AMATÖR DENİZCİ BELGESİ KOMEDYASI

Konu, 'Genel Konular' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    yaz başı,Mudanyaya yeni bir sahil güvenlik botu ve personeli tayin oldu.İlk işi kıyıdan,limandan sandalı ile balığa çıkan vatandaşı şöyle bir hizaya sokma girişimi oldu,5000 sandalın 4500 ü kayıt dışı(kayıt kuyuttanda bi haber zaten:) ) her önüne gelene,can yeleği,yangın söndürücü,bayrak vs. soruları,bağlama kütüğü,ADB sorgusu derken vatandaşı bi panik aldı sormayın gitsin:)
    Ceza kesilip kesilmediğini bilemiyorum ama genelde uyarı şeklinde uygulamaları olduğunu duyuyorum.
    Hadi bayrak,sertifikalı can yeleği ,isim yazdırma falan kolay işler de,bu 5000 sandalın kaydı nasıl olacak? zılgıtı yiyen yada duyan vatandaş soluğu liman başkanlığında aldı,CE belgesi,fatura şu bu sorulunca (çoğu 10 yaş üstü,kimi babadan kalma binlerce tekne !!!) kös kös geri döndü tabi:)
    Üstüne komutanın biri,ADB zorunluluğu kurallarını dahada geniş tutup,2 beygirde olsa ADB isterim arkadaş diyerek işi iyice zorlayınca,bir kısım vatandaşta ADB peşine düştü:)
    Balıkçılar kahvesinde iki muhabbetin biri ADB!!! kimi sınava girmiş,çakmış,kimi girecek gözü korkuyor.
    Şöyle bi göz attım nedir ne değildir bu diye,eskinin kıyı kaptanlığı belgesi gibi bir şey,yelkenli ve motoryat kullanabilmek için,kurs ve sınava katılıp alınıyordu(uygulamalı olup,ciddi eğitimden geçerek,işe yarar bilgi ve deneyime kavuşuluyordu) .
    Birkaç arkadaşım yelkenli veya motoryat aldığında bu kurslara ilaveten,deneyimli kaptanlardan da ders alarak,teknelerini kullanmayı öğrenip,belgeyide edinmişlerdi,aylarca onların yaşadıkları,öğrendikleri,beceremedikleri şeyler, muhabbet konusu olup,''KIYI KAPTANI''..... geyiği dilimize pelesenk olmuştu:D
    İş dönmüş dolaşmış,4 m lik fibere 15 hp motor takanı KIYI KAPTANI olma zorunluluğuna getirmiş,eskinin kıyı kaptanı belgesi dönmüş AMATÖR DENİZCİ BELGESİNE.
    Bu belgen varsa binecen 24 m lik yelkenliye,''yelkenler fora,iskele alabanda'' yağdıracan emirleri diyor kanun:) .
    İnternete kayıt oluyorsun,on line kurs görüp ,bölüm bölüm sınava giriyorsun,bu sınavları verdinmi,doğru devlet hastanesine bi kulak,bi göz raporu ,sonra belirli bir yerde gözetmen önünde bi sınav daha olup,50 sorunun 30 unu çözdünmü belge cebinde.(250 TL gibide maliyeti var)
    Yalnız konular epey geniş ,seni ciddi ciddi denizci yapmaya yönelik hazırlık söz konusu,bilmem ne koordinatlarındaki deniz fenerinin hangi fener olduğu,barometredeki bilmem kaç ölçekdeki değişimin neye alamet olduğunu,şamandıraların üzerindeki ışık,işaret vs.nin ne anlattığını,gemi battı,can salında kişi başı kaç litre su koyacağını,kuzey yıldızını baz alarak nasıl seyir yapılacağını vs. yi kapsayan 20 küsur başlık altında konular sıralanmış.
    Yelkenlinin direğinin gurcatasını,ıstralyasını,bumbasını,çarmığını bilecen ,borda ne,alabanda ne, vira ne,varvadela ne,pumpa ne(ALLAHIN KORKULUĞUNUN üst demiri VARVADELA,dikey demirinin adıda PUNTEL!!! miş) öğrenecen,izparça-kropi-adi piyan bağlarını bilmiyorsan zaten hiç şansın olmaz:)
    Silyon feneri kaç derece açıyla yerleştirilecek,borda feneri pruvanın neresine konacak ,bir kısa düdük öttürünce sağa,iki kısa sola ,üç düdük geri geri gidiyorum demek olduğunu,zırt pırt düdük öttürülmeyeceğini de bilmiş olman gerekli.
    Velhasıl, yunan gemisinde miçoluk yapacak kadar kırık yunancan oluşacak,biraz gayretle yunanistanda aç kalmayacak seviyeye ulaşman mümkün olacak:)
    DA!!! 4 m lik /yada 6 m/ fiberle senede üç defa balığa çıkan rıza amcanın bu bilgileri öğrenmesine ne gerek var, kıçtan takma bi fiber kullanmak için bunca ıvır zıvırı öğrenmek zorundamı,iki balık tutup,biraz deniz havası alabilmek için ÇAKMA KAPTAN ONEDIN mı olacak yani:mad:
    Bu nasıl bir mantıkdır,benim aklım havsalam almamakda, bu yönetmeliği hazırlayanlar hangi gıdaları aşırı tüketerek bu hale geliyorlar, dış güçler sularımıza gizli maddelermi katıyorlarda,böyle saçmalıkları uygulamaya çalışıyoruz,nedir dostlar bir yardımcı olun,ben dumura uğradım,çıkamıyorum bu işin içinden.
    Nerden tutsam elimde kalıyor,bir sürü abuk sabuk ,gerekli gereksiz bir metin hazırla,bu çorbadan on line sınavda geçenin eline 24 m lik(1500 beygirlik) motoryatı kullanma hakkı ver,5 mlik fiber kullanacak adamdan 24 m lik tekne kullanacak belge iste.yok!!! ciddi ciddi içtiğimiz,yediğimiz incelenmeli bizim:)
    HERKESE RASTGELSİN.

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bu makaleyi ikigün önce yollamıştım,biraz sert bir yazı oldu onaylanmadı herhalde diye düşünmeye başlamıştım ki sevgili Mert Parlak kardeşimle telefonla konuşurken konuyu okuduğunu söyleyince, postaladığım konular bölümünde gördüm:) Geçmi onaylandı ne oldu ne bitti anlayamadım:)

Ben bu iki gün içinde iyice kafayı takıp,şu adb belgesini alırken,neler yaşandığını görme adına,belgeyi alma kararı verip,işe on line kayıt, online kurs ve ön sınav(önce bilgisayarın başında her konudan sonra. onar dakikalık sınav oluyorsun,,tüm konuların sınavında başarı kazanırsan, verilecek yer ve tarihte yine online fakat gözetmenlerin eşliğinde son sınava giriyorsun) aşamalarını gerçekleştirmek için , başladım kursa ve sınavlara:)
    Bölüm bir,iki derken( konular önce okunuyor, sonra sorular soruluyor),işte 10 soru varsa 8 ini falan yapıp birer birer geçiyorum sınavları.Konu anlatımları ,birine bir şeyleri öğretme gayesi asla taşımıyor, tek kelime ile öğretilebilecek şey defalarca izah edilip,hakikaten izahata ihtiyacı olan bir terim yada uygulama hiçbir açıklama olmadan geçiştiriliyor:( yılların birikimi ve genel kültürüm sayesinde ikişer üçer dakikada bir bir verdim sınavları:) taa ki yelkenliler,seyir araçları,seyir yardımcıları başlıklı derslerin(bölüm 6-7-8) sonundaki 4. SINAVA kadar.
    Konu epey geniş ve kapsamlı,içinde bildiklerim de var ama çoğunu bilmiyordum( mesela harita üzerinde pergel kullanımı,gerçi defalarca okusamda yinede bişey anladıysam arab olayım:) yukarıdada dedim ya öğretmek maksadıyla kaleme alınmamış ki ders:() Enlemler boylamlar yer tespiti vs. merakla ve ilgiyle okudum doğrusu:)
    Neyse,girdim tekrar sınava, sorular epey zor geldi biraz mantık kullanarak,biraz öğrendiklerimle konu için sorulan 12 soruyu cevaplamaya koyuldum. VE...
    soru 1-AŞŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ UZAKTAKİ BİR TEKNENİN RADARLA ANLAŞILAMAYAN BİR ÖZELLİĞİDİR???
    a-Teknenin boyu
    b-Teknenin hızı
    c-Teknenin yönü
    d-Teknenin mesafesi
    e-Teknenin rotası
    soru-5-Ağıdakilerin(yanlış yazmadım öyle yazıyor:) ) hangisi radarla görünmeyen nesne veya seyir yardımcısıdır???
    a-Fener
    b-Burun
    c-Mendirek
    d-Şamandıra
    e-Ada
    Peki,bu soruları soran sistemin radarlarla ilgili sunduğu metin ne? buyrun,
    BEN NE BİLEYİM YAAA YANDEXMİYİM:) oluverdim birden:)
    Çocuklarımızı üniversite imtihanında sağ gösterip sol vuracak soruları çözecekler diye hiçbir şey öğretmeden,sırf bu imtahana yönelik çoktan seçmeli beyinler(içi bomboş:mad: ) haline getirirsen,bu sistemden çıkan beyin bir göreve gelince, böyle sorular hazırlar işte!!!
    Soru 1'in cevabı ne olabilir otur şimdi mantık yürüt,ulen mantık yürüte yürüte sırf mantık olduk, ama Dünyanın en cahil milleti sıralamasında ilk sıraları kimseye kaptırmıyoruz:mad:
    Önce öğretecen,sonra öğrettiğini soracan bu kadar basit!!! biz bişey öğretmeden,soru sormayı prensip haline getirdik.
    bence hepsi doğru(doğru- yanlış bu iki kavramda uyuyor buraya,sınav jargonunda her ne denirse artık) şıkların ama ,soruyu soranın derdi tekne boyu şıkkının yanlış olduğunu diğer şıklardan çıkarmamız gibi durmakta.
    Diğer şıkların hepsi aynı verileri sunuyor,radarda hareket eden cismi takip ederken,yönünü,hızını,mesafesini ve dolayısıyla rotasını tespit edersin((, bu durumda tek şık kalıyor,BOYU değilmi???
    Bence değil:) ROTA bir teknenin yola çıkmadan önce tespit edip,harita üzerinde işaretlediği, yönü değişken,bir nevi yol haritası olan bir kavramdır(ilerde Seyir başlıklı konuda rotayı bu şekilde izah ediyor üstelik )

Mudanyadan kalkıp İstanbula gidiyorsan,rotanı çizersin önce kuzey batı yönünde gidersin,sonra kuzeye dönersin.Bu planın tamamı ROTANDIR !!!
    Radarda yönünü tespit ettiğin teknenin ROTASInı nasıl bilecen,müneccimmiyim ben diye ROTAYI işaretledim ,YANLIŞMIŞ CEVABIM! yani radardan gördüğün teknenin ROTA sını bilebilirmişsin. Çünkü burdaki ROTA halk lisanında kullanıldığı anlamda yani Yön anlamında kullanılmakda! e şıklardan biri zaten yön değilmi??? Doğrusu neymiş tabiiki TEKNE BOYU .neyse anladınız derdimi inşallah:eek: :eek: :eek:
    daha devamı var ,onuda bi yarım saat sonra yazacağım,bir mola vereyim:)

3. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Geçen gün arkadaşımla bebeklerin gelişimi hakkında konuşuyorduk bu çocukların mahşallahı var çok çabuk sürede öğreniyorlar diye bir söyleşi yaptık ve bunun yediklerinin ve içtiklerinin sebep olduğuna kanaat getirdik :) içtikleri devam sütleri kaşık mamaları kavanoz meyvaları vb. gibi gıdaları çok rol oynuyor benim düşünceme göre GDO danmıdır nedir artık yediklerimiz içtiklerimiz bizleri çok fazla ileri düzeyde beyinler haline getirdikleri için sanırım bu tip sorular hazırlıyoruz :) Radar için yazan yazı

Özetle radar ,bir su üstü seyir cihazıdır:gece,gündüz.sis,fırtına demeksizin gözle görülmesi zor ve uzak mesafelerdeki su üstü cisimlerini görmek ve güvenlikli seyir yapmak için kullanılan bir aygıttır...Kıyı seritleri dağ tepe vs echoları da gösteren radar ekranında haritaya benzer şekilde mevkii de atabilir,iki deniz cisminin(gemi) birbirine ne kadar mesafede olduğunu anlayabilir,sahilden ne kadar mesafede olduğunuzu da gözlemleyebir,hatta haritayla mukayese ederek ne kadar süratle gittiğinizi bile hesaplayabilirsiniz(çok modernlerinde bu bilgi kenarda ayrıyeten yazar)Genelde daire şeklindeki görünümün ortasındaki nokta sizin kendi teknenizdir.Mükemmel radarlar mesafeyi 20-30 metre hatalarla gösterebilirler ki teknoloji giderek gelişmekte cihazlar küçülmekte ve hassasiyetleri giderek artmaktadır...Bugün bazı yatlarda kullanılan tipleri bile en fazla 150-200 metre hata yapmaktadır...Radar elektromanyetik dalgaları kullandığı için su üstündeki metallerde daha etkin olup,ahşap ve polyesteri görme olasılığı daha azdır...Bu nedenle denizde çatışmayı önleme tüzüğüne göre,ahşap ve polyester tekne sahiplerinin olası kazaları önleme amacıyla teknelerinde metalden yapılmış ve yüksekçe bir yere asılan radar reflektörü bulundurmaları gereklidir...

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bu düzeltilmiş hali,bunları yazarken aynı zamanda ADB KURSU SAYFASI AÇIKTI,firefoxu çökertti:) yolladığım mesaj karmakarışık ve anlamsız cümlelerle dolu hale gelerek ulaşmış,şimdi düzeltmeye çalıştım ilgi duyuyorsanız tekrar okuyunuz:) muhabbet devam edecek çünkü:) :) :)

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :p :D :p

Baya eğlenceli bir konu olmuş. Her ne kadar sana saç baş yolduran bir konu olsa da keyifle okudum ağabey.

Sohbet ve Diğer Konular başlıkları moderasyona alınıyor, konu paylaşımları aynı gün yayımlanmıyor benim bildiğim. Acil konuları diğer uygun başlıklardan açmak lazım.

5. soruya ben şamandıra diyorum. Plastiklerin "radara düşmediği" ifade edilmiş de ondan şeyettim biraz.:confused: :p

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Ve alsana bir soru daha,
    SORU 7-
    Haritanın enlemlerinden alınan bir dakikalık ölçü kaç mile denk gelir.

a. 2 mil
    b. 4 mil
    c. 12 mil
    d. 1 mil
    e. 6 mil
    Verilen metin bu!!!
    gelde cevap ver şimdi:confused: anlattınmı da sormuşsun be HOCA!!! diye soracam ama hoca karşındaki ekranın teki neticede:D ATTIM BENDE 12 mil diye:D ama tutturamadım,bayağıda desteksiz olmuş:)
    bir ikide hesap kitap sorusunu yapamayınca,12 de 5 yanlış 7 doğruyla çaktım sınavdan:eek: bir soru daha bilsem geçecektim ama.
    Tekrar derse girip sonra bir sınava daha girebiliyorsun(beş sınav hakkın var,veremezsen atıyorlar kurstan:) ) Yanlış cevaplarımdan üçünü daha yapıp 10 doğruyla geçtim ikinci sınavda(bütünleme de geçtik şükür:D )

Sonraki konu SEYİR (bölüm 9) en zor ve anlaşılmaz konu olduğu söylenir,bu belgeyi alanlar tarafından,resmen kaptan olmak lazım o hesapları yapabilmek için:)
    Derse başlıyorum ve al sana rota konusu:)
    DEVAM EDİYORUM VE AL BANA:D
    AHH HOCA AHH,Yaktın beni daha görmediğimiz yerden sordun geçen sınavda DİYECEM AMA ,deli diyecek duyan,kendi kendine konuşuyor diye:D
    Uzunmu uzun,ve aşırı teknik konulara boğulmuş,denizcilik fakültesinin dört yıla yaydığı konuları defalarca okudum en azından genel kültürüme biraz katkısı olur umuduyla :eek:
    ve daha bir sürüsü:D şimdi bu konuyu hazırlayan arkadaşa (büyük ihtimalle kaptandır,yada öyle olması gerekirdi:) ) sormak lazım değilmi,'' BİRADER,SEN BU HESAPLARI KAÇ HOCADAN KAÇ DERSDE ÖĞRENDİN'' diye ama ahh o ekran yokmu:D Bön bön bakıyorum,bişeyin bisini anlamadan:eek:
    Sonra,iş geldi sınav kısmına,ve 15 te 15:D sorular kolaymı kolay,onca öğreneyim diye defalarca okuyup anlamadığım biç bir konuda soru çıkmadı:D
    o gazla bir bölüm daha ve ardından sınav derken bir baktım saat olmuş beş:) tam 8 saat durmuşum kursta( dünyanın en ağır serveri bu olsa gerek:eek: yoğunluktan olsa gerek sayfadan sayfaya geçerken bazen beş dakika takılıyor:mad: hele videolu gösterimler var, çalışması bir dert,yürümesi bir dert sormayın gitsin:( ) bu saatten sonra uyunulmaz bi balığa çıkayım dedim bende:D Sabah ezanıyla,denizdeyim,iki saat av,hasılat iki kilo sarıkanay istavrit,birde tiyo:D bALIK KANALDA 1,5 KM AÇIKTA GEZİYOR.
    HERKESE RAST GELSİN:)

7. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Bende şamandırayı işaretledim,ama plastikliğinden çok küçüğü belki görünmezden yola çıkarak:) Şamandıralar demirden olur,kimin tepesinde çan,kiminin ışık olur:) doğru cevap Fenermiş!!! BEN FİLİMLERDE DENİZİN ORTASINDA küçük bir dolgunun üstüne konmuş fenerleri gözümün önüne getirip,önümde harita ve radar olduğu durumda( havada sisli) yahu buralarda bi fener gösteriyo haritada,tepesine çıkmayak,bi radara bakak deyip,bir mil ilerdeki durağan noktanın fener olduğuna hükmedilebileceğinden yola çıktım ama,fazla detaycı olmuşum:D aslında düz mantık fener diyor.Fener burunun üstünde sen radarda burunu görürsün feneri değil:)
    Ben sorunun hangisi yanlış şeklinde sorulmasına takıyorum burada ADAMI KAPTAN YAPACAN Bİ NEVİ,ONUN YANLIŞLARI BİLMESİ DEĞİL,DOĞRUYU BİLMESİ GEREK!!! yanlışı biliyor ama doğrusunu biliyormu??? onu sor önce ,ADAMIN BİLMESİ GEREKLİ OLAN ŞEYLERİ SORGULA !!!ÖSYM mantığından ,test kafasından sıyrıl be mübarek:mad: :mad: :mad:

8. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    Süper eğlenceli bir konu olmuş, emeğinize sağlık. Soruları gördükçe ve yanlış cevaplar verdikçe inanın kendimi geri zekalı gibi hisseder oldum. Verilen derslerde cevapların olmaması ise ne büyük derdim. Sınava girerken tüm soruları işaretleyip sonra sonuçlara bakıp yanlışların doğrularını Google amcadan bulup tıngır mıngır geçiyoruz. Bende tam seyis bölümünde bir sorunun cevabını ararken (şu fener sorusu) buraya denk geldim.

Bana sorulan sorular ve doğru cevaplarını hep saklıyorum buradan paylaşmamız site yönetimi için sorun olmaz ise girdiğim her imtahan sonrasında burada paylaşmak istiyorum...

selametle

9. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    bu sorunun cevabını bilen var mı ?

10. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    Radarla bir adanın kerterizi alınmıştır. Mevki koymak için aşağıdakilerden hangisi daha bilinse yeterli olur.

a. Adanın yüksekliği
    b. Hakiki kerterizi
    c. Nisbi kerterizi
    d. Adanın mevkii
    e. Gemiden mesafesi

11. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    Seyir fenerleri ne işe yarar?

a. Teknenin seyir yönünü (rotasını) gösterirler
    b. Teknenin büyüklüğünü gösterirler
    c. Teknenin tipini gösterirler
    d. Yukarıdakilerin hiçbiri Yanlış
    e. Yukarıdakilerin hepsi

12. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    Soruya bakıp A seçeneğini de inceler misiniz ?

Hangisi bir yedekleme çeşidi değildir?

Tek seçim yapınız
    a. Hangisi bir yedekleme çeşidi değildir?
    b. Baştan çekerek yedekleme
    c. Güverteye alarak yedekleme
    d. Kıçtan iterek yedekleme
    e. İskele bordadan yedekleme

13. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    24. Bir üretecin veya + ucu, diğer üretecin “-“ ucuna gelecek şekilde bağlanarak oluşan devreye ne denir?
    a) Paralel devre
    b) İkincil devre
    c) Seri devre
    d) Karışık devre
    e) Kısa devre

cevap seri devre ama sistem ısrarla kabul etmiyor : )

14. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    “Denize düşen kişinin düştüğü yöne alabanda basılır. Teken başlandıç rotasından 70 derece saptığında dümen aksi istikamete alabanda basılır. Prova başlandıç rotasının 180 derece tersine geldiğinde dümen ortalanır.” Anlatılan manevra hangi isimle anılır?

Tek seçim yapınız
    a. David Dönüşü
    b. Peterson dönüşü
    c. Anderson dönüşü
    d. Johnson dönüşü
    e. Williamson dönüşü Yanlış

15. drpozzy

drpozzy tamer

Kemere hattı doğru yanıt..

16. ParmakMezgit

ParmakMezgit Emir Paşa

En İyi Avı:
    Senin ki kaç santim ?
    teşekkür ederim.

Bugün sınava girdik ve şükür geçtik ADES üzerinde yer alan soruların %10 u geldi bu ciddi hayal kırıklığı yarattı. Amatör Denizcinin El kitabı diye bir kitap varmış tavsiyem bu kitabı mutlaka okuyun. %90 da oradan geldi sorular : ) ADES'te çok kısıtlı anlatılmış.

Sınava girecek herkese başarılar dilerim

17. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bu ADB dersleri bitmek bilmiyor. Konu da anlatılanlardan sıksan 3 soru çıkar ama 12 soruluk anlatılmayan konuları da kapsayan test yapılıyor. Nette cvplar var. Ama asıl sınava gittiğimizde ne yapacaz??