Kurbağa Balığı

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Biz buna kurbağa balığı diyoruz.
    Bilim adı Uranoscopus Scaber . yöresel adlarını bilenlerin katılımını bekliyorum.
    Benim gördüklerim en fazla 25-30 cm. boyunda.
    kıyılarda yaşıyor.
    Küçük balıklar için canavar. Ağzı üstten geniş biçimde açılıyor.Ufak ispari ve kayabalıklarını lokum gibi yutuyor.

Son düzenleme: 30 Ekim 2006
  2. BEN hiç raslamadım bu balığa , ilğinç bir balık :)

3. simendifer

simendifer Sennur

Ben de hiç görmedim... Fener balığı gibi çirkin bir tipi var :p Reis amca bu balık yeniliyor mu? nasıl bir balık lezzet olarak bilginiz var mı?

4. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    ........

Nadiren de olsa bizim Samsunda da oluyor. Biraz iskorpite benziyor. Eski balıkcılar uyduruyormu bilmiyorum ama öküz balığı diyorlar.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Özür dilerim.
    Yazmayı unuttum.
    Beni yazılarımdan tanıyanlar biliyor.
    Bir kere her balığın tadına bakıyorum,ondan sonra fikir sahibi oluyorum.
    Kurbağa balığını da eskiden atardık.sonra bir tadına bakayım dedim.
    Veee! hiç de fena değil. Eti beyaz.lezzeti de iyi .yenmeyecek gibi değil.
    Bir de balığın üstü kaygan bir sıvı ile kaplı,derisi kalın.
    Başının üstünde boynuz gibi iki dikeni var ama zehirli değil.
    Ben derisini yüzmeden tavada pişirdim.
    Sizin yakalayabileceğinizi zannetmiyorum.Çarşıda da bulamazsınız.
    Meğer ki rastgele.

6. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    Uranoscopus scaber.
    diğer adı tiryaki balığı,bir diğer adı kurbağa balığı

http://www.asturnatura.com/Consultas/Ficha.php?Especie=Uranoscopus scaber

resimi kopyalamaya izin vermediği için link atıyorum.

KURBAĞA BALIĞI
    Uranoscopus Scaber,Himmelsgucker,Uranuscope
    Akdeniz, Ege ve Marmarada taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlar. Nisan - Mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere, bazan da acısu bölgelerine sokulup, Temmuz - Eylül arasında üreme yapar. Kg/ağırlığına göre 10.000 - 20.000 yumurta döker. Yavrular önce planktonlarla, daha sonra omurgasızlarla beslenir. Eti lezzetlidir. Özel avcılığı yapılmadığı için ekonomik değeri azdır.

ALINTIDIR www.denizce.com

Son düzenleme: 19 Haziran 2006
  7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Recep,

Teşekkürler,iyi iş çıkarmışsın, sağol.
    Evet, tam kendisi.

8. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Gecelerde Demre de, balıkcılardan yem olarak kullanmak için subye vs. istedik. Bize bu balıktan verdiler, ben de ilk orada görmüştüm. Ancak o yörede adı farklı, bu balığa orada tütün balığı diyorlar.... Gerçekten çok çirkin bir balık, yem yaptık çok ta güzel balık atladı... Dediğiniz gibi beyaz bir eti var....

9. Bende hatırladım bu balığı mordoğana gittiğimizde limanın içinde görmüştüm hatta arkadaşlara bu ne büyük bir kaya balığı dedim hayvani bişeydi bilek kadar kalınlığı vardı kaya balığına çok benziyor ama en az4-5 katı daha büyük bir balık .... eger doğru gördüysem

10. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Evet, biliyorum.. beni ıggghhh bööğğğ ettirmişti. İlk defa gördüğüm için oltadan çıkarırken temkinli bir şekilde elimi uzattım. Öyle kaygan ve vıcıktı ki:( kocamanda bir yutağı var. yem olarak kullanmayı hiç düşünmemiştim. denemekte fayda var:rolleyes:

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Aylin,

Yemden önce yemeyi düşünmeyi tavsiye ederim. ;)

12. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    arkadaşlar bu balığın yaklaşık 1 kg.lığını dizim kadar suda vurdum.denizden çıkarken hiç hesapta yokken piyango gibi oldu valla :D bu balığın irilerinin derisini ve kafasını komple çıkarmanız gerekir.sonra doğru tencereye.acaip güzel çorbası oluyo.mmmm keşke bi tane daha vurabilsem.ama kum renginde olduğundan görmesi zor :rolleyes:

13. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

14. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Peki bu balığa neden tiryaki balığı dendiğini düşündünüz mü? Bu balığın belkide İzmir' de en çok bulunduğu yer Zeytinelidir. Balık kıyıya çıkarıldığında ağzına bir sigara sokulur. Balık ağzını oynattıkça sigaradan derin nefesler çeker. Çocukken çok eğlenceliydi seyretmesi ama şimdi aklıma geldikçe kızıyorum kendime:mad:

15. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    kurbaga balığının ağızının içinde dısarıya cıkan yem gibi bir uzantısı var ve cevredeki ufak balıklar bunu yem sanıp yaklastıklarında bu balık tarafından yeniliyor aynı zamanada kumun içinde gomulu oldugu zaman soluk alıp vermesine yarar

Son düzenleme: 26 Temmuz 2006
  16. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    ben rastlamıştım.marmaris taraflaronda rastladım.yanlış hatırlamıyosam çene kısmı şişiyo bunun.dip oltalarına musallat oluyo bazen

17. Torikcan

Torikcan

Favori Kamış:
    kamış-kasnak
    En İyi Avı:
    en büyük balık kefaldi-4.5 kilo istavrit
    Reis abim tava yaptığını ve direk pişirdiğini söylemissin:rolleyes: .Ben ölesini hiç denemedim ama bunu uğraşıp derisini yüzüp aynı tavuğun beyaz etlerine uygulanabilinen kırmızı biber ayçiçek yağı ve cok az miktarda soya sosunda marine edip kızartırsan offf...tadından yenmemekte:D
    Şu aralar ondan pek tutamadım ama tutarsan benim içinde ye
    bir de bu balığın çorbası da çok güzell

18. şaşkın balıkçı

şaşkın balıkçı

Favori Kamış:
    olta
    ben limanda avlandığım zaman genelde bu balık oltama takılıyor ve avımı biraz mahvediyor. Çok güçlü ve keskin cenesi var ve ikinci yada üçüncüyü çekerken misinayı kesiyor. ben ismini ve yenip yenmediğini bilmiyordum. Etinin beyaz oluşundan yem yapıyordum. Balon balığı da diyorlarmış ismine herhalde

19. şaşkın balıkçı

şaşkın balıkçı

Favori Kamış:
    olta
    aynı balıktan bahzediyoruz herhalde!!!!

:D :D :D

20. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Bu balık ilk kez Fethiye nin koylarında dip oltasına gelmişti. Kaygan, vıcık bir yapısı var. Babamlar Mersin tarafında da olduğunu söylediler. (benim bahsettiğim şaşkın balıkçının eklediği resimdeki tür.) İlk onlardan duydum Kurbağa balığı diye. Hatta bizimkiler Adana dan bana gönderdikleri balıkların içine örnek olarak 1 tane koymuşlar:D Ta kendisi... Eti bembeyaz vs ama ben çok hoşlanmadım kendilerinden.. Olta attığım yerden 1 tane çıkıyorsa toplanıp yer değiştiriyorum. Çünkü rahat bırakmıyorlar..