Haliç ve Çevresi Kıyı Raporları

Konu, 'İstanbul Kıyı Raporları' kısmında cousteau tarafından paylaşıldı.

1. balikci_82

balikci_82 nusret

Favori Kamış:
    okuma salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    daiwa windcasst
    En İyi Avı:
    #direnlüfer
    saol denemeye gitmek lazım aslında

2. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Neredeyse haftalardır her gün karaköy rıhtıma gidiyorum. Sabah erken saatlerde ve gün içinde kırmızı kafa 50 mm rapalanın daha iyi iş yaptığını gözlemledim. Ancak bugün haftasonu olmasına rağmen birkaç saat öncesinde bir-iki balıkçı vardı, çapari ile istavrit deniyorlardı. Deniyorlardı diyorum çünkü yarım saatlik bir dilimde alanı görmedim. Zaten balıkçılar da sıkıldı ve oturdular.Zaten balık 1 ay öncesine oranla çok nazlı. Balıkçı sayısından da anlaşılabiliyor bu. Bugün 10.30 sularında galata köprüsünden geçtim. Karaköy ayağının boğaza bakan kısmında yemli ile istavrit alıyorlardı, yem tavuk göğsü ve hamsi idi sanırsam. Eminönü tarafında ise sabah erken saatte geldiğini düşündüğüm bir balıkçı 20 üzeri çinekop almıştı. Boyları sirküler dışı-sirküler dahilinde karışıktı. Balıklar ölüydü, aralarında canlı yoktu. Ne ile aldığını göremedim fakat bu aralar eminönü kısmında çinekop çaparisi çalışanları görüyorum. Ben de okul-dersane ikilisinden vakit bulduğum bir zaman yeni yaptığım çift mantarlı hırsızlı galata takımlarını denemek istiyorum. Herkese saygılar.

3. shako0982

shako0982 halbudur

Cuma akşamı galatadaydım 3 çinekop ve 8-9 tane iri istavrit aldım.çinekop ara ara denk geliyo herkes alamıyo,kısmet artık..pek tat vermiyo ama boş da göndermiyo bi tavalık balık çıkıyor her türlü.

4. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Bu aralar Galata'da Eminönü tarafında öğlen çinekop çaparisi güzel çalışıyor. İleriye atıp, dibi bulmadan makineyi kapatıp, köprüye yaklaştığında seri tasmalarla çapariye aksiyon veriyorlar. Turuncu ve yeşil; ancak çok da abartı büyüklüğü olmayan çaparilerle avlanıyorlar. Dün saat 15.30-16.00 arası çapari çalışanların avlarını izledim, atıp da boş çekeni görmedim. Bir kişinin çaparisine 20 cm.civarı bir kefal(çarpma olarak değil) birine de çekerken aşırı zorlandığı, oldukça büyük bir mırmır takıldı fakat yarı yolda vatanına geri döndü. Boyları sirküler dahilinde olanlar vardı. Tabi ki yaprakları ''balık balıktır arkadaş'' diyerek kovasına atanlar da yok değildi. Karaköy rıhtım tarafında durum hiç iç açıcı değil. bir kaç gündür kayda değer balık alanı görmedim. Haliç kıyıları(Unkapanı-Balat arası) zaten bomboş. Son yağmurlar suyu iyice çamur haline getirdi, kıyılar deniz anasıyla dolu. Kısaca kayda değer balık, Galata Köprüsü üzerinden çıkıyor, Karaköy tarafında yemli istavrit-kefal alınıyor; Eminönü kısmında ise kanala yakın yerlerde çoğunlukla çapari, azınlık olarak yemli(hamsi) çinekop alınıyor. Çapari yapılan yer kalabalıklığıyla kendini ilk bakışta ele veriyor zaten. Tabi ki alınan verim gün içinde bir hayli değişiyor. Bu söylediklerim gündüz vakitleri gözlemlediklerim. Bir de bu aralar yunus sürüleri Haliçe girip çıkıyor. Bunun anlamını bilmiyorum, arkası balık yapar diyenler de var; ne var ne yok yiyip bitirir diyen de.

5. furunotr

furunotr Haluk

6. casper73

casper73 bahri

Favori Kamış:
    Shimano nexave te surf 170gr.
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xsb,Shimano alivio 4000rb,protackle harbor 5500,ryobi ecusima
    cumartesi akşamı galatayı dişli basmış. ortalama 15-20 civarı balık alındı

7. SaWYeR53

SaWYeR53 Kürşat

Favori Kamış:
    Alba Star, Sazlıktan Yaptığım Kamış
    Favori Makine:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    9 Kilo İstavrit, 15 Kilo Kofana
    Arkadaşlar cumartesi gecesi saat 2 gibi galataya gittim. Baktım bütün kovalarda mırmır dolu.

Biraz daha yaklaşınca ne göreyim. Köprünün kule ayağında yaklaşık 20 balıkçı bir oltada yaklaşık 20 çarpma iğnesi ile mırmır yakalamaya çalışıyor.

Yemin o manzarayı görünce içim acıdı lanet okudum orda ki herkese. Kovaların içi balığın kanından dolayı kıpkırmızı olmuş her yer kan içinde. Adamlar asıldıkça asılıyor oltaya çarpmayla mırmır yakalamaya çalışıyor.

Yazıklar olsun böyle balıkçılığa. En baştaki adam yaklaşık 2 dakikada 1 mırmır alıyordu çarpma ile ama ona balıkçılık denmez resmen katliam denir. Üstelik adam 2 tane büyük köpük kutusunu doldurmuş hala balık yakalamanın peşindeydi.

Bunlara dur demenin bu köprüde ki bu katliama son vermemiz gerekli. Bu adamlar balıkçı falan değil bildiğiniz şeref yoksunu insanlar.

8. katilhamsi

katilhamsi Kadir

Favori Kamış:
    LINEAEFFE IM CASTING SURF 390cm 100-250gr
    Favori Makine:
    Okuma Compressa CP 65
    En İyi Avı:
    Gomit
    Sardalya

bu sabah haliç deydim hayatımda ilk defa haliç den sardalya yakaladım güzel sardalya yaptı diyebilirim bu sabah, birde inatla defalarca oltama misafir olan trakonya benzeri bi balık geldi ben saldım o geldi ben saldım o geldi ben yine saldım mrsparkle sonra yanımdaki arkadaşıma sardı hooked

9. Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Haliçte böylesine balık akını varken kimsenin paylaşım yapmaması çok enteresan. Durumu şöyle özetleyeyim, sardalya çok bol. İstavrit desen Karaköy Rıhtımda 5'li-6'lı çekiyorlar, ki full çekeni de gördüm dün sabah saatlerinde. Takım konusundan bahsetmek istiyorum. Elinizde iyi kötü bir surf kamış varsa azıcık uzağa atabiliyorsanız balık sizde demektir. Benim dün kullandığım takım 0.25mm beden, 0.12köstek. Çapariye veya kösteğe para vermem, kendim yaparım ki bunu herkese tavsiye ederim, avcılığı diğerlerinden kat kat üstün. Köprüye gitmek isteyenler, elinde 0.15mm bedene dizilmiş 0.10 yeşil veya beyaz çapari işinizi görecektir. Takımım biraz daha geç deforme olsun diyorsanız bu ölçülere +0.05mm daha ekleyebilirsiniz. Köprüde uzağa ve dibe atan balığı alamıyor, hemen önünüze bırakın ve derinliği ayarlayın (ki en önemli husus bu bence), balık dün maksimum 3-5 metrelerdeydi. Çapariye aksiyon vermeye kalmadan balık biniyordu. Unkapanı Köprüsü de sabah saatlerinde oldukça bereketliydi ve Galatadan daha sakindi. Tercih sizin, herkese bol avlar :)

10. rainwood

rainwood levent

Favori Makine:
    Dam 650FD
    En İyi Avı:
    Bu kamış daha balık görmedi:(
    Sabah 2 3 gibi unkapani koprusune gitcez geneli capari ve boru kurdu kullanacaginiz setlerle olucak.birde el yapimi ordek tüylü cinekop caparisi var. Unkapabinda hareketlilik nedir bu tuylu capari is yaparmi sizce. Saygilar

11. rainwood

rainwood levent

Favori Makine:
    Dam 650FD
    En İyi Avı:
    Bu kamış daha balık görmedi:(
    Soledigim gibi unkapani Köprüsü'nde salladik caparileri 3 ile 8 arasi yaklasik 70 adet istavritle donduk.hava kararinca komple kesti. Saygilar

12. metamorfozz

metamorfozz hüseyin

Favori Kamış:
    OKUMA SALINA 420
    Favori Makine:
    OKUMA ZEON ZN65
    En İyi Avı:
    3 saatte 10 lüfer
    Galata Köprüsü Balık Durumu

Cumartesi (14/06/2014) 20:00 -02:00 arası seyrek olarak istavrit, izmarit, mezgit tutulmuştur. İri boylarda eşkina alanlar mevcuttur. Kısmet bize denk gelmediler :)

13. katilhamsi

katilhamsi Kadir

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Compressa CP 65
    En İyi Avı:
    Gomit
    bu aralar unkapanı mezgit yapıyor arkadaşlar...
    sayfada hareket olsun be ne ya :) reeling

14. sessizdenizci

sessizdenizci Mustafa

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 425-250, Okuma Safina-x Tele-Spin300, Ron Thomson Tyron teleskopik 270. mt
    Favori Makine:
    Okuma Avanger AV40, Okuma Safina Pro SPA 65, Lineaeffe Rapid Drake RD 30, Silstar
    En İyi Avı:
    Büyük balık kaçtı
    Bilgi için teşekkürler, iki aydır bu sayfada hareket yoktu.

15. Escarpen

Escarpen Faruk

Favori Kamış:
    okuma v system 240 10-40///sörf 4,20 muhtelif
    Favori Makine:
    shimano nexave 2500 /// ryobi arctica 8000
    hareketsizlik devam edşyor heralde sanırım

16. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Arkadaşlar merhaba dün babamla saat 07.30'da Unkapanı Köprüsü'ne gittik. Poğaçamızı yiyip çayımızı içtikten sonra başladık çaparileri sallamaya. Yaklaşık 3 - 3.5 kg kadar istavrit yakaladık ve 14.30 gibi avı sonlandırdık. Balık seyrek ama boylar iyiydi. Ayrıca çaparilerimize 6 - 7 tane yaprak çinekop takıldı ve geri iade ettik.

17. istpaladin

istpaladin atakan

Favori Kamış:
    Surf Silver Star&Alba star carisma
    En İyi Avı:
    karavana
    Selamlar
    Halıc sahilde spin denemesı yapan varmı acaba ?

18. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Karaköy'de kıyamet gibi sardalya çıkıyor şu anda.

19. katilhamsi

katilhamsi Kadir

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Compressa CP 65
    En İyi Avı:
    Gomit
    bu aralar haliç de hiç bir şey yok arkadaşlar iki üç haftadır kayda değer bir şey tutamadım tutanı da görmedim ne hikmetse bu dönemde böyle olması biraz garip değil mi geçen hafta 18 cm lik çok güzel bir istavrit :) bu hafta sadece haliç havası...

20. sinoplu ugur

sinoplu ugur ugur

Merhaba arkadaslar.Uzun bir aradan sonra balik oynamaya baslamistir umuduyla sali veya carsamba gunu baliga cikmayi dusunuyorum.İsim geregi ancak gunduz gidebiliyorum.Favorim ahirkapi ve unkapani koprusu.Malum bugun pazar ve illaki baliga cikaniniz olmustur.Ne dersiniz acilisi ahirkapidan mi yoksa unkapani kopruden mi yapmaliyim?Arabam olmadigi icin gittigim yerde kalmak zorundayim.Zargana ve palamut ne durumda bilen var mi?