Levreği Tanımak

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Egedeki Levrek Balığı Yaş Boy Bilgileri
    1 Yaş : 14 cm
    2 Yaş : 20 cm
    3 Yaş : 32 cm
    4 Yaş : 40 cm
    5 Yaş : 45 cm
    6 Yaş : 58 cm

En iri bireyler 1 m boya ve 12 kg ağırlığa erişebilirler. Erkeklerin dişilere oranla daha yavaş büyüdüğü, daha sıcak bölgelerde yaşayanlara oranla daha çabuk geliştiği saptanmıştır.
    Erkek ve dişi levrekler morfolojik olarak birbirlerine çok benzemekle beraber, bazı ayırıcı özellikleri de vardır. Vücudun karın bölgesinin arka kısmında yer alan gonadların erkeklerde genital bir açıklıkla, dişilerde ise genital çıkıntı ile dışarıya açılması ayırıcı bir özelliktir. (Başka ayırıcı özellik bilenler varsa yazsın :D)Eşeysel olgunluk dişi bireylerde 3-4 yaş 31-40 cm civarında gerçekleşirken, erkek bireylerde 2-3 yaş 23-30 cm civarı boylarda gerçekleşmektedir.Yaz sonundan sonra sahillere ve nehirlerin ağzına doğru üreme göçü yaparlar.Ergin bireyler demersaldir (dibe yakın yaşayan). (Dibe yakın yüzen sahtelerle daha iri bireyleri yakalama ihtimali daha yüksek olduğu düşünülebilir. Diğer değişle, su üstü ve yüzeye yakın yüzen daları az sahtelerle genelde daha küçük balıkların yakalandığı düşünülebilir. Benim şahsi tecrübem de bu yönde)
    Kıyı sularında 100 m’ye kadar olan derinliklerde de bulunmalarına karşın daha çok sığ sularda rastlanılmaktadır.

Genç bireyler sürüler oluşturmalarına karşın, ergin bireylerde bu duruma çok nadir rastlanmaktadır. Oluşturulan sürülerin yapısı bölgedeki birey sayısına ve bir takım çevre şartlarına bağlı olmak üzere 30-40 bireyden binlerce bireye kadar çıkabilir.

Beslenmeleri genellikle gece gerçekleşir, ve bu amaçla kayalık bölgelere yönelebilirler. Avlanma tipleri agresif, sert, şiddetli ya da öldürmeye yönelik olarak tanımlanabilir, en yaygın avlanma stratejileri arasında avlarını yüzeye doğru yönlendirip avın alt bölgesinden yukarı doğru keskin bir açı ile ani saldırı şeklindeki davranış vardır. Ancak levrekler hayatları boyunca avlanmaya yönelik bulundukları bölge yapısına da bağlı olmak üzere bir çok av stratejisi geliştirmektedirler.

İngiltere civarında elektronik etiketleme yöntemleri ile gps takibi yapılmış ve levreğin göç davranışları incelenmiştir. Yapılan araştırmalarda gözlemlenen sonuçlar doğrultusunda bireylerin 55 ile 79 gün gibi bir zaman zarfında yaklaşık 100 km civarında bir göç gerçekleştirdiği, bu süreçte odak noktasının 9°C’den daha sıcak suları bulmak ve üremeyi gerçekleştirmek amaçlı olduğu ve göç sırasında genellikle orta su kolonunu (yaklaşık yüzeyden 20-30 m) kullanmasının yanı sıra, zaman zaman 100 metrelere varan derinliklere de indiği saptanmıştır.

ÜREME DÖNEMİ :

Üreme dönemi yaklaşık olarak ilkbahar ayları olarak bilinen Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır. Akdeniz bölgesi için Ocak-Mart ayları arası yumurta bırakmak için uygundur. Sıcaklık üremenin gerçekleşeceği bölgeyi belirlemekte etkin rol oynamaktadır, üreme için ya 8.5-9 °C’den daha soğuk sular ya da 15°C’den daha sıcak suların olduğu bölgeler tercih edilmemektedir, 12-14 °C civarındaki sular yumurta bırakmak için idealdir. Üreme döneminde eşeysel olgunluğa erişmiş her bir dişi vücut ağırlığının her bir kilogramlık birimine karşılık yaklaşık çeyrek ile yarım milyon arası yumurta üretmektedir.
    Çiftliklerde :
    Anaç olarak kullanılabilecek balıkların 0.5-4.5 kg arasında ve sağlıklı olması istenir.
    Stoklamada erkek disi oranı 1:1’dir.
    (Çiftliklerde böyleyse, 4,5 kiloya kadar levreklerin sağlıklı ve maksimum yumurta üretebildiği düşünülebilir mi?)

Embriyonik gelişim 13-14 °C sıcaklıkta 3 günde tamamlanabilir, larval gelişim ise 19 °C’de yaklaşık olarak 40 günde tamamlanmaktadır. Takiben 2-3 ay içerisinde akıntıların da etkisi ile larva açık denizden, kıyı sularına doğru sürüklenir ve sonrasında da lagüner sahalara ve nehir ağızlarına ulaşır. Bu korunaklı bölgeler bu küçük canlılara 2-3 yıl kadar ev sahipliği yapar, taa ki olgunlaşıp ergin bireyler göç özelliklerini kazanana kadar.

NOT : Konunun oluşturulmasında çeşitli internet sitelerindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

Daha geniş bilgileri aşağıdaki alıntı yaptığım linklerden okuyabilirsiniz.

http://akuaturk.com/2012/10/dicentrarchus-labrax-levrek/

http://volkanderinbay.com/TARIMNET/levrek.asp?konuno=1

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bu yazıda Levrek avcılığı hakkında alınabilecek tek bilgi büyüklerin dibe yakın gezdiği. 2 sene avcılığı yapılmasa ortalığı Levrek basıp isparoz, mığri papulasyonunu azaltabileceği kanısı da uyandı bende :D

3. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Kıymetli Bilgiler...

zaman ayırıp araştırdığınız ve bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.....

En güzel dileklerimle...

4. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Emin misin Sinan??? :D Ne gözle baktığına bağlı bence. Müsait olunca ben neler çıkardım yazarım. ;)

Teşekkürler, nice güzel avlarınız olsun.

5. vayacon

vayacon Gürel

Sevgili Volkan merhaba,
    Bu yaptığına sosyal sorumluluk deniyor. Paylaşınca güzel şeyler olacağını biliyorsun. Olay salt balık avı değil yani.
    Her şeyden önce merak bu yazıyı yazmandaki en büyük etken olmuş. Merak araştırmayı getirir. Araştırırsan öğrenirsin, öğrenirsen bilgilendirirsin. Güzel şeyler olur. Bilinçli bir toplum olmaya başlar işte. Hep gıpta ettiğimiz avrupalı şunu yapıyormuş, şöyle koruyormuş fln deriz ya hah işte onlar olur bizde de.

Bir yandan da bu adam keşke su ürünlerinde veya denizle ilgili bir alanda okusaydı ve bu işlerin içinde olsaydı diyorum. Olsun sen yine de biryerlerden merak ederek bulaşmışsın işe. Birkaç kişi daha kazanırsan/kazandırırsan ne mutlu sana.

Emeğin ve değerli bilgiler için teşekkürler.

6. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba Gürel.

Ne dendiğini bilmiyorum ama levrek avlamaya çalışan insanların bunları okuması, bilmesi gerekir diye düşündüm. Ayrıca bu tip bilgiler benim çok hoşuma gidiyor, benim gibilerin de hoşuna gideceğini düşündüm.
    Ben aslen bu tip bilgileri forumda aramış ama pek bulamamıştım, parça pinçik şeyler okudum genelde. Usta bildiğimiz kim varsa, yazdıklarını doğru kabul ettik. İnternette bu denli doyurucu ve benim tecrübelerimle bire bir örtüşen bu bilgileri okumak beni 2 yönden mutlu etti.
    1 - Kendi tecrübelerimle, büyük oranda doğru çıkarımlara ulaşmışım.
    2 - Hiç bilmediğim, düşünemediğim bir çok yeni bilgi edindim.

Bende mesleğimin bu olmaması gerektiğini düşünüyorum :p Lakin ülke şartları nereye sürüklerse o yöne gidiyoruz. :rolleyes:

Teşekkürler... :)

7. timursen89422

timursen89422 timur

teşekkürler volkan güzel bilgiler:)
    şu yazıdan küçükleri salıp levreğe sahip çıkalım gibi sonuçta alabiliriz:)
    çünkü çinekop karadenizden ege sahillerine geldiğinde kofana oluyor.
    bir alabalık bir kaç ay gibi bir sürede porsiyonluk olup tavaya giriyor:)
    ama levrek öylemi 2 senede ancak porsiyonluk oluyor...
    atçek zevkini yaşamak istiyorsak biraz daha duyarlı olmak lazım... (bu söz öncelikle de kendime... vicdani limitleri arttırmak gerek:rolleyes: )

8. timursen89422

timursen89422 timur

pardon bi düzeltme:) 3 senede anca porsiyonluk oluyomuş

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben teşekkür ederim hocam.
    Birçok sonuç çıkartılabilinir aslında.
    Hiç sonuç çıkartamasak bile tutkuyla bağlandığımız bu balığı tanımıyorsak ayıp ediyoruzdur, bence. :)
    Güzel avlarınız olsun. :)

10. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Volkan Abi 4,5 kg üzeri bir Levrek çiftlikler tarafından iş görmez raporu alıyor o zaman yaşlı birey gerekli sayıda yumurta yada meni üretemiyor

Ben anaç balıkları korumamız gerektiğini düşünenlerdendim

11. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bende öyle düşündüm tabi ama gene de kesin bir bilgi değildi benim düşündüğüm. Muhtemelen yumurta ve sperm kalitesi ciddi oranda düşmekte. Sağlıklı ve üreme yaşındaki bir levrekte %80 yumurtalar sağlıklı olarak çıkıyorsa, 4,5 kilodan sonra bu oran belki de %30'lara düşüyor olabilir.

İnsanlarda 40 yaş üzeri bayanların doğurganlıkları nasıl düşüyor, sağlıklı bebek dünyaya getirme oranları azalıyorsa, bunlarda da öyle bir durum olabilir.

Ben 4 kilo üzeri balıkları salmayı düşünüyordum aslen ama bu bilgileri okuduktan sonra 2-4 kilo arası balıkları anaç olarak kıstaslamak gerektiğini düşünmeye başladım.

Zaten yazının ilk başında yıldan yıla büyüme oranları da ilgimi çekti.
    Dikkat edilirse 1. senesinde 14 cm'e ulaşan balık 2. senesinde 20 cm'e ulaşmakta. 6 cm bir büyüme var.
    3. senesinde 12 cm birden büyüyor 32 cm oluyor. 4. senesinde 40 cm'e 5. senesinde 45 cm'e çıkıyor (yalnızca 5 cm büyüyor - Neden?) 6. senesinde 45 ten bir anda 58 cm'e çıkıyor 13 cm'lik bir büyüme.

Benim not düştüğüm yerde yok ama linklerde üstün körü değinilmiş bir durum var. Levrek büyüdükçe besin aldığı kaynaklar değişmekte. En küçük halinde alg'ler, mikroskobik canlılar, sonra eklem bacaklılar, küçük balıklar vs. gelirken büyüdükçe menüsünün başına balık oturuyor. Muhtemelen 45 cm'ten 58 cm'e 1 senede çıkmasının sebebi, neredeyse tamamen balıkla beslenmeye başlaması olabilir.
    Bir diğer ilginçlikse 40 cm'den 45 cm'e 1 senede çıkması.
    Bu da bana 40 ila 45 cm arasında en formda, en üretgen, en anaç zamanı olabilir mi diye bir düşünceye sebep oluyor.

Levrek 40 cm'e ulaştıktan sonra ölmeyecek kadar yiyip, tamamen üremeye kanalize oluyor olabilir. En verimli çağı olabilir levreğin. (İnsanın 19 - 27 yaş aralığı gibi olabilir) 45 cm'den sonra üremede düşme döngüsüne giriliyor olabilir. Daha hareketsiz, üremeye daha az istekli daha az enerji tüketen dipte yatan levrek 5-6 yaşları arasında 13 cm birden büyüyor olabilir.
    4,5 kiloya erişinceye kadar da üremeye istek git gide düşüyor olabilir.

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    :)

Boy/Ağırlık durumuna göre Gökova Körfezi levreği. (cm/gr)

BOY========AĞIRLIK
    14................41,89
    20..............108,81
    32..............382,72
    40..............695,36
    45..............953,00
    58............1879,44
    100..........8074,11

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :)

7. senesin de mi 100 cm'e çıkıyor Nuri abi. :rolleyes:
    Pek olağan değil gibi. Keşke yıllara göre veriler 100 cm'e kadar devam etse de bi çıkarıma varabilsem.

4. yılından 5. yılına geçerken yalnızca 258 gr almakta ve yalnızca 5 cm büyümekte. Bence bu yaş aralığı üreme bakımından altın çağı olabilir.
    Öyleyse 40-45 cm aralığına maksimum özen göstermek gerekir diye düşünüyorum.

14. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Abi balıkların gelişim evreleri bir çok alanda ele alınır alan, ısı, yem zenginliği ( yem çokluğu yada azlığı değil ) bu veriler farklılık gösterebilir sanıyorum bazı çiftlikler gelişi güzel kafesler kurarken bazıları ise bulunduğu bölgeye göre araştırmalarını yapıp kafesler kuruyorlar

Birde levrek balığında yada diğer balıklardada böylemidir bilmiyorum ancak Discus üretimi yaptığım dönemlerde şunu öğrenmiştimki dişi balıklar büyümeye daha meğimli oldukları erkekler daha geç büyüyordu

15. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    SELAM ARKADAŞLAR.....

VOLKAN GÜZEL BİR İSTATİKSEL ARAŞTIRMA KOYMUŞ ORTAYA AMA ELBETTE İSTİSNALARI VAR...YAZMAYACAĞIM KONU UZAMASIN...ANCAK DENİZDEKİ DOĞAL ORTAMDA YAŞAYAN İ,LE HAVUZDA HER ŞEYLE BESLENENİN ÜREMESİ AYNİ DEĞİLDİR...BİLESİNİZ ...YANI KISACA....KARADA YAŞAMDA YAŞ İLERLEYİNCE ÜREME KATSAYISI DÜŞERKEN ,DENİZDE TAM AKSİDİR YAŞLI BALIĞIN ÜREME KAPASİTESİ YUMURTA MİKTARI ARTAR....SİZCE NEDEN BATIDA İRİ BALIKLAR GERİ BIRAKILIR?.....ÇİFLİK BALIKLARINI BU KONU DIŞINDA TUTALIM...LÜTFEN....SEVGİ İLE......

16. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Harika paylaşım Volkan, eline sağlık...

17. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Elbet su sıcaklığından beslenmeye göre farklılık gösterebilirler. Yahut başka değişkenlerde olabilir ama kabaca bir sonuca ulaşmak ta güzel olurdu, en doğrusunu yapmak adına. :)
    Discus gibi levreğin de dişisi daha hızlı büyüyor, alıntı yaptığım bilgilere göre.

Abi ne biliyorsan yaz, uzasın ki doğruya en yakın sonuçlara ulaşalım. Bu bilgiler benim bayağı bir kafamı karıştırdı esasen.
    Zaten salmayı düşünmeyen adamın kafası neden karışsın. Salacaksam, kendi şovumu yapmak için değil, en doğrusu olduğu için salmalıyım.
    Çiftlik balığı ile deniz balığı arasında fark varsa ve bilimsel bir çalışma makale varsa, linkini verirsen okumak isterim açıkçası.

İşin açıkçası önceki düşüncem benim daha çok işime geliyordu.
    Diyordum ki; 4 kilo üzeri balık tutarsam salacam. Gerçekten de salacak ve görüntüleyecektim, tabi tutarsam.

Yalnız bu yazıları bu sabah okuyunca iş benim açımdan çetrefelleşti.
    Şu anda 40 cm'den 60 cm'e kadar anaç kıstaslamak durumundayım ki, üreme döneminde (Ocak- Mart ortası) avlaklarda ençok karşılaştığımız boy. :rolleyes:

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Değil...

Şöyle bir kaide vardır. Boy artışıyla, yüzey artışı karesel, hacim artışı kübik artar.

Yani, 40 cm boyunda bir balık düşünelim. Bu balık, insan, fil, örümcek yada bir gemi de olabilir. Bu balık atıyorum bir kilo = 1000 gr olsun. Yüzey alanı da 500 cm kare. olsun. Şimdi bu balık büyüsün ve 80 cm olsun. Bu durumda, yüzey alanı büyüme oranı, 2 olacaktır. Yüzey alanı ise 2 nin karesi 4 kat artacaktır. Hacmi ise, 2 nin küpü 8 kat artacaktır. Yani boyu iki misli artarken yüzey alanı 2000 cm2, ağırlığı ise 8 kilo olacaktır. Elbette bunlar biraz teorik hesap ama gerçeğe yakın neticeler çıkar.

Şimdi, balığın hareket ettirmesi gereken kütle 8 kat arttı. Yüzerken suyun direnç göstereceği yüzey 4 kat arttı. Ama boy ancak iki kat büyüdü. Bu kadar büyük hacim, o kadar kası besleyecek kalp, sindirim vs. zor. Bu yüzden, balığın metabolizması yavaşlar. Yani enerji üretme ve kullanma kabiliyeti azalır. Bu sıcaklığı korumak vs. vs. gibi bir sürü mevzuyla alakalıdır ama sonuçta, metabolizma yavaşlamış olur.

Bu nedenle, boy limitlerinin sonuna doğru yaklaşmış büyük balıklar, ağır canlı olurlar. Pek hareket etmezler, yem kovalamazlar. En iyi örnekleri levrek ve turnadır. Büyük turnalar sahteye pek gelmez, ama ölü yemlere bayılır mesela. Büyük levrek, at çekle zor yakalanır ama bırakmaya kolay kanar mesela.

Ama üreme performansında pek bir düşüş olmaz bunların. En azından erkekler için.

19. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler İbrahim abi, kıt bilgilerden yola çıkarak belli bir doğruluk payı olabilecek bir sonuca varmaya çalışıyorum esasında.

Teşekkürler abi.

Benim anladığım kadarıyla cm cinsinden büyüklüğe bakma, o ağırlık olarak olması gereken kiloya ulaşıyordur, bunun üremeyle alakası yok gibi bir sonuca ulaştım. Yani balık irileştikçe cm cinsinden büyüklük düşse de aslında hacim olarak balık normal seyrinde diyorsun sanırım.
    Ben yanlış anladıysam düzelt lütfen.

Algılayabildiğimden yola çıkarak 20 cm'den 32 cm'e çıkan levrek 12 cm büyüyor. sonraki yıl 32 den 40 cm'e ulaşıyor. 8 cm büyüyor. Yani her yıl cm olarak büyüme kısalırken hacim normal artmış olması lazım. Bu duruma göre herşey normal gözüküyor. 40 cm'den 45 cm'e çıkıyor. Gene cm cinsinden azaldı ama hacim aynı doğrultuda farz edelim. Ta ki 6. yaşına kadar. 6 yaşına gelen levrek 5 cm'den az büyümesi lazım gelirken 45'ten 58'e 13 cm birden büyüyor. Eee hacimde absürt artacaktır. 6. yaşında balık bildiğin paşa oluyor.

Nuri abi kilo olarak ta vermiş mesela; küçükken 3.seneden 4. seneye geçerken 1 senede neredeyse 2 katı kilo alan balık, bir dönem oluyor ki (4'ten 5 yaşına geçerken) 258 gr alıyor. (5 yaşından 6 ya girerken yine yüksek bir kilo alım var)
    Bende neden diyorum. Bu dönem farklı bişey oluyor bence. 4. yaşında bir kırılma var ama çözemedim. Üremeyle yakın alakası olabilir belki???

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yaş/Ağırlık denklemi nasıl şekilleniyor bunu bilmiyorum sevgili Volkan. Dolayısıyla 100 cm. boya 7. yaş demek yanlış olur. Burada kullandığım 100 cm. boy, konu başında ifade ettiğin "En iri bireyler 1 m boya ve 12 kg ağırlığa erişebilirler" şeklindeki söze istinadendi. Oysa, maksimum demeyelim ama 100 cm. boyunda bir levreğin yaklaşık 8-9 kg olabileceği hesaplanmış. Zaten Mert dile getirmiş sağolsun. Tüm balıklar için su ısısı, yem zenginliği, mevsimsel etkenler (yaz/kış ay farkları) hatta rakım, üreme dönemi vs. bir çok neden Yaş/Ağırlık durumunu ve dolayısıyla da balığın boyunu etkiler.