Balık bulucu yorum isteği?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Adil Akırmak tarafından paylaşıldı.

1. Adil Akırmak

Adil Akırmak Adil Akırmak

Dip sıyırtısı avlarında(10-40 metre) kullanmak üzere bir balık bulucu almayı planlıyorum.
    Aklımda 2 secenek var garmin 100 ve humminbird piranhax 160.
    Bugun konustugum av bayi yetkilisi garminin cözünürlüğü daha iyi oldugu için dip yapısını daha net ekrana yansitacagını söyledi tercihimi garminden yana kullanmam gerektiğini söyledi sizlerin fikirlerinizi alabilirmiyim?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İkisinide boş ver.

Alabiliyorsan, Sidescan özelliği olan bir cihaz al. Beklentini ancak o karşılar.

Ama pahalı onlar. Tipik echosounder olan bunlar gibisini düşünüyorsan, biraz daha bütçeyi artırmanı tavsiye ederim. Bu aletlerle pek iyi netice almak zor.

3. Adil Akırmak

Adil Akırmak Adil Akırmak

Serdar abi amacım sade ve sadece topukları göstermesi ani alcalan yükselen derinlikleri göstermesi 40 metreye kadar dibin kummu kaya mı oldugunu göstermesi balıkları göstermesede olur.

4. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Humminbird piranhamax hazır indirimdeyken alabilirsin.. İşini görür

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    gösterirler. Ama gösterdikleri yer senden 30mk ötede olacaktır tahminen. Hangi tarafındadır o da başka bir bulmaca. Yanına bir kristal küre alman iyi olur.

Bunlar sadece derinlik göstermede faydalı olur. Çok basit giriş seviyesi cihazlar, eğer topuk, batık vs. aramak istiyorsan, tavsiyem bunlara hiç masraf etme.

Sorun şu, bunları upgrade edemezsin. Yani seneye 100 daha vereyim de iyisini alayım demen olası değil. Alırken biraz iyisini almak çok mantıklı olacaktır.

6. brikol

brikol Barış Korkmaz

Favori Kamış:
    EUROFISH ANGEL SPIN 270
    Favori Makine:
    EUROFISH MAGNETIC 30
    En İyi Avı:
    Kofana 51 cm
    Emrah abi bu indirimdeki model hangi model?

7. enginköp

enginköp engin köprülü

Adil merhaba ;

Bir ara bende araştırmıştım niyetlendim balık bulucu almaya...
    Araştırdığım kadarı ile piranha max'ın özellikleri aşağıda ama yetersiz bence ;

PiranhaMax 160X'in Teknik Özellikleri

Ekran Çözünürlüğü : 160V x 132H
    Ekran Tipi : 4 seviyeli gri tonlama ve yüksek kontrastlı, yansımasız LCD
    Güç çıkışı : 100 W (sürekli), 800 W (anlık)

Özellikle ekran çözünürlüğü ve güç çıkışlarının önemli olduğunu öğrenmiştim araştırmalarımda...

bu modellere bakmaktansa bütçeni biraz daha zorla ve özellikle güç çıkışı daha yüksek bir cihaz edin bence...mesela şu cihaz ile dediğin cihazları karşılaştır bak ;

HUMMINBIRD 325 BALIK BULUCU

Derinlik kapasitesi: 305 m
    Ekran ebadı: Diagonal 102 mm
    Ekran çözünürlüğü: 320V x 240H
    Ekran Tipi: 16 seviye gri tonlamalı FSTN

Güç çıkışı: 2400 W anlık (300W sürekli)
    Çalışma frekansı: 83 kHz ve 200 kHz
    Sonar kapsamı: 60° ve 20° @ -10 db

Hedef ayırma: 63 mm
    Gönderici: DualBeam PLUS™

Özetle hummingbird 325 modelinde ;

ekran çözünürlüğü , ekran tipi , bunlardan da önemlisi çıkış gücü ve çift frekans olarak çalışma özellikleri senin baktığın modellerden çok üstün...
    Evet fiyatı daha yüksek ama senin dediğin modellere 300 tl civarı vereceğine biraz zorla kendini internetteki fiyatlardan daha uygun fiyatlara kemeraltından falan alabilirsin bu veya bunun özelliklerine yakın başka cihazları...
    mesela internette 600 tl olan cihazı kemeraltında nakite 460 tl'ye bırakmışlardı...

8. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    bende şu aralar garmin echo 200 ile humminbird 561 arası gidip geliyorum birine çakılıcam ama hangisine çok merak ediyorum ıkısınınde birbirine göre 1 er 2 şer avantajı var garminin derinlik kapasitesi birazdaha fazla 450 m ve çözünürlüğü 320*480 ve çift hüzmeli 300w ( RMS )..... humminbird 561 de çift hüzmeli 300 w ( RMS ) 320*320 çözünürlüğüne sahip ama fishıd özelliği sayesinde balıkların derinliklerini gösteriyor üzerlerinde ancak maksimum derinliği 244m şimdi bu cihazlar hakkında bilgisi olan birileri varsa bana da yardımcı olabilirmi garmin mi humminbird mi almalıyım banghead

9. ozan

ozan Ozan

öncelikle üzerinde yazan derinliği 1/3 üne fit olun. 200 yazıyorsa hareket halinde 80-90 m yi geçmez. dip kummu kayamı o iş bu kalite cihazlarla imkansız. o işe structure scan denilen modeller bakıyor fiyat 1000 usd + ki FF a bağlanıyor ayrıca FF parası ödemek lazım. ben Lowrance HDS 5 Gen 2 kullanıyorum dip yapısının ne olduğunu anca tahmin ediyorum. bu kalitede görüntü ve renge rağmen. derinliği bilmek yetecek derseniz FF işe yarayabilir.

10. ozan

ozan Ozan

ayrıca Tranducer 83/200 tatlı su içindir ve 50/200 e göre daha ucuz olur. bunada dikkat edin ucuz diye 83/200 alır sonra üzülürsünüz.

11. ozan

ozan Ozan

fish ID ekrana koyacağı balık resmi :D çok kafana takma

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Balık resminin yanında da (seçilen birime göre 20m.- 12 kulaç gibi)) derinlik yazıyor, istersen kafana tak. :)

13. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Fish finder sözkonusu olduğunda Humminbird, Garminden çok daha iyi işler çıkaran bir marka. Eğer aynı standartlara sahip cihazlarsa kesinlikle humminbird almanızı tavsiye ederim. GPS söz konusu olduğunda da Garminin çözümleri daha sağlıklıdır.

14. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    ozan bey fish ID sadece balık resmi değil hemen üzerinde de balığın bulunduğu derinliği belirtmesi .Garminde bu yok gösterdiği derinliğe göre balığın bulunduğu noktayı kafadan hesaplama ile ugrasmak biraz zor geliyor du ancak yetkili distribütörlerle bugün yaptığım görüşmeler bu ölçümlerin çok hatalı olduğunu ve kullanmamızı tavsiye etmediklerini öğrendim ekranın yanındaki metrik sistemin daha sağlıklı olduğunu öğrendim ve garminde karar verdim çünkü tüm markalar aynalarını tek üretici olan airmar dan alıyormuş ne marka alırsanız alın aynaları airmar üretiyormuş ve cihazda asıl işi yapan aynaymış echo 200 de 300w çıkış 500w lık da ayna varmış asıl cihaz fiyatlarını belirleyen aynaymış ve verilen derinlikler tatlı berrak su için miş işin içerisine dalgalı bulanık tuzlu su girince kapasite 1/3 e kadar düşüyormuş yani garmin 450m olduğu için 150 civarında tuzlu suda iş yapıyor humminbird 561 ise 244 metre ve 80 m ye kadar düşüyor bu durumda sanıyorum tercihimi garminden yana yapacağım

15. arkadas

arkadas ibrahim

forlardan birinde birisi 2 yil arastirma gelistirmeden sonra yerli balik balik yapmis satisina baslamisti fiyatida uygundu

16. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    sağ gösterip sol vurdum galiba bugün internetten humminbird 570 balık bulucuyu satın aldım yarın elimde olacak neden garmin i almadığıma gelince ikisinin distribütörüylede görüştüm garminin derinliği arttırabilmek adına hüzme derecelerini düşük tuttuğunu öğrendim ve çok tuzlu ve bulanık bir suda humminbird in 100 m civarlarına kadar sorun çıkartmadığını bizzat kullanıcılar ve ithalatcı ile görüşerek öğrendim ve bunun benim için yeterli olduğuna karar verdim 570 ultra yüksek çözünürlüğe (640*320) sahip olması ve fish ID özelliğinin de olması ve bunun sorunsuz çalıştığına beni ikna etmeleri huminbird i tercih etmeme neden oldu birde humminbird için üretilen portatif aparatlarının da olması baya bi cazip geldi fiyatıda mükemmel yakalayınca atladım ( ayna ve bulucuyu bir arada monte edilebilen ve istenildiğinde 10 saniyede sökülebilen ) fikir beyanında bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkürederim rasgele hepimize :thumb: mrsparkle

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hayırlı olsun, iyi günlerde, bol balıklarda kullan. :)

18. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    inşallah reis teşekkürederim :eek:

19. ozan

ozan Ozan

fish ID deki balık resimleri animasyon olduğundan ve siz bir süre sonra balığın gerçek boyutunu ekran görüntüsünden tahmin etmeye başlayacağınızdan o ID yi kapatacaksınız diye düşünüyorum çünkü ben öyle yapıyorum. Ayrıca Fish ID yerine sesli uyarı sistemi olan bir cihazda zaten gelen sinyale baktığınızda balığın kaç metrede olduğunu görüyorsunuz.

yani kısaca ben fish ID yi hep kapalı tutuyorum balığın gerçek boyunu az çok görebileyim diye;)

20. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    anlasıldı ozan bey tam bir fish ID düşmanı çıktı :D ozan bey balık simgesinin altında zaten ters bir hilal şeklinde simgesi var ve balık bulucuyu balık boyutlarına göre açtığımızda animasyon da o hilal de zaten balığın boyutlarına göre büyüyüp küçülüyor sesli uyarıda sürekli acık zaten tuzlu suda bu cihaz tatlı suya oranla 2 ila 10 kat arası hatalı ebatlar veriyor bu da tuz yoğunluğuyla dogru orantılı cihazın buradaki yanılma payını düşürmek için cihaza mutlaka tarama yapacağı maksimum derinliği girmeniz gerekiyor örneğin elinizdeki cihaz 200 m tarama yapabiliyor ancak sizin av aradığınız noktalardaderinlik 50 m yi geçmiyor ise derinlik ayarlarınızı ortalama olarak 60-70 m lere kadar düşürüyorsunuz böylece cihazın yaptığı taramanın daha sağlıklı olmasını sağlayıp boyutlardaki hata payını da düşüyorsunuz cihazlarımızın en büyük yanılmaya uğradığı yerlerde genelde çukurlardaki balıklar oluyor bunun nedeni ise aradaki ısı katmanları farkından oluyor aslında cihaz bu konuda bizleri kendi dilinde uyarıyor ama ben daha yeni çözebildim olayı sağolsun firma ricamı kırmadı ve bana a dan z ye cihazı tanıtan bir türkce kullanım klavuzu gönderdi cihazın sadece türkce olması yetmiyormuş bunu anladım 2 gündür bu cihazı resmen yuttum deli gibi ders çalışıyorum :) tüm cihaz ayarlarımı kendime göre mükemmelleştirdim bu kitapçık dan pazartesi günü tarama yapıp alper beye göndereceğim eğer arzu eden arkadaşlar var ise bana mail adreslerini göndersinler onlarada mail yoluyla göndereyim elimdeki cihaz humminbird modellerinin neredeyse tamamını kapsıyor ve gps li modellerinde gps kullanımı hakkında bilgi veriyor :thumb: