Kıyıdan Mazmoz Yardım

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Herkese iyi günler.

Malumumuz olduğu üzere son zamanlarda özellikle kıyıdan yemli avlanmada bir çok merada verim düşmüştür.

"Kıyıdan çupra karagöz mırmır vs. türü balıkları oltaya yaklaştırmak için nasıl bir mazmoz içeriği kullanılıp hangi yöntemle atılmalıdır" konusunda interneti ve forumumuzu araştırdım ancak yeterli bilgiye ulaşamadım.

Daha önce süpriz yumurtanın sarı kısmını delerek kurşun ile bedenin arasına yerleştirip içine kokmuş sardalya koymayı denedim ancak pek başarılı olamadım.

Mazmoz malzemesi ve kıyıdan en uygun şekilde yemlemeyi nasıl yapabileceğim konusunda tecrübe ve fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Şimdiden teşekkürler... Herkese rast gelsin...

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Yasincim, canım kardeşim açtın konuyu Serdar damlayacak birazdan ne yaptın sen mübarek adam ya....
    mazmozlama of offff, yandık....

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Noldu ki Ali abim ya bilmeden yanlış bir şey mi yaptım yoksa??

Yanlış veya yasak bir şey mi mazmozlama, ya da bizim yapacağımız yöntemin adı mazmozlama değil de başka bir şey mi? Serdar abinin isimler konusundaki hassasiyetini bildiğim için bir an yanlış kelime mi kullandım diye düşündürdün :)

4. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    :D heheh, olsun reis Sizin atışmanızı Özledik.

5. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Sevgili Yasin 2 tip yemeleme torbası var bir tanesi plastik file diğeri ise suda eriyen torba suda eriyeni genelde sazan avcıları çok kullanır bunların içine mazmoz yapacağın yemi doldurup bir kamış yardımıyla ileriye atabilirsin mazmoz yemini neyden yaptıysan yem olarak onu kullanmaya özen gösterirsen daha iyi sonuç alabilirsin

6. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Hocam teşekkürler görseli var mı acaba ya da nasıl temin ederiz? anladığım kadarıyla oltayla atılabilecek küçüklükte bir torba bahsettiğin. Yem olarak kıyıdan genelde boru kurdu kullanıyoruz biz eğer tekneyle açılırsak sardalya kullanıyoruz. Böyle farklı karışımlar yapıyorlardı mazmoz için tam hatırlamıyorum içeriğini palet yem un yağ falan gibi bişeylerle yapıyolardı sanırım ama okuduğum konuyu bulamadım maalesef

7. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
  8. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Teşekkürler, aslında kafes bizim yaptığımız süpriz yumurtaya benziyor, yumurtanın etrafına delikler açıp içine sardalya koyuyoruz kurşunun hemen üstüne yumurtayı daha üste de beden ve köstekleri takıyoruz, hem bu şekilde ayrı bir kamış kullanmaya da gerek kalmıyor. Demek ki benim denediğim zamanlarda ya mazmoz içeriği iyi değil di ya da balıksız yerlerde (yada zamanlarda) balık yakalamaya çalıştık :)

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Yok canım herşey doğru ancak mazmozlama duayeni serdar garip bir adam işte yerim onun isimler konusundaki hassasiyetin ben....

10. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    İstersen iki ürün içinde başka kamış kullanmana gerek kalmaz kurşun altı bağlarsın

11. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bu konuda sargoz mehmet'in sardalye püresi, mısır küspesi, peynir suyu ve kum karışımı var. Bu tür mazmoz ile genelde sargoz toplanıyor. Büyük balığı kıyıya toplaman mazmoz ile zor. İş çok bilinmeyenli denkleme döndü. Balık yok...

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Balık varsa mazmuza da gerek yok Sinan hocam. İş o ki olmayan balığı "oldurasın." Mazmuz da bunun için var. Nasıl olacak dersen, benim fikrim özellikle kokusuyla balığı çekecek bir yemleme olmalı derim. PVA torba ile belli bir bölgeyi "kokulandırmak" lazım. Aynı bölgede 5-10 metrekare alana yayacak şekilde yemleme derim.

Ha öyle külli "çöl" olacak bir alan da seçmemek gerek en azından balık yapma ihtimalli bir yer gözetilmeli. Belki bir kaç kez de denenmeli aynı bölge.

Yasin hocam gönlünce avlara inşallah.;)

13. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Sinan hocam mehmet abinin tarifi aradım da bulamamıştım :) son zamanlarda facebookdan çok fazla soru sordum kendisine ikide birde rahatsız da etmek istemedim açıkcası, adamın işi gücü yok benimle mi uğraşacak :) Hoş Mehmet abi öyle işim yok senlemi uğraşacam diyecek bir insan değil ama yardımseverliğini de suistimal etmemek gerekiyor, biraz araştırmak lazım diye düşündüm :)

14. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Nuri abim teşekkür ederim, hepimiz gönlümüzce avlar yapabilelim İnşallah. İzmirde özellikle kıyıdan yemli avlanarak gönlümüzce av yapmak çok zor hale geldi, kıyıya 30-40 metre uzaklıkta adamlar ağ atıp tekneye takozla vurarak balıkları topluyor, bir şey de diyemiyorsun banghead banghead sonra gariban yasin de 100 km yol yapıp sabaha kadar olta tutuyor tek balıkla ya da balıksız eve dönüp hanımın dalga geçmelerine maruz kalıyor :)
    Aynı bölgeleri bir kaç defa denemek lazım bence de belki havası ya da suyu değildir diye farklı zamanlarda denemeliyiz demek ki

15. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Ali abim eğer serdar abi mazmozlama duayeni ise keşke gelip bi uğrasa konuya :) biraz sivri dilli biraz sert bir mizacı var ama birşeyler öğrenmek için fırça yemeye de razıyım ben :eek: :eek: Hem bir halttan anlamayacağım hem de hocanın tavrını mı seçeceğim, hiç olur mu öyle şey :)

Zamanında iğne ve misinalar hakkında özelden çok değerli bilgiler paylaşmıştı benimle ve çok da faydasını görmüştüm tüyolarının.

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Hangi balığa nasıl bir mozmozlama düşünüyorsun Yasin?

Mazmozlama ile ilgili bazı raporlarda ve bazı üst konularda güzel bilgiler var aslen. Ben hiç uğraşmadım, aslında bende denemek istiyorum ama şu ana kadar kısmet olmadı.

Klasik takımın kurşun bölümüne ekleyeceğin file türü bir şeyle, yahut sürpriz yumurta türü bir şeyle yapacağın mazmozlama çok kısıtlı kalacaktır. Çok yakınındaki balığın ilgisini çekecektir.

Mazmozlama yapacağın yer de çok önemli. Birden derinleşen bir yer olmalı, çok akıntı da olmamalı sanırım.

Benim okuduğum bazı üst konularda 2 kova dolusu mazmozlama yapanlar vardı. Kullanılan mataryeller de blenderdan geçirilmiş sülünez veya kara midye içiydi. Sardalya kullanmak etkin olsa da bizim bölgede saat bazında kısıtlı bir sürede keyif verecektir. Zira bölgemiz mıgrilerle doludur. En erken saat 04:30'dan sonra yapılıp, sabah suyu ne gelirse ona razı olmak lazım.
    Tabi sardalya da blenderdan geçirilip, kumla karıştırılmalı ve en az 3-5 kiloluk kovayı doldurup, yoğun bir mazmoz yapılmalı bana göre.

Yapılacak yer de çok önemli.
    Küçük balık popülasyonunun yoğun olmadığı ve iri balık olabilecek bölgeler seçilmeli. Havanın, denizin, ayın durumuna da mutlaka bakılmalı ki başarılı olabilsin.

17. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi bildiğin gibi ben çupracıyım :) levrekden ümidimi kestim :) çupra ya da karagöz için düşünüyorum.
    Kovayla mazmoz kullanmak için tekne ile o bölgede olmak gerekmez mi abi, kıyıdan mazmozu aynı bölgeye bırakmak için file vs kullanmak gerekecek sanırım, süpriz yumurta pek işe yaramadı çünkü.

18. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Yasincim bu mazmoz işinin en zor yanı ne biliyor musun? Herhangi bir materyali püre haline getirecek blendırı bulmak :D Pallet yemler var çiftlik balığı yemleri. Kilosu 4-5 TL. Suda eritip hamur halne getirecen. Yine onlara özel kurşunlar var. Kurşunun o bölgesine dolduruyorsun ve atıyorsun. Bodrum Çupra avlarında çok kullanılır.

19. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Valla evde blender robot falan var da kullanırsam hanım beni evden atar mı atmaz mı onu bilemiyorum :) :D :laughing:

Kurşuna doldurma enteresanmış :)

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Çuprayı bulmak zor ama bir karagöz türü olan özellikle Sargoza çok uygun mazmozlama. İstanbul'un yapısı kıyıdan mazmozlamaya uygun, orada başarılı oluyor. Bizim burada işler çetrefelli. Seninde dediğin gibi çoğu yerde tekne şart oluyor ancak birden dikleşen kıyılar, derin girilebilen mendirekler bu tekniğe uygun. Mendirekleri çıkartırsak kıyıdan uygulanabilecek yerler foça, denizköy kıyıları olabilir. Tabi bu kıyılarda da her yere inmek imkansıza yakın. :D

Tekne olmadıktan sonra çok kısıtlı bir avlak sayısına sahibiz.
    Sahil gibi biryerde olta takımına iliştireceğin file sanmıyorum ki başarılı olsun.

Biz neden denemedik şu ana kadar. hihi Eşime blender alacam dediydim bi vakitler, dünya fırça yemiştim. :p