Nasıl bir olta almalıyım ? Aradığım özellikler...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Nefer26 tarafından paylaşıldı.

1. Nefer26

Nefer26 murat

Olta makinesi sağlam, büyük kilolu balıkları çekebilen bir olta almayı istiyorum. Oltacılıkta yeniyim. Genel olarak at-çek yöntemi ile avlanmayı planlıyorum. Ne çok pahalı nede elimde kalacak bir olta istiyorum. Sizlerin önerebileceği olta varmı bana? reeling reeling reeling reeling

2. Nefer26

Nefer26 murat

Dipnot: Makinası ayrı, kamışı ayrı alıp toplama yapılabiliyormu? O şekildede yapabilirim. Ama takmasını falan becerebilirmiyim bilmiyorum. Tuzlu su ve gölde avlama yapılacaktır

3. baraküda007

baraküda007 fatih

merhaba murat öncelikle foruma hoşgeldin sen antalyanın neresinde yaşıyorsun? kamışı ve makinayı ayrı ayrı alabilirisn tabiki ama bütçen nekadar kaç liralık bir makina ve kamış alacaksın eğer onu yazarsan forumdaki arkadaşalar kendi kullandığı makinalardan kamışlardan sana tavsiye ederler mutlaka sen galiba ilk olta takımını alacaksın o yüzden forumdaki arkadaşlardan tavsiyelerini aldıktan sonra olta takımını internetten değilde bir av bayiinden al o zaman orada sana ürünü satan kişi görsel olarak ürünü sana anlatır daha iyi olur senin için

4. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Oltacılıkta yenisiniz ama büyük kilolu balıklar çekeceksiniz. Hem de at çekle.
    Hedef büyük :) Tebrik ederim.
    Biz buralarda rapor bakıyor olacağız...
    Bekliyoruz :)

5. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    buna bakınca epey acemi olarak gördüm.

Spin ile av yapmak için:
    1) Kamış
    2) makine
    3) misina
    4) Misinanın ucuna takılacak ve halkalardan geçecek büyüklükte klips
    5) Sahte yem ( sert veya slikon)

Lazım

Spin avı yorucu ve devamlı hareket gerektiren bir av şekli olduğundan ekipmanı hafif tutmakta fayda vardır.

Makine 20-40 kalibre arası makine seçilmesi misinanıda 0,28 monodan 100 metre en azından alması iyi olur. Makine ağırlığı olarak 300 gr geçmezse vede 3-5kg drag gücü varsa yeterli olur. fazlası daha faydalı tabiki

Kamış ise yine spin kamış seçilmeli atar aralığını ilk başlıyorsanız alt ve üst değer olarak ( alt değeri 7 gr dan az olmasın üst değer ise 45 i geçmesin) Çünkü piyasadaki spin avı ile ilgili bir çok sahte bu aralıktadır.
    Kamış boyu ise nasıl alışırsanız öyle gitmekle beraber 240-270 arası olanları her türlü ava 3 aağı 5 yukarı gider. tercihen kamış ağırlığıda 200 gr geçmesin derim.

Misina ise tam bir muamma kimi Mono/FC kimi braid sever size kalmış bence FC ( Flurokarbon ) iyidir

Sahte tamamen zevk işidir av merana ve zevkine göre seçersin

Eğer öneride bulun derseniz birde ayırdığınız fiyatı yazarsanız yardımcı olunabilir

6. Nefer26

Nefer26 murat

Hoşbulduk. Antalya kepezde yaşıyorum hafta sonları gideceğim avlanmaya. Bütçe 100-150 lira arası . Bayiden almak pek istemiyorum açıkçası çünkü bayilerde 50 lira olan bir ürün internette 30-40 liraya bulunabiliyor

7. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Rastgele...

8. Nefer26

Nefer26 murat

Oltayı atıcaz ya büyük balık gelirse ne olacak olta kaldıramazsa kaçsınmı av :D o yüzden ne olur ne olmaz diye dayanıklı bişey istiyorum. At-çek olayına fazla takılmayalım o zaman atayım bekleyeyim balığı :D

9. Nefer26

Nefer26 murat

Burada neden yenilere kötü birşey yapıyorlar gibi laf sokuluyor anlamış değilim. Yeniyim daha acemiyim avlanmak hakkında birşeyler öğrenmek istiyorum ama sizler sanırım doğar doğmaz bu işleri bilerek doğmuşsunuz. Herkesin bir ilki vardır bunda yadırganacak birşey göremiyorum ben

10. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    :confused:

Yanlış anlaşılma olduğunu duşunuyorum. yazımı tekrar okudum,...

işimizin yogunluğundan hem kısa hemde hızlıca cevap vereyim (yardımcı olayım) dedim kendimce

sorun burdan kaynaklanıyor sanırım.

hiç böyle anlaşılacagı aklıma gelmezdi...

Nasıp...

kusura kalma

Rastgele...

11. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
  12. baraküda007

baraküda007 fatih

murat ben serikteyim sana yakın olsaydım daha iyi yardımcı olabilirdim erkan abide sağolsun üşenmemiş sana çok güzel ayrıntılı bilgi vermiş onun yazdıklarını dikkate al yalnız spin avcılığı biraz pahalıdır sahte yemlerin bile fiyatı yeri gelir tanesine 30 lira verdiğin olur ben sana birkaç ürün baktım bütçene göre linklere bir tıkla bak kafana yatarsa al o sitelerde güvenlidir ben daha önce deflarca alışveriş yaptım ürün değişimi ve para iadesinde sıkıntı çıkarmazlar http://www.oltayagel.com/Daiwa-Crossfire-2500-X-Olta-Makinesi,PR-25378.html http://www.oltayagel.com/Firdondu-ve-Klipsler,LA_1750-2.html#labels=5553-2 http://www.oltayagel.com/Cormoran-Red-Master-Dropshot-Serisi-Olta-Kamisi,PR-25317.html http://www.avfoni.com/urun/trabucco-super-soft-200m-misina http://www.avfoni.com/urun/mitchell-catch-spinning-tele-serisi-olta-kamisi antalya merkezde senin avlanacağın yerler tahminim kayalıktır o yüzden kamış boyu 2.70 al eğer taşıma sorunun yoksa parçalı kamış taşıma sorunun olursa teleskobik al misinada 0.30mm lik al daha kafana takılan birşey olursa sorarsın elimden geldiği kadar yardımcı olurum

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Herkes iyi niyetle bir şeyle yazıp çizmiş. Ama 150 TL'ye kamış alınacak, makine alınacak, sonra da bununla balık, hem büyük balık tutulacak. Bu maalesef bana pek rasyonel gelmiyor.

Eğer 150 TL'lik teçhizatla bu iş oluyorsa, millet neden sadece makineye mesela 500TL ve üzeri para veriyor bunu bir düşünmek lazım. Ya o paraları verenler ahmak, ya da bu işin rengi başka. Sizce?

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Oldugu kadar artik Serdar abi :) 40 lira verdigim captain makina -kamis kombinasyonu ile istavrit izmarit lufer tutabiliyorum istanbulda. Mekan %90 asiyan mezarlik onu veya cami onudur. Okuma Razor makina ile 160 cm yayin cikarabiliyorum. Ha diyebilirsin ki sen iyi kotu kullanmasini biliyorsun, bu arkadas acemi. Iki ayda cozer isi bence

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Soru burada şu. Toplam kaç kamış, kaç makinen var?

Galata köprüsünde, bacak gibi levrek tutanlar var mı, var. Ellerindeki teçhizatı da toplasan 50 TL etmez. Ama o teçhizatla gidip Üsküdar'da millet patır patır çinekop alıyormuş dese, kalkıp gitse, hiç bir şey beceremez.

Ve şu da var. Büyük balık tutulacak. Acaba o alınacak makine, kaç büyük balık tutunca, benden paso diyecek? Misina ne kadar dayanacak?

Balık işi şans, kısmet filan denir ya... Aslen balık işi %70 malzemen, %20 ustalığın, %10 şans, kısmettir. Bunu akılda tutmak faydalıdır.

16. baraküda007

baraküda007 fatih

serdar bey adamın imkanı o kadarmış ona göre bir takım yapıyor herkes bütçesine göre alışveriş yapar şimdi ne yapsın arkadaş bütçesi düşük diye olta almayıp balığa çıkmasınmı? siz bu ucuz olta muhabbetini herzaman yapıyorsunuz bence insanlar bundan rencide oluyorlar evet sizin maddi durumunuz iyi olabilir en iyi en pahalı makineyi kamışı alabilirsiniz ama herkesi kendinizle aynı kefeye koymayın lütfen rica ediyorum ayrıca ucuz takımlarla hatta el oltalarıyla balık tutan nice insanlar var ve o söylediğiniz ahmak sözüde hiç hoş değil

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Istanbulda 1 spin takim, bide 360cm fiber kamis 60lik makine var. Burda toplasan 10-12 takim cikar heralde, var iste busuru ne biliyim :) bicogu spesifik nokta atis takimlar.

Burda mesele su. Bu arkadas bu butce ile balik tutacak. Uskudar radar gibi iddiali yerlere gittiginde elinde z45 olsa nafile. Zira gruba ayak uyduramayacak ve iki atis sonra beri itilecek.

Simdi bu arkadas ne yapacak?tiriska bir karbon kamis almaktansa iyi bir fiber kamis alacak, markali alt segment makina almaktansa, daha mutevazi ama agir ama en az 60lik bir makina alacak. Herkez 10 tutarken o 5 tutacak veya kanal baligina erisemeyip bos donecek. Tecrubelenecek. Butcesi elverince de aslanlar gibi en babasindan alip dikilecek en iddiali meralara.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İnsanlar rencide oluyor demek kolay.

Soru şu kadar basit. Siz ya da her kimse, 150 TL ile alacağı kamış ve makine ile, bu arkadaşın 10 kg akya çekebileceğini örneğin garanti verebiliyor musunuz? Çekmezse, taksime çıkıp anırır mısınız mesela?

İnsana boş umut vermemek lazım, haksız mıyım?

El oltası ile de güzel ve hemde büyük balık tutulur zaten. Ama siz, aha şu makineyi alda, büyük balık tutar diyerek arkadaşı yönlendirirseniz, bu iş yanlış olur. Yeri gelir 50 TL'lik makine ile de büyük balık tutulur elbette. Fakat bu ustalık, malzeme seçimini, eldeki malzemenin en iyi kullanımını vs. iyi bilmek gerekir ki, bu arkadaş zaten ben acemiyim, bu işi bilmiyorum diyor açıkca. Ondan bunu beklemek, haksızlık olmaz mı?

19. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    abi buradan sanki 1000 liralık bir takımla balığa yeni başlayacak biri kg akyayı kesin çeker anlamı mı çıkmalı yada öyle bir umut mu almalı?

20. baraküda007

baraküda007 fatih

nediyosun sen anırırmısın falan diye? konuştuğun lafı bil yazdıklarına dikkat et adam gibi konuş yoksa bende bozarım ağzımı ne zannediyosun kendini anırmak ne demek? biz neden bahsediyosruz halan daha argo kelime kullanıyorsunuz ayıp değil mi yakışıyormu hiç?