11 Ocak pazar, İstanbul Boğazı yürüyüşü

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Selam arkadaşlar,

İnternette organize olan bir grup, 11 Ocak pazar günü sabah 9:00'da başlayarak Bebek parkından Kireçburnu'na kadar bir yürüyüş gerçekleştirecek. Bu yürüyüşte plastik eldivenler ve çöp torbaları ile kıyı balıkçılarının etrafa attığı çöpler ve tabii etrafta bulunan diğer her türlü çöp toplanacak. Kıyıların, denizlerin kirletilmesine dikkat çekilecek. Valilikten, Emniyetten her türlü izinler alınmış durumda. Gazeteler ve televizyon kanalları da organizasyonu izleyecek.

Forum ahalisi olarak bizlerden de vakti olanların bu iyi niyetli etkinliğe destek vermeleri yerinde olur. Dikkat edilecek nokta, bu yürüyüşte hiç bir şey protesto edilmiyor. Kıyıya yakın gırgırlar veya uygunsuz davranışlar gösteren kıyı balıkçıları ile olumsuz diyaloglara girilmesi, organizasyonu düzenleyen arkadaşları zor durumda bırakır.

Umarım istenilen sonuçları veren ve her zaman dikkat çektiğimiz sorunlar konusunda farkındalık yaratan bir etkinlik gerçekleşir.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Anlamlı bir etkinlik olacaktır kesinlikle. Emeği geçen ve katılım sağlayacak tüm Doğa Dostlarını kutluyorum.

Karanlığa atılan bir işaret fişeği olmasını temenni ederim.;)

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Katılacak herkesi canı gönülden tebrik ederim,işte bu..Laf değil icraat önemli..Keşke bende Türkiyede olsaydımda bu etkinliğe yada temizliğe katılabilseydim...

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Can-ı gönülden desteklerim.

5. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Düşünce çok güzel. Insallah katilim da o kadar guzel olur. Ama konu hakkinda yapilan yorumlarin hepsinin istanbul disindan olmasi düşündürücü... Korkarim o sabah birçok amatör balıkçının acil bir işi çıkacak :(

6. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Katılmasak bile, Pazar sabahı balığa gideceksek Bebek-Kireçburnu arasında yürüyecek olan bu grup bizim olta attığımız yerden de geçecektir. O sırada kendilerine gereken destek ve yardımı sağlamamız yerinde olur.

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    "Kiyi balikcilarinin etrafa attiklari copler toplanacak"

Muhtemelen gergin anlar yasanacaktir. Sahilde o esnada balik tutanlar potansiyel cevresel kirlilik uzmani yuksek magandalar olarak goze gozukecektir.

8. radopit

radopit Rıdvan Akalın

Bu işe gerçekten gönül verenler için bir sınav olacak bence.
    Bir elin nesi var, bu tür bilgilendirmeler (temizlik,limitler,çevreye insanlara ve doğaya saygı) en azından bir dikkat çekecektir. Lüferi torunlarımıza anlatmak yerine yediririz inşallah.

Bu duyurun için seni tebrik ederim aret kardeşim.

ben orada olacağım...

9. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Merak etme kimse çöpü atan kendisiymiş gibi davranmaz. :)

10. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Gerçekten söylediğin çok doğru. Oralarda balık tutan biziz ama hatayı hiçbirimiz kabul etmiyoruz.

11. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Kıyı balıkçılarını, özellikle de gece balıkçılarını sabahleyin çöpçülere sorun. İllallah etmiş durumdalar.

Ama tabi mesele bu değil!
    Naylon çekip geri denize atan balıkçı da var, hep aynı yerde avlanıp çevresindeki 3-5 metrekayeyi evi gibi temiz tutan da var.

Mesele denizin kirlenmesi, onun da ötesinde balık neslini ortadan kaldıran uygulamalar. Ya yetersiz yasal önlemler ya da yasal olarak var olsa da uygulamanın olmaması, uygulanmaması.

12. radopit

radopit Rıdvan Akalın

boğazda trofe

Herkese selamlar

Biz facebook ta kurduğumuz Balık-İnsan-Doğa adlı grup üyelerimiz yoğunlukta olmak üzere
    pek çok katılımcı ile malesef bu sevdayı bilinçsiz ve anlık yapan arkadaşlarımıza örnek olmak
    amacıyla dün bebek sahilinden başlayarak sahil şeridinde bir etkinlik yaptık.

o güzel havada hepimiz oltalarımız elimizde bir kıyı şeridinde avlanabilecekken,
    beşiktaş belediyesinin bizim için hazırladığı çöp poşetlerimiz ve hazırladığımız pankartlarımız
    elimize alarak bir mesaj vermeye çalıştık. İnşallah başarılı da olduk.

Çocukları ve eşleri ile katılan tün arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkkür ediyoruz.
    Bir üyemiz bebek arabasındaki yaşına girmemiş çocuğuyla bizi şereflendirdi.
    Belki bir çoğunuzun tanıdığı bu işi profesyonelliğe taşımış abilerimiz bizi onurlandırdı.

beşiktaş belediyesi,yaban tv, kanal d, doğan haber ajansı, milliyet gazetesi, sözcü gazetesi bize destek verdi. Hepsine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

konuyu açmaya pek gerek duymuyorum, facebook ( Facebook ) sayfamızdan ve basından konu hakkında 35.jpg ayrıntılı bilgi almanız mümkündür.

aramızda olsun olmasın,haberi olsun olmasın yanımızda olamayan birçok kişinin denize attığımız
    bir küçük deniz yıldızının ne kadar önemli olduğunu bildiğinizi ve bizi desteklediğinizi biliyorum.

en büyük teşekkürü de bu işe gönül verip çok büyük emek harcayan, tüm izinler için (beşiktaş belediyesi,büyükşehir belediyesi,valilik,il emniyet müdürlüğü ve basın bilgilrndirme) büyük emek harcayan kardeşlerim Serkan ve Cihan Akalın'a ediyorum.

KÜÇÜK BİR BASIN ÖRNEĞİ

Amatör Oltacılar, Bebek Sahili boyunca çöp topladı, vatandaşları temiz bir çevre bırakılması konusunda duyarlı olmaya davet etti.

PANKARTLARLA SAHİL BOYUNCA YÜRÜDÜLER
    Biraz boğaz havası almak isterseniz temiz tutalım, Bu güzel boğazı torunlarımız da görsün, Temiz çevre, temiz yaşam pankartları açarak Bebek Parkı'nda toplanan grup üyeleri sahil şeridi boyunca yürüdü. Ellerine eldiven takıp çöp poşetleri alan yaklaşık 50 kişi, Bebek Sahili boyunca yürüdükleri noktalarda gördükleri çöpleri topladı. Pankartlar eşliğinde yürüyen vatandaşların bazıları da etkinliğe çocuklarını da getirdi, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakılması gerektiğini vurguladı.

GÜZEL BİR ORTAM BIRAKALIM İSTİYORUZ
    Biz insanların çöp atmamalarını sağlamak için, insanların duyarlılığa çağırmak için bir yürüyüş yapacağız diyerek başlanılan yürüyüşte ilkokul öğrencisi Yağmur da vardı. Çöpleri toplamaya geldim. Bazen çöp oluyor. Doğayı temizlemek istiyorum diyen Yağmur da çöpleri topladı.

TEMİZ BİR ÇEVRE OLSUN İSTİYORUZ
    İlkokul öğrencisi Arda, İnsanları bilinçlendirmeye geldim, çevreyi kirletmemeleri için. Sonraki nesillere bırakabileceğimiz en iyi hediye güzel bir çevredir dedi. Oğlu Arda ile birlikte etkinliğe katıldığını söyleyen babası ise, Çocuklarımızla birlikte geldik buraya. İyi bir gelecek bırakmak için. Temiz bir çevre olsun istiyoruz. İnsanlarımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz doğamız konusunda diye konuştu. Etkinliğe katılan bir vatandaş da, Bugün toplanmamızın amacı her kesime, yaşayan her canlıya bir mesaj vermekti. Çocuklarımıza da güzel bir dünya bırakmak için gerek çevre gerek deniz yaşayan tüm canlılar adına güzel bir ortam bırakalım istiyoruz ifadelerini kullandı.

Temiz çevre için sahilde çöp topladılar - Gerçek Gündem
    Olta balıkçıları bu kez çöp avladı! - Milliyet.com.tr
    (Görüntülü Haber) Temiz çevre için sahilde çöp topladılar

13. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Rıdvan, seni ve kardeşlerini gerçekleştirdiğiniz bu etkinlikten dolayı tebrik ederim. Biz kıyı balıkçıları her zaman birilerinden şikayet ederiz. Gırgır teknelerinden, midyecilerden, yetersiz kanunlardan, kanunları denetlemeyen yetkililerden... Dünya'yı düzeltmek için önce kendinden başla diye bir söz var. Sizler de öncelikle içinde bulunduğumuz kıyı balıkçılarının hatalarını gündeme getirerek öncelikle kendimizi düzeltmemiz için bir adım attınız. Bu girişimin yeni etkinliklerle güçleneceğine ve Doğa'ya zarar veren her kesimin hatalarını zamanla gündeme getireceğine inanıyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim, rastgelsin.

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bendeniz, Denizden balıktan çok çöp çıkaran, yıllardır denizin çöplük olmadığını anlatmaya çalışan biri olarak Can-ı gönülden destekliyor ve teşekkür ediyorum. Emeği geçen , düşünen, uygulayan herkese selam ve sevgilerimizi sunuyorum.