Kuzey Marmara Kıyılarında (Zeytinburnu-Silivri) LEVREK Neden olmaz?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında tarvas tarafından paylaşıldı.

1. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    LEVREK PEŞİNDE (BEYLİKDÜZÜ-GÜRPINAR) HARCANAN ZAMAN VE TÜKENEN SABIR...:(

Levrek avı belkide spin işine yeni başlayan balıkavı severlerin en öncelikli hedefidir, zira kıyıya dalgaların yüksek olduğu zaman yakın gelen ve merada var ise iyi bir sahte ile avlanan bir balıktır.

ancak gel gelelim, bu balık kış aylarında (belkide tüm sezon) İstanbul'da Kuzey Marmara kıyılarında Silivri'den sonra yakalanabilmektedir. Bu balıkların kuzey marmara kıyılarında (zeytinburnu-silivri) arasında neden olmadığı konusunda bilgi sahibi olan var mı acaba?:confused:

Yılın büyük bir kısmı bu bölgede olacak isek, (özellikle avcılar-beylikdüzü arası) spin avcılığına zaman ayırmak ve bu yönde sahte almak ne kadar mantıklı?:rolleyes:

yoksa levrek için kuzeye 60km (tek yön) yol yapıp Karadeniz'e gitmek dahamı mantıklı? :thumb:

son olarak Ambarlı ve Beylikdüzü arasında sahte ile levrek alan var ise (kıyıdan) en azından evet aldım demesi bile yeterli:D

DEĞERLİ BİLGİLERİNİ PAYLAŞAN TÜM balikavi.net AİLESİNE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.:thumb:

2. alpalp

alpalp ibrahim

selam, on numara bi soru, illaki deneyenler vardır, 4-5 sene evvel 6 cm silikon ile sarayburnundan ioldukça küçük ispendek aldıklarını bilirim, ayrıca yine sarayburnunda zıpkıncıların zaman zaman aldıkları olur, zburnu siliivri arası yer düşündüğümde yorum yapamıyorum, levrek güzel ve zor bir balık bu sıralar ciddi ciddi takmış durumdayım,ama büyüğünü alamadım, son iki haftada 3 adet aldım , 800 - 900 ve 1200 gr, 3 kilo ve üzeri alanları son bir ayda çok gördüm ama kısmet olmadı, oldukça ciddi inat ettim, havayı sıkı takibe aldım , kısmet olursa sezon kapanmadan alacağım.:)

3. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:

Merhaba,

son iki haftada aldığınız balıklar İstanbul'dan mı? reeling

4. alpalp

alpalp ibrahim

keşke istanbulda olsa, tekirdağdan

5. Querorz

Querorz Fatih

Bostancı iskelesinde beraber avlandığım arkadaş, iskelenin arka tarafındaki kayalıklarda zıpkınla yaz aylarında çok sayıda levrek vurduğunu söylemişti.

6. mucahitt

mucahitt mücahit

Favori Kamış:
    Dere kenarlarında bulunan saz kamışı
    Favori Makine:
    2005 model markasız :)
    En İyi Avı:
    2 cm kıraça
    Kanımca az oluşunun bu bölgelerde kayalık kırmalık zeminin ve su kirliliğinin büyük etken olduğunu düşünüyorum. Levrek gürültülü yerleri sevmez bunun için silivriye kadar bölümde çok nadir görülüyor. silivriden çanakkale boğazına kadar olan bölgelerde daha çok görülmesinin sebebi bu diye düşünüyorum.

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Levrek gürültüden hoşlanmayan balıkların başında gelir. Bu yüzden Hem Karadeniz'de hem de Marmara'da bulunan bir balık olmasına rağmen İstanbul Boğazı ve İstanbul yerleşiminin yoğun olduğu söz konusu hatta az görülürler. Bu bölgede denk gelinen balıklar da ancak iki deniz arasında göç eden balıklardır ve belli mevsimlerde daha çok yakalanırlar. Eski kaynaklar da levrek balığının İstanbul Boğazı ve çevresinde çok bol olduğunu söylüyor ancak bu yüzyıldaki deniz trafiği ve yerleşim yoğunluğu maalesef bu balığı kaçırmış.

8. volkanules

volkanules Volkan

Favori Kamış:
    Yashino
    Favori Makine:
    mitchell
    En İyi Avı:
    4.300 Eşkina
    o kayalık dediğiniz yer bostancı menderek yaklaşık 15 senedir girmek yasaklandı belkide anadolu yakasındaki en iyi levrek karagöz ve minekop mekanı eşkinaları isparileri saymıyorum bile eskiden hep orda avlanırdık fakat artık içeriye girilmiyor malesef

9. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    arete katılıyorum levrek gürültüye gelen bir balık türü degil ayrıca levregin bulunması için kıyıdan açıga yavaş yavaş derinleşen bir yüzey lazım örnegin açıga dogru 100 metre kadar gittiğinizde suyun boyu belinizi geçmiyorsa
    orda levrek alırsınız .

10. Tompot

Tompot Bülent

En İyi Avı:
    Horozbina
    Aklımıza gelen varsayımları yazıyoruz. Bunların hiçbir bilimsel doğrulaması yok. Araştırılmamış.

Ben de bir şey sallayayım, deniz kirliliği; İstanbul'dan günde 580 TIR dolusu deterjan, bilmediğim ve tahmin edemeyeceğim miktarda kızartma yağları vs. denize sözüm ona arıtma tesislerinden geçerek salınıyor. Bu arıtma tesislerinin hangi deterjanlar için etkili olduğu kullanılan deterjanların ham maddelerinde sınırlandırmalar yok. Arıtmalardan çıkan sıvının çevreye etkileri nedir belli değil, araştırılmamış. Mr. deterjan ya da merdiven altı üretilmiş olanlar bizim arıtma tesislerinin çözeceği maddeler mi? belirsiz.

Bir ülkenin nüfusunun dörtte birini dar bir bölgeye sıkıştırmışsın bu nüfus bir çok Avrupa ülkesinin birkaç katına ulaşmış ve her geçen gün artmakta, şehir yaşanmaz duruma gelmekte, denizde balık mı kalır? Bir zamanlar yüzüne bakmadığımız istavrit bile bitti.
    Ancak başka yerlerden göç edenler ise geri dönüp üreyebilecek sayıda kalmayacak sayıda avlanılırken, biz hala balık neden balık bitiyor diye düşünüyoruz.

Dünyanın her yerinde yaban yaşam denizde olsun karada olsun zor durumda. Bizde ise durum felaket. En modern av takımlarını ithal edip alsak da boş.
    Gırgır teknesi sayısında dünyada ilk sıralardayız. Yok olmada önemli payı olan gırgırcılar da şikayetçi. Balık azlığından şikayet etmelerine rağmen ağ derinliğinden daha sığ sularda o günkü çorba parasını çıkartmak için ağ atıp denizin dibini trolcülerin verdikleri zarardan defalarca kat katletmekteler.

Sorunun yanıtı çok, her bir hipotezin etkilerini inceleyecek araştırmalar ise yok.

11. Yenikapı-Büyükçekmece arası kıyıdan av verecek yerleşik levrek olduğunu sanmıyorum. Göçebe levreklerin deniz dalga yaptığı zaman sığlıkları yoklaması olası elbet. Denk getirebilene ne mutlu...

12. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Olmadığını kim söylediki;)

13. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    ambarlı dolum tesisleri bölgesinde denemeni tavsiye ederim fakat oraya ancak sandalla gidebilir liman bacaklarını yoklaya bilirsin.oralar serbest bölge olması nedeni ile yasak bölge olarak nispeten daha sakin oluyor.ben avcılarda oturduğum yıllarda motorlu sandalla oralara gidip uzun olta veya dip takımla her çeşit balık tutardık eminim levrekde vardı ama levrek tutamadık.ama ısrar da etmedik.nihayetinde teselli sayılacak hatrı sayılık boyutlarda iskorpitler eşkinalar ispari karagöz kofana minekop gelincik istavrit bolca zargana kefal avladık...:)

14. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ambarlı Limanı Hk.

Merhaba,

Türkiye'nin en büyük limanından bahsediyoruz. Avcılar'dan ne zaman taşındınız bilmiyorum ancak buradaki liman inanılmaz büyüdü, gelen/giden gemilerden sandalla açılmak gerçekten epey bir risk içeriyor:D

Geçen gün bir başka forumda okudum, Limanın Batı kısmında West Marına'nın orda TOTAL gemilerin yanaşması için bir platform yapmış orada ayakların dibinde balık olduğunu söylediler ama henüz oraya da cesaret edemedik.

Biz kıyıdan devam edeceksek anlaşılan daha çook boş döneceğiz :D

paylaşımınız için teşekkürler...

15. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    2002 senesinde avcılardan beylikdüzüne taşındım ondan sonra da beylikdüzünden bolca kavaklı köyüne gürpınara indim levrek hariç yine balık tutmaya devam ettim :D benim zamanımda liman 4-5 tane kadardı yanlış hatırlamıyorsam...sıra sıra.ambarlıdaki termik santralin soğutma sistemi denizden soğuk suyu alıp santrali soğutup ısınan suyu yine ambarlı dolum tesisi bölgesinde boşaltırdı.eminim hala öyledir.o sıcak suyun etrafında çok güzel kefal olur.sana 5mtlik sandalın varsa güzel bir yer tarif edeyim.ben oraya akvaryum derdim levrek yoktu ama diğer herşey bolca vardı:thumb: ambarlı du kaynakları dedimya hani...oradan devam et karşındaki ilk delikli beton iskele...o iskeleye girmesi de şöyle...ufak sandalla gire bilirsin(hava ve dalgaya dikkat et yoksa parçalanırsın)sandalı iskelenin altına sokmadan kıç tarafından çapayı at motoru sustur ve içeri doğru süzül.içeri tamamen girdiğinde çapa ipini kıça bağla.sonra baş ipini de iskelenin beton bacaklarından bir tanesine bağla.böylece askıda olacaksın:thumb: yem olarak özellikle kaya kurdu ve teke kullan ve cümbüşü seyret:thumb:

16. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben üniversitede iken siz bu kıyılarda av yapıyormuşsunuz ne güzel :)

Tekne veya Sandal olmadığından şimdilik kıyıdan avlanmaya devam edeceğim gibi.

Liman çok büyüdü ve o gemilerin arasına girmek çok tehlikeli, balıklar buna değmez galıba :) dimyata pirince giderken canımızdan olmayalım derim :D

Gürpınar sahilde bu sene fena sarıkanat almadık, Kasımda hasılat ıyıydı onun dışında, gelincik bazen kırlangıç, eşkina, kumluk tarafta mırmır aldık. Zargana zaten yazın bol oluyor buralarda...

en büyük sorun yem, minik balıkçılıkancak Nisan ayından itibaren getriyor, onun dışında yok gelmiyor sulunez ve boru kurdu vs.

Siz avlanırken hangi yöntemleri deniyordunuz? merak ettim 12 sene önce :D

17. marat88

marat88 salih

Ekim 2014'te Selimpaşa Liman içinde büyük levrek sürüleri gördük ancak yakalayan olmadı.

18. scorpion26

scorpion26 Muat Baysan

Dün akşamki gürpınar maceramdan sonra bende bu bölgede spinden umudumu kestim. Hatta böyle giderse spini bırakıcam. Bir levrek çinekop tutucaz diye her sefek Tekirdağa gideceksek işimiz var. Ha imkan olsa Amerikaya kadar da giderimde vakit ve nakit mevzuu işte. İmkanlar bu bölge bu.

19. HAKAN0022

HAKAN0022 HAKAN GÖNENÇ

Favori Kamış:
    OKUMA V SİST.2.70 lineaeffe spider surf okuma salina 3 Okuma OCTANA SPİN255 YUKİ UNICA PROSPİN20-120
    Favori Makine:
    OKUMA TRİO40S OKUMARAW ii80 OKUMA TRİO 65 A OKUMA RTX 40 OKUMA RAW II 40
    En İyi Avı:
    68 CM LEVREK 3,5 KG
    AMBARLI SİLİVRİ ARASINDA LEVREK VAR YAKALAYABİLİRSİN ÜMİDİNİ KESME BEN FORUMLARDAKİ SES OLMIYACAK DALGA OLACAK BU OLACAK ŞU OLACAK GÖZLEMLERİNE KATILMIYORUM.BENİM VE GRUBUMUZDAKİ ARKADAŞLARIN YAKALADIĞI LEVREKLERİ IŞIKLI SESLİ VE SAKİN DENİZDE YAKALADIK.SADECE SABIRLI OLMANI ÖNERİRİM.ÖZELLİKLE AKŞAMÜSTÜ VE AKŞAM SUYUNU DENE RASTGELSİN

20. Yemli mi avlanıyorsun?