Yurt dışından kano alma hakkında

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Arkadaşlar 2 kişilik balık avı için üretilmiş kanolara bakarken Türkiye'deki fiyatının yaklaşık 2.500 TL olduğunu görünce çinlilerde durum nedir diye bakmak istedim. Bizde bu fiyat istenen kanonun aynısını (sadece kano, içindeki malzemeler hariç) 124 dolar olduğunu ve ücretsiz kargoyla DHL veya FedEx firmalarıyla birkaç gün içinde getirdiklerini gördüm. Sizce gümrükte takılır mı? Ürün şu:

http://www.aliexpress.com/item/Doub...uble-hard-plastic-casual-boat/1690448935.html

Bu da ürünü Türkiye'de satan vatandaşların katalogundaki fiyat:

2. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    benimde aklımda böle bişide hocam su var yurtdısından bu ürün nasıl erken gelicek veya ödeme yaptıgımızda gümrüğe takılırsa nekadar ücret öderiz bunlar hep soru işareti yoksa herkez kano malzeme getirirdi. işte gümrük sıkıntısını halledebilsek ***** sudan ucuz direk alınır.

3. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Çinden belki yüzlerce ürün getirttim. Sadece bir kere gümrükte takıldı, o da DHL ile getirttiğim bir üründü. Kasıtlı olarak gümrüğe taktırıp astarı yüzünü geçecek şekilde fiyat çıkarıyorlar. Sen de ürünü gümrükte bırakıyorsun. Diğer alışverişlerimde hep ems veya china air mail kullandım. 3 hafta gibi bir sürede geliyor ama mutlaka geliyor..tüm bunlara rağmen bu kano işi aklımı kurcalıyor..

4. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
    alibaba.com da 1 ay kadar araştırmıştım. ortalama 300-600$ arası fiyatları var. fakat iş ithalata gelince değişiyor. bu tür bir ürünü china express ..vb ile getirmeniz zor. firmalar direk dhl e yönleniyor. ama uygun bir yöntemini bilen varsa söylesin para hazır :)

5. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    aynen dediğiniz gibi. dhl ye yönlenen ürün de gümrükte kalıyor. çıkardıkları fiyatı görünce arkanıza bakmadan kaçıyorsunuz :)

6. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

ben de aliexpress ten epey bir alış veriş yaptım... tahminimce bu ürün gümrüğe takılsa bile %18KDV sini ödeyip gene alırsınız 150$ a denk geliyor... ayrıca ürünün freeshipping olduğu yazmış yani china post la gelir.

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Nakliye fiyata dahilmiş,%20 gümrük öder alırsın.İthalat sınıfına girmez. de!!!
    nakliyesi normalde(hele uçakla gelirse) 400 dolardan aşşağı tutmaz,eğer gerçekten nakliye yoksa orada daha güzel plastik tekneler var 300 dolar civarı,onlardan getirtmek çok daha karlı olur.

8. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
    bu arada pedallı olanlar bu aralar daha çok tutuluyor arkadaşlar. eğer y.dışından böyle bir alışveriş yapmak isteyen varsa ben de ortak olabilirim. yani belki 2 adet aldığımızda pazarlık falan edebiliriz :)

9. Querorz

Querorz Fatih

Ben olsam bunu düşünürüm. Adamlar bununla sırtı çekiyorlar. Harika bir şey.

10. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

linki var mı bunun nereden alacağız?

11. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    gümrüğe takılır o kano astarı yüzünden , pahalı olur ve verdiğin parayıda geriye alma sıkıntısı olabilir , yüzlerce getirdim diyorsunnuz paylasırmısnız neler getirdiniz. teşkkürler

12. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    bütün getirttiklerimi mi yazayım :) bu ebatta birşey elbette getirtmedim. balık avı malzemelerinden küçük elektronik eşyalara kadar pek çok şey getirttim.
    balık avıyla ilgili bazılarını foruma da yazmıştım:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=53226

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50145

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50187

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=52335

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=53274

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=52842

13. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Zodyak botlar da var 175 $ a. Zodyak botun kolisini de göstermiş. Pek büyük değil kano gibi. Satıcıdan 100 $ altına fatura etmesini istersin olur gibi geldi. 3 m bot 400 Tl ye geliyor. Biz gerçekten kazıklanıyor muyuz???

14. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Sonuç biraz öyle gibi maalesef. Bu arada UPS yetkilisiyle görüştüm. 125 dolarlık ürün gümrükte kalır ama biz ücretsiz olarak gümrük işlemlerini yapıyoruz dedi. Siz sadece ürünün fiyatının %20 sini vergi olarak ödüyorsunuz o kadar dedi. 0 da 25 dolar gibi birşey. Yani bu kadar basit. Linkteki ürün için tek bir sıkıntı var o da kilosu. Görüştüğüm yetkili alacağınız ürün 30 kiloyu geçmemeli dedi. Geçtiği takdirde başka prosedürler var, astarı yüzünü geçiyor...

Böyle büyük ebatlı ürünleri alacak olan varsa 30 kiloyu geçmesin ve de DHL değil de UPS ile alsınlar.

Küçük ürünlerde ise zaten china air mail veya ems ile sorunsuzca getirtebiliyorsunuz...

15. havatemiz

havatemiz rifat

Chinapost aynen bizim PTT gibi. Malı gönderdiğinde mal PTT gümrüğüne geliyor. Gümrüklü bir mal ise faturaya gore belirli oranda gümrüğü ödeyip çekiyorsunuz. Kanonun büyük bir ürün olması beni düşündürdü. GTİP'ine bakmak lazım. FedEx veya DHL doğrudan ürünü gümrüğe bırakıyor. Ondan sonra Fedex'de iş MNG kargoya devrediliyor. MNG , size bir mektup gönderiyor, isterseniz sizin için bazı masraflar karşılığı malı gümrükten çekeriz diyorlar . Siz de uğraşamayacağınız gore evet diyorsunuz. Bunun üzerine sizin bu ürünü nasıl kullanacağınız hakkında sizden bir not istiyorlar ve bu not ile malı gümrükçüye gösteriyorlar. Malın GTİP'ine gore gümrükçü bir gümrük tespit ediyor. bunun üzerine MNG size bir hesap çıkarıyorlar. Ardiye parası+komistyoncu parası+ gümrük bedeli+harçlar v.s bu parayı yatırdıktan üç gün sonra malı çekip kargo ile size gönderiyorlar. Nerdeyse aldığınız ürün kadar bir ödeme yapıyorsunuz.

16. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    ups de aynı durum söz konusu değil. ücretsiz gümrükleme işlemi yapıyorlar. siz sadece %20 vergiyi ödemelisiniz dedi. başka bir kuruş ödenmeyecek ama bu dediğim 30 kilo ve altı ürünler için geçerli..

dhl ve fedexte ise durum aynen dediğiniz gibi. çok çakallar..

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu şey, standart kargo ile gelmez.

Sıradışı kargo ile gelirse, gümrükte bunun vergiden daha başka şeyleri çıkar. Bunu alır yat muamelesi yaparlar, uygunluk belgesi vs. derken, illallah dersiniz. Burnunuzdan gelir.

Genede direnir, alırsınız sonunda. O da ilk kullanımda batar, olan o olur. Dikkat edin, sapına kadar çin malı bir şey alıyorsunuz. İçinden gerçekten ne çıkacağının, kalitesinin filan hiç garantisi yok. Ki bence asıl sorun buç

18. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    DHL veya UPS ile ücretsiz geliyor. 30 kiloyu geçmezse sadece %20 vergisi alınıyor, o kadar. UPS ile gelirse tüm işlemleri UPS gümrük yetkilisi ücretsiz hallediyor.

Bugüne kadar Türkiye'den aldığım bazı ürünlerde sıkıntı yaşadım Çin'den getirttiğim hiçbir üründe en ufak bir sıkıntı yaşamadım.

Üstelik bir keresinde satın aldığım ürün bizim postanede kayboldu (!) elin Çinlisi beş kuruş almadan aynı ürünü, ücretsiz kargoyla bir daha gönderdi.

Maalesef durum budur...

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu standart kargo değil. Uluslararası standartlarda boy ve kilo limitleri var. Bu boydan kaybeder.

Senede en az 100 bin dolarlık envay çeşit şey getirtiyoruz, bu tür şeylere pek çok gümrükçünün gıcık kaptığını tecrübe ettik. Asıl sorun orada. Standart kargo olmaz, ama koca grayderi bile getiriyor kargo, velakin elbette onunda bu kanonun da tarifesi başka oluyor.

20. bearing

bearing erdal demir

çinden kano getirtmekle olta malzemesi getirtmek arasında dağlar kadar fark olur.

bunu getirene muhtemelen tacir sıfatıyla yaklaşırlar.

birde kargo konusunda o kadar emin olmayın bence, bu ağırlıkta ve büyüklükte kanoyu ücretsiz yollayamazlar, muhtemelen gemiyle gelir ve uçağa kabul etmezler diye düşünüyorum.