Levrek balığı, kıyı at çek avındaki bazı önemli noktalar, etkin sahteler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. ISIRGAN

ISIRGAN kemal

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    merhaba vedat abi umarım iyisinizdir,
    konuya gelecek olursak spin takım toplamaya çalışıyorum geçen sene toparlama fırsatım olmadı.
    aklımda birkaç soru var,
    halen birkaç marka arasında fiyat performans açısından forumları okuyarak değerlendirme yapmaya çalışıyorum ancak;

aklımda ilk cevaplanması gereken soru şu:
    spin kamış boyu: okuduğuma göre boy+boyun yarısı bu durmda 180 boyundayım 270 cm kamış uygun düşüyor,
    diğer faktör avlak yerim, karadenizde avlanacağım bölge genel olarak kayalık deniz seviyesinden en az 2-3 metre yer yer 4-5 metre yükseltilere sahip.Buradan atışlarda 240 cm kamış kısa düşermi yada 270 cm kamış yeterlimidir?
    diğer bir sorun ise kamış boyu uzadıkca aksiyonu vermekde güçlük çekmek
    5-25 gram atar değerlerine sahip bir kamış almayı düşünüyorum yeterlimidir,

diğer sorun ilk etapda ya kamışı kaliteli almayı düşünüyorum yada makineyi ikisini kaliteli alamam (öğrencilik durumu)
    sizce kamışı kaliteli alıp makineyi düşük mü tutmak mantıklıdır
    uzun süredir amotorce balık tutuyorum ancak spine merak saldım tutacağımdan emin değilim ancak denemeden bilemem
    teşekkürler...

not:şu andaki bütceye göre kaliteden kasıt;
    makine OKUMA AVENGER AV-30B yada SPRO PASSION MİCRO 705
    kamış: OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 270cm 10-40GR ya da Savagear MPP 274 cm Softlure Spin Kamış (10-30 gr)

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    SevgiliKemal

Karadenizde genelde iriboyda sahtelerleirigüzel balıklar alınabilmekte.
    Dolayısıyla alacağın kamışın atarının bence daha yüksek olmasında,boyunun ise 2,40 değilde 270 olmasında fayda olacaktır.

Kamışmı önemlidir yoksa makaramı ikilemi sürüp gitsede benim nihai kararım kamış yönündedir.

İyi bir spin avcısı,atçek avında kamışının fonksiyonlarını iyi bilmeli ve uygulamalıdır.

Bu sayede istediği atış erimini,balıkla mücadelede avantajlarını,gerekli aksiyon çeşitlerini vermede hep kamış etkilidir.

Cengiz balıkcılıkla temasa geçmeni,tanıdığım olduğunu söylemeni tavsiye ederim.

Sevgiler

3. gokhan10

gokhan10 ismail ertargın

merhaba vedat bey, iyi günler
    öncelikle değerli bilgilerinizi bizimle paylaştıgınız için teşekkür ederim.
    soruma gelecek olursa, kıyıdan av işine yeni başlamayı düşünen biri olarak bana önereceginiz bir takım mevcutmudur. av yerim ise Mersin'dir. bu bölgede yapmış oldugunuz avlanma varsa önereceginiz sahteleride benimle paylaşırsanız memnun olurum.

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Samandağ Çevlik İskenderun Arsuz sahillerinde eskiden çok avlandım sevgiliGökhan.

Birçok kamışla avlanmaktayım.Sizin oralarda en geçerli avcılığın şamandralı silikonlayapılabileceğini sanıyorum.Konularıma göz atarsan aralarında bulursun.

Bu yöntemde kamışın bira daha uzun olmasında atarınında az yüksek olmasında fayda vardır.

Sevgiler

5. izmiralper

izmiralper alper

sa vedat abim paylaşımın için cok teşekkür ederim bir acemi olarak çok bilgilendirdiğiniz sagolun avlak yerın fotorafını faceebok sayfana attım abi kıyı ufak cakıl 5 metreden sonra kum bu mera için nasıl slikon yada rapala tavsiye edersin sert havalarda bile fazla etkisi olmuyo hilal şeklinde bi koy şimdiden teşekkür ederim saygılar izmir çeşmealtı

6. ISIRGAN

ISIRGAN kemal

Favori Kamış:
    -
    Favori Makine:
    -
    bilgilendirdiğin ve cevapladığın için teşekkür ederim vedat abi ,
    söylediklerini dikkate alacağım .

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Alper

Bir koy yada bölgenin rüzgardan pek etkilenmemesi bir avantaj değildir.

Aksine karşıdan esen rüzgarın ve oluşturduğu dalga kırılmalarının levreğin beslenme içgüdüsünü tetikleyeceğini aklından çıkarmamalısın.

Silikonla avcılık ya hafif bir silikonu menzile indirip üstelik bir kaç karış suda bile takılmadan çalıştırabilmek için şeffaf bir şamandra önüne yeterli uzunlukta bağlayıp atıp çekerek(lütfen bu ayrıntıları ele aldığım konuma göz at)yada silikona uygun ağırlık ve şekilde jig head(kurşunlu zoka)takıp atarak veyahutta bu şekilde hazır satılan silikonlarla(savagear sand eel)atıp çekerek yapılacaktır.

su üstünden zigzag/(Walking the dog)yani WTD yaparak gelen gagasız sahteler etkin olacaktır.

Keza kimi yerlerde gagası küçük aerodinamik yapısı uygun,uzun menzilliatışa has sahteler kullanılacaktır.

İlave soruların varsa beklerim.

Sevgiler

8. öğretmen35

öğretmen35 mehmet

Merhaba Vedat abi.
    Öncelilkle vermis oldugun değerli bilgiler için ve deneyimlerini bizlerle paylaştiğin için çok teşekkür ederim. Levrek avina yeni merak salmis ve hic denememis fakat denemek icin can atan amatör bir balikçi olarak o kadar çok şey öğrendim ki sayende.
    Öğretmen olduğum ve bir köy okulunda görev yaptiğim için pek firsatim olmuyor. Ama ilk firsatta verdiğin bilgiler isiginda şansimi deneyeceğim.
    Eminim ki bizim senin engin tecrübe ve bilgilerinden öğrenecek çok şeyimiz var. Saygilar....

9. Cihat TAYHAN

Cihat TAYHAN CİHAT TAYHAN

tavsiyeye ihtiyac var

Iyi gunler.Sinop gerzede yasıyorum. Kıyıdan levrek avcılıgı için tavsiye istiyorum. Kamıs olarak okuma V system 240 cm 10-40 gr atarlı spin kamısı makina olarakta shimano catana 2500 fc misina yıda sufix siege 0.30 mm sectim fakat henuz almadim. Birde spinde 2 parcalimi yoksa teleskopmu daha iyi olur. Bütce olarakta kendime 200 tl ayirdim. Sizlerin tavsiyeleri nelerdir. Simdiden tesekkurler.

10. tripolis28

tripolis28 bahattin aydın

verilen bilgiler için teşekkürler.Bende artık levrek takıntısı oldu.Gecemi gündüzümü levrek peşinde geçirmeye başladım.Henüz yakalayamamış olsamda o levrek bu oltaya gelecek :)

11. İĞNE

İĞNE ömer

Favori Kamış:
    Lineaaffe ac casting 4.20
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 60
    En İyi Avı:
    4,250GR RUS KEFALİ
    3 haziran 2015 Merhaba ustanbulda gemi barinagin yeni aldigim takimi denedim.ilk defa deniyorum bu aramda inanin.sansima 2 adet kevrek 1 adet kofana yakaliyorum su carsaf gibi sahte 30 mt gidiyo yavas cekiyorum 2 saniye bekliyom yine cekiyom 5 veya 6 balik takip ediyo. Bekliyom az busey cekiyom hop kiyiya 3metre kala stliyo 1 saatte 3 balik donra tik yok.22:00ve 24:00 srasi aldim cok ana cokk sevindim cok mutlu udim profosyonel diyecegim kisiler bu baligi intanbulda denk getirmek. Imkansiz gibi bisey dedi daha cok mutlu oldum.spin acemisi okarak gururlandim.burda onemli olan sey tutku ile herzaman denemektir.dikjat ettigim hava sucak ise ve kefal bol use balik orda ve kiyiliyo sanki.sonra 2 gun ayni merda ayni saatlerde denefim 1,2 kefal geldi iri boy suya iade 1 levrek takildi birakti.sizlerle oaykasmak ustedim levrek bilgisi toplarken.

12. ontheroad

ontheroad cihan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 4.20
    En İyi Avı:
    yaklasik 3.5 kilo istavrit. Yanyana koyunca bayagi büyük oluyor ama :)
    Merhaba Vedat Bey;

Bu sene tatilimi yazlıkta geçireceğim ve size bir sorum olacaktı. Müsait olduğunuzda cevaplayabilirseniz sevinirim.

Yazlığım Çanakkale'nin Geyikli ilçesinde. Temmuz ayında 1 aylık tatile çıkacağım için av için bol bol vaktim olacak. Dalyan ve Kumburnu arasında herhangi bir yerde avlanma yapabilirim. Bu bölgelerde şansın en yüksek olduğu yerler neresidir ve ne tür balıklar avlayabiliriz?

Çanakkale'li olduğunuz için bu bölgeleri bilirsiniz diye düşüyorum ve şansımı deniyorum:). Şimdiden teşekkür ederim.

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Kumburnu,dalyan önemli av sahalarııdır.Ancak maalesef temmuz ayı kıyıdan balık avcılığının en kıt olduğu aydır.Oralara balık ağustosun ikinci yarısı girer.Durum hemen,hemen her b ölgede aynıdır.

14. ontheroad

ontheroad cihan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 4.20
    En İyi Avı:
    yaklasik 3.5 kilo istavrit. Yanyana koyunca bayagi büyük oluyor ama :)
    Cevabınız için teşekkür ederim Vedat Bey. Bu durumda tatilimi biraz erteleyeceğim sanırım :).

Ek olarak 2 spin makina arasında kararsız kaldım. Sizlerin tercihiniz hangisi olurdu?
    http://www.avfoni.com/urun/daiwa-match-winner-4012-qda-olta-makinesi
    http://www.avfoni.com/urun/daiwa-blast-4020-pe-sh-olta-makinesi

Misina olarak kullanmayı düşündüğüm;
    0,13mm http://www.avfoni.com/urun/shimano-power-pro-depth-hunter-orgu-misina

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Her 3 üründe güzel herhangibirini seçebilirsin.

16. bilac

bilac Cemal Bilaç

Arkadaşlar, konu ile ilgili iki sorum olacak;
    1. Rapala mı yoksa kaşık mı daha çok iş yapar?
    2. Kaşık için ideal bir boy (Mepps no) ve renk var mıdır? Yoksa değişik boylarda ve renklerde kaşıkları çantada bulundurmakta fayda var diyebilir miyiz?

Yorumlar için şimdiden teşekkürler...

17. Cem Ertürk

Cem Ertürk CEM ERTÜRK

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000
    En İyi Avı:
    2,500 Kg Levrek, 1,250 Çupra
    28 sayfayı da zevkle okudum. Vedat Amcanın ününü Altınoluk- Küçükkuyu ahalisinden sıklıkla duyuyordum kendisinin burada yazdıklarını okumak benim için çok büyük bir keyifti. Her şey için teşekkürler.

Bir sorum olacak; sahte yemler ile ilgili gerekli tüm notları aldım ve iyi bir stok yapmaya karar verdim. Bu başlıkta adı sıklıkla geçen sahte yemlerin tamamını bulabileceğim herhangi bir yer, mağaza vs var mıdır ? (İstanbul'da olur Altınoluk Edremit ve Körfez Civarı da )

18. rapido1

rapido1 HAKAN

emeğinize sağlık çok faydalı bir paylaşım

19. Orktun

Orktun Orkun

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000FD
    Bilgiler için çok teşekkürler şahane bir yazı olmuş

20. aliçağlar

aliçağlar Ali Çağlar Sönmez

Favori Kamış:
    Fladen Xtra Flex (2p)
    Favori Makine:
    Okuma avenger FD-AV30
    Vedat Abi merhaba,

Mersin-Taşucunda spine yeni başladım, takımı yapalı 2 hafta oluyor(270 fladen extra flex(2p) 10-30 kamış, okuma avenger 30 makine, 0,18'lik perfect misina, 14,5cm 19,1gr kendo rapala, bikaç parça jig head bide burda bi oltacıdan aldığım 10cm-10gr rapala) ile avlanmaya çalışıyorum. Avlak yerim sizinde konu başında bahsettiğiniz gibi derenin denize aktığı yer. 09:00-24:00 arası her saati ve her havayı denedim(biliyorum sabah tan yeri ağırmadan gitmek en doğrusu ama onu bi türlü beceremedim), yaklaşık 25-30 m'ye kadar da atabiliyorum, dur-kalk yapıyorum, ani çekişler yapıyorum, hızlı çekiyorum, yavaş çekiyorum ve her gittiğimde sigara molaları hariç en az 2 saat durmadan devam ediyorum, derdim bu kadar kısa sürede balık tutmakta değil ama bir vuruş yahut bir görüntü bile alamadım. Acaba biyerde yanlışmı yapıyorum, sahtelerimimi değiştirmeliyim yada tarzımımı yada avlak yerimimi. Genel itibariyle bölgede balık olmadığından herkes şikayetçi ama bunların arasında spin yapan hiç görmedim. Gittiğim yer levrek için bölgenin en iyi avlağı denen yer.
    Kıymetli tecrübelerinizden faydalanabilirsem çok mutlu olurum,
    Saygılar.