Hangi spin kamış

Konu, 'Kamışlar' kısmında KörfezDörtyol tarafından paylaşıldı.

1. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Selamun aleyküm arkadaşlar,

Sizlerin yardımına ihtiyacım var.daha önce spin kamış olarak okuma vsystem 240 10-40 atarlı spin kamışını kullandım.2,3 ay öncesinde kamışımı bazı ihtiyaclardan dolayı satmışdım.Şimdi ise başka atarlarda daha uzun veya kısa sından bir kamış almak istiyorum bunun için de siz değerli arkadaşlardan fikir edinmem gerekiyor..

Öncelikle aklımdaki soruları size danışmak istiyorum.
    Kamışın atar değeri düşük, uzunluğunun büyük mü olması daha iyidir iyi bir aksiyon için yoksa orantılı mı olması gerekir.
    Daha iyi bir aksiyon için kısa örn.2.10 1.80cm ler mi tercih edilmelidir.

Aklımdaki kamış türlerini yazayım.Başka alternatifler varsa yazabilirsiniz ben bi fikir oluşması için alttaki kamışları öngördüm.

http://www.spotbalik.com.tr/Catana-CX-Spinning-M-270mt-10-30gr-Olta-Kamisi,PR-28602.html (olivia, avenger çeşitleride var)

http://www.balikmarketim.com/okuma-rtx-s-802m-240-cm-spin-olta-kamisi==10-30-gr-

http://www.avmarketi.com/asp/product/136531/Okuma-V-System-Spin-Kamis-270Cm-10-40Gr

2. can_kmv

can_kmv Can Kumova

Favori Kamış:
    Baba yadigarı Shakespeare kamış
    Favori Makine:
    "Shakespeare Firebird 070" Baba yadigarı
    En İyi Avı:
    oltanın ucuna ilk takıldıklarında her birisi sanki yakaladığım en büyük balık gibiydi
    Selamlar Muhammed Bey;

Ben at-çek avlarımda 2,13 m boyunda 7-21 gr atarlı shakespeare ugly stik gx2 kamış kullanıyorum. Bu boyda bi kamışı öncelikle taşıma kolaylığını dikkate alarak seçtim. Bir diğer önemli hususta avlak alanlarım genellikle kayalık alanlarda büyük taşlar arasında atış yaparken rahat bir şekilde atışlarımı gerçekleştirebilmekti. Kamışın maksimum çekeride 9,5 kg. Avlak sahanız genellikle kumsal veyahutta geniş alanların hakim olduğu bölgeler ise bu boy bir kamış yerine nacizane 2,40 veya 2,70 m uzunlukta olan bir kamışı tavsiye ederim. Ancak unutulmamalıdır ki avlakta karşılacabileceğimiz büyük balık potansiyeli var ise kamışın maksimum çeker değerini dikkate almakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Umarım ufakta olsa bir yardımı bir faydası olur seçiminizde yazdıklarımın.

Sağlıklı ve bereketli avlar dilerim.

3. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Selam Muhammed. Tercih edeceğin kamış ve makina daha çok senin avlanma yöntemine uygun yani tercih ettiğin sahtelerin ağırlıklarına doğru orantıda olması gerekiyor.Aynı zamanda bi okadar da kullanışlı olmalıdır.Kamışta avcının boyu uzun ise kısa kısa ise uzun kamışlar tercih edilir.Bu kullanımı aksiyonu kolaylaştırır.Yumuşak aksiyonlu spinn kamışlar hem erim hem aksiyonda çok daha kullanışlı oluyor. genel olarak verilen bazı tavsiyelerin bence kişiye göre olduğunu düşünüyorum.Misal... su üstü sahteleri kullanıp yani wtd aksiyonunu örnek aldığımızda genel kanı sert aksiyonlu kamış yüksek devirli makina tercih edilir.Ben buna katılmıyorum. benim ilk spinn kamış ve makinem okuma salina seaspinn 2.40 - 10-40gr okuma octana ot30(270gr) idi. ama su üstü aksiyonlarında sınıfta kaldı... onların yerine onlardan sonra aldığım kamış ve makina tam tersi çizgide idi.özellikle kamış... yeni aldığım o kamış shimano catana supersensitive 5-20gr 2,70cm(artık türkiyeye gelmiyor) shimano exage 3000fd... makine okuma octana ile hemen hemen aynı özelliklerde ama kamış tamamen farklı.... okuma taş gibi sert catana lastik gibi yumuşak bi kamış ve ilk su üstü denememde catana adeta beni şok etmişti. su üstü aksiyonlarında wtd adeta sahteye oryantal yaptırıyordum. tercih ettiğim sahteler 8-15gr aralığında çoğunlukla 13gr. öyle bir erim mesafesi yapıyordum ki şaşarsın.... sana tavsiyem bu yönde olmasıdır... hangi alışveriş sitesinden alırsan al ama seçtiğin ürünü satın almadan önce telefonda stok teyidi al sonra sipariş ver.ben spot balıkta bunu ne yazıkki yaşadım... adamlardan teyit almadan shimano ultega kamış çantası sipariş ettim 145cm adamlar en büyüğünü yollamışlar. telefon açtım ellerinde bu varmış.... genelde bu tip ayak oyunlarını anlık stok takibi bahanesi ile çoğu alışveriş sitesi yapmaktalar. makinen 3000 i geçmesin kamışı da sana bahsettiğim şekilde tercih etmende fayda var.

4. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Kamış uzayıp aynı zamanda atarı düşerse kamış çok sallanır.Sahteye aksiyon vermek zorlaşır.
    Örneğin bende savagegear ın 3.45 metre boyunda 12-35 gram atarlı kamışı var.Boyundan dolayı çok sallanıyor.fakat gayet dengeli ,ipince güzel bir kamış.Zaten kullanım alanı direk sahte atmak değil galiba.Parabellum Bombarda.Yani Bombarda veya sbirilino şamandıralar veya zargana topu ile silikon atışları için uygun.

Kamışın uzun olmasında amaç sahteyi daha uzağa atabilmek vb..Fakat av yerleriniz 1.80 2.10 gibi kısa kamışlarla da hedefe ulaşmaya müsaitse (mesela tatlısu) ben olsam 1.80 hatta 1.70 alırdım.
    Hava patlak çok rüzgarlı değilse kısa kamış yeterli olur.Aksiyon daha kolay verilir.
    Hafif sahteleri atmanın zor olduğu şartlarda uzun kamış veya kısa olup 30-40 gram sahteleri atabileceğim kısa bir kamışı tercih ederim

5. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Aydınlatıcı fikirleriniz için teşekkür ederim.Okuma nın 2.40 lığını denedik bu seferde 2.70 liğini deneyelim madem.

Yanlız bu arada okuma vsystem kamışlarının sitelerde stok sorunu olduğunu gördüm üretimi mi durdu acaba ?

6. Pandeon

Pandeon Burak

Okuma denemişsiniz ben değişiklik yapıp Daiwa denemenizi tavsiye ederim. Hem bir dünya markası hemde mevcut ile olağan üstü bir memnuniyet yaşamıyorsanız farklı bir marka(bilinen) faydalı olabilir geliştirmek açısından.
    3 farklı Daiwa makina ve kamış kullanıyorum şu ana kadar oldukça memnunum ve sorun yaşamadım. Hedef fiyat olarak bilgim olmadığı için Okuma'ya muadil bu ürünü tavsiye edebilirim. Tercih tabiiki sizin. Seafari'den şu ana kadar çok alışveriş yaptım ve stok vb sorunlar yaşamadım. Bu sebeple hep seafari öneriyorum, yani kişisel tercihtir benim için bu firma

http://www.seafaristore.com/daiwa-exceler-sbf-serisi-olta-kamisi

7. lodoscubarbaros

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Okuma alacaksanız bence Helios veya Rtx alın. Çünkü yüzük sistemi ;daha pahalı diğer kamışların yüzük tertibatı ile aynı. Son model Fuji lerde misinaya karışma imkanı vermeyen bir yapı var. Burda Okumanın fiyat ve Kullanım avantajı oluyor

8. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

@lodoscubarbaros
    hocam sorunu ben çok yaşıyorum konuda anlatmayıda unutmuşum..misinanın karışması daha çok fujilere mi helios yada rtx alsak bu sorun ortadan kalkarmı..

Peki @pandeon hocamın daiwa marka önerisine ne diyorsunuz ?

9. lodoscubarbaros

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Aslında ip misina kullanıyorsanız atarken misinanın karışması pek fazla olmaz.Fakat aşırı rüzgarlı havalarda ,misinaya çarpan rüzgarın misinayı yüzük ayaklarına dolayabilmesi sebebiyle Fuji yeni bir ayak yerleşim sistemi geliştirmiş.Bu sayede misina daha rahat yol alıyor ve özellikle fazla hafif yem atarken olan karışmalar, takılmalar en aza iniyor.
    Ha eğer naylon misina kullanıyorsan bu karışmalar aynen devam edebilir.Çünkü naylon misinanın topaklanması makineden çıkışıyla ilgili.Hafif yemi tartamayan mono misina kendini kusuyor.
    Rtx veya helios sorunu çözer.Fakat ip misinadaki sorunu çözer.Naylon misinalı takımda daha az yardımcı olur.Naylon misinalar hafızalı ve sert olur.

https://www.youtube.com/watch?v=Xpz2ULXhnW8

Bende Daiwa seabass hunter X kamış var yüzükleri Rtx le aynı cinsten.Fakat arada fiyat farkı var.Ben 470 liraya almıştım(2.89 m 7-35 gram)Şu an varsa eğer 700 lira civarında.Ben olsam o paraya Daiwa yerine Major Craft ve hatta Yamaga blanks alırım.Çünkü yamaga ve major ü inceledim daiwa yı da kullanıyorum arada uçurum var.
    Eğer yeni bir kamış alınacaksa Yüzük sistemi son nesil olmalı.Son model yüzüğe sahip kamışlarda ise fiyatı ile Okuma ve savage gear daha uygun.
    Dün Daiwa nın cross fire LRF kamışını inceledim felaket güzel.Fakat yüzükleri yeni nesil değil.Fujiler son model olunca fiyat acaip artıyor.
    Rastgele Muhammed

Son düzenleme: 26 Mart 2015
  10. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    3:45 de çok be azizim :D

11. lodoscubarbaros

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    Evet Metin kardeşim:) Biraz fazla abarttım:eek:

12. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

13. can_kmv

can_kmv Can Kumova

Favori Kamış:
    Baba yadigarı Shakespeare kamış
    Favori Makine:
    "Shakespeare Firebird 070" Baba yadigarı
    En İyi Avı:
    oltanın ucuna ilk takıldıklarında her birisi sanki yakaladığım en büyük balık gibiydi
    Muhammed Bey, Ugly stik Lite modeller hafifliği dengesi ve kalitesi iyi kamışlardır. Fiyat olarakta emsal rakipleriyle rekabet eder seviyededir. Ben daha öncede bu açılan konuda yazdığım mesajda ugly stik gx2 modelini kullanıyorum. Fincan ları, kompozit kamış malzemesi aynı tek fark birinde daha hafif mantar sap diğerinde EVA sap kullanılmıştır. fincanları tek parça paslanmaz çelikten, kamışıda yumuşak karbon ile fiberglas karışımdan imal edilmiştir. Shakespeare markasını ben çocukluğumdan beri kullanıyorum. Sizin düşündüğünüz modeli ben kapalı uzunluğu fazla olduğu için almadım, daha kısa uzunlukta bir model almamın bir diğer nedeni de boyumun 1,88 m olmasıdır.

Size yegane tavsiyem yabancı sitelerde kamışı incelemeniz. bu kadar anlatınca bayiisi olduğumu düşünmeyiniz lütfen :) bu kamışların çekeri, atarı ve uzunlukları gibi verileri orjinal sitesinde bizim alıştığımız metrik ve gram sisteminde verilmiyor. Bazı sitelerde yanlış veriler kullanıyor. Kamışımı internetten aldım mesela 12-25 pound çekeri olan kamışı 12- 25 gr atarlı yazıyodu. kamışın yapısı özzellikleri hiç anlatılmıyo. bu konuda iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederim. bu hafiflik ve hassasiyette bir kamışın bu büyüklükte atarı mantıklı gelmedi bana.

14. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Neyse herkese fikirlerini sundukları için teşekkür ediyorum ben yine şaşmadım okuma vsystem 240 10-40 aldım. teşekkürler.

15. oguzhansukur

oguzhansukur oğuzhan

Hayırlı olsun iyi tercih

16. KörfezDörtyol

KörfezDörtyol muhammed

Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim konuyu buradan uzatmak istiyorum.
    Vsystem 240 aldık fakat aklıma şu takıldı.Bu kamışın sapı biraz kısa geliyor yani uzun olsa kol arasına alır kamışı sabitleyerek sahteye daha iyi aksiyon verdirebiliriz diye düşünüyorum böylece hem yorulmayız hemde daha iyi aksiyon alır sahte.
    Örn.Okuma alumina kamışlarının sapı uzun diye biliyorum onun gibi bi kamış.

17. hakan4117

hakan4117 HAKAN

En İyi Avı:
    Yayın 28 KG
    Hayırlı olsun yeni kamışınız. Okuma kamışlar diğer bilindik markaların pahalı ürünleri ile kıyaslandığında onlarda ki performansı aratmıyor ve fujinin halkalarını kullanması hep bir adım öne çıkarıyor bu kamışı. Kullanım yerleriniz ve taşıması zorluğundan sanırım 2,40 tercih ettiniz, ben sizin yerinizde olsam daha önce 2,40 kullandığım için 2,70 olanını alırdım 30 cm fark gerçekten uzun atışlar ve rüzgarlı havalar da çok önem taşıyor. Okuma tercihi bence doğru bir tercih.

18. steafan

steafan tahir göze

arkadaşlar hepinize merhaba foruma bir süre önce üye oldum. istanbulda göllerde balık avı yapıyorum. bu seneden itibaren daha sık olarak balığa gitmeyi planlıyorum. aşağıda vermiş olduğum linkteki makinayı ve fiyatını değerlendirip tavsiye eder misiniz? ne dersiniz almak için uygunmudur. ben ve arkadaşım 2 adet almayı düsünüyoruz. ve bu makineye olur derseniz, nasıl bir kamış tavsiye edersiniz. göllerde turna sazan gibi balıklar için düşünüyorum.

http://tr.aliexpress.com/item/90-OF...0-7000-4-7-1-10-1-BB-surf/2049179639.html?s=p