Kıyıdan AT-Çek Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar' kısmında Ufukhai tarafından paylaşıldı.

1. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270 M 10-30g
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    Merhaba, bu yaz Allah nasip ederse ilk defa at-çek yöntemiyle balık tutacağım.

Elimdeki Malzemeler:

Kamış: http://www.aliexpress.com/item/fish...Spinning-sea-rod-free-shipping/977349186.html

Makine: http://www.aliexpress.com/item/Exce...ls-metal-reels-13ball-bearings/945389781.html

Kullandığım kamış'ın halkaları yerinden çıktı, Eğer 1.00 - 1.50 mt'lik kamışlarla at-çek yapabiliyorsak kısa boylu kamış satın almayı düşüneceğim.

Kullandığım makine at-çek yöntemi için uygun olur mu ?

At-Çek yöntemiyle balık tutmak için nasıl bir kamış kullanmam gerekir ?

1.00 - 1.50 mt'lik kamışlarla ne kadar uzağa fırlatabilirim ?

Kamış + makine ile balık tutma tecrübem çok yeni.

Saygılarımla

2. berk75

berk75 berk

Favori Kamış:
    veangce 210
    Favori Makine:
    catana 2500fc
    En İyi Avı:
    Çupra 600gr ve 450gr levrek
    merhabalar 2 parçalı kamış tavsiye ediiyorum daha güzel wtd verirsiniz sahtelerinize 150cm lik kamış olur bulursunuz ama çok uzağa ve rahat olamazsınız..benim tavsiyem en az 210cm olması taraftarıyım..shimano catana ve ya okuma v sytem en iyi(kendi standartlarında) ve en uygun kamışlardandır..makine olarak yeni ceymar modellerine yönelin yada shimano nun güzel makineleri var ben kendim için 2 makinem var ryobi euisma 4000vi tavsiye ediyorum ama catana 2500fc den sonra ağır gelmeye başladı..catana 2500fc ile catana kamış iyi bir uyum olur,ekonomik...daha makina sorun yaşatmadı güzel hafif güçlü...

3. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Ufuk sen bütçeyi söyle nerde avlanacağını söyle biz sana alternatifler sunalım...Aliexpress den ben de bolca alışveriş yapmaktayım.

4. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    Avlanacağim yerler:
    İzmir , çeşme & Urla
    Muğla fethiye
    Antalya side

Kamış için ayırdığım bütçe 100-200 TL

Eski makinemi yeni aldığım kamışta kullanmak istiyorum.

5. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    kullanacağın sahtelerin en hafifi ve en ağırı kaç gram olacak? eski makinen kaçlık? yani 30 luk mu 40 lık mı???

6. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    doğrusu daha kullanacağım sahteyi belirlemedim :)

Makinemde yazılı olan özellikler: 0.35/270;0.4/210;0.5/130 (mm/m)lbs/yds 14/240 16/190 20/120

7. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Bu böyle olmayacak en iyisi sen şu makinenin marka ve modelini söyler misin :D

Sahtelerin ortalama 8-20gr arası olduğunu kabul edelim mi????

8. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
  9. HastaRuH

HastaRuH Erkan

En İyi Avı:
    55cm zargana--60 cm Lüfer (Kofana)--70 cm 3.750 gr Levrek
    200 liraya üstüne 50 daha max bırak cengiz balıkçılık ceymar makine ve v system 240 al bence.
    Gösterdiğiniz makine 60 lik onla spin olur ama herkül değilsen çokda zevk vermez. O makine nerden baksan 500 gr dir. Sonraki da 450 gramı ( kamış + makine) geçilememeli bence.

10. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    kullandığın kamış ve makine at çek için uygun değil. ha şu da var boğazda 4.20mt surf ile de spinn yapıyorlar ama nasıl yapıyorlar sen gel bir de yapanlara sor :D o makinanın toplam ağırlığı normalde kamış ve makine ni toplam ağırlığı olması gerek.... yani demem o ki o makine de o kamışta olmaz arkadaşım. sana kendimce ucuz yollu bi kamış makine tavsiyem olacak....

kamış bu...( her nekadar spinn de teleskopik modellere karşı olsamda senin için buldum)

http://www.avfoni.com/urun/mitchell-privilege-pro-tele-spin-serisi-olta-kamisi

Makina bu...(30 luk idealdir)

http://www.avfoni.com/urun/okuma-avenger-b-serisi-olta-makinesi

sonuç olarak sana kendimce tavsiye ettiğim ekipmanın toplam ağırlığı senin makina kadar.
    Kamış stokta tükenmiş ama araştırırsan bula bilirsin.

11. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

KARAHANLI07 abi kamış kaç mt'lik ideal olur. ?

Bu Makine'nin 30'luk , 60'lık olması nedir ?
    Makinenin kaçlık olduğunu nasıl anlıyoruz ?

12. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    benim 1.90cm boyum var 2.40 da gayet kullanışlı 2.70 de. ha benim favori boyumu soracak olursan 2.70 derim. kamış shimano catana super sensitive 5-20gr. 10-13gr arası sahteleri teeeeee fezaya gönderiyo. hatta lrf bile yapa biliyorum inanılmaz esnak ve bi okadar da dayanıklı kamış. ama ne yazıkki artık türkiyeye 2.70cm 5-20gr gelmiyormuş bi arkadaşım da niyetlendi ama okyanus marin(shimano distrübitörü) böyle söylemiş. eğer sen uzak yerlerde yakın dostlara sahipsen bu kamışı temin et derim. ama şöyle bir handikap da var. her kamış her bölgeye uygun değildir.bazı bölgelerin tabiatı sert olur dalgası kaba rüzgarı güçlü akıntısı bol olur bu yerler için atarı daha fazla kamış daha ağır sahte gerekir.Kullanacağın yerler bence benim kullandığım kamış için uygun.bu kamışı temin edersen pişman olmazsın :thumb: makinenin 30 luk 40 lık olması misinayı saran kafa nın çapı ile ilgili bir ölçü birimi(en azından ben öyle kabaca bildiğim) bu ölçü büyüdükçe makine de büyür. küçüldükçe makine de küçülür. spinn avcılıkta önemli olan ağırlıktır. yani ekipman nekadar hafif ve sahtelerine uygun ise senin avdan keyif alman o derece fazla olur. kamış ile makinenin toplam ağırlığı 500-600gr ı geçmesin. kiiii saatlerce yeri geldiğinde atıp çeke bilesin :thumb: misina olarakda en fazla 0.25 kullan. ben genel olarak 0.20mm ile 0.23mm kullanıyorum. örgü de var ama o makineyi pek kullanmıyorum(numunelik makine biraz özel yapımda :D )

13. Ufukhai

Ufukhai Ufuk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Sahara SH-3000FE
    En İyi Avı:
    Levrek 1,75 kg
    teşekkürler

14. surgeon

surgeon Erman P.

Sevgili Metin Özgür,

Bir soru sormak isterim affına sığınarak.
    Ben de bir spin takım için kamış-makine ve misina kombinasyonu için karar vermeye çalışıyorum. Okuma Avenger AV-30B ile Ceymar FD CY 25 Makine arasında gidip gelirken biraz kafam karıştı. Fiyat olarak Ceymar 20 TL daha pahalı, 50 g daha hafif ancak çekiş gücü 4,5 kg daha düşük (8 vs 3,6 kg). Bu durumda aynı işi görebileceğini düşündüğüm iki makine arasındaki bu fark kafamı karıştırdı. Anlamlı bir fiyat farkı yok, ama %20 daha hafif bir makine için çekiş gücünden bu kadar kaybetmek mantıklı mıdır? (Hedef nedir diyecek olursan, İstanbul'da boğazda ve belki İzmir Çeşme-Karaburun'da at-çekle lüfer-levrek diyebilirim)

Hadi madem sormaya başladım, yine affına sığınarak, devam edeyim ikinci bir soruyla.
    Okuma V System Spin Kamış 270cm 10-40gr kamışa bu iki makineden birini ekleyerek yapılacak bir spin takımın Shimano alternatifi ne olabilir aynı fiyat segmentinde? Gözüm Shimano'nun Stella serisine kaysa da, şimdilik kendimi dizginliyorum. Bu benim ilk spin takımım olacak kısmetse, biraz daha düşük maliyetli bir takımla başlayıp, tecrübe ve tutulan balık düzeyimi artırdıkça üst segmente geçmeyi düşünüyorum. Bu mantıklı bir tercih midir? Veya Okuma varken Shimano (veya başka markaya) bakma mı diyeceksin???

Sorular Metin Özgür'e yazılmış olsa da, herkesin tecrübelerine ve önerilerine açıktır elbet. Zaman ayırıp yanıtlayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Erman mrsparkle

15. elixir

elixir Özgür

Favori Kamış:
    SHIMANO SCIMITAR 2,70 MT -M- 10-35 GR
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4+ 4000FA
    En İyi Avı:
    Kofana 5280g
    Daiwa Rnessa Seabass RNSB 902 HFSAF Olta Kamışı 274 cm, 14-42
    Shimano Yasei Red Seabass 270cm 10-50
    SHIMANO BEASTMASTER BX SPINNING 270cm MH 14-40
    Cinnetic 8503 Crafty Sea Bass CRB4 M 270cm 15-42

bu dört kamış arasında seçim yapamıyorum, hedef avlar levrek ve kofana, hangisini önerirsiniz yada bunların dışında önerebileceğiniz bir kamış var mı, hafif olması önemli, uzun süreli WTD çalışıyorum.

16. elixir

elixir Özgür

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kofana 5280g
    Forumun maşallahı var, bir soru sorduk 24 saat olmuş hâlâ 1 cevap yok, ne güzel

17. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    3kg Bıyıklı- 4 KG TURNA 10+kg-Aynalıı
    Bu verdiginiz kamışlar kaç gr? Sizin istediginiz kamış max kaç gr olmalı

18. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    Makina olarak bemce spinde en yüksek 4000 lik makina kullanılnalı o da 300 gr geçmemeli

Elimde v system 2.70 var 10 40 atarlı. 25-30 luk makine ile rahat kullanılıyor. Sıfıra yakın temizlikte bazuka kutusu var.düşünürseniz sıfırının 5 te 3 ü fiyata bırakabilirim

19. elixir

elixir Özgür

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kofana 5280g
    200 g geçmezse iyi olur

20. yunusemreklk

yunusemreklk yunus emre

Favori Kamış:
    Procatch Carbospin
    Favori Makine:
    Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    200 ü geçmeyecek kamış sayısı 2.70 te baya bir az. Ekonomik olsun derseniz okuma lure mabia 279 9-27 atarlı. Segmentinin üstünde bir kamıştır bence. Yumuşak gelebilir inceleyinönce 180 gr civarı. Fiyatı 100 tl idi 2 sene önce şimdi 180 diyorlar ama bence cok daha ucuza bulunur