rize de levrek avı için sahte önerisi

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında sürgün8008 tarafından paylaşıldı.

1. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    okuma carbonite 3.90 80-150 gr, okuma v system 2.40 10-40gr
    Favori Makine:
    shimano exage 3000 fc, daiwa procaster 4000A, okuma avenger 45b
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    3 sene önce rizeye atandığım günlerde ilk işim kendime olta almak olmuştu, kıyıdan ne tür balıklar yakalayabilirim derken sahte yemler, çapariler, kaşıklar almakla bitmek bilmedi. en sonunda istavrit ten başka balık yok bu denizde derken yemli takımlarla barbun karagöz eşkina yakalandığını öğrendim bunlarla biraz olsun kendimi geliştirme fırsatı buldum. ama şimdi at-çek avcılığı daha bi güzel gelmeye başladı, hedef balık olarak levrek denemelerine başlamak istiyorum bakalım ya nasip diyerek. spin takım olarak okuma v system 2.40 10-40 gr ve shimano exage 3000 fc aldım ve eksikler hiç bir zaman bitmeyecek ama yavaş yavaş tamamlanmakta. son olarak siz değerli dostlardan silikon ve sahte önerisi almak istiyorum. silikon olarak Savagear CANNIBAL SİLİKON BALIK dikkatimi çekti 8 cm ve 6cm olanları mevcut hangisi daha uygun olur sizce ve daha başka önerilerinizi bekliyorum. rizede avlanmak için yer mera önerisi veren olursa memnun olurum. sağlıcakla kalın. rastgele.

2. aveccena

aveccena sinan

Ayni durumdayız sanırım, benzer bir takim bizde yaptık arkadaslarla sahte olarak çok arastirdik ve maxrap FB,fayu,fpgh,kendo beyaz ve rover 98 aldık. Deniz suyu 8 derece gosteriyor ideal sıcaklık 10 un üzeri denildigi için daha levrege gitmedik. Fakat forumda samsundan gelen levrek raporlarini gorunce şaşırdım. Su an levrege gidilirmi gidilmezmi cikatamadim bir turlu

3. yawruaslan

yawruaslan kadirco

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 3 Parçalı-Lineaeffe Spider Surfer 420 cm - Okuma Helios 240 cm
    Favori Makine:
    Ryobi ApPower 8000 - Okuma Ceymar 40
    kimse merasını paylaşmaz ama karadenizde olmanız büyük bir şans :) neresindesiniz rizenin bu arada su üstü sahtelere yönelin ima pugachevs cobra , rover 98 vb gibi :)

4. yawruaslan

yawruaslan kadirco

Favori Kamış:
    Okuma Trio Rex 3 Parçalı-Lineaeffe Spider Surfer 420 cm - Okuma Helios 240 cm
    Favori Makine:
    Ryobi ApPower 8000 - Okuma Ceymar 40

dogru dalga dogru ruzgar dogru hava yakalandımı herzaman levrek tutma şansınız olur ama tabi havyarlı oldugu zamanlar oluyor onu tam bilemiyorum

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Cannibal tipli kuyruğu olan silikonlarda aksiyon verme işi kolaydır, düz çekmeniz kafi gelir. Onlarla başlamak isabetli olur. Maxrap fpgh, fb, fbh vs. gece iyi çalışan modeller. Karadenizi ve avlak şartlarını bilmiyorum, derinlikle ilgili olarak bele gelen sularda 5 - 8 gr arası jighead kullanmak uygundur.

Diğer arkadaşın dediği deniz suyu sıcaklığı konusu üremekle ilgili araştırdığım kadarıyla. Deniz suyu sıcaklığı belli bir düzeye indimi balıklar üremek amaçlı iyice kıyılamakta, alaylı yani sürü gezen balıklar belli başlı üreme alanlarına girmekte. Zaten giriş olayı bitti, çıkışı yakalamak mümkün çay ağazlarında.
    O da olmazsa avlakta bulunan bireylerden yakalamak olası çay ağızları için.

Alaylı, sürü balığını yakalamak ve çoklu av yapabilmeyi hedeflemek haricinde pek sıcaklığa takılmayın. Tek başına bir anlam ifade etmeyecektir.
    Sahillerde, çalkantılı zamanları kollamak av veriminizi arttırabilir.
    Yeterli zamanınız varsa yakalama olasılığı yüksek.
    Uygun zamanda uygun avlakta olursanız olmayacak diye bişey yok.

6. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    deneme yamulma yöntemleri ile bakacağız artık rapalalar fiyat olarak daha önde olduğu için biraz arka planda tutmaya çalışacağım silikon yemlerle ve 1 veya 2 adet rapala ile başlamayı düşünmekteyim.

7. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    rover 98 ler enson araştırmalarımda stoklarda tükenmişti. mera olarak aslında dere ağızları denenmeli ama okadar çok dere ağızı varki bilemiyorum hangisinden başlasam. rize merkezde ikamet etmekteyim. sahil şeridi boyunca tüm ilçelere gitme imkanım var. özellikle de sabah saatleri için

8. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    gece avlanmak yanında yoldaş olmayınca sıkıntılı olacağı için sabah gün ağarmadan önce dere ağızlarını yoklama şansım daha fazla. maxrap ların kaç cm olanlarını önerirsiniz sabah saatleri içinde uygunmudur acaba. silikon olarak başka öneriniz varmıdır. ilginiz için teşekkürler.

9. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Arkadaşım bence hiç pahalı sahtelere yönelme derim bizlerde söyle bir anlayış var ne kadar pahalı ise çok balık vurur gibi ama inan bana pek doğru değil. Bende bayağı öyle sahtelere para verdim çoğu ya taşa takıldı ya ağa yada atarken koptu gitti arkasından baktım. Artık 12.5 tl den fazla sahteye para vermiyorum. Senin kamışa en uygun sahte ağırlığı 20 gr. Fazlası zorluyor hemde az mesafe gidiyor az olanıda mesafe alamıyor. Kafam karışıyor diyorsan sahte konusunda Strike pro eg 031 renk kodu 005 yada 10 olanından al kullan derim. dalgada durgun havada dere çamur olduğunda vs vs her hava koşulunda en iyi iş yapan sahtelerdir. Pek silikon kullanmadığımdan slikon konusunda bilgim yok ( elimde en az 50 slikon olduğu halde). Rast gelsin

10. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Bende Yazları daha doğrusu Ağustos ve Eylül aylarında Trabzon/Arsin kıyılarından levrek için at/çek yapıyorum. 3 sezondur 1-2 ay boyunca hemen hemen hergün gün doğarken ve gün batımına yakın başlayıp saat 23:00'a kadar belirlediğim meralarda avlanıyorum. Genelde dere ağızlarına yakın yerlerde levreği aradım ve pek bu yerlerde levreğe denk gelemedım. Dere ağzından 10 ila 300 metre ilerisindeki yerlerde levrek yakaladım. Su durgun ve berrak ise hiç uğraşmadım çünkü levrek sahtenin 1 karış arkasından takip ediyor ama hamle yapmıyordu, netice malesef alamadım.

Genelde kullandığım silikonlar Raqlou markasının Rapot modelinde 85 mm ve 105 mm olanları. Beyaz, Simli, Gri, Fosforlu, sırtı mavi ve kırmızı olanlar. Zaten pahalı şeyler değil hepsinden 2'şer adet alıp çantana koyabilirsiniz.

Sahtelerde ise ; Bu tamamiyle şans işi. 2 liralık sahtelerlede levrek aldım 12 lira olan Haryu 125 serisi ilede levrek aldım. Ama 30 lira olan River2sea 128 modeli ile hiç skor yapamadım.

Kendo Haryu 125 serisinden 02, 05, 03, 06 renk kodlarını öneririm. ( Avmarketi.com dan bakarak kodlarını yazdım )

Pelican Klor 56 110 ve sırtı yeşil olandan

Fortuna salti FS-106 serisinden F1, F2, F530, F068

Yukarıda önerdiğim sahtelerin fiyatları 10-15 lira arasında değişmektedir, çok aşırı pahalısına bence hiç gerek yok ve önerdiğim sahteler çantamda olup skor yapmış sahtelerde içinde mevcuttur :)

11. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Strike pro eg 031 modelini bende aldım hocam ama, hesap etmediğim husus rapala kutuma sığmadı. Dediğiniz gibi erimi ve yüzüşü harika bir sahte fakat benim açımdan batarı avlandığım yerler için fazla geldi bende arkadaşımla takas ettim. Bende sizin gibi pahalı sahteler almıyorum limitim 15 lira maksimum :)

12. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Eğer derinden geliyorsa sahteler deneme amaçlı uygulayabilirsin.Yanlardan uc kısmına dokunmadan eğe ile daraltabilirsin galasını gaganın eni 7-8 mm olana kadar. Örnek resim yüklüyorum, ikiside aynı model sahtedir. Rapala kutusuda değiştirmeni tavsiye derim :) .River markasının 14.5 cm 20 gr 0.30 cm dalarlı sahteleri var aynı kendo sea bass modeli gibi onlar derin olmayan yerde daha kullanışlı. Üsküdarda Cengiz balıkçılığın aynı sokağında 30 mt ara ilen Yıldız balıkçılık var hem çeşitleride çoğu yerden daha fazla fiyatlarıda pazarlık edilirse bayağı uygun. Ben bizim burada 22 tl olan sahteyi onlardan 12.5 hatta 11.5 tl gibi aldım. [​IMG]

13. GRAFTT

GRAFTT Hikmet Soydaş

Hocam aynı şekilde bende bir sahtenin gagasını sizin gibi ufalttım. Denizde deneyip olumlu sonuç alırsam, birkaç tanesini daha o şekilde yapmayı planlıyordum. Sizin örnek olarak sunduğunuz resimi numune olarak elimin altında saklayacam. Teşekkür ederim. mrsparkle

Rapala kutumu pek değiştirmem mümkün gibi değil, çünkü rapala kutularına uygun kullandım çantalarım var. Bu çantalarıda av esnasında omzuma astığım için bu sefer büyük rapala kutusu içinde çanta arayışına girmem gerecek. Genelde kullandığım sahteler 9-13.5 cm arası boylardan seçiyorum :)

Genelde malzeme alımında ilk tercihim İstoç oluyor, çünkü birçok markanın ithalatcısı burada. Bazen ellerinde aradığım ürün kalmıyor yada net ortamında aradığım ürünü bulup ithalatcısından daha uyguna alabiliyorum. Mesala enson İzmir/rastgeleav.com.tr'den alışveriş yaptım.

Fırsatım olmuş olsa Cengiz balıkçılık ve dediğiniz yere gitmeyi çok isterim ama malesef birçok çalışan gibi benimde tek tatil günüm pazar. Dediğiniz yeri aklıma kayıt ettim hocam yolum düşerse o tarafa muhakkak uğrayacam.

14. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sahtelerle alakalı değil ama Rize'de olta avcılığı denilince yazmadan edemedim... 18 sene Zonguldak/Ereğli'de yaşadım... çocukluğum ve ilk gençliğim orada geçti... sonrasında 15 sene Karadeniz'den uzakta yaşadım... ve nihayet şimdi 4 aydır Trabzon'da yaşamaktayım... net olarak görüyorum ki 15 sene öncesine kıyaslanınca Karadeniz'de balık bitmiş malesef... bunun en büyük sebebi de muazzam deniz kirliliği... :(

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Su çok bulanıksa sert sahteler kullanmanız bence yerinde olur. 11 ve 13 cm olanlardan iyi verim aldık. Bu boylar maximum 90 cm dalar. Kum zeminlerde takılmanın pek olmayacağı alanlarda kullanmanız sizi üzmez. :)

Su çok bulanık değilse 8-10 cm arası silikonlar daha iyi tercih olacaktır bence.

Daha ucuz sahtelerle de balık almak mümkün tabi. Özellikle strike pro bu konuda bayağı başarılı. Avlağa göre dalarlarını siz seçmelisiniz. Özellikle geniş gagalı, içinde kılçık şekli olan modeli çok başarılıdır ama atımları hiçbir zaman maxraple yarışamaz. Tabi 12 cm'e kadar olan modellerden bahsediyorum. Yeni çıkan 17 cm'e ulaşan modellerini kullanmadım.

Avlağınıza göre gerekli tecrübeyi edinince zaten avlağınız için en doğru sahteleri bulacaksınız.
    Silikonlardan da savagear shad ve berkley shad modellerini gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Tabi benim tavsiyelerim genelde gece avları için. Sabah suyu pek av yapmadığımdan yanıltmak istemem.

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balık bitmeyen bi yer var mı İbrahim abi? :rolleyes:
    3 sene önceyi hatırlıyorum da, dağlar kadar fark var maalesef. :(

17. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    Strike pro eg 031 bunu değerlendirecem. pahalı sahtelere yönelmeyi düşünmüyorum silikonların yanında bu sahteleri bulundurabilirim. teşekkürler

18. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    ragotlar jighead ilemi kullanılıyor yoksa top ile mi kullanıma uygun acaba.
    kendo nun hayru lardan aldım fakat uzak atışlarda sıkıntılı kaldım kamış ve acemilik nedeni ile olsa gerek.

19. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    sahil boyu kayalar ile dolgu olduğu için zeminler nekadar kumluk veya kayalık net olarak bilemiyorum aslında ama çoğu yer 10 metre kadar kayalık olsa gerek. savagear shad bulundurulmaya değer, maxrap içinde sabah kullanıma uygun olan modelini bulursam değerlendire bilirim. ilginiz yardımlarınız için teşekkürler.

20. sürgün8008

sürgün8008 erdinç

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yayın 9.5 kg
    sadece kirliliğe bağlamak yanlış bence, troller, gırgırlar ve yumurtadan çıkan balığa ağ atanlar avlanma dönemi dışından ağ atanlar. av dönemi dışında avlanıldığını bildirmek için aranıldığınında her hangi girişimde bulunmayan sahil güvenlik. bunun neticesinde kraça,çinekop,parmak kadar mezgit,parmak kadar barbunlar tezgahı süslemekte. tezgahları bile denetleyenler yok asıl kirliliği bu gibi konular yaratmakta bence. ama sularımızında biyolojik olarak son dönemdeki sanayileşmelere bağlı aşırı derecede kirlendiği de ortada. 1 sene limitlere uyularak avlanılsa diğer sene balığı isteselerde bitiremezler bence.