Kurbağa Balığı

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında REİS tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bu balon balığı.
    Kurbağa balığı başka balık.
    Balona da bazı yörelerde kurbağa diyorlarsa onu bilmiyorum.

2. Arkadaşlar merhaba, Balon balığı ile kurbağa balığı farklıdır. Balon balığının Türkiye sularında pek örneği yok bildiğim kadarıyla...
    Kurbağa balığını ilk kez dalgalı ve bulanık suda bir çeşit kırlangıç olduğunu düşünerek vurdum. Tam olarak baştan kuyruğa 32 cm idi. Yenir mi diye düşünürken ertesi gün sürtme takım ile aldığımız kırlangıçlarla beraber çorbaya kattık. Sonuç, kırlangıç'ın yanında sönük kalsa da lezzetli idi...
    Herkese rastgele ;)

3. kurbağa balığını uzun bir aradan sonra 2 kasımda oldukça fazla sayıda gördüm. Tam rakam söylemem abartı olur ama her 15-20 metrede bir tane yatmış bekliyordu. (Derinlik 3-8 mt arası, Silivri)

4. oumariu

oumariu

Favori Kamış:
    Zıpkın ve olta.
    En İyi Avı:
    balon 2kg.
    bi çok yerde balon olarakda bilinsede şiştiği için kurbağa deniliyor.akdenizde son zamanlarda akya avcılığı arttığından ve akya nüfusunun azalmasından ötürü bu balık akdenizde oldukça çoğaldı ve deyim yerindeyse bela haline geldi.hem balıklar hemde balıkçılar için.çünkü bu balığın olduğu yerde balık olmuyor ve yakalasanız bile çekerken misinayı keserek kurtuluyor.
    ancak eti tavuk eti gibi lezzetli.derisini yüzdükten sonra ızgara yapmanızı tavsiye ederim.
    not:bu balıktan 2kg lık tutmuş biri olarak yorumumu dikkatle okuyun.
    ayrıca sorusu olanlar varsa herzaman cevaplamaya hazırım.

5. yelkoma

yelkoma SERDAR

Favori Kamış:
    dcd
    En İyi Avı:
    1,5 kg levrek
    arkadaşlar bu balıktan bende 3 aralık pazar günü tuttum 1 kg civarı 1 adet .ama aynen suya iade solungaç kısmı bana çok itici geldi

aslında onlarca tutardım ama malesef her defasında kancalarımı köstekten kesti.

ve o kadar kolay kesiyor ki inanılmaz kamış yerinden bile oynamıyor.

yanımda çelik tel yoktu ama bu hafta hazırlıklı gideceğim.

bu balığın olduğu yerde balık olmuyor fikrine pek katılmıyorum.

tamı tamına 168 adet çupra tuttuk. orta boy ve biraz altı.

herkese rastgele

6. oumariu bey sasirdinizmi benim bildigim balon baligi zehirli bir baliktir yanlis bilgi vermeyin yinirmi hic milleti zehirleyeceksiniz onu bir japonlar yiyor onuda cokince parcalar halinde kesiyorlar yirlerken zehirin gucuyle agizlari filan uyusurmus cok ta incelik ve ustalik isteyen ismis kesmek bizim burda kiyamet gibi iki sene once buranin gazetesine bile cikmisti iki cinli zehirlenmisti
    benim bildigim sisme baliksa yinmez ismi puffa fish diyorlar bir arastirma yapin isterseniz tekrar yimedenturk askerine birsey olmaz derseniz varkli olay

7. reancarne

reancarne

Favori Kamış:
    olta / zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer 4.5 kg.
    assos civarında fantalı kupes ağlarına sıkça takılan bir balık oradaki balıkçılar bu balık için "erkek fener" diyorlardı . ve genel kanı yenmeyeceği idi. en büyüğü 750 gr. civarında olmak üzere her ağa ortalam 6-15 arası takılıyordu. derinilk ise 3- 60 mt. arası idi

8. AMCA

AMCA

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ...
    mahir amca ben bayramın son günü akşam 7 civarı çubukludan kendimce bağlamış olduğum 3lü dip oltasını deniyeyim dedim.akıntı olduğundan 100 lük kurşun taktım salladım.kamışı banka sıkıştırıp diğer takımları takım çantama yerleştirirken kamış birden bire yana yattı.ben de toplıyayım da dönerim derken oltanın nekadar ağır olduğunu farkettim çekerken.herhalde dedim dip oltası biryere takıldı yada ağır geliyor denizden kasa filanmı çekiyorum dedim kendi kendime.kıyıya geldiğinde dip takımımda en üstteki köstek kopmuş(nedenini bilmiyorum muhtemelen daha büyük bir dip balığı vardı çünkü köstekleri orada ince misinadan bağlamıştım.) atta kalan iki iğnenin birinde gelincik diğerindede adını sizden öğrendiğim kurbağa balığı vardı.gelinciği denize iade ettikten sonra ilk defa gördüğüm bu balığa hayretle baktım.sizin resimdekinden biraz daha iriceydi.sahilden geçenlerinde çok ilgisini çekti.tabi bilmediğim için denize yolladım.keşke daha önceden bu sayfaları okusaymışım.neyse bir dahaki sefere rastgelirse tadına bakarız inşallah.bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.saygılar.

9. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    abi bu balığı biliyorum.adını bilmiyordum ama.burada azmağa bazen girer.ama muhtemelen balıkçılar ağlarından çıkarıp atıyodur.çünkü sersemlemiş olyo.birkeresinde kepçe ile alıp kızartmıştım.eti fena değil ama o kocaman ciğeri çok lzzetliydi.bahsettiğimiz balık aynı sanırım.

10. nasty

nasty

Favori Kamış:
    OLTA
    Göcekte Lopa balıklarının arasında yakaladık bu balıktan..(Yem olarak çiğ tavuk etine geliyor)
    Göcekte kimse bu balığı yemiyor..Çünkü halk arasında bu balığın Kas Hastalına yol açtığı düşünülüyor..
    O yüzden bizim yakaladığımız kurbağalar Martılara gitti.. :)
    Çekmesi çok güzel oluyor..Oltaya yakalandıktan sonra insanı baya zorluyor..

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Kurbaga baligi (monkFish) eti bembeyaz , yenilmesinde hic bir sakinca olmayan , ancak eti super kalitede bir lezzet arzetmeyen bir baliktir.Ancak soy sosuyla cig
    sasumi seklinde(elbetteki cok taze olmali), yumurta ve unla kaplanarak kizartmasi,
    sebzeli, domatesli haslamasi, bu zayifligini kapatip baska cesnilerle zenginlestirmek suretiyle essiz bir ziyafet edinebilirsiniz.
    Puffer fish(FUGI) nami deger balon baligi odundeki cok toksik bir zehir yuzunden olumcul sonuclar dogurabilecek yenmesinde buyuk sakincalar olan bir baliktir.Dunya denizlerinde onlarca turu vardir.%99 toksiktir.Ancak Japonyada bu balik uzerine yillarca egitim almis usta ahcilar tarafindan ic organlarinda ki zehir ete bulastirilmadan ayiklanarak hazirlanir, yenir, cok pahali kulturel bir
    yemektir.Buna ragmen her sene 3-5 Japonun olum sebebidir. Balon baligiyla ilgili olan paylasimlar arama motorundan bulunabilir. Orda yazdigim paylasimda
    ulkemizdeki turlerden bahsedilmistir.Bu baligi yemek tekrar soyluyorum rus ruleti oynamakla ayni seydir.

12. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Banada denk geldi. Çok kaygan sümüksü birşey zar zor çıkarıp. Özgürlüğüne yeniden kavuşturdum..

13. kimyacı

kimyacı

ben bu balıktan zıpkın ile 4-5 adet vurdum kumun altında gizlenip hareketsiz bekliyor ,kocaman ağzı var ve eti abilerin dediği gibi bembeyaz tadı ise ban kalırsa güzel,

14. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bende ilk defa gördüm.Çok çirkin bi balık ama eti beyaz ise iyi yem olur.

15. Ben bu balıktan marmarada yakalım orada çok var 25 cm bilgilerdede yazıyor yenmez diye geri bıraktım.Ve bu balıklar kumun rernginde olduğundan çok zor görülüyor hemen kaçıyor çok kızlı.

16. Bartınlı

Bartınlı Kerem

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    1 günde 72 tane palamut,bolca istavrit ve mezgit,10 kilo ağırlığında kalkan.
    Peki arkadaşlar bu balık trakonya gibi çapariye atlıyor mu?Özellikle çapari dibi bulduğunda...

17. iskorpit terbiyecisi

iskorpit terbiyecisi emre

minik bir kayığı olan, kendi meşrebinde takılan bir kıyı balıkçısıyım..
    trabzon'da sıkça takılır ağlara bu balık...
    çapari ile yakalamak mümkün değil bu balığı.. şayet çok sığ bir yerde atmıyorsanız donamınızı!
    bu balık kıyıya yakın yerlerde yaşar...
    iskorpit'in kankasıdır anlayacağınız.

''üstten ağız'' derler buralarda...
    kaya gibi bir kafası var. bedeni ise çok yumuşak.. ben mercedes'e benzetiyorum..=))

iskorpitle beraber arada sırada kızartır yeriz bu balığı. idare eder tadı.
    zamanla bu balığın da ekonomik değeri artacaktır..
    malumunuz bilinçsiz avcılık nedeniyle bir çok balık türü sırra kadem basmaya başladı...

lütfen balıkların yumurtlama zamanlarında bilinçli avlanalım...

18. Şabut

Şabut Mehmet Ali YAŞAR

Favori Kamış:
    Captain
    En İyi Avı:
    Manyar Barbus esocinus, 60 kilo
    Bu balıktan çok avladım. Eti gayet lezzetli. Özellikle çorbası hiç fena olmuyor.reeling

19. CEM BOY

CEM BOY Cem Boyvadaoglu

Kurbaga Baligi Tarifi

Iyi Gunler Sevgili Deniz Sevdalilari,

Ben 6 senedir guney Italya'da bir sahil kasabasinda yasiyorum.

Kurbaga baligi yada Papaz baligi hakkinda yorumlari okuyunca sizlere bir ek bilgi vermek istedim.

Bizim Turkiye'de ekonomik degeri yok diye deger vermedigimiz kurbaga baliginin (Italyanca adi pesce LUCERNA) kilosu yaklasik € 10,00.

Burada genelde balik corbasi yapiyorlar veya biraz domates ve maydonuz ile kaynatip makarna sosu yapiyorlar

Denizin bize sundugu her canli her bitki degerlendirebilir

Saygilarimla

20. Delta_001

Delta_001 Atahan

Kendisini zıpkınla vurduğum arkadaş. Dikkat edilmezse kafasının iki yanındaki birer diken batarsa sizleri üzebilir.