gece sazan avlanabılırmı?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında kemal19 tarafından paylaşıldı.

1. kemal19

kemal19 kemal

En İyi Avı:
    sazan 1 kg
    arkadaşlar barajda gece sazan avı yapılırmı?daha dogrusu sazan gece av verırmı?

2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Bölgeye ve ayın durumuna göre değişir, bu konuda dolunayda av verir diyen de var tam tersini söyleyen de var,bence en iyisi yaşayarak tecrübe etmenizdir.

3. hayri 38

hayri 38 hayri savruk

Favori Kamış:
    shimanao kamış ryobi 6000 vi makina
    En İyi Avı:
    4.180 gr aynalı sazan 3,120 yayın
    Gece sazan avı olur yalnız ayın durumu önemli geçen sene ağustos ayında sadece yıldızların olduğu bir gecede solucanla müthiş verim aldık bence ay olan gecelerde sazan avında pek verim alınamıyor bence ama suyun ve rüzgarın durumuda önemli bir etken

4. lvnt

lvnt levent

Kendi tecrübelerime dayanarak gece sazan avında verim belki adet olarak gündüz kadar olmaz ama büyüklük olarak kesin bereketli geçer.
    Çünkü büyük balıklar geceyi kıyıya çok yakın geçirirler.Bu yüzden de büyük balık yakalama şansı daha fazladır.

5. nazmi_34

nazmi_34 nazmi

KEMAL kardeş gece iri sazanlar gezer yanlız çok sessiz olmak gerekir ,çünkü iri sazanlar küçükler gibi hemen oltaya atlamazlar.etrafta gürültü varsa o gece balığı unut.saygılar.

6. celebili

celebili hakan aslan

Favori Kamış:
    4.5 metre dam kamış shimano makina
    En İyi Avı:
    düz sazan 5 kg
    amaç büyükse bence de gece. ancak tecrübelerime göre, ayın olmadığı karanlık geceler daha uygun..

7. wolfalone

wolfalone SERDAR

Favori Kamış:
    AlbaStar Morlion kamış,Banax SX 2000 Makine
    En İyi Avı:
    İznik sazanı 5,5 kg Turna 3 kg
    İri sazan istiyorsan gece avı daha uygun arkadaşların da dediği gibi dolunaylı havalarda verim çok düşüyor karanlık aysız zamanlarda daha güzel av oluyor.

8. canalpakin

canalpakin

gece sessiz sakin ortam idealdir iri sazan
    için bide gece muhabet daha bi güzel oluyo
    nargile mangal çadır filan :p

9. turgay özcan

turgay özcan turgay

Favori Kamış:
    albastar 3.50
    Favori Makine:
    banaks 80
    En İyi Avı:
    sazan 13kg
    arkadaşlara katılıyorum gece gündüzden daha verimli olur yalnız büyük av peşindeysen aysız karanlık gecelerde ve sessiz ortamlarda iyi sonuç alırsınız.

10. mufitsa

mufitsa tayfun tarumar

Favori Kamış:
    Alba star 1002/240 porsuk
    Favori Makine:
    Alba star/ Amir20 11+1
    En İyi Avı:
    sazan 35
    gece sazan avlamak biraz sabır biraz eylence biraz marifet işidir takmın sağlamsa sabrım var diyorsan ben büyük balık alıcam diyorsan vaktinde varsa güzel bir av yapma ihtimalin varır. gece sazan avı güzel ama sazan gece gezer ama çok fazla gezmez tabi bu bölgesel olarak değişir. ama gece avlarında en verimlisi her zaman dip tir kur dipini alarmını ama yoklamalara kanma (ufak balıklar gün içersinde çok fazla efor sarfettigi için genelde geceleri izdivaya çekilirler) bu yüzden büyük balık şansın biraz daha fazla ama sen genede yanına mangal voltmen mp3 player vs vs almanı tavsiye ederim beklemek geelde sıkıyor. ufak tefek yazım hatalarım ola bilir klavye sorunlu.

11. kani-kaptan

kani-kaptan KANİ ŞAHİN

ben şahsen gece avcılığında devamlı iri balık almışımdır tabiki sabırlı sessiz olmak şartıyla ,gündüzleri kücük balık devamlı gezer büyük nadiren ama gece 4 5 kg balık avlaman bence daha kolay olur saygılar sunarım

12. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    Olmaz mı kardeşim,esas gece bu işin tadını çıkarırsın.
    hele hele sabaha karşı esas sazanın vurduğu saatler gelir.

bir gözlemimi aktarayım.
    Gölcükte gece olta atmıştım.Saat 01,00 gibi nasıl olduysa elektrikler kesildi.Amanın o ne ortalık cümbüş oluverdi.Neredeyse tüm balıklar atlıyor zıplıyor,çıldırdılar resmen.Yani bu balık milleti ışığa karşı çılgın tepki veriyor.
    Özellikle dediğim gibi sabah gün doğmadan önce iri balık yemlenmeye çıkıyor.
    Akşam olduğunda saat 23,00e kadar genelde ufaklıklar yemi çekiştiriyor.2300den sonra pek kıpırtı olmuyor,genelde 02,00 ye kadar sakin oluyor.2'den sonra asıl beklemeye başla.:D sakın o saatten sonra uyuyup kalma:D

13. mehmetshow61

mehmetshow61 mehmet özdemir

En İyi Avı:
    9,2 kg sazan
    sana kesinlikle katılıyorum ama gece dolunay olduğunda sanki daha iyi vuruyo kendim tutarken dikkat ettim de

14. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Sadece geceleri gitmeme karşı gündüz de çok iyi balıklqr aldım. Sazan 3-4 saatte bir yemleniyor sanırım. Gırıgır olsun diyr gittiğin gündüz avlarında 5-7 kg balık aldığım çok oldu. Ancak gece küçük balık gelmiyor. SuyA GÖRE YEMLENME SAATLARİ DEĞİŞİYOR. 3-4 saatte bir yemlendiğini düşünürsen (benim avlaklar böyle) boş çıkmazsın.:)

15. kani-kaptan

kani-kaptan KANİ ŞAHİN

:) :p :D :eek: arkadaşım gecesazan avı gündüze nazaran seyrektir ama iri balık yakalama şansın daha fazladır tabiki sezsiz vesakin olmak kaydi ile (15 hazirandan sonra)şansın bol balığın bereketli olsun

16. kani-kaptan

kani-kaptan KANİ ŞAHİN

gece sazanavı tabiki yapılır belki gündüz avına göre adat düşük olur ama iri balık yakalama şansın fazla olur ben şahsen hep iri balıkları gece sabaha karşı yakalamışımdır(sezsiz ve sakin olmak kaydi ile)oltan keskin balığın bereketli olsun sonsuz sevgi saygılar :) :mad: :D :confused: ;) ;) ;)

17. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yanlış anlamadı isem teşekkür bekliyorsunuz:confused: ;) ;) :)

18. nedim gürler

nedim gürler Nedim Gürler

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    yok
    En İyi Avı:
    3-4 kg sazan
    Ben acemiyim ama en büyük sazanımı gece yakaladım. 3-4 kilo vardı. Sadece gece değil her zaman sessizlik çok önemli. Kasım ayında gece çok soğuktu. Ateşin başından kalkamadım. Sabah erkenden oltaya gittiğimde iki tane kocaman sazan çektik. Mehtap varmıydı hatırlamıyorum.

19. nickotin54

nickotin54 Engin BAYCAN

En İyi Avı:
    Yayın 12 kg aynalı sazan 8 kg
    Kesinlikle gece randıman daha yüksektir....

Aslında hepimizin bildiği gerçekleri tekrardan hatırlatıp, sazan avının var olduğu günden beri gelen gece-gündüz muammasını bir sonuca bağlamak gerektiği düşünüyorum .

1) Sazan avı için en önemli etken nedir bence yemleme hoş kokulu cazip mamüllerle yapılan yemlemenin hemen randıman vermiyeceği aşikar, dolayısıyla benim tecrübelerime dayanarak sölüyorum ki gece gündüz değil en doğru zaman yemlemeden sonraki 6-12 saat arasıdır.

2) Bir önemli konu sessizlik, sezonun açılması ile beraber gündüzleri kıyı şeritlerinde amatör balıkçılar, piknikçiler, araç teybi açanlar içip içip nara atanların olduğu göz önüne alındığında en sessiz zaman tartışmasız gecelerdir ki bence kuzu misali sazanlar gece tutulur ...

3) Peki nasıl gecelerde sazan tutulur, sazanın gece avlanan balık türleri gibi gözleri son derece keskindir, ve ışıklı ortamlar yemlenmek için kıyıya sıvan sulara gelen sazanı ürkütür dolayısıyla dolunay gecelerinde sazan tutulmaz, çünkü saatler gecede olsa doğa şartlarında kırmızı bir ışık hüzmesi görülür, ve sazan bu ışıktan rahatsız olur, takımları görür, kıyıya kadar gelen dev sazanlar balıkçıları bile görür, dolunayda sazan tutuyorum diyen arkadaşların ayın şekline göre dolunay dediklerini düşünüyorum, ilk dördün veya son dördün zamanlarında da ay dolunay şeklini alır o zaman randıman olur ama tam dolunayda sazan olmaz ( dolunay dönemlerinin 4 ayda bir geldiğini ortalama 2 hafta sürdüğünüde hatırlatmak isterim ) çünkü ortalık gündüz gibi aydınlıktır.

4) Eğer niyete girdiniz ve gece sazan avına gideceksiniz, kesinlikle öğle saatlerinde oranın yemlenmiş olması gerekiyor, gece gidipte yemleme yaparsanız randıman ancak sabah saatlerinde oluşacaktır unutmayınız.

Konuyu uzatmadan özetlemek gerekirse, öğlen saatlerinde yemlenmiş, sessiz, ışıksız, gürültüsüz, sıcak yaz gecelerinde sazan tutmanın tadı çok farklıdır, şayet tüm gece uyumadan ayakta kalabildiyseniz, sabah ezanı ile başlıyan ve sabah 10'a kadar geçen süre zarfında balık tutmaktan bıkabilirsiniz...

Hepinize rastgele

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Engin, paylaşım için teşekkürler. Sazan için kendi tecrübelerinin ifadeleri olabilecek yazından faydalandığımı belirtmek isterim.

Ancak, son cümlenizi izahlandırmanızı istirham edeceğim zira, limit aşımı gibi farklı anlaşılmalara kapı aralayacak bir ifade gibi duruyor.

Selamlar.:)