Miço Belgesi

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında feyyaz tarafından paylaşıldı.

1. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Arkadaşlar bu gün İstanbulda hava berbattı.Muhabbet olsun diye derneğe gittim.Bir müddet sonra Sahil Korumanın Ast Sb'larından biri geldi,
    biraz muhabbet ettik,AB 1ye gireceğiz diye bu kağıt olaylarının iyice sıkıştırılacağını söyledi.Şöyleki,
    1- Sarı Kağıt.Bütün prof. teknelerde olması gerekiyor.Amatör belge ile prof.
    tekneden olta sallıyamıyorsunuz.
    2-Miço Kağıdı. Prof.teknelerde ya gemi adamı veya miço belgesi isteniyor.
    (Yeşil Kağıdı olan teknelerde).Amatör Denizci Belgesi ile bu tip tekneleri
    kullanamıyorsunuz.
    Bu nedenle ben dün SARARDIM.Şimdi miço kağıdı için uğraşacağım.

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ne saçma sapan bir uygulama. :mad:
    ADB ile 24 metrelik tekneyi okyanusta bile kullanabiliyorum ama balıkçı ruhsatı var diye 5 m. lik sandalı rıhtımın dibinde kullanamıyorum.:mad:

Peki!

ADB'de kendi teknesini kullanır, diyor.
    Balıkçı teknesi de kendisine ait olsa yine kullanamaz mı?
    5 m.sandal için miço veya gemici mi tutacak?:p

3. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    Ben bugun sarı kağıdı aldım... bu miço nerden çıktı ?
    onuda mı almam lazım ..ben sarı kagıtla profesyonel teknelerde balık tutamazmıyım?? ordaki gorevli heryerde avlayabilirsin dedi bunla ??
    nasıl memlket buuu ???

4. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Hasan Kardeş sarı kağıdı aldığın iyi olmuş,her yerde kullanırsın.Miço kağıdı teknesi olanlar için gerekli.Benim bir tekne niyetim vardı,hatta Mahir Ağabeyede gösterecektim,ancak kafam bulandı.Bu gün tekrar derneğe gittim,evrakları olmayanların sayısı olanlardan fazla,miço kağıdını çıkarttıktan sonra birde zamanı gelince onun işlenmesi var,yani yine
    para ver,zaten yaşta geçiyor,Reisin dediği gibi 5 metrelik tekne için olmayacak saçmalıklar.Ayrıca yarın ne istiyecekleride meçhul.Ne yapayacağıma henüz karar vermedim,büyük çoğunluk ne yaparsa bende onlara uyacağım.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bence bir tekne alıp ona Özel Tekne Belgesi çıkartmak en akıllıcası.
    Pardon, onun için de Amatör Denizci Belgesi gerekiyor.
    ÖTB alınınca bir daha muayene, vs sorulmayacak, bu belge sürekli geçerli olacak deniyor.

Haydi, matrak bir şey daha yazayım.:p

Balıkçı ruhsatlı sandalı, amatör deizci ehliyeti ile kullanamazsın ama bu ehliyetle 24 metrelik kendi tekneni dünya denizlerinde kullanabilirsin ya.

Bir kıyak yapmışlar, balıkçı teknesini kullanabilmek için gemi adamı belgesi (miço, gemici, usta gemici) lazım.
    Hadi demişler ver amatör denizci ehliyetini, sana sınavsız gemici kağıdı verelim, rahat rahat kullan balıkçı sandalını.
    Hay yaşayın be alayım bari deyince, tamam al da gemici belgesiyle öyle 24 m. tekneyi alıp da İstanbul limanından Çanakkale'ye filan gideceğini sanma.
    Anlamadım, niye?
    Bilmem ne bilmem ne...

Hay anasını be! gel çık işin içinden.

Hangisi üstün kardeşim bu belgelerin,
    Amatör denizci mi, gemici mi?
    Yok, onlar farklı belgeler, biri amatör, öteki profesyonel.

Peki niye aynı imtihana giriyor, aynı soruları cevaplıyorlar öyleyse.

Sen çok konuşma bakayım, büyüklerimiz daha iyi bilir.:p

Sahi, bilirler mi, yoksa bizim bu saçmalıkları her yere hep beraber yazıp düzeltilmesini sağlamamız mı gerekir?
    Veya ben yanlış yorumluyorum.:(

6. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Reis,ben sana güveniyordum hangisi iyi diye,inan bende uygulayıcılarda bilmiyorlar.Birde dernek sarı kağıtların fotokopilerini toplamaya başladı,hayır olsun ,bir piyangoda oradan gelecek galiba.

7. ozan

ozan Ozan

ADB üzerinde yazanlara bakarsanız türk suları dışında kimse size bulaşmaz ama işin türkçesi biraz karışık.:D
    tekne kullanma yeterliğine sahiptir yazısının ingilizcesi var türkçesi yok çünkü üstünde

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hiç belgesi olmayana tavsiyem, tekne için Özel Tekne Belgesi, kendisi için de Amatör Denizci Belgesi almaktır.

Bu belge her yerde iş görür, özel tekne ile de amatörce balık avlamak serbesttir.

Zaten bugün için amatöre 5 kg balık tutma izni var, bu iki kg.a inse bile iki kişi gidince yine 4 kg hak doğar, yetmez mi?

Gezmek için de Özel Tekneye aile binebilir, balıkçı teknesine binmek için eş ve çocukların da sarı balıkçı ruhsatı olması gerekir.:confused:
    Al sana bir saçmalık daha.:mad:
    Kendi teknemle ailemi gezdiremeyeceğim, parayla başka tekne kiralarım.p

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir

mahir reisim,

gel ben cikayim isin icinden guzelce:

teknen var mi? al OTB'sini, al ADBni, al ABBni basin agrimasin. balikci plakali sandal kullanma. zaten bana da mantiklisi boyle geliyor. senin ADB'n var, adi ustunde Amator, amatorce avlaniyorsun balikci plakali sandala ne ihtiyacin var?

teknen yok ama avlanmak istiyor, bir tekne kiraliyorsun. tekne profesyonel balikci sandali degilse sorun yok. ADB n ile sen kullanabilirsin, ABBn ile de avlanabilirsin. profesyonel balikci sandali ise de sen kullanabilirsin. duzenlersiniz aranizda bir kira kontrati, sorana, ben bu tekneyi amator balik avi icin kiraladim iste belgesi dersin.

cok mu karisik? bence degil. tanimlar dogru yapildigi surece sorun degil.

tekne amator, balikci amator, kaptan amator, hepsinin de evragi var, is bitti.
    tekne profesyonel, balikci amator, kaptan amator, bir kira sozlesmesi ile is bitti.
    tekne profesyonel, balikci amator, kaptan profesyonel. bu kadar karisiyorsa is, balikci da bir profesyonel av tezkeresi (sari kagit denilen) alir, is bitti.

dedigim gibi, amator amator, profesyonel profesyonel, karistirmadikca sorun yok. sartlar yuzunden amator-profesyonel karisiyorsa onun da cozum yolunu anlattim.

is biraz da bizim kolayciliga kacmak, sartlari zorlamak, vergi algidan kacmak aliskanliklarimizla alakali olmasin?

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Şu kalın yazdığım cümleyi yemezler sanırım.:p
    Bahsettiğin sözleşme, Özel Tekne için geçerli, balıkçı ruhsatlı tekneyi ancak gemi adamı kullanabilir.

Senin tavsiyelerini ben de bir üstteki mesajda yazmıştım zaten.

Peki şimdi söyle bana.

Benim balıkçı ruhsatlı teknem var, yazın ailemle denize yüzmeye, gezmeye gideceğim.
    Ne yapayım.
    Sarı ruhsatı olmayan, bu teknede bulunamaz, diyor.
    Çoluk çoçuğa veya eşe dosta sarı ruhsat mı alayım?
    O zaman ne manası kaldı balıkçı ruhsatının?
    Şahsen benim vergiyle işim olmaz, çünkü motorum 10 HP'den küçük.

Tabii Türk insanının kolaycılığa kaçma alışkanlığı vardır ama Türk Devletinin de Allah için her şeyi zorlaştırma ve vatandaşı potansiyel suçlu gibi görme alışkanlığı yok mudur?

Sonuçta galiba, yine herkes kendi çözümünü kendi bulacak.:p

11. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Sevgili Onur kardeşim...Böyle yazarsan kavga çıkar, biliyorsun.:cool:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=4837&page=5

12. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Sevgili Onur ben kurallara uymak istiyorum,beni zorla diğer yöne çekiyorlar.Yoksa başka şekildede kendimi kurtarırım,yapmak istemiyorum.Olay BEN değil BİZ olayıdır.Ayrıca REİS ailemede sarı kağıt gerekir diyor ,evet Reis geziye çıkarttığınız aile bireylerinden biri şeytan oltası bile sarkıtsa o sarı kağıt
    gerekli.

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben buna da razıyım.

Yanılmıyorsam, dahası var. Balıkçı ruhsatı olmayan kişi, balıkçı teknesinde bulunamaz.

İşte bu tür kurallar, yasalara saygılı insanları, değişik çözümler aramaya ya da boş ver diyebilenleri yasadışı kalmaya itiyor.:(

Her şey zamanla rayına oturacak.

Sağ olursak göreceğiz inşallah.

Amerika'da devlet var dedirtmek için her türlü tedbiri almışlar, insanları disipline zorluyor fakat zora koşmuyorlar...mış.

Balık mı tutacaksın, tamam kardeşim, bir gün, bir hafta, bir ay... ne kadarlık istersen, al ruhsatı, git kurallara uyarak tut.

Bir gün için nasıl ruhsat çıkartacağım dersen, git, benzincide satılıyor, ver 10 dolar, al hemen. Bu kadar basit.
    Sakın ola ki devleti atlatmaya kalkma yoksa yanarsın.

Bizde de belki basit diyen olabilir ama bu kadar okumuş yazmış adam, günlerdir tartışıyoruz, o nasıl alınır , bu nasıl bulunur diye.:(

Dedim ya bir gün düzelecek inşallah.

14. Off yaa amma karışık iş bu..Kafam almadı gitti.
    Üç kuruşluk balık zevkimiz var onuda zora sokuyorlar.
    Ben AMATÖRÜM arkadaş bana verilen limitler dahilinde avlanmak istiyorum. Şayet ben limitleri aşarsam ozaman gelin benden bu evrakları isteyin.
    Aştığımda da amatörlükten çıkmış sayılırım.
    Bu forumda devamlı tartıştık denizlerimizi amatör balıkçılar mı bitiyor ki bu kadar işi zora sokuyorlar.
    Reis demiş balıkçı teknem var ailemi bu tekneyle gezmeye götürmek için sarı kağıttan olması gerekli. Yoksa binemez.
    Ozaman ticari taksilerde hafta sonları aileleri ile hafta sonları tatile ticari araçları ile giderlerse taksimetreyi açsınlar...
    Offf off ülkemin demokratik çok bilmişmikleri offf off sazın her telinden ayrı bir ses geliyor.
    Allah kolaylık versin...Rast Gele

15. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Kıymetli Reis aynendediğin gibi uyguluyorlar.Ayrıca Porsmuth
    (İngiltere) sahilde dolaşırken adamın birine denize sigara izmariti ve çöp attı diye anında ceza yazdılar afallayıp kalmıştım,bu adamlar nereden çıktı diye.

16. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Birahas kardeş limitleri aşmıyacağım meydanda ama adamlara bunu anlatamazsın.Sizden illa kağıt istiyorlar.Ben kağıtları tam olan
    bir tekne için hiçbilmediğim bu işlere giriştim.Şimdi Reisin dediği şekilde kağıdı olan tekne araştırmasına girişeceğim.Veya kafam bozulacak vaz geçeceğim.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Tekneye Özel Tekne Belgesi çıkarmak sorun değil.
    Yani teknenin kağıtları olmasa da olur.
    Muhtardan alınacak, teknenin kime ait olduğunu belirten bir Sahiplik Belgesi ile ÖTB alınabilir.
    Şahsa da Amatör Denizci Belgesi lazım, Sınavla alınıyor.
    ..
    İşleri ben karıştırdım galiba.

Benim balıkçı ruhsatlı teknem var, amatör denizci ehliyetim.
    Bu ehliyetle bu sandalı kullanamazsın, çoluk çocuğunu gezdiremezsin:confused:
    bunu verip gemici ehliyeti alabilirsin, sandalı kullanırsın ama ....
    ayyy sıkıldım yahu...

18. Mahir baba şimdi biz tekrar İstanbul'a gelsek sizin tekneye binebilmemiz için ne gerekli...
    Amotör balıkçı belgemiz yeterli mi ?

19. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    cikmaz abi, allaha sukur karsimda akl-i selim sahibi abilerim var, burda bilgi paylasip anlasmaya calisiyoruz, maksat uzum yemek bagci dovmek degil, hepimiz biliyoruz...

akin, o kadar kolay degil. amator denizcilik ile profesyonel denizcilik mevzuatlarini bilestirmeye, kesistirmeye calisiyoruz. her ikisinin de ince nuanslarini aktarmaya calisiyoruz, istersen sana her iki mevzuati da mailla yollarim ama daha cok kafanin karismayacaginin garantisini veremem:D

sevgili abim,

"biz" le "ben" tartismasina hic girmiyorum cunku konu "ben" olsaydi cozumler, aciklamalar pesinde kosmaz, bu evrak konulari acildiginda bilgilerimi aktarmak, bilmeyenlere bildigimce dogru olan yolu gostermek icin bu kadar yirtinmazdim, haksiz miyim?

sevgili reisim,

iste konu burada kilitleniyor zaten:

profesyonel balikci belgeniz yoksa niye balikci teknesindesiniz? amator balikciysaniz teknenizin niye balikci plakasi var?

tekneniz olmayabilir, keyfinizi tatmin icin tek sansiniz balikci plakali bir tekne kiralamaksa, bir sari kagida bakiyor olay. alirsiniz her turlu teknede rahat rahat avlanirsiniz.

elmalar armutlar biraz karisiyor. once kendi adimiza gerekli tanimlari yapalim, tasnifleri yapalim, kendi adimiza yapabilecegimiz, duzeltebilecegimiz birsey kalmasin, sonra hala mantiksizliklar varsa her turlu vatandaslik hakkimizi sonuna kadar kullanip bunlarin duzeltilmesini isteyelim.

guzel orneklerini verdiginiz amerika'da da duzenin isleyebilmesi icin oncelikle gecerli olan sivil inisiyatif. uzerine duseni yapmadan, bireylere hazirlop bir hak verilmiyor, kimse de "nerde bu devletttttt" diye bagirmiyor.

abi, sonuna kadar savunuyorum, karisik marisik degil. sadece uzerine duseni yap. ben hic bir yerde ailesini teknesiyle "gezmeye" tekrar vurguluyorum avlanmaya degil "gezmeye" goturen bir balikcinin sahil guvenlik ya da benzeri kurum tarafindan zorlandigini duymadim.

vazgecmeyin abi, bilinc sahibi insanlar sizin tahmininizden cok. aradiginizi bulacaksiniz eminim.

20. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    konu simdi biraz sekillendi sevgili reisim ve benim sordugum soru gecerlilik kazandi:

amator denizci ve amator balikciysaniz niye tekneniz profesyonel balikci teknesi?

korkarim haklisiniz abi, isleri, daha dogrusu tanimlari karistiran sizsiniz:)

onemli aciklama: "isleri karistiran sizsiniz" cumlesi suclama tasiyan bir vurguyla degil, bu cumle sevgili reisime ait oldugu icin bir latife vurgusuyla kurulmustur, mahir reis gibi bir buyugumu suclamak gibi haddimi asan eylemlerde bulunmayacagim asikardir. gene de yanlis anlamalari engellemek adina bu aciklamaya yer verme ihtiyaci duydum:)

Son düzenleme: 14 Mart 2007