Kampanya Cagrisi

Konu, 'Organizasyon Duyuruları' kısmında Zıpkıncı İbo tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Hepimiz basta lufer olmak uzere tum balik turlerindeki azalmadan sikayetciyiz.. yillar yili ureme cagina gelmemis yavru lufer; cinekop, defne yapragi, vs. gibi adlandirmalarla sanki baska bir balik turuymus gibi algilanarak sorumsuzca avlandi... sonunda denizlerimizin krali lufer tukenme noktasina geldi... sirkulerde belirtilen cm olcusu ne olursa olsun, esas olan avcinin bilinci ve vicdanidir...

Trolle, girgirla tonlarca yavru balik avlayip satan profesyonellere "dur" denilebilmesi icin biz amatorlere dusen gorev su olmalidir... cinekop, ispendek, kraca, vs. gibi yavru balik adlandirmalarindan vazgecmek ve Istanbul basta olmak uzere tum ulke genelinde "cocuklarimiz balik yiyebilsin diye yavru balik tuketimine son" kampanyasi baslatmak... bu hareketin destek gorup buyumesi olcusunde buyuk marketlerde yavru balik satisi azalma ve bitme noktasina gelecektir... bu da uzun vadede piyasayi kaybetme endisesi duyacak olan profesyonellerin avina yansiyacaktir... bu sonucu alamasak bile boyle kampanyalar ile kamuoyunda, en azindan perakende tuketicide bir bilinclenmeye neden olabiliriz...

Haydi dostlar, bir kampanya baslatalim... daha once benzer girisimler oldu, fakat bir noktada tikandi... bu cabalari yilmadan surdurmek zorundayiz... haydi bir kampanya baslatalim...

2. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

bir iki yayıncı kuruluşta calışan dostlarım var onlar sayesinde surekli medyaya suanki en guncel sorunlardan biri olan cinekop-lüferle ilgili iki gunde bir haberler pompalanıyor. bayağı bir insanın dikkatini cektigini ve sokaktaki vatandasın agzında bu lüferin altındaki balıkların en az bir yıl sureyle ticari avının durdurulması konusunda düşünceler var. boyle birsey gerceklesebilir mi? bilemiyorum ama neticede bilincleniyor herkes bu da guzel birsey. zararın neresinden donulse kardır. :)

3. nidya78

nidya78 Aydın

Lüferin altındaki üstündeki değil lüferin hiç bir boyunun satın alınmaması gerekli. Lüferin alt boylarının avlanması sayıyı azaltır. Ama lüferin ve üstünün avlanması yavrudan dolayı sayıyı daha çok azaltır. Bana kalırsa lüfer ailesinden tüm balıkların ticari olarak en az 2 yıl avlanması yasaklanmalı ki balık çoğalabilsin. Yasak kalkıncada belli boyun altındakilerin avına kesin bir yasak getirilmeli diyoruz ama biz bunları derken balık halinde yapraklar ince çinekop kraçalar ince istavrit diye isimlendiriliyor. Devlet eliyle hemde. Biz yırtınırken devlet destekliyor. Boğazdaki avlanma sınırlarını genişletiyor. Çok baski yapsak belki sirkülere vs ekletebiliriz ama göstermelikten öteye gitmez bana göre. Dostlar alışverişte görsün biz kanunu çıkardık der geçerler.

4. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    güzel bir düşünce. Ben zaten balıkcıdan hiç balık almam ama abi bu uzun vadede olacak bir iş, buna zamanımız yok bence bu şekilde değilde çeşitli ilgili yerlere dilekçeler göndererek belirli limit ve yasakalrın konulmasını sağlamamız, boğazda ve kıyılarımızda gırgır avcılığının yasaklanmasını sağlamamız daha hızlı ve daha güzel bir çalışma olur diye düşünüyorum.
    bu balık türleri yasaklansa bile gırgırlar bunalrı avlamaya devam edecek.. ben sanmam yakaladıkları balıkalrı suya iade etsinler aynen bir şekilde satmaya devam edeceklerdir. gırgırlarve midyeciler deniz dibini kazımaya devam etmekte, balık meralarını yok etmektedirler. gırgırların sonar sistemleri suya belli bir elektrik akımı vererek balıkların yön değiştirmesine ve sersemlemesine neden olmaktadır. boğazdan akmayan balık marmaraya giremiyor ve marmarada plaktonların çoğalmasıyla kaykay oluşumu olmaktadır.. ben elimden geldiğince bir çok ilgili yere mailler attım bana alakasız cevaplar geldi cevaplarına yine bir maille cevap verdim henüz geri dönüş olmadı. çeşitli medya kuruluşlarına da mailler attım başta yabat tv olmak üzere.
    sizlerinde bu şekilde daha iyi neticeye ulaşacağınıza inanıyorum. inşallah bu durumu düzeltebiliriz.
    saygılarımla..

5. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    bu arada dün gördüğüm bir gırgırda hala evet yazısı vardı :)

6. kmozkan

kmozkan Mustafa

En İyi Avı:
    Sarıkanat
    Silah icat oldu mertlik bozuldu demisler.
    Balık bulucular sayesinde millet corekleniyor balıgın gecis yerine ekrandan da goruyor, tamam. ondan sonra balık gecer mi bu tarafa.

Beykoz askeriyenin acıgında biz avlanırken adamlar denizin dibini tarayıp cuval cuval midye cıkarıyor, gerisini denize atıyor. Balık kalır mı orda. Denetimi iyi yapmadıkları burdan belli. Adam dibi tarıyor SG bot baska yere gidiyor...

7. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Zipkinci Ibo Abicim (ismini bilmedigim icin boyle hitap ediyorum,kusura kalma) :)
    Siteye ilk uye oldugum andan itibaren senin duyarliligini anladim.Hakikaten cok iyi dusuncelerin var.
    Bende sana coooook uzaklardan destek veriyorum Abicim tum kalbim ile.
    Nasilmi ? Iste cevap ; ben cok balik tuketirim.Burada balik saticilarina gittigimde cok sinir bozucu manzara ile karsilasiyorum.Kucuk kucuk barracudalar,GT ler,kopek baliklari,vs,,, satiyorlar.Resmen yavrular daha.Pek dil bilmememe ragmen cogu kez : "Sizin bunlari satmaniz normal birsey mi?Yazik degil mi?Bunlar daha yavru.Hickimse sizi denetlemiyor mu ?"diye soruyorum.Fakat onlarin cevabi gercekten dusundurucu : "Hicbir sorun yok" diye....
    Isterse bedava versinler ben vallahi almam o baliklari.
    Ben eminim Turkiyede durum daha daha vahim.Birkac kez kendim sahit oldum.
    Yani demek istedigim su:
    HAYDI BALIKAVI.NET AILESI.HEPBERABER OLALIM VE BALIK SATICILARINDAN LIMIT ALTI OLAN BALIKLARI ALMAYALIM(sebebinide soyleyelim ki biraz baslarini kasisinlar).
    Birlikten kuvvet dogar.Ben bile tek basima burada birkac balikciya kafa tutarcasina boyle cikislar yaptim (kavga,tartisma anlaminda kafa tutma degil yanlis anlamayin :) )
    Biz bir adim atarsak belki arkamizdan bir ordu bilincli insan daha birer adim atarlar.
    Cok zor birsey olmasa gerek.
    Umarim hepiniz benim duygularimi can-i gonulden anlarsiniz.
    Hepinize rastgele...

8. modena

modena

ağabey merhaba...şu balık isimleri konusunda ki tavrın çok haklı...aynı balık farklı adlarla anıldığı için haksız yere katlediliyor...levrek levrek lüfer lüferdir...hepsi bu...seksen tane ad takmanın ne alemi var...bundan sonra bende bu isim konusunda kararlı davranacağım...yoksa algılama çok farklı oluyor...

9. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Haklı ve erinde bir davranış aynen kanpanya ya bende destek veriyorum bir balığın bir tane adı olur boyu küçük ise yavrudur ve başka balık yakalnmış gibi başka isimlerle anılmamalı çünkü o balık büyüdüğünde yine lüfer levrek çupra yada istavrit oluyor. Bundan sonra av raporlarında yaptığım yorumlarda ve yazılarda ikincil ve üçüncül isimleri kullanmıyacam ve eleştrilerimi bunu üzerinden yapıcam lüferse lüfer, levrekse levrek, çupraysa çupra Önemli olan ergenlik boyu

10. hydesigner

hydesigner Hakan

Favori Kamış:
    Tolee kawahagi 2.1
    Favori Makine:
    Ryobi Kobe 3500
    Yetkili mercilere mailler atmak konusunda forumumuz olarak daha ilgili davranabiliriz. Konu ile ilgili yeterli bilgisi olan abilerimiz arkadaşlarımızdan biri hazır bir mail taslağı hazırlar ve de bize kimlere gönderilmesi gerektiği ile ilgili bir mail listesi verilirse, çoğu üyemiz 5 dakikasını ayırıp bir şikayet maili atmaktan kaçınmaz diye umuyorum.

11. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

aslında haklısınız, yok olmaya yüz tutmuş balık türlerini küçüğü büyüğü olarak ayırmadan önlem almak lazım. ama bu seferde o büyük ticari avlanan teknelerin dışında hayatını balıkçılıkla kazanan insanları cok zor durumda bırakıyor. o yüzden hiç değilse yavru balıgı almasınlar diye düşünüyordum. çözüm, dediğiniz gibi türkiyenin genelinde gırgırların ve kullanılan tekniklerin denetlenmesi, kontrol altına alınması ve ava cıkacak buyuk ticari teknelere bölgelere göre ya bir sureligine tamamen yasaklanması yada limit getirilmesi gerekiyor.

Son düzenleme: 19 Ekim 2010
  12. vobler

vobler volkan demir

Favori Kamış:
    Balzer diablo3
    Favori Makine:
    Albastar dega4000
    En İyi Avı:
    gökkuşağı alabalık 1010gr
    Buralarda gülerler

Akdeniz sahil seridindeki illerin hemen tamaminda balik türleri ve onların erişkin (yumurta vermiş) boyları konusunda tuketim acisindan yerlesik bir bilinc oldugu soylenebilir.Bu bölgede bir balık türünün yavrusunu tezgahta degil satmak yeltenmek dahi gülünç olur ve hiç hoş karşılanmaz.Antalya,Hatay,iskenderun,Adana,Mersin illerinde "çinekop" uydurmasının esamesi bile okunmaz bu bir gerçek. Hal böyleyken bir de yıllarca bu balık açısından anaç bölgenin sahillerinden büyük firmalar eliyle yıllarca insafsızca yavru balık kaçakçılığı yapıldığı üniversiteler tarafından hem tespit edildi ve hatta belgesel film haline bile getirildi.Nereye gitti bu yavrular sizce? "Çinekop" diyarına olmasın.Yavru öldürüp yemeyi sevenler buyursun afiyetle bebek balıkları yesinler.Ordakiler yetmedi buradaki yavruları da kaçırıp yediler.Sekiz santimlik istavrite üşenmeden olta atıp yakalayınca "baboş geldi baboş" diye keyfe gelenler bilsinler ki bu ülke de o boyda balığı değil yemek,yemlik bile yapmaya eli varmayacak insanlar da yaşamaktadır.Biz sahillerimizde onaltı santimin altında istavrit gördüğümüzde olta atmayız telef olmasınlar diye.Özcesi temelde ahlaki bir sorunla karşıkarşıyayız. Süreç içinde gelişen bu sorunu mail ile you tube ile msn ile çözmek mümkün değildir. Trol gibi hastalıklı arıza bir duruma hala ses çıkarmayan yetkillerle aynı memlekette yaşıyoruz.Ne maili.Sabırla ve ısrarla bilinçli başkalarına-doğaya saygı ve sevgi dolu çocuklar yetiştirmekten başka yapabileceğimiz birşey yok.Çünkü birileri de yirmi otuz yıl önce böyle yaptı,eğitimsiz-kültürsüz bırakarak bugün yanayana bahsettiğimiz doğa katliamlarını gerçekleştirenleri sabırla büyüttü ve başımıza saldı.Fazla uzağa gitmeye gerek yok okul kitaplarını alıp bir bakın bu ülkenin doğal kaynakları, türleri ve onların korunması ile ilgili kaç satır bulabileceksiniz.Biraz daha zorlasaymış neredeyse "ada" olacakmış diyebileceğimiz kadar uzun deniz sahiline sahip biricik ülkemde neden balık tüketimi bu kadar az, neden balık pahalı, neden balıkçılar yoksul,Trol nedir,denizcilikte ileri olan ülkeler neden dünyaya hakim olur, denen denize hımbıl hımbıl bakanlar bir arpa boyu yol gidemezler ? Altın kumsalları taşla doldurup imara açan zihiniyetin doğayla zoru nedir ? Özcesi ben sabırlıyım ve yavru balık öldürmeyen(dolayısı ile hiçbir canlının yavrusuna zarar vermeyen) bir yavru yetiştiriyorum,kendi yarum.Gözlerindeki şefkati şimdiden görüyorum ve biliyorum ki bir gün kendi çocuğunu da babasından geri kalmaz tavırla yetiştirecek.Çinekopmuş.

13. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Arkadaslar hepiniz hakli goruslerinizi paylasiyorsunuz, sagolun... fakat "hareketten guc dogar" sozune uygun bir tavrimiz yok... kimsenin eyleme gecmeye niyeti yok anlasilan... hal boyleyken bizler buradan sizlanir dururuz, yavru balik katliami da boyle surer gider... ta ki denizlerimiz tamamen kuruyana kadar...

14. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Merhaba arkadaşlar, gerçekten lüferin yumurtlamadan çinekop adı altında avlandığı ve soyunun tehlikede olduğu konusu medya tarafından çok gündeme getiriliyor ve şu an oldukça gündemde. Meslea ben haftasonu avladığım sarıkanatların resmini facebooka koymuştum, pek çok kişi bunları lüfer olmadan yakalamışsın, lüferin soyunu kurutacaksın diye yorumda bulundular. Tabii ki bir yasak olacaksa bu ticari balıkçılığı kapsamalıdır, olta balıkçısının yakaladığı balık devde kulak bile olamaz. Ama bir yasak olacaksa ben de sarıkanat avlamamaya razıyım, yeter ki bu muhteşem balığın nesli korunsun.

15. YILDIRAYK

YILDIRAYK YILDIRAY

bunun olabilmesi için elimden geleni yaparım

16. zavullu

zavullu Soner

Favori Kamış:
    Alba star
    Favori Makine:
    Okuma Longbow
    En İyi Avı:
    47 cm Zargana,28 cm Kefal
    Abi bu konuda birde şöyle bir durum var........İnsanlar Çinekop-Sarıkanat-Lüfer-Kofana yada ispendek-Levrek.......ve palamut-Torik gibi sıralamaları bilmiyor...Ne yalan söyleyeyim bende geçebn seneye kadar bilmiyordum...Balık tüketenlerin bile çogu bu balık isimlerini ayrı familyalardan sanıyor...........

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Birlik oluşturmak, kampanya düzenlemek, insanları bilinçlendirmek güzel, ancak önce kendimiz bilinçlenmeliyiz.

Mesajları okuyunca önce kendimizden başlamamız gerektiğini düşündüm.

Vur abalıya tarzında iş yapmak olmaz.

Bakınız, lüfer predator, yani basitçe canavar bir balıktır, kendi yavrusunu bile yer, bunu siz de tecrübelerinizle biliyorsunuz.

Hal böyleyken, lüferi iki sene hiç tutmayalım demek, bir manada, denizde lüferden başka balık kalmasın demektir.

Bütün balıklar tutulacaktır, Allah onları insanlar için yaratmıştır, bebeler, çocuklar balık yiyecek, beslenecektir, bunu bir süreliğine de olsa engelleyemeyiz, buna hakkımız yok.

Yapılması gereken, her balığa en az bir kere üreme şansı verilmesini slogan haline getirmek, herkese öğretmek ve bizzat uygulamaktır.

Profesyonel-amatör ayırımı yapmak da son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Duyarlı ve duyarsız avcılar desek daha yerinde ve doğru olur.

3-4 cm.lik kıraçaları toplayan amatörleri hiç görmediniz mi?
    Amatörlerden kat kat daha yüksek sesle bağıran ve balık katliamını önleyin diye e-postalar yağdıran ticari balıkçıları duymadınız mı?

Aslında sorunun kaynağında, görevi balık stoklarını korumak olan bir kurumun mensuplarının, çıkardıkları tebliğlerle balık katliamını yasallaştırmaları yatıyor.

Okuyanlar hatırlar, SG ya da diğer yerlere ihbarda bulunurken doğru bilgi vermeye, yasal olanı yasadışı olarak nitelememeye özen gösterelim tarzında pek çok yazı yazmıştım.

Şimdi de aynı şeyi söyleyeceğim, kızdığımız, o boğazdaki gırgırlar tamamen yasal bir av yapıyor.
    Onları şikayet edemez, suçlayamazsınız. Tebliğe göre avlanıyorlar.

Tebliğe aykırı davrananları suçlayabilir hatta ihbar edebilirsiniz ve etmelisiniz.

Kim onlar?

Bugünlerde hamsi avlayanlar.

Hamside geçen yıl kota uygulamasına geçilmiş ve en büyük tekne bir günde, içinde en fazla (yaklaşık) 12 kg balık bulunan 900 kasa avlayabilir denmişti.

Oysa şimdi bir tekne 1000 kasa 2000 kasa hamsi getiriyor ve halde de satılıyor.

Genelleme yaparak hedefe koyduğunuz profesyonel balıkçıların büyük çoğunluğu, Bakanlığa şikayet dilekçeleri yolladılar ve bunun üzerine denetlemeler yapılarak bazılarına ceza kesildi.

Peki, iş düzeldi mi, hayır, yine kotalar aşılıyor.

İşte bu gibi durumlarda amatör-profesyonel herkese görev düşüyor.

Boğazdaki gırgırlara gelince, aslında onlar üzerinden, onlara izin verenlere kızıyoruz.

İlmi raporlar, boğazdan Marmaraya balık akışını engellemeyin diyor, balığı Karadeniz ağzında tutmayın, bırakın geçişini tamamlasın ondan sonra tutun, aynı balık %25 ağırlık kazanmış olur, siz de %25 fazla kazanırsınız diyor.

Tebliği hazırlayanlar, bunları hiç dikkate almıyor.

İlim, lüfer balığı 2 yaşında cinsi olgunluğa erişir, bu yaşta da 20-24 cm. boyundadır diyor.

Tebliği hazırlayanlar, olsun, siz 14 cm. boyunda bebeleri tutabilirsiniz diyor, onlar da tutuyor.

Ben de lüfer için konulan 14 cm, avlanma boyuna, yasal katliam boyu diyorum.

Bilmem, bazı gerçekleri ve şikayetlerimizi nereye odaklamamız gerektiğini anlatabildim mi?

Haydi bakalım, durmak yok, birlikten kuvvet doğar.

Selam ve sevgiler.

18. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Boğazda lüfer avı en az 1 sezon yasaklanmalıdır yoksa balıkçıdan balık almamakla lüfer nesli falan kurtulmaz.

19. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Gırgırlar ile yapılan avcılıkta balığın boy limitini ayarlayamazsınız.
    Kullandıkları ağ yapıları yüzünden.
    Ancak gırgırlarda bu durumu avlanacakları bölge ile sınırlayabilirsiniz.

Yapılacak nokta atışı belli
    Boğaz'da gırgır avcılığı yasaklanmalı.
    Gırgırlar Karadeniz'de kıyıdan 3 milden sonra avlanmalı.

3 milden içeride kalan bölge, 3 milin dışında avlanan gırgırlar için rezerv alanı (gibi) olmalı

Bu sayede hem balık bollaşır, hem de sadece lüfer değil tüm balıklar korunur.

Bu konuda broşür dağıtımı filan da yapılabilir.
    özellikle
    tv kanallarına dağıtılabilir.

Bu konuda birşeyler yapılacaksa elimden geldiğince yardıma hazırım.

20. bajoist

bajoist ufuk

Favori Kamış:
    otomatik olta
    En İyi Avı:
    çupra 1kg

Merhaba,

Bu konuyu uzun zamandır düşünmekteyim ne yapabiliriz diye. Sağa sola şikayet ile çözülebilecek gibi görünmüyor bu iş. Çevresel faktörlerin dışında birde başıboş avlanma yüzünden balıkçılık sona gidiyor.

O nedenle ben bu konuyu bir başlıkta açmayı düşünüyordum ama buraya yazayım.

Ben Yazılım Uzmanıyım.

Sizlerin ve moderatör arkadaşların görüşlerini alarak sesimizi duyarabileceğimiz bir web sitesi geliştirebilirim, sosyal sorumluluk kapsamında, hiçbir beklenti olmaksızın.

Ben şöyle birşey düşündüm. Bir tarafta insanlar bu konuda bilgilendirilebilir(gırgır nedir, trol nedir, tutumları neler) bir taraftanda imza kampanyası gibi herkezin girip 2-3 birşeyler yazabileceği bir bölüm yapılabilir. web de büyük kitleler yakalayabilmek daha kolay.

Bu konuda fikri olan özel mesaj göndersin ya da imzamdaki linkten mesaj göndersin lütfen.

Bayramdan sonra bir domain alıp bu konuda çalışmalara başlayacağım.

Saygılarımla...
    Ufuk Aytaş