Güçsüz Bir Kol İçin Makina ve Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Takım Çantası' kısmında tofi tarafından paylaşıldı.

1. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Ryobi IKADA SURF CASTING 3705
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır kıyı ve tekne avcılığı yapmaktayım. Ama bir türlü istediğim kamış ve makineyi bulamadım. Şuan 6 kamış 4 makinem var. İçlerinde en çok tuttuğum captain camelon kamış ve ryobi exuma ecusima makine. Ama yine de yeterli değil. Kollarım fazla güçlü değil bileklerim ince. Bu sebeple uzağa atamıyorum. Arkadaşlar benim yerime atmaktan bıktı. Mesela balta limanından 150 gr kurşun attım bir de üzerine lüfer bindimi ölüp ölüp diriliyorum çekene kadar. Bana hem uzağa atabileceğim hemde çekerken zorlanmayacağım kamış ve makine tavsiye eder misiniz ? Birde makine için akıntı pek tutmayan misina veya ip misina tavsiye ederseniz çok memnun olurum.

***....

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Senin çözümün basit tamer. Gidip bir tane Daiwa Emblem alacaksın, Pro, Pro A vs. Bir de VEGA POTENZA kamış.

Ama fiyatlar yüksek diyorsan, o zaman kamıştan fedakarlık edebilirsin ancak. Mesela Lineaeffe Surf Mill alırsın. Sonra sap kısmının ucuna biraz kurşun koyar, dengelersin, olur biter.

Ama kolunu yormayacak en uygun fiyatlı makine bu. Kullanan bilir sadece farkını, emin olabilirsin.

3. casper73

casper73 bahri

Favori Kamış:
    Shimano nexave te surf 170gr.
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xsb,Shimano alivio 4000rb,protackle harbor 5500,ryobi ecusima
    daiwa gs9 al rahatına bak. cıyır cıyır balığı çekersin.
    zonguldakta tekneden 6 palamutu hiç zorlanmadan çektim bu makine ile

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Doğrudur. Ama GS9, yüke bindiğinde Emblem gibi hafiflemez.

5. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Bir arkadaşımda vardı. Emaneten bir süre kullanmıstım. Arazi vitesi gibi bir makine. O kadar güçlü ve bir o kadar yavaş. Kol her ağırlıkta yağ gibi dönüyor ama bu seferde kurşunu dibe taktırmamak için kolu iki kat hızlı çevirerek sarıyorsun. Seni yoran güç değil hız oluyor. Yani iş=kuvvet x yol :) Aynı kaloriyi yakıyorsun. Ama vücudun başka kasları yoruluyor.

Sanırım makinenin devri 3.3.1 Misina yuvası da cok derin. Bu durumda misina salık durumdayken bir tur için 35–40cm misina sarıyorsun. Misinayı topladıkca 50cm lere çıkıyor. Rapalada ve palamut çaparisinde kullanılamaz. Ama tam bir yemli av makinesi.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Emblem ile, 150gr kurşunu dipte duramadığı akıntıda, geri sararken tek parmağın ile sarabiliyorsun. Akşam bizzat denedim mesela.

7. Querorz

Querorz Fatih

Artık yalnızca Daiwa taraftarları yorum yapıyorlar bu tip konularda. Başka bir marka için ağzımızı açmaya kalkarsak, o ağzımıza edeceklerini acı bir şekilde öğrendik çünkü.

Siz en iyisi mi gidip bir Daiwa alın da ne sizin başınız ağrısın, ne de bizim.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Buyur aç, sana kim ne diyebilir ki?

Olay ortada. 150 gr kurşunu Tarabya'da atacaksın, kurşun kıyılayacak akıntıyla. Sende geri sararken işaret parmağınla basitçe saracaksın. Hepsi bu.

Bunu yapmana imkan veren başka makineler varsa, bilmekten, almaktan vs. mutlu oluruz elbette.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Attın kurşunu, akıntı sana doğru kıyılattıysa yarım parmakla da sarılır. Misina boşluğu bitince diğer yarısı da devreye girer.:p

Önemli olan balığın suyuna takım indirmek ve balık vurunca kolayca onu kıyılatmak olsa gerek. Akıntının sürekleyemeyeceği bir ağırlıkta durum ne olur ona bakmak lazım. Bir de balık binecek buna, hadi çek bakalım.:)

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Akıntı alıp gidiyor kurşunu, yani akıntıya karşı çekiyorsun. Herhalde buna filan dikkat etmeyecek kadar avare değiliz.

Ortada, ayan, açık ve net. Elimizde bir sürü makineden, 4 basamaklı rakamlara çıkmadan alınabilecek ve boğazda bu marifeti gösterebilen bir alet bu. Varsa başkası, buyursun, herkes yazsın, hepimizin seçenekleri çoğalsın.

11. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Serdar Bey emblem almak icin ugrasiyorum, ama yurtdisindan almak biraz uzun suruyor. Amac trofe pesinde kosmak. Tabi bunun icin sadece makina degil, tum takim, bastan sona saglam olmali. Bu konularda size ozelden 2 adet mesaj da yazdim bugun, lakin ya gormediniz, ya mesaj kutunuz dolu, ya da gorup de cevaplamamayi tercih ettiniz. Ozelden de yazdigim uzere, yeni bir konu acsak bununla ilgili, adi da ornegin 'trofe X (mesela halili) baligi avlamak' gibi bisey olsa da, burada hem takim, hem yem, hem yontem, hem mera durumu, zaman vb. akla gelebilecek her ayrinti olsa nasil olur? Nihayetinde bu hobiyi icra ederken amatorun de degisik mucadelelere girme ve kendini aşma ve gerceklestirme durtusu onceliklidir diye dusunuyorum, bu da bilgi paylasimi ve tecrube edip, bilgiyi aktarmakla doyuma ulasabilecektir. Yoksa bul membayi, her gun git katliam yap, sonra boy boy fotograflayip bununla ovun, ise mesele, yenilik ve gelisim yoksa, yani kisacasi menzile varildigi dusunuluyorsa boyle, nerede bu isin zevki.
    Katkinizdan oturu tesekkurler.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Berker, her makine her yere olmaz pek. Her takımda. Öyle ki, boğazda mükemmel iş yapacak bir takım, mersin'de hikaye olabilir.

Emblem Pro, baya bir hızlı sarar. Yüke binince (zahiri olarak) hafifler. Pek yormaz, ağır olmasına rağmen. Uzak atışa çok iyi gider. Öyle bakım filan istemez. Fiyatı da 500 - 600 TL arası sanırım. Bunlar onu boğaz için en ideal makine yapar. Ama siz boğazda, boğaz gibi olmayan bir yerde, istavrit tutmak derdinseyseniz, çaparideki balıkları döker, netice alamazsınız o kadar.

Bahsettiğiniz gibi durumları, genelde çeşitli başlıklar altında sürekli yapıyoruz. Çoğu zaman ters tepki alsakta, dalga konusu olsakta, genelde pek umursamıyoruz. Hatta bazen ana avrat küfürler işittiğimizde oluyor, oldu buralarda.

Tabi bunlar bir noktadan sonra insanın iştahını kaçırıyor, böyle paylaşımlar için. Mesela bu yüzden özel mesajlara pek nadiren bakarım.

13. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Kamış konusunda potenza bence sizin için doğru olur tabi fiyat konusunda aralık vermediğiniz için bütçe konusunda bir şey diyemeyeceğim.
    Daiwa Emblem serisi bildiğim kadarı ile 5:1 devirli nasıl akıntıda falan yağ gibi sarar anlayamadım? Zaten kolumu yormasın diyor. O yüzden düşük devir makine kullanması gerek.
    Daiwa ise Saltiga surf, Entoh ları falan alması gerek bence.
    Shimano ise Eski Bulls Eye, Spin Power ya da kendi makinem olup şiddetle tavsiye ederim POWER AERO FLİEGEN.
    Dün PA Fliegen im ile 200 gr kurşunda rapala çalıştım akıntı falan hikaye. :)

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eh, en başta demiştik: Kullanan bilir.

Devri, ağırlığı filan sizi aldatmasın. Emblem Pro, boğazda sizi en az yoracak makine şu anda, en azından fiyat olarak alınabilir bir yerde olan. Dikkat edin, işaret parmağınızla 150gr kurşunu güzelce sararsınız diyorum. Hoş, tam parmak ucuna denk getirmezseniz kolu, jet gibi dönen rotora çarpıp acıtıyor biraz, ama o başka mesele. Bunu derken bilfiil aynen böyle olduğunu söylüyorum, yani "o kadar rahat ki..." diyerek abartma değil, basbaya defalarca deneyip gülümsediğimiz şeyler olduğu için. Bilhassa şimanovcuları kızdırmak için güzel bir atraksiyon oluyor zira hihi hihi hihi

15. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Tesekkurler Serdar Bey. Haklisiniz, ne yazik boyle bir ortam da bile bilgiyi paylasip, tanismak, kaynasmak varken hobodaslarinizla, sırf gıcıklık olsun diye foruma katilanlar mevcut sanirim. Bu bizi de rahatsiz etmekte, ama sizin gibi yorumu ve paylasimi fazla olanlar daha cok rahatsiz oldunuz.
    Ote yandan, benim ornegimden genelleme yaparsak, dusuncelerimi buradan arz edeyim ki benzer durumda olanlar da faydalansin.
    Zaten istatistiklerimden de goruldugu uzere pek bir konu acmisligim yok. Ama bunun temel nedeni yaptigim rutin avlari buradan paylasmak bana ilginc gelmiyor, kaldiki kendim icin bile fotograf cekmiyorum. Bu herseyi fotograflama aski zaten basli basina bir konu, amac ani yasamak mi? Yoksa onu belgeleyip insanlara bakin boyle yaptim demek mi? Tercihlere saygi duyarim.
    Herneyse, av demisken, mesele daha cocukken, limandan sokar ve kefal avlardik haziran kargisi ile, hamur ve uclu carpma ile. Ilk cuprayi ilkokulda tuttugumda, el oltasi ile yem ekmekti, oltaya takili vaziyette sokaklarda gezdirmistim gururla. Sonralari, imkansizliktan ve yol gosteren olmadigindan kendimi gelistiremedim ve bu yuzden de avlanmak zevk vermedi. Sonra internet cikti. Bilgehan Sarp isimli birisinin sayfasindan bilgiler edindim ve hemen yeni takimlar aldim, tabii acemice. Cok guzel mirmirlar tuttum mesela, essek az gelir basessek olanlardan. Ailece yedik. Ama sonra sonra tadi saman gibi gelmeye basladi, cunku 3-5 seferdenden sonra rutin oldu, hemen birakti. Sonra at-cek isine merak saldim. Raporumdaki tufegi yakaladigimda, raglou ile, cildirdim sevincten, ve misina patlamasina ragmen olunca adrenalin yapti, bununpaylasmak gerekirdi, paylastim.
    Ve sonra karakulakla tanistim. Tutkuya donustu, cunku her defasinda daha buyugunu hedefledim. Basta 6 no igne ile avlanirken, sindi 1, 1/0 kullanmaya basladim, yanlislikla kucugunu yakalamayayim diye, ki kendisi yutar takimi, kurtaramazsiniz cogu zaman.
    Ve beraberinde halili, yakaladim da kiloluklarini, tutanlardan da dinledim 8-10 kg olanlari.
    Sadede gelirsek, amatorlugumun gelisimi cok seyden etkileniyor ama en cokmda imkandan. Maddi durum en basi ceken, haaa simdincok mu iyi, yooo. Ama sunu artik, yasta artikca, anlamasaydim ayip olacakti,
    Hayat kisa, zevk ucuz olmaz. Atasozu gibi anlamli geliyor bana.
    Goruyoruz tv d ve internette, insanlar adrenalin icin bin cesit sey yapiyor, ben trofe pesine dusmek icin para, ki cogu hobiye gore ucuz sayilir, kafa ve zaman harcamisim, cok mu.

16. berkerbaris

berkerbaris berker baris

Tabikide yanilmaya ayiracak maddiyatimiz cogumuzun yok. Hepimiz birbirimizden fikir ve tavsiye aliriz, almaliyiz. Yoksa medeniyet bu seviyeye gelemezdi her bir birey kendi kendine ogrenseydi.
    Forumun da temel amaci budur herhalde.
    Sizin gibi bilgisini aktaranlar sayesinde olur bu, bizler de bunlari kullanip, tecrube eder ve sonucunu ya da aklimiza gelip ekledigimizi sizlerle paylasiriz diye dusunuyorum.
    Ben kendi adima derim ki, sizin bilginizden faydalandim, faydalaniyorum, sagolun, eksik olmayin.

17. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bu makineyi kullanan biri olur ise mutlaka deneyeceğim. Çok merak ettim. :)
    Hatta sizde var sanırım balığa gittiğinizde görsem ve kullansam. Tabi sdakıncası yoksa
    Bende Daiwa X5000 vardı 4.9 devirli ve yağ gibi değildi.
    Dediğim gibi çok merak ettim.

18. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Başka fikri olan yoksa bundan sonra ki paralarımı Daiwa Emblem için kazanıyor olacağım ve ilk fırsatta sezon girmeden alacağım.
    Peki uygun alabileceğim bir yer var mı bildiğiniz.
    Serdar Lineaeffe den başka tavsiyen olur mu ? Ben bu markanın kamışlarını çinekop için pek tutmuyorum. Çok yumuşak uçlu olduklarından tasmalamada başarısız oluyorum.

19. tofi

tofi Tamer

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ryobi ARCTICA 6000
    Teşekkürler Karantina. Bunlarıda deneyeceğim kesinlikle

Daiwa ise Saltiga surf, Entoh
    Shimano ise Eski Bulls Eye, Spin Power,
    POWER AERO FLİEGEN.

20. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bence makine konusunda denemeden almayınız.
    Nacizane fikrimdir.