ÖTV Hakkında acil bilgi lütfen

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında KEFALKIRAN tarafından paylaşıldı.

1. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    Arkadaşlar bugün 3.50 mt 90 kg ağırlığındaki teknenin bağlama ruhsatını almak için liman işletmesine gittim. oradaki görevli ötv ödemem gerektiğini söyledi. o da tekne ve motorun ağırlığı birlikte düşünülür, o yüzden 100 kiloyu geçiyor dedi ve maliyeye gitmem gerektiğini söyledi. bu konuda bilgisi olan var mı acaba? 90 kiloluk tekne için ötv ödeyecek miyim, ödemeyecek miyim acaba?

2. enez22

enez22 irfantunalı

Favori Kamış:
    Shimano Catana
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    levrek 3 kg,sinarit 5 kg.
    Evet aslında tekneniz 90 kg yani ödememeniz lazım, ama motor işin içine sokulunca geçiyor (100 kiloyu ). Diğer bir husus aslında siz motorun ötv' sini ödeyeceksiniz. Ama liman başkanlıklarının uygulaması değişebiliyor. Vergi dairesinde netleşir. motor ne marka ve kaç bg ?

3. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Benim hatırladığım,kilo şişme botlarda dikkate alınıyordu.motor artı botun ağırlığı 100 kiloyu geçerse falan diye bi madde vardı.Teknede öylebir sınır olmamalı.En ufak tekne 100 kilo zaten,kağıttanmı yapılacakmışta ötv den muaf olsun.bi araştırın ,yanlış yapıyorlar gibi geldi

4. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Maliyeye ikisininde faturaları ile birlikte gidip %8 ÖTV yatırmanız gerekmektedir.

5. KEFALKIRAN

KEFALKIRAN Murat Doğan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Dülger
    yorumlar için teşekkürler. kafam iyice karıştı. satıcı bana ötv ödemeyeceğimi söyledi. kendi satış ilanlarında da ötv dahil yazıyor. valla usandım...

6. tiho

tiho taner

Favori Kamış:
    daiwa
    murat bey siz zaten alırken malın ötv+kdv sini ödediniz bir başka kdv ötv yok ama eğer kayıt eksiğiniz varsamisal ötv kdv gibi paralar firmaya verip evrak eksiğinizi tamamlıyorsunuz şeklinde biliyorum.

7. anton

anton Adnan

Favori Kamış:
    Vega Potenza 4.20, Lineaffe Exteme 4.40, Okuma Salina 4.20 3 parça
    Favori Makine:
    Shimano PA Fliegen TD, Daiwa Emble pro 5000, Shimano spinjoy XT Surf
    En İyi Avı:
    Kova dolusu sarıkanatlar.
    merhabalar,

Bu sene bizde sarozdaki teknemize ruhsat çıkardık. Ruhsat için tekne ve motorun ötv lerinin ödenmiş olması gerekiyor. Faturalarınızı kontrol edin. Eğer faturalarda ötv ayrı kalem olarak gösterildi ise ödenmiştir. Satın aldığınız yerden ötv ödendiğine dair belge isteyin. Maliye bakanlığının sisteminden çıkartabiliyorlar. Eğer ödenmedi ise onlardan rica edip ödemelerini isteyebilirsiniz. Masrafı neyse verirsiniz. Sağolsun safter firması benim için tüm ödeme işlemlerini halletmişti. Kendiniz ödeyecekseniz vergi dairesine gitmeniz ve uğraşmanız gerek.ÖTV haricinde birde CE belgesi lazım.