Bu sahte ile boğazda spin?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sametbektas tarafından paylaşıldı.

1. sametbektas

sametbektas Samet

Merhabalar,

http://www.avmarketi.com/asp/product/6296/Strike-Pro-EG-031-14-CM

Linkteki sahtenin 005 rengini aldım. Fakat elimdeki sahtelerin 14 cm olduğu aklımda kaldığı için bu boyutta aldım. Elime geçince sahte gözüme baya büyük geldi. Acaba bu sahteyle boğazda akşam saatlerinde ve zamanında sarıkanat avı yapılır mı? Yoksa büyüklüğü fazla mıdır? İyi günler...

2. doctor

doctor Ferdi

Favori Kamış:
    Italcanna futura
    Favori Makine:
    shimano twen power 8000 Pg
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kilo 300 gr
    Rapala

Bu ölçülerde boğaz için çok büyük ama gece yavaş sarımda iş yapar..Boğaz için daha ziyade 80mm ve daha küçük boyları iş yapar ama yok spin olarak kullanıcam diyorsanız onda uyar..pins minow kalıplarını seçin bence.. Rast Gelsin...

3. sametbektas

sametbektas Samet

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Boyut olarak biraz daha büyük modeller seçmemim nedeni ağırlığı. Mesefa olarak biraz daha ileri attığım zaman kendimi balığa daha yakın hissediyorum :D Tabi gece yakından yapıyor balık ama yine de fazla mesafe göz çıkarmaz :D Başka fiyat olarak 15 tl civarı spine uygun sahte tavsiyelerinizi duymak isterim. Sanırım dalma mesafesi olarak da en az 1 metrelikler tercih ediliyor. Tavsiyelerinize göre 2-3 tane daha sahte almayı planlıyorum. Saygılarımla...

4. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Uygun fiyatlı olarak Kendo Haryu 125F limon sahte olabilir. Savagear Prey imitasyonu olduğunu düşündüğüm Long Life Dianeese 13 cm, River Treble Devil 125 mm, Kendo LV minnow önerebilirim.

Elimde olanları yazdım, yüzüşlerini beğeniyorum özellikle Savagear imitasyonunun. 21 gram olması da avantaj tabi ki.

Fiyatlar da 10-15 TL arasında değişiyor. Rastgelsin :)

5. sametbektas

sametbektas Samet

Teşekkürler :)
    Bu Long Life Dianeese modelini nerede bulabilirim acaba? İnternette hiçbir yerde yok.

6. DORA

DORA dora

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40,cbelas tourneytrail 14-50
    Favori Makine:
    daiwa
    En İyi Avı:
    2,7 kg levrek
    Boğazda 14 cm sahtelerin slim olanlar iş yapıyor,Duo Tide minnow 140-145 yada onların çakmaları gibi.

7. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Emrecan Kaya

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer-258 12/45 - Okuma Salina Seaspin 240 10/40
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro sPa-25 - Okuma Ceymar 25
    Abim, ben Spot Balıkçılık'tan almıştım. Evet hiç bir internet sitesinde yok ben de bulamadım. Ama av bayiilerinde bulunabilir sanıyorum..

8. sametbektas

sametbektas Samet

Teşekkürler. Bir ara uğramaya çalışayım o zaman :)

9. trofe59

trofe59 xxxxx

Bende senin gibi daha ağır olduğu için büyük sahteleri tercih ediyordum
    fakat pek bi faydasını göremedim:)

linkteki ürünlerden kullanıyorum sanırım senin içinde daha uygun

yerine göre değişiyor fakat 2-13-21-24-26 numaralı olanlar genelde bu civarda iyi iş yapıyor

Genelde bu renklerde pek bulunmuyor bulursan kullanmanı tavsiye ederim.

https://www.spotbalik.com.tr/SeaBass-Minow-125F-125cm-21gr-Maket-Balik,PR-122014.html

10. sametbektas

sametbektas Samet

Ağırlık ve büyüklük bakımından çok uygun bu model. Daha önce gözüme çarpmıştı ancak daları hakkında bilgi bulamadığım için caymıştım. Yine kendonun alttaki modelleri de uygun ama yine malesef dalarları hakkında bilgi yok :(

http://avmarketi.com/asp/product/168530/KENDO-KILLER-S-MINNOW-100MM-SUNI-BALIK
    http://avmarketi.com/asp/product/233439/Kendo-Blade-Minnow-125f-12-5-cm-16-2g#

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Boğazda ne spinciliği yapılır? Olsa olsa, palamut ve lüfere spin yapılır.

Palamut biraz işkillenen balıktır, büyük yemleri sevmez, bir lokmada yutabileceklerine bakar. Misina çok seçer, sahte de baya bir seçer.

Lüfer ise hızlı kaçan sahteye, hele bir kaç kez gördükten hiç dayanamaz. Rengi filan çok mühim değil, zira renk körü zaten hayvan. Boy meselesine gelince, lüfer en çok kendi boyunun yarısı kadar olan yemlere itibar eder.

Yani bu sahtenin boğazda, bilhassa lüfer için hızlı çekilmek kaydıyla iş yapması gayet mümkün gibi. En iyi neticeyi vermeyebilir belki, ama iş yapar.

12. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    097D olanı var bende. lüfer avında birkaç vuruş aldım ama balığı bir türlü alamadım. sahtenin üstünde diş izleri kaldı. boyasıda biraz attı. genelde uygun fiyatlı savegear ve ya kendo sahteler iyi iş yapıyor. ve genelde sarıkanat için boy olarak 110 - 125 mm sahteler iyi, 145 mm sahteler lüfer avı için.

13. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Barraküdalar devam ediyor,bonus palamut ve torikte var,gel tekrar avlanalım

14. sametbektas

sametbektas Samet

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim :)

15. Coho

Coho İbrahim

Merhabalar,

İstinye'de çalışıyor ve Fatih'te oturuyorum. Haftasonu vaktim olmuyor ve meralardaki aşırı yoğunluktan dolayı gitmek istemiyorum. Gitsem de oltayı açmadan izliyorum. Bir hayal kurdum. Haftaiçi iş çıkışı 1-2 saat spin atış yaparım. Birkaç tane tutabilirsem eve balık götürürüm dedim. Okuma V-system 2,70m uzunlukta ve 10-40 gr. atarlı teleskopik kamış ve okuma avenger 30-b makina ile takım yaptım bir de 0,16 kalınlığında örgü misina sardım. Bir kaç tane de 20 Gr. civarında ağırlığı olan Kendo, Savage Gear ve Strike pro sahteler ve hansen pilgrim kaşık aldım. Bu sene 2 sezonum. Henüz spinle balık alamadım. Hayal devam ediyor. Sonuç yok.
    Forumda ve diğer mecralarda lüfer ve sarıkanat konusunda ve av limitlerini öğrendikçe de mahalledeki ve semt pazarındaki tezgahlardan da balık alamaz ve yiyemez hale geldik.

16. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
  17. sametbektas

sametbektas Samet

Teşekkür ederim. Uygun bir sahteye benziyor. Kendo killer minnowdan da 1 adet aldım. Gelecek sezona daha uzun zaman var. Bi arada bu sahteyi de edinirim :D