tolga.:D Sanırım seni yargıladığımı, hesap sorduğumu varsayarak merhabamı havada bırakmışsın. Sağlık olsun abim.

Tanışma içerikli konunu da zıpkın avı bölümünden ziyade “Tanışalım” başlığı altında açabilirdin. Tekrar hoş geldin diyorum, sevgilerimle…:)

5. Orko10

Orko10 Tolga Bal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    9.800 kg Levrek
    ( Balli ) Nuri Bey...

İnanın çok canı gönülden hoş bulduk demek isterdim . Fakat yapım itibari laf olsun diye yapmacık Hoş bulduk diyemem.

Fikrimce acemi, amatör, usta, profesyonel kavramları ile polimiğe girmemiz çok gereksiz. Taktir ederseniz bu konuyu kapatalım bu iyi dostluğumuzun başlangıcı olsun.
    Tanışalım bölümüne de konu açtım. Zıpkın avı bölümünü de biraz karıştırınca böyle bir başlık açma hissine kapıldım.

Bende sizden sadece hoş geldin' i canı gönülden beklerdim.
    Arkasına yargılayıcı ve polimiğe neden olacak bir yaklaşım ile karşılaşınca açıkçası üzüldüm.

Neyse ki dostluğumuzun başlangıcı olması dileği ile canı gönülden

HOŞ BULDUK TEŞEKKÜRLER