Kolibri KM300D & Yamaha 6 hp

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında mirdu tarafından paylaşıldı.

1. mirdu

mirdu Volkan

Merhaba,
    Henüz birkaç gün oldu. Kolbiri KM300D ahşap taban ve yamaha 6hp 4 zamanlı motor sahibi oldum. Denemek geçtiğimiz Pazar günü kısmet oldu. Henüz acemisiyim. Sizin yönlendirmelerinize, tecrübelerinize ihtiyacım var. Dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak ve danışmak istiyorum. Henüz rodaj döneminde olduğumuz için bu kurallara uyarak gazı fazla açmadan yol almaya çalışıyorum. Fakat gazı biraz daha açtığımda botun kiç tarafı sanki fazla suya gomuluyor, suratlenmiyor. Bu normal midir? Bunu dışında yapılması gereken bir şey var mıdır? Önerilerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

2. aybasan

aybasan AYDIN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Peygamber balığı 1.5 kg
    Motor kısa şattır sanırım eğer uzun şaftsa bu boydaki botta uzatma aparatı kullanmanız gerekebilir yoksa pervane fazla derinde kalacagı için randımanı düşer.
    ...Bunun dışında düşünürsek basitçe pervane üstündeki ufak kanatçıkların su seviyesinin birkaç santim altında kalması gerekiyor..Birde trim ayarı denilen açının tam olması lazım yani pervane kısmı suya tam dik açı ile girmeli..Dışa doğru eğimli olursa botun kıçını aşağı bastırır giderken içe doğru olursadabotun kıç kısmının kalkmasına yani burnun gereğinden fazla suya batmasına sebep olur..
    ..Gerçi 6bg motorda bu etkileri çok fazla yaşamazsınız ama yinede performansa etki eder..Trim açısının düzgün olmasını sağlamaya çalışın.
    ...Motorun rodajı kitapçığında yazıyor..İlk 30 dakika çeyrek yol sonrasında 2 saate kadar yarım yol vs şeklinde..Birde rodaj olsa bile devamlı aynı sabit hızla gitmeyin ara ara hızı devri düşürün ara ara tam yol gidin herzaman sabit aynı hızla uzun zaman gitmeyin.
    ..Çalıştırdıgınızda gözünüz ilk soğutmada olsun denizci tabiriyle işiyormu diye bakın soğutma suyu gelmiyorsa yabi işemiyorsa hemen motoru durdurun ve sorunu çözün.
    ..Mesela bende acemiyken sahile çıkarken biraz kuma deymişti kum emmiş öbür sefer çıktığımızda bir baktık işemiyor hemen stop ettik..İnce bir telle deliği biraz kurcaladık sertleşmiş kum açıldı ve yola devam ettik basit ama önemli bir durum.

3. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Kolibri 265 bot 4hp yamaha'yı yıllardır kullanmış biri olarak tecrübelerimi kısaca aktarayım.
    Öncelikle servis size rodaj gerekliliğini söyledi mi? Çünkü benim bildiğim kadarı ile yeni motorların rodajları tamamlandıktan sonra satışa sürüldüğü yönünde. Hatta geçen ay yazlık için tekne motor alacağımda satıcı arkadaş rodaja gerek yok artık rodajlı geliyor demişti.

3 Metre ahşap taban ve 6 hp bir motor için kanata ve şaft uzatmaya hiç gerek yoktur. Zaten kullandığınız motorun amacı şişme botlar için tasarlanmış olmasıdır. Siz tam gaz yüklenemediğiniz için kıçın biraz suya yaslanması gayet normaldir. Benim önerim oturma tahtanızı biraz daha orantılayarak öne çekmenizden yana olur. Zaten rodaj tamamlandığında motorun size nasıl yol yaptığını göreceksiniz acele etmeyin sadece biraz sabırlı olun. O bot o motorla 1 kişi çok rahat plane kalkar 2 kişi de (eğer çok ağır değilseniz) yine plane kalkacaktır. Bunu yine kullandıkça tecrübe edeceksiniz. Kanat takmanızda fayda var ama elzem değildir. İlerta 3/4 gaz verdiğinizde suya yaslanan kıçın biraz yükselip burnun suya paralel olacağını ve tabanı mümkün olduğunca sudan kesip plane kalktığını göreceksiniz. Size tavsiyem böyle birşey olduğunda keskin dönüşlerden sakınmanızdan yana olur. Mümkün olduğunca insansız trafiksiz alanda bunu yapın. Ayrıca mutlaka ama mutlaka stop anahtarı üzerinizde takılı olsun. Allah korusun düşme sözkonusu olursa motor alır başını gider siz ardından baka kalırsınız. Güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin.

4. mirdu

mirdu Volkan

Aydın Bey, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Motor kısa şaft. İlettiğiniz gibi dik açıyla motoru monte ediyorum. Rodajla ilgili bilgi benim için çok önemliydi. Yaklaşık 2,5 saat oldu, hemen hemen aynı hızlarda seyrettim. Bundan sonraki süreçte gaz açmaya başlayacağım. İlginize teşekkür ederim.

5. mirdu

mirdu Volkan

Engin Bey, öncelikle detaylı bilgilendirmeleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Motor 2015 yılında fuardan alınmış ve sadece 10 dk. çalıştırılmış. İlk sahibi olarak beni düşünebilirsiniz. Motor ve bot beklediğimden daha ağır olduğundan ilk 2 denememde 3 kişi olduk. (Taşıma, denize indirme tek kişi oldukça güç. ) Bot da iki oturma tahtası mevcut ama ben tüp üzerinde oturarak denemeleri gerçekleştirdim. Henüz gazı 3/4 hiç açmadım. Onu da ilk fırsatta deneyeceğim. 1 defa hızlı manevra yaptım, oturduğum yerden hafif su aldı ve oldukça tedirgin oldum. :) Orada hızlı manevra yapmamam gerektiğini anladım. :)
    Paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz için çok teşekkür ederim.

6. mirdu

mirdu Volkan

Engin Bey, öncelikle detaylı bilgilendirmeleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Motor 2015 yılında fuardan alınmış ve sadece 10 dk. çalıştırılmış. İlk sahibi olarak beni düşünebilirsiniz. Motor ve bot beklediğimden daha ağır olduğundan ilk 2 denememde 3 kişi olduk. (Taşıma, denize indirme tek kişi oldukça güç. ) Bot da iki oturma tahtası mevcut ama ben tüp üzerinde oturarak denemeleri gerçekleştirdim. Henüz gazı 3/4 hiç açmadım. Onu da ilk fırsatta deneyeceğim. 1 defa hızlı manevra yaptım, oturduğum yerden hafif su aldı ve oldukça tedirgin oldum. :) Orada hızlı manevra yapmamam gerektiğini anladım. :)
    Paylaştığınız bilgi ve tecrübeleriniz için çok teşekkür ederim.

7. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    5 Hp parson motor ile kplibri km300d motorla 8-910km yaparken. 9.8 2 zamanlı tohatsu sıfır motor aldım 25-30 km maksimum hıza ulaştım. Dalgalı havada yarım gazı geçemiyordum ama