Palamut ve Hanos balığı avımız

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında yakup tarafından paylaşıldı.

1. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Uzun süredir aklımda olmasına rağmen bir türlü hayata geçiremediğim bir arzumu nihayet Pazar günü gerçekleştirdim. Arzum, tekne ile balık avına çıkmaktı.

Uzun yıllar ikamet ettiğim Konya'da yeterince tatlı sularda avlandıktan sonra, Alanya'ya taşınmam sonucu ister istemez ilgim deniz balıklarına yöneldi.

3 Yılı geçen bir süre zarfında sürekli kıyıdan denediğim balık avcılığı konusunda yeterli deneyime ulaştıktan sonra iş tekne ile açılmaya gelmişti.

03-04-2016 Pazar sabahı kiralamış olduğum bir tekne ile sabah 06,30 gibi yanıma oğlumu da alarak denize açıldık. Amacımız Palamut ve Mercan avlamaktı.

Kaptanımızın erkenden demlemiş olduğu çayımızı yudumlayarak limandan ayrıldıktan sonra, teknede bulunan Palamut takımlarını denize bırakarak Palamutları beklemeye başladık.30-35 dakika bu şekilde yol almamıza karşılık gelen giden yoktu. Bir taraftan manzarayı izlerken, bir taraftan da teknenin deniz yüzeyinde bıraktığı yolda bizi takip eden sahtelere takılacak balığı merakla bekliyordum. Tam umudumu kaybetmeye başladığım anda oğlumun sesi yankılandı "Balık var " Hemen motorları stop edip misinayı sarmaya başladık. İlk etapta 3 adet Palamut takılmıştı.

Ardından tekrar sahteleri denize bırakarak yol almaya başladık. Çok geçmeden oğlum tekrar seslendi. 2 adet Palamut daha yakalamıştı. Tam tekneye alacağımız anda birisi kurtularak tekrar denize dönerken, diğer palamut teknedeydi.

Toplam 4 adet palamuttan sonra kaptanımız mercan takımlarımızı hazırlamamızı söyledi.

Daha önceden hazırladığım tavuk göğsü, kalamar ve karides'ten oluşan yemlerimizi 7 numara iğne, 125 gr kurşunlu takımımıza takarak mavi derinliğe bıraktık.

İlk başlarda bir kaç küçük vuruşa karşılık balık alamayınca yer değiştirdik. Ardından ilk balığımızı kaptan, sonrasında da oğlum çekti. Gelen balıkları ben mercan zannetmiştim ama kaptanımız balıkların mercan olmadığını söyleyince biraz hayal kırıklığı yaşadım.

Yaklaşık 5 saat süren avımızda sürekli yer değiştirmemize karşılık hep aynı tür balık geliyordu. Yaklaşık 3 kg civarında yakaladığımız balıkları eve gelip internetten araştırdığımızda Hindistan balığı (Naylon balığı, Asker balığı, Ateş balığı gibi isimlerle de anılıyor) olduğunu öğrendim.

Son yıllarda ülkemiz denizleri istilacı balıkların işgaline uğramış durumda. Biz kıyıdan yaptığımız avlarda yıllardır Balon balığı musibetinden yakınırken, derinlerde de benzer sorunlar olduğunu görmek üzdü açıkçası.

Güne ait bir kaç resim.

Ekli Dosyalar:

2. Riggs

Riggs metin

Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tebrikler. Güzel av ve paylaşım. Söylediklerinizde haklisiniz.denizlerdeki dengeler değişiyor. İnsanlar ilgisiz.böyle giderse daha kötü günler bizi bekliyor. Paylaşım için teşekkürler. Rastgelsin.

3. ercan1977

ercan1977 Ercan

Favori Kamış:
    DAM ON-LINEAR tele spin 30
    Favori Makine:
    SHIMANO jhx 4000F
    En İyi Avı:
    Palamut 2 kg
    Bravo , bravo , bravo...

Yakup Bey merhaba.Tek kelimeyle bravo.Harika bir paylaşım olmuş.Ellerinize sağlık.Büyük bir keyifle okudum.Trofe avlarınızın daim olmasını dilerim.Herşey gönlünüzce olsun.Bursa'dan kucak dolusu selamlar...ERCAN1977BURSA

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Baba ve oğul birlikte ava gitmek gibisi yoktur, tebrik ederim Yakup abi.:)

Fotoğraflar yanıltmadıysa avlanılan "palamutlar" yazılı orkinos dediğimiz ve boy limiti 45 cm ve günlük av adedi kişi başına 2 adet olarak tebliğde kayıtlanmış olan balıklardır. Genelde Akdeniz ve özellikle de Antalya yöresinde yazılı orkinosu palamut diye isimlendirmek kuşaktan kuşağa aktarılan bir isimlendirme şekli haline gelmiş. Teknecisinden kıyıcısına her mahfilde böyle. Forum ortamında yıllardır dile getirilen bir husus olmasına rağmen maalesef bu yanlış isimlendirme devam edip gidiyor.

Diğer balıklar ise mezgit gibi geldi bana. Yanılıyor da olabilirim.

Her neyse;

İnşallah limit dahilinde harika yazılı orkinoslar da oltanı şenlendirir abicim.;)

5. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Maalesef denizler, göller her geçen yılla birlikte biraz daha ölüyor. Bunun için yasaktan ziyade insan bilinci geliştirmek lazım.

Teşekkür ederim. Buradan da selamlar.

Palamut ve yazılı orkinos konusunda maalesef ayırım yapacak kadar bilgim yok. Sabahleyin denize açılırken kaptana söylediğim ilk şey "Kaptan, sizden tek ricam sirkü ve tebliğlerin dışına çıkmayalım. Yasak olan tür ve limitlere dikkat edelim..."

Palamut veya yazılı orkinos. Ben ömrümde böyle kanlı balık görmedim. Ne kadar temizleyip (ki ben balık temizlemediğim için eşim temizler balıkları) yıkasak ta kanlarından arıtamadık. Piştikten sonra etlerinin kahverengimsi kısımlarının ekşimsi bir tadı vardı. Onun için beyaz kısımlarını yemek durumunda kaldık.

Diğer balıklara gelince, Mezgit değil. Balıkların resmi tam olarak şu.

Ekli Dosyalar:

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Evet fotoğrafını koyduğunuz balık asker balığı denilen türe ait. Ancak Yakup abi tepsi içerisinde görünen balıkların aynı balık olduğu biraz şüpheli. Şöyle ki tepsideki balıklarda görebildiğim kadarıyla çizgiler balıkların enine göre konumlanmış oysa asker balığının çizgileri baştan kuyruğa doğru yeralıyor. Ağız yapıları da farklı. Asker balığının iri gözleri de bu türün bariz özelliklerinden. Bu derece iri gözler tepsideki balıklarda yok. Ayrıca asker balığının vücut formu daha bir enli, senin balıklar ise boyuna vermiş, daha uzun. Dolayısıyla senin balıklarının başka bir tür olabileceğinin işaretleri gibi geldi bana. Diğer yandan lesepsiyen bir tür olan (Süveyş Kanalı vasıtasıyla Kızıl Deniz'den Akdeniz'e gelen türler) asker balığının o yoğunlukta av vermesi de akla başka tür bir balık olduğu fikrini getiriyor. Bilmem yanılıyor muyum?:)

7. zaad

zaad ZAFER

Yazılı orkinos palazları lezzet konusunda sıkıntılıdır biraz :)
    Suda bekletip kanını aldırdıktan sonra; Normal palamut gibi pişirmektense, bolcana katkı malzemesi ile marine edip sebzeli olarak fırında yapmanızı tavsiye ederim.

8. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Eğer işin adı balık yakalamak ise gayet güzel bir av olmuş..Tepsidekiler görebildiğiğm kadarıyla yazılı orkinos vede hanos balıkları..Yazılı orkinoslar malesef ki orkinos sülalesinin en az lezzete sahip olan bireyleridir..Hanosların da genede köftesi güzel olur..Onca hanos yakalayıp da hiç mercana denk gelmemiş olmanız hayret verici çünkü illaki yanyana yaşayan balıklardır..

9. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Öncelikle çok ama çok özür dilerim. Resmi koyarken aslında o çizgiler benim de dikkatimi çekti lâkin belki öldükten sonra renk değişimi ya da ışık kırılımı olabilir diye düşündüm.

Mehmet Şahin bey hanos dedikten sonra baktım da evet. Yanlış resim ve bilgi vermişim. Yakaladığımız balıklar Hanos'muş meğer.

Ben eve geldikten sonra yakaladığımız balıkların cinsini öğrenmek için internetten "Akdenizdeki balık türleri" olarak araştırdığımda Hindistan balığı zannetmiştim.

Hatalı yazımları maalesef düzeltemiyorum. Bununla ilgili forum yöneticilerine mesaj gönderdim. Düzeltilirse sevinirim. En azından başkasını yanlış bilgilendirmemiş oluruz. Doğrusu,Hindistan balığı değil Hanos olacak.

Teşekkürler ama biz bu dediklerinizi yapmadığımız için balığı rezil ettik maalesef.

Bilgilendirme ve düzeltme için çok teşekkürler. Öğrenmenin yaşı yok demişler. Sayenizde öğrenmiş oldum, tekrar teşekkürler.

Aslında 2 adet mercan, 2 adet lokum ve 1 adet te kupes aldık. Fakat Hanos'ların yanında göze gözükmedi.

Hanos

Ekli Dosyalar: