Balıkçıların dili...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Yeni başlayanlar aslında oltacıların ne konuştuğunu anlamakta zorlanıyorlar.
    İlk başladığımda kimin ne dediğini anlamıyordum.

Adamın biri "balık kesti" dediğinde bile "acaba ne demek istiyor" diye düşünmüştüm. Balık neyi kesmiş olabilir ki?

Yeni başlamıştım ve bu terimleri bilmiyordum. Derken biri "abi sağlı at" dedi. Ya da mesela elimde oltayla beni görünce "Dişli çıkıyor mu?" diye sordu yürüyüş yapanlardan biri? Bunlar herkese normal geliyor, ama aslında değil. Sonradan daha tuhaf başka ifadelere de rastladım. İnsanlar kendilerine has bir sözlük oluşturmayı seviyorlar. Tabi bir pratiklik de sağlıyor.

Mesela,
    “Bugün balık biraz havalı”: Anlamı; balık çok dipte değil, biraz daha yükseklerde. Mesela “orta su”da.

“Beraber olmak/Beraberiz galiba/Beraber miyiz?”- İlk duyduğumda Ne diyor diye şaşarak baktım. Yok beraber değiliz, hatta seni ilk kez görüyorum. :) İki kişinin oltaları birbirine dolanmışsa “beraber olmak” deniyor.

“Su içeri basıyor”-Anlamını halen bilmiyorum :) Bugün de biri "çok basıyor, değil mi abi?" dedi.
    Yani? Yani ne yapıyor, kim yapıyor, anlamıyorum ki!

Bu tür terimler o kadar çok ki aslında.
    Ama çoğunu öğrendiğim için şimdi aklıma gelmiyor, ayırt edemiyorum, normalmiş gibi geliyor. Terimleri hatırlamak için ilk başladığım zamanı gözümün önüne getirmeye çalışıyorum.
    Aklıma geldikçe ekleyeceğim...

=====================================================

KATKILAR
    ==========================-

(Köşeli parantezin içinde katkıda bulunan kişinin kullanıcı adı var)

Tıktık'lamak: Balığın yemi didiklemesi [Co2]
    Kafa atmak: Yakalanan balığın çekilme aşamasında kaçma manevrası [Co2]
    Vuruş Var mı? Vuruyor mu? : Balığın yeme hamle yapması [Co2]
    Tasmalamak: Balığın yemi aldığı hissedildiği anda kamışı sertçe yukarı çekerek iğnenin damağa tam girmesinin sağlanması [Co2]
    Oynak: Su yüzeyinde kaçışan balıklardır. Bu, yakınlarda avcı balık (Boğaz'da kastedilen lüfer ailesi) olduğunu gösterir. [Co2]
    Kıyılamak: Balığın kıyıya, sığlığa yanaşması.
    Değiyor mu?: Balık yeme geliyor mu, didikliyor mu. (Muhacirlerin [Macır] dilinde "Diyiy mi?) :) [Night Fisher]
    Sağlı atalım beyler/Sollu atalım beyler: Akıntı olan yerlerde oltayı tam önüne değil, akıntının tersi istikamette biraz yana doğru atmak gerekir. Akıntı kurşunu zaten önünüze getirecektir. Yoksa oltalar karışır.
    Var mı bi şeyler?: "Yok" diyin :)

2. Co2

Co2 Tamkan

Favori Kamış:
    Okuma V-system 240cm 10-40
    Tıktık'lıyormu ?

Balığın yeme olan ilgisi / yeme atağı saldırısı.

Kafa attı / kafa atışından tanıdım çipura ^^

Yakalanan balığın çekilme aşamasında yaptığı kaçma manevrasını yorumlayarak balık cinsini , henüz kıyılamadan tahmin etme oyunu, zevkli oluyor .

Örnek ; yakaldım sandığım balığı gece çeker iken, aniden boşa düşmesi, yanımdaki avdaşıma ," balık kurtuldu demem " , ve son 1 metrede yarım kg üzeri mırmırı'n tekrar görünmesi, meğer bu muzur mırmır efendi, kıyıya doğru yüzermiş ekseriyetle , artık mırmırı tanıyorum^^

Vuruş varmı ? Vuruyormu?

Balığın yem ile oyunu/merakı/didklemesi/yeme olan ilgisi/ yeme hamlesi

Tasma /Tasmalamak / Tasmaladım

Balığın yemi aldığını hiss edildiği anda yapılan sertçe eylem, böylece iğnenin sert damağa tam girmesi hedefleniyor.

Oynak

Su yüzeyinde kaçışan balıkların dolayısı ile yakınlarda avcı/dişli balığın varlığının tesbiti.

Aklıma gelenler bunlar :)

3. yhy

yhy Yahya

Yazdıklarından iyi bir gözlemci olduğunu biliyorum,konuyu yine çok güzel bir ucundan yakalamışsın Adil kardeşim,gerçekten her yörenin kendine has balık avı ile ilgili terimleri oluyor.Yeni arkadaşlarımızda zaman içinde tecrübe kazandıkça bu terimleri herkes gibi öğreneceklerdir.

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Tamkan, katkılar için teşekkürler.
    Bu arada başka bir terimi açıklarken kullandığın kıyılamak terimi de bunlardan biri.
    Bazıları zaten duyunca anlamı tahmin ediliyor tabi.
    Ama hepsi öyle değil.
    Teşekkürler Yahya Bey,
    Arkadaşların bildiği daha çok terim vardır herhalde. Bunlar en basitleri aslında.
    İnsan her işe başladığında uzun bir süre kendini beceriksiz gibi, bir şey anlamayan birisi gibi hissediyor. Biraz da dilini bilmediği için :)

5. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bursalı muhacir(macır) terimi,
    -DİYİYMİ?(değiyormu)yani balık vuruyormu?
    - yok diymiy be ya:)

6. tutkun17

tutkun17 tolga

Sular var mı?
    Akıntı olup olmadığını soruyor:)

7. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :)
    Hah ha... onlar da dahil edilirse 30-40 terim varken bu sayı aniden binlere çıkar :)
    Ama doğru, "değiyor mu?" diye bir şey de var.

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Güzel bir konu. :)

"Su içeri basıyor" terimi benim bildiğim çay ağızlarında ve iç kısımlarında kullanılan bir terim. Normalde akarsuyun denize doğru akması, akıntının karadan denize olması gerekir ama bazen ayın etkisiyle deniz suyu yükselir ve ters yönlü bir akıntı oluşur. Denizden çaya doğru bir akıntı gelişir. Bu durum çok uzun sürmese de levrek avı yapanlar ve sık avlananlar mutlaka karşılaşmışlardır.

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Ustumdesin sagla-solla. Yamuk attin veya kursunun hafif. Acemisin iste, bilmiyosun bu isi, git kumda oyna, balik senin neyine, git balikcidan al manasinda :D

Baliga yol vermek, yaya gecidi yoksa bile buyuk baliga yol vereceksin. Yani, baligi yormak icin makaradan misina cekmesine izin vereceksin.

Baligi kiskandirmak. Yemi almasini saglamak icin hafifce yemi cekmek.

Daha birsuru vardir da aklima geldikce yazarim

10. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Benim şahit olduğumda Boğaz için kullanıyorlardı.
    O gün akıntı çok güçlüydü, herhalde onunla ilgili olmalı.

11. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Doğru, özellikle şu "balığı kıskandırmak" terimini nasıl atlamışım :) En güzellerinden biri. Kaşık/rapala atarken de kullanıyorlar: "Hızlıdan sonra birden yavaşa geçip balığı kıskandırmak gerekir"

12. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bunu hiç duymadım Tolga,
    Çanakkale'de mi kullanılıyor, bu da ilginçmiş.

13. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yeni yazılan terimleri ilk mesaja ekleyecektim, ama nedense "Düzelt" seçeneği artık çıkmıyor, ilk mesajımı edit edemiyorum.

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Balığı boğmak (balık limitinde şakülü kaçırmakta denebilir)

Genelde çinekop (yavru lüfer balığı) toplayıcılarının kullandığı bir tabir olup gerçek lüfer avcıları bu sözü kullanmazlar pek.

Not: Mesaj güncelleme süresi 24 saati aşınca sona eriyor.

15. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Evet, doğru balığı boğmak çok kullanılıyor.

16. bambam84

bambam84 Caglar

Combalak
    Su yüzeyinde kaçışan balıkların dolayısı ile yakınlarda avcı/dişli balığın varlığının tesbiti.

Bu da benden olsun :D

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Aslında sadece balıkta değil hayatın başka alanlarında da o işe özel terimler, deyimler kullanılıyor.

Mesela, çok kişi ilgilenir diye düşündüğüm futboldan örnekler:

Topu kesti... niye kesiyor mızıkçı, ne güzel oynuyorlardı.

Topu dikti... hoppalaa, top ağaç mı dikesin.

Topa bastı...Allah korusun, topa basılır mı, düşer adam.

Çatala nişanladı...vah vah, kaşık bekar kaldı...
    ...