Boğaz için acemiye makine+ kamış tavsiyesi

Konu, 'Takım Çantası' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Adil

Arkadaşlar merhaba,
    Hayatımda ilk defa 3 gün önce oğlumun zoruyla boğaza (Kabataş-Fındıklı) olta atmaya gittim.

-İlk gün çapari attık, onu sürekli kayalıklara takıp bir kaç takımı boşa harcadıktan sonra bir şey tutamadan geri geldik. Bir daha da gitmek istemedim.

-Ertesi gün maalesef gene benim oğlan zorladı, kıramadım, gittik... oradaki bir arkadaşın tavsiyesiyle ekmekle kefal peşine düştük. Sadece 15-20 m uzaktan 8 adet kefal yakalayınca benim de hoşuma gitti.

-Üçüncü gün tek başıma kaçamak gidip 7 tane daha çektim. Kefal işi kolaymış. Balığı görebildiğin için ayrı bir zevki de var.

Şimdi daha sık gitmek istiyorum.
    Biraz forumlara baktım... ne yaparım acaba? Herhalde yine istavrit, kefal ama sonra da mutlaka lüfere kadar yolu var, başka balıklar avlamak isterim.

Şimdi
    1-Nasıl bir makine+kamış peşine düşmeliyim. (Bunlar ayrı makine ve kamış gerektirmez inşallah!)

Makine 100-200
    Kamış 100-200 arası bir bütçe ayırırım, ama tercihim toplam 300'ü geçmemesi.

2-Teleskopik kamışlar gerçekten parçalıya göre çok dezavantajlı mı? Sonuçta rahat taşımak isterim.

3- 2.40-2.70 kısa mı gelir. Daha uzağa atmak için daha uzun mu olması gerekir?

4-Boğazda hep at-çek mi yapılır?

5-Misina nasıl olmalı. Çok amaçlı en iyi misina hangisiyse, o zaten çok pahalı değil, onu alayım.
    ====================================================================-
    Neyse uzatmayayım... acemiden daha çok soru çıkar, ama şimdilik en önemlisi birincisi.

Boğazda avlanan arkadaşlar fikir verebilir mi?

Teşekkürler

2. adbakt

adbakt Adil

İyi de -bu kadar çok saydınız- bunların hangisi?
    İnsanın öyle kafası daha çok karışıyor :)

Neyse...

Anlaşılan kendi yolumuzu kendimiz bulacağız.
    Oysa acemilerin hep yaptığı gibi doğrudan sormadım, önce epey karıştırdım forumu. Boğazla ilgili az şeye rastladım diye sordum.

Hemen konulara genel olarak baktığımı size kanıtlayayım.
    Hiç alakası olmayan birisi olarak foruma bir kaç gün göz attığımda anladığım şu oldu:

-Shimano'cular ve Daiwa'cılar birbirlerini pek sevmiyor. Ama özellikle Daiwa'cılar Shimano'cuları sevmiyor.
    Daiwa'cılar galiba haklı, ama haklı olmaları Shimano'cuların umurunda değil.

-Okuma'cıların yerli işbirlikçileri çok, istihbarat, yedek parça, cephane ve mühimmat desteği sağlam.

-Kesenin ağzını açarsan hepsi iyi; kesenin ağzını açarsan dostlarının sayısı artıyor: Abu Garcia, Penn vs gibileri de üst modellerle potaya giriyor.

-Forumda S. diye asabi birisi var, ona bulaşmamalıyım :)

-Stella diye çok güzel biri var, ama öyle herkese yüz vermiyor, zengin koca arıyor.

-E yani Ferrari arabalar elbette, Opel'den daha güzeldir. Ne var bunda?

-Ustaları tahrik etmek için bir şey yazacaksan "acemi" lafını geçirmeyeceksin; ustaya usta işi soru soracaksın.
    (Bir daha bir başlık açarsam "Stella V2 High Speed Ultra Drag piyasada" diye bir şey uydurup öyle açarım)

-Kamışın boyu önemli. Uzağa atmak istiyorsan kamışın en uçtaki kısmı daha da önemli. Atışta en önemli kısım orası.

-Makinede rulman sayısı önemli, ama o rulmanı kimin ürettiği daha önemli.

-Takım taklavattan çok tecrübe önemli. İyi balıkçı sırf balıkla konuşarak onu misinayı boynuna geçirmeye ikna edebilir.

-AR-C / konik, kesik...

vs. vs.

Velhasıl-ı kelam... Bu iş beni sararsa bu günleri unutmam, benden çekeceğiniz var :)

İyi trophy'ler...

Selamlar, sevgiler

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Senin adıl sorunun, bütçenin pek rahat olmaması.

Maalesef, o fiyatlara alıpta boğazda rahat edebileceğin bir ürün yok. Ancak, belki bir kamış alman olası. En fazla 300 demenden yola çıkarak, ben olsma iyisinden bir kamış alırdım. 200 - 250 TL gibi bir şeye bu hallolabilir. Tatminkar bir şey, bir surf mill, spider surf filan alınabilir. Kalan parayla gücümün yettiği bir şeyler alır, gittiği yere kada kullanır, bu arada biraz daha bütçe denkleştirir, bir iki sene sonra eli ayağı düzgün bir şey alırdım.

4. adbakt

adbakt Adil

Sağolasın;
    Dediklerine baktım,
    Genelde en iyisinin peşine düşerim ve daha fazla bütçe de ayırabilirdim, ama ne kadar zaman ayırabileceğimden emin olamadım; yani boşa da gitmesin.
    Bu sefer ilk takım usta işi olmayıversin.

Dediğin gibi, önce kamış işini halledeyim...
    Çok teşekkürler
    Selamlar

5. karantina14

karantina14 Okan

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra G2
    Favori Makine:
    Power Aero Fliegen TD
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bu kadar kısıtlı bütçe ile çok fazla bir şey beklememek gerek.
    İstanbul dasınız. Üsküdar Cengiz Balıkçılık Okuma Avenger 65 makine ve ona göre parçalı veya teleskopik bir surf kamış almanız yerinde olacaktır.

6. adbakt

adbakt Adil

Sağol Okan..
    Orası çok tavsiye ediliyor;
    Anladım, bir sorun çıktığında oraya gidebiliyorsun, bu bir avantaj!
    Peki fiyatları da avantajlı mıdır? Sonuçta o cihazları internetten başka siteden aldırmak da mümkün. Dükkan daha mı uygun, bir bilgin var mı?

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Fiyatları vs. avantajlıdır. Ama adamlar toptancı. Haliyle başka yerde de aynı ürünler satılıyor. Şimdi gidip çok avantaj koyarsa ortaya, bayilerine haksızlık yapmış olur.

Bu nedenle, bayilerle de bir hasbihal etmek faydalı olur. Bazen onlardan aynı mamül daha ucuza alınabilir, nakit denir, yanında şunlarda alınacak denir vs. vs.

Bu bütçe ile makul bir makine alırsan, kalan parayla alacağın kamış sana pek randıman vermez. Hemen her makine 180gr kurşunu atar, hoş çekerken perişan edebilir ama, bir şekilde oflaya puflaya da olsa çekersiniz geri. Ama her kamış atamaz bu ağırlıkları.

O nedenle, önceliği kamışa verin derim. Geriye kalacak parayla idare edecek bir makine elbette bulunur. Velakin, boğazda size budur denecek en ucuz makineler 400 - 500 TL'den başlıyor. Bunun altında sizi idare edecek makine, en az 200 TL ki, kalan ile alacağınız kamış hiç randıman vermez.

8. adbakt

adbakt Adil

Yok artırıcam o bütçeyi Serdar.

Hatta dün sen yazdıktan sonra artırmaya karar vermiştim, ama bu gün çocuğun kitap ve kırtasiye, kıyafet vs. 800 TL tutunca yeniden eski seviyeye düştüm :)

Öyle dalgalanırken, dalganın tepesinde iyi bir tane alacağım.
    Şimdilik hedef makul bir kamış.

9. adbakt

adbakt Adil

Tavsiyeler hep aklımdaydı, çok teşekkür ederim.
    Yani hem tavsiye istiyor hem de bildiğini okuyor diye düşünmeyin; ama düşünürken anladım ki kapalı hali çok uzun olan bir kamış alırsam taşıma meselesinden ötürü bir süre sonra gidememeye başlayacağım.

Çok güzel bir kamış sahibi olacağım ama balığa pek gitmeyeceğim.
    O yüzden kapalı boyu yaklaşık olarak 1 m'nin altında olacak şekilde

1) Tenha yerlerde kullanmak üzere bir spin kamış ile [SG Parabellum 10-34/279cm]
    (Bu ekstra oldu, hesapta yoktu, gaza geldim) :) Kamış yolda, haftasonu gelir.

2) Boğaza uygun olacak bir tane surf kamışı aldım. [D.A.M. Steelpower Telesurf 420].
    Surf kamış bu gün geldi.

(Aslında surf için alternatif olarak aklımda yurtdışında 50-60 Euro olan "Vercelli Hydra Great 420" de vardı; internette öyle dolanırken denk geldim, hem Vercelli hem 4.20 hem de kapalı hali 71 cm. Ama onu şimdilik getirtemedim. Marka iyi diye iyi olacağını düşündüm; bu modeli kullanan, tanıyan var mı?)

Serdar'ın (#skoylu) 'nün önerdiği iki Lineaffe'nin kamışına da gittim baktım, şansa cengizbalikcilik'ta vardı; evet güzel ve çok daha hafif, atışları da eminim iyidir; ama dediğim gibi kapalı uzunluğu beni korkuttu.

Eğer bu hobi iyi giderse sonradan kapalı uzunluğuna bakmaksızın ve daha geniş bir bütçeye göre yine size danışmak isterim.
    Yeniden teşekkürler

10. adbakt

adbakt Adil

Bu arada makineyle (Daiwa Legalis 3000) birlikte toplam 570'e geldi :)
    160 Tl kadar da ucuz sahte, silikon, kurşun, ip, misina vs şeklinde abur cubur'a gitti. Bari bir ay-iki ay sigara içmeyelim de denkleştirelim.

11. sermat

sermat serkan

Favori Kamış:
    cormoran bull fighter 10-30, okuma compressa 100-200,shimano nexave
    Favori Makine:
    shimano aceration hg okuma raw2,shimano nexave daiwa tournament entoh
    En İyi Avı:
    minakop şu kadar
    öncelikle hayırlı olsun .dam benim kullanmış olduğum kamıştı.fena değildir ama tek problemi fincanların çabuk çıkması hatta dağılması.eğer öyle bi problem olursa yanınızda japon yapıştırıcı ile avlanmaya gitmenizi yada belli bi süre sonra fincanları değiştirmeye bakın derim ama genel olarak işinizi görecek bi kamış.

12. adbakt

adbakt Adil

Eyvallah sağolasın, genelde olumlu yorumlar görmüştüm.
    Bu konuda kimse bir şey yazmamıştı, olursa gereğini yaparız, ama inşallah öyle olmaz.