römork ve araçla ulaşım

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında dremres tarafından paylaşıldı.

1. dremres

dremres emre

herkese merhaba,öncelikle herkese sağlıklı ve bereketli bir yeni yeni yıl diliyorum
    ağabeyimle beraber 5.15 lik fiber bir tekne almaya karar verdik,teknenin tahmini ağırlığı römorkla beraber 600-800 kg a ulaşıyor.otomobilim 2008 audi a3 125 bg,açıkçası aracın bu ağırlığı kaldırabileceğinden şüpheliyim,özellikle kumda...
    bu konuda fikir ve tecrübelerininzi paylaşmanızı rica ediyorum,teşekkürler

2. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    İçin rahat olsun çok rahat bi şekilde çekersin römorku.
    Zamanında bende Toros vardı onunla 4.25 fiber tekne 25hp.`lik motor ve römorku ile birlikte, içinde full malzeme dolu halde çok rahat gidebildiğime göre Audi ile gözün kapalı gidersin merak etme..

3. c'mon

c'mon taylan sameti

kullanmış olduğunuz araç ilgili römorku çok rahat çeker.
    lakin araçla römork kullanma konusunda çok titiz ve dikkatli olmanız gerekmekte.

ilki römorkun,uzun yola uygunluğunu kontrol ediniz.
    römorkla beraber hız limitlerine kesin ve kesin uyun.
    fren mesafeleriniz ve aracın denge noktaları değişecektir,
    aşırı rüzgar ve anafor yapabilecek viyadük üstü,köprü altı,tünel gibi alanlarda yan rüzgarlara dikkat edin.

ayrıca aracınıza çeki demiri taktırdığınız noktada bunu ruhasata işletmeyi unutmayın.
    ilgili işlem sadece ruhsata işletmek için yaklaşık 1.000 tl gibi bir masraftır.

ve en ama en önemlisi değil 2 çeker 4*4 lerle bile eğer tecrübeniz yok ise kuma saplanırsınız.
    hiçbir 2 çeker vasıta ile özellikle ince kuma girmeyiniz kesin ve kesin saplanırsınız,

ayrıca römorku 'sandalı denize indireceğiniz yere göre değişkenlik gösterir' denize sokmak kaydı ile sandalı denize indirme noktasında aracın arka tarafı 'egzoz bölümü' çoğunlukla denize girer.
    egzozun denizde olduğu ve deniz içinde boşaltım yapmaya çalıştığı süreç artar ve bu nokta gaz salınımı devam ederse kapalı devre sisteme girmek kaydı ile başta ilk daha sonra orta katalizatörü bozarsınız.
    bu sizin aracınızda yaklaşık 2.000 tl masraf demektir ve kasko karşılamaz.

son bir not,
    eğer aracınız 4*4 değil ise 'ki değil' çeki demiri 2.elde aracınızın değerini ortalama %20 değer kaybına uğratır.

Son düzenleme: 31 Aralık 2010
  4. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Aracınıza taktırdığınız çeki demirleri çıkartılabiliyor. %20 değer kaybı görüşüne katılmıyorum.

5. c'mon

c'mon taylan sameti

18 senedir otomotiv piyasasında olmanın vermiş olduğu tecrübe dahilinde verilmiş doğruluğu kanıtlanmış bir bilgidir;)

6. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Yaşınız itibariyle tecrübe konusunda mutlaka haklısınız fakat 4 arabama aynı çeki demirini taktırıp çıkarttırdım. Satarken de fiyatında herhangi bir düşme olmadı. piyasa fiyatına sattım.

7. dremres

dremres emre

yorumlarınız için teşekkürler,açıkçası bu konuda biraz gözüm korktu doğrusu
    biraz daha masrafa girip 2.el bir lada niva alsak mı diye düşünmeye başladım,yorumlarınız için teşekkürler

8. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Merhabalar, bende arabama römork için çeki demiri taktırma istiyorum. Ancak tekneyi yılda bir kaç defa suya indirdiğimiz için sürekli arabada durmasını istemiyorum.Dolayısıyal ruhsatada işletmiyi düşünmüyorum. Yazlıktan denize kadar mesafe yaklaşık 1 km bile yok. Ve Trafik olmayan bir yolda kulanılacak.
    Sadece kullanacağımız zaman kakacağımız, kullandıktan sonra sökebileceğimiz çeki demirleri varmı? Nerede yaptırabileceğimizi ve maliyeti hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
    Arabam fiat Linea.

9. c'mon

c'mon taylan sameti

ege ve akdeniz kıyılarında var olan araçlara takılı çeki demirlerinin kullanım sıklığı ile marmara bölgesi kullanım sıklığı 'istisnalar kaideyi bozmaz' ciddi anlamda farklılık göstermektedir.

standart bir araca '4*4 ler hariç olanlar' takılan çeki demiri ve kullanım sıklığı ile birleştiğinde araçta tahmin edilenden daha fazla yorgunluk yaratır. 'gerekirse mekanik anlamda açıklayabilirim'.bu yorgunluk dışarıdan görülememekle birlikte belirli testlerle netleştirilebilinir.

biz takasa gelen 2.el araçlarda çeki demiri bulunması halinde bu yorgunluk katsayısı dahilinde her zaman daha düşük ekspertiz değeri veririz.

ama diğer taraftan çeki demirini bir artı olarak görüp satın almak isteyen potansiyel alıcılarda bulunmaktadır.

sizin yapmış olduğunuz satış bu tip bir müşteri profiline denk gelmiş ve değerinde satış gerçekleşmiş olması sizin açınızdan olumludur.

aynı tarz satışı 2.el kurumsal şirketler üzerinden yürütse idiniz aynı sonucu almama olasılığınız çok ama çok yüksek olacaktı.

10. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit

Tecrübenin üstüne başka ne söylenebilir ki?

11. c'mon

c'mon taylan sameti

bir konuya açıklık getirmek isterim.
    çeki demirleri araca sabit olabileceği gibi sabit bir sürücü üzerine portatifte yapılabilinir.
    bu noktada çeki demiri kullanılmadığı noktada ucu araç altından çıkmaz.
    ve dolayısı ile polis çevirmelerinde bu sabit parçanın fark edilme olasılığı düşük olduğundan çok fazla bir sorun yaşanmaya bilinir.
    ama unutulmamalıdır ki,yapılmış olan konstrüksiyon ruhsata işletimediği sürece kanun dışı bir uygulamadır ve fark edildiğinde ciddi cezaları vardır.
    ayrıca diğer taraftan aracınızın fenni muayne vakti geldiğinde bu uygulama ruhsata işli değil ise TüvTürk'ten onay almanız mümkün değildir.

sahşı fikrim bu tip bir riske girmek yerine zaten az bir kullanım yapacağınızdan gerekli noktada yöreden traktör ve veya bu nakliyeye uygun bir vasıta bulmanız ve uygun fiyatla nakliyeyi gerçekleştirmeniz yönünde olacaktır.

tüm bunların dışında belirtmek durumda olduğum diğer bir konuda ne yazıkki bir çelişki içermektedir.

özellikle belli yıllarda türkiye'ye ithal edilmiş birçok 4*4 arazi aracı arkasıda çeki demiri yuvası bıulunmaktatır.
    yani sadece çeki demirini bu yuvaya takmak kaydı ile kullanmanız mümkündür.

ama yine gariplikler ülkesi ülkemde,
    bu araçlar ithal edildikleri noktada gümrük vergileri düşük tutsun diye çeki demiri yuvaları hazır ve sabit olmasına rağmen çeki demirleri beyan edilmemiş ve araçlar yuvalar hazır olmasına 'ki asıl maliyet bu yuvadır' çeki demirsiz ruhsata işletilmiştir.

sadece 100 tl verip alınacak boynuz ile bu özellik kullanıma hazır olmasına rağmen o boynuzu taktığınız anda araç hukuk dışı kullanıma düşmektedir.
    yine proje ve sonrası tüvtürk ten alınacak onay ile ruhsata işletmek gerekmektedir.

çeki demiri konusunda hizmet veren birçok firma bulunmakta.
    eğer ithal ürünlere girer iseniz maliyetler euro bazında olacak ve ortalama 250-400 euro aralığında bulancaktır.
    bu fiyata tüvtürk de onaylanmak zorunda bulunan proje 've diğer belgeler dahildir.'tüvtürk maliyeti hariçtir.
    diğer noktada birçok sanayi sitesinde bu uygulamayı sadece 300-350 tl arasına yaptırabilirsiniz.
    lakin gerekli evrakları ve onayları almakta zorlanabilirsiniz,

Son düzenleme: 3 Ocak 2011
  12. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Bence Audi a 3 aracınız varsa ekonomik durumlar kötü değildir Araca çeki demiri taktırıp ruhsata işletip sıfırdan yeniden muayeneye sokulup ayrıca aracın görüntüsünü bozana ve riske atana kadar

Kendinden çeki demirli (ruhsatına işli) ikinci el 4x4 jeeplerden 4-5bin liraya örneğin Lada Niva yada 7-8 bine Suzuki Vitara jeep alın tepe tepe binin. Eski model olduğundan vergisi de olmaz. Korkmayın kolay kolay arızalanmaz arızalansa da parçası sudan ucuz. Zaten yılda kaç km bineceksiniz. Hem kapı önünde yedek araç olur.

13. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Teşekkür ederim. Kafamdaki soru işaretleri kalktı.

14. doktorsihirbaz

doktorsihirbaz evren

iyi günler arkadaşlar konu kirliliği olmasın diye konuyu hortlatıcam ama kusura bakmayın :) benimde buna benzer bir sorunum var tekne almak üzereyim cuddy 640 alıcam kısmetse teknenin römorku yok onu ben yaptırıcam teknenin boyu 6.40 eni 230 ve ağırlığı 1.150 kg (motorsuz) yani toplam 1200 şimdi ben bunu ilk başta vw jetta 1.4 tsi 122 hp arabamla çekmeyi düşünüyordum ama ona çeki demiri işlemi yaptırmak yerine 5 10 bin arası lada niva alsam onunla çeksem araba zorlanır mı birde lada niva nın çekme kapasitesi yeterli olur mu?

15. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    safter cruise 630 veya o boylarda kamaralı fiber bir tekne almayı düşünüyorum

http://www.denizmotorum.com/Urun/SAFTER-630-CRUISER-C-pmu506.html

römork tertibatı vs taktırıp yılda 5-10 (daha çok da olabilir duruma göre) defa teknemi arkama alıp çıkmak istiyorum. kia 2008/9 sportage dizel alsam işimi görür mü acaba? (fiyatları 45bin civarında) hali hazırda vw polom var ki bu iş için uygun değil takdir edersiniz ki.

16. blackpearl

blackpearl gökalp

Favori Kamış:
    okuma salina sea spin 2.40
    Favori Makine:
    okuma avenger av45
    En İyi Avı:
    kefal yarım kilo
    ...........

17. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    blackpearl ve doktorsihirbaz araclariniz romorklari ceker
    ancak el ile terazisini kontrol ediniz. bazi tekneler romorklara uymadigindan on tarafa fazla yuk bindiriyor o sekilde olmasin elinizle romorku rahatca kaldirip yerlestirme yapmaniz lazim aksi takdirde terazisini iyi ayarlayin
    onun disinda arkadaki yukun agirliginin cokda bir onemi yok isterse 2 ton olsun

18. ksacan

ksacan Kerim

Merhabalar, botun uzunluğuna ve genişliğine göre nasıl bir römork seçimi yapabilirim? Örneğin 680 cm uzunluğunda, 247 cm genişliğinde sert tabanlı şişme botum var, motoru da dıştan takmalı ve ekstra en az boyunu 80 cm uzatmakta. Bunu taşıyabilecek en az kaç mt uzunlukta bir bot römorkuna ihtiyacım olacaktır? Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

19. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    çekidemiride portatif olabilir. daha önce portatif yaptık. ama ne kadar sağlıklı yapabilirsiniz bilemem

20. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    hiç bot taşımamıştım