turna sezonu açıldı hangi gölde turna

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında berk75 tarafından paylaşıldı.

1. berk75

berk75 berk

Favori Kamış:
    veangce 210
    Favori Makine:
    catana 2500fc
    En İyi Avı:
    Çupra 600gr ve 450gr levrek
    merhaba abilerim
    ben istanbulda oturuyorum sorum şu turna hangi gölde ve gölün nerseinde olur
    yorumlarınız için teşekkürler

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  3. Ramatahatta

Ramatahatta osman

En İyi Avı:
    $
    çok iyiymiş :)
    Serdar Abi bu su üzerinde sektirme dikkat çekmek için mi yoksa ..yani ilk defa gördüm nedir bu abi:)

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aynen dikkat çekmek için. Turna sese çok hassastır. Bu su üzerinde sıçrayan balık izlenimi verir, turnanın dikkatini çeker. Normal koşullarda turna yerinde bekler, önüne gelen yeme saldırır. Ama bu mevsimde yem biraz kıttır ve böyle kaçan, kovalayan vs. şeyler turnayı ikna etmede baya başarılı olur.

Bacak kadar kzı demeyin, bu kız baya benim diyen ustayı suya götürür, susuz getirir. Bu aksiyonu yapmakta bir hayli çalışma gerektirir. Öğrenilmesinde çok fayda vardır.

5. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Deniz üstünde cok fena taş sektırırım :)

Aynı şey be ya :D

Yem kıt ise Turna'nın bulduğu herşeye atlması lazım gelir, önünden geçen kaçan uçan...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek öyle olmaz. Yağmur mevsimi sular nispeten soğuk zaten.

Yiyeceğiniz azsa, yediğinizi iktisatlı kullanmanız gerekir. Yani, öyle her önünüze gelene saldırmazsınız, seçici olursunuz. Su soğuk, metabolizmanızda düşmüşse birde üstüne hele ki.

Hayat, enerji verimliği üzerine kurulu bir düzendir; verimlilik, bolca enerji temin edebilmek kadar, onu idareli kullanabilmeyi de kapsar haliyle.

7. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar bey,

Bu konuya sanırım daha öncede okumuştum ama bilimsel geçerliliği nedir bilemiyorum:rolleyes:

Balıkları bu konuda çok ciddiye mi alıyoruz nedir:D

Yargı Şu: "Balıklar suyun soğuk olduğu zamanlarda çok enerji harcamamak için daha az saldırgan ve hareketli olurlar " :confused:

Balık aç ise ve beslenmesi gerekiyorsa her türlü yem araması lazım, su soğuk zaten, ben az enerji harcayayım da durayım mantığı balığın acaba içgüdüsünde mi var mıdır? nereden böyle bir kanıya varılmıştır:confused: merak etmişimdir...

Geçen gün galata köprüsü müdavimlerinden bir arkadaş Arnavutköy tarafında bir yere gitmiş 10-13 tane arası, 45-60 cm arası Turna almışlar (3-4 kişi) hemde sezon başındamrsparkle

Kısacası şansın varsa ve sahten iyi yüzüyorsa her türlü balığı alırsın, tabı balık varsa: Doğru yerde ve Doğru Zamanda olmak sanırım en önemlisi, diğer etkenlerde göz ardı edilmeden...:rolleyes:

Selamlar
    Talha

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek alakası yok. Olay basit kimya.

Organik kimya reaksiyonları, yüksek enerji ister. Yani enerji yoksa, yani yani ısı yoksa, reaksiyon yavaş olur, az olur. Sonuç: Su sıcaklığı düşükse, metabolizman düşer, kimyasal tepkimelerin yavaşlar. sonuçta hareketsiz ve daha az saldırgan olursun. Balık veya sen, farketmez, aynı yere çıkar. Ha, sen sıcakkanlı bir canlısın, vücudunda sıcaklığı sabit tutan bir sürü mekanizma var, titriyorsun filan. Peki soğukta ne yapıyorsun, büzüşüp öyle kalmıyor musun? Aynı onun gibi. Ama balık soğukkanlı, sonuçta su sıcaklığı doğrudan etkiliyor metabolizmasını.

Burada facebook çekmiyor, eve gidince belki bulur eklerim size bir video. Dipte duran bir yem, etrafında bir sürü sazan. Hiç biri de tenezzül edip bakmıyor yeme.

Yani, tutamıyorsan, balık yok demek değil. Eğer balığa onu ikna edecek bir şey sunmazsan, balıkta ona bakmaz.

Ama "yahu ben bilgisizim, bilmiyorum, aklım basmıyor, şu kibrit çöpü kadar beyni olan balığı kandırmaya, yeme ikna etmeye" demezsin. "Balık yok" der, kabahati balığa yüklersin. Ha, sorun ne bunda? Basit, eğer, "aklım basmıyor, bilmiyorum" diyebilirsen, eksiğini görmüş olursun. Eksiğini görüyorsan da, onu kapatmak için bir imkanın olur.

9. Ramatahatta

Ramatahatta osman

En İyi Avı:
    $
    Serdar Abi
    Uskumrunun kafasını keserek şamandıralı sistem şu soğuk günlerde pek iş yapmaz sanırım değil mi? Gerçi uskumruyu Ankara da nerde bulacağız hepsi kolyoz ama :)

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Onu bilmem de, şunu bir izle:

https://www.facebook.com/video.php?v=10153193942039146

Uskumru büyük turnalar için iyi bir tercihtir, zaman vs. pek farketmez. Ama cidden büyük, iri turnalar için ki, bulunması pek kolay olmayabilir bizim sularda.

11. dengiztolga

dengiztolga TOLGA DENGİZ

ADAM İSTANBUL'DA HANGİ GÖLDE AVLANABİLİRM DİYE SORMUŞ. SİZİN VERDİĞİNİZ CEVAPLAR HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL:)

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eee, bu işler böyle.

Hangi gölde avlanacağım demek zaten biraz abes. Hangi gölde nasıl avlanacağını sormak daha mantıklı olur.

13. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Biz işin felsefesini yapiyoruz balık bahane :D

Söyleyeyim nerde tutulur; Büyükçekmece Hazerfan Havalimanı yolu üzerinde ve Durusu /Terkos, Balaban Köyü civarı.
    Benbildikleriniim bunlar.