Denizlerimizdeki Mercan Ailesi Turleri, Ayrimi Ve Tebligler

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. eski balikci

eski balikci Erhan

Sayın abicim yine uzun uzun sıkılmadan tek tek yazmışsın. Tabi böyle karşılıklı yazışmak gibi olmasın diye konuya geçicem yoksa yazdığın konu amacından çıkıyor.
    Pagellus bogaraveo ise son yıllarda amatörleri kurtaran bir balığımız yeri bulunduğunda yeteri miktarda yakalamak mümkün ancak ticari balıkçıların fesatlıkları yüzünden bu balığa da kısıtlama getirmek istiyorlar. bu balık 400metreden de çekseniz hiç bişey olmamış gibi su yüzeyinden tekrar bulunduğu derinliğe geri dönebiliyor.
    -Sparid türleri genellikle hermofrodittir Pagellus erythrinus mercanda bunlardan biridir. 2 yaşına kadar dişi olup 2 yaşından itibaren erkek olurlar bu yüzden küçükde olsa hala tutabiliyoruz.
    - Pagrus auriga bu gerçekten ilginç bir balık. Ağırlıkları 10kg'ı geçer. Bitirdiler bu balığı bitirdiler. Eskiden kuzu gibi sıralarlardı bu türü. Korunması gereken balıklarin en başında gelenlerden biridir.
    -Pagrus caeruleostictus bu türde çok azaldı egede kalmadı gibi birşey.
    yazın daha çok tutma şansı vardır. Akdeniz balığıdır.
    - Çipura için yazılacak çok şey varda bir iki şeye değinmek istiyorum. Tebliğde bu kadar ufak tutmalarının sebebi bu balık da yavru iken kefal, levrek gibi yazın tatlısuya girip sular soğuyunca denize dönme eğlimindedir. Fakat dalyanlarımızda bu balık kuzuluğa girdiğinde tonlarca hasat edilmekte 20 ila 50grlık bu balıklar katledilmekte, yasal olarak da kılıfı hazırlanmış olmaktadır(basit 4 işlem ile siz sadece 1 dalyanda katledilen balık adedini hesaplayabilirsiniz).
    Bu balıkları tanımaya gelecek olursak (sparus=pagrus) genusuna ait balıklar çeneleri farklı tipte dişleri barındırır. Önde alt ve üst çenede köpek dişleri yanlarda ve arka sıralarda ezici azı dişleri vardır.Çipura ve fangride olduğu gibi. Dentex genusunda farklı olarak çenelerinde tamamı köpek dişlerinden oluşan dişler taşırlar. Dişlerin tamamı sivridir. Sinarit ve trançada olduğu gibi.
    Fangriyi uzaktan da ayırt etmek mümkündür. balığın direk kuyruk yüzgecine bakın uçları beyaz yada açık mavi ise 100 de 100 fangridir. O açıdan mavi tişörtlü kızın elinde tuttuğu balık fangri değil. Bu fotoğraf, yurtdışından olası İspanya veya kanarya adalarından gibi geldi bana.
    Umarım açıklayıcı olmuşumdur.
    Erhan

2. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Evet sevgili Erhan'cim,

Ibrahim'in dedigi gibi kimsenin bu konuda karagoze, sargoza, kupese, sinarite vs vs mercan dedigi yoktur.

Ben de demiyorum.Yukardaki cevapta bunu acikladim zaten.Ancak bunlarin hepsi Turkcede mercan ailesi baliklaridir. Senin yaptigin hata mercani hala bir tur olarak algilamak.Oysa ki bilimsel bakis acisinda Turkcede sadece mercan dedigimiz tek bir tur yok.Bir aile var.

Mercan cok genis olarak halk arasinda kullanilirken bu konuda kirma mercan olarak gecen balik icin kullanilir.

Mesela ben sana "mercana" gidiyorum dersem, sen bunu Egeli'ysen genelde
    bu konuda kirma mercan olarak gecen baligi avlamaya gittigimi anlarsin.Hadi yanlis anladin diyelim, bu yanlislik en fazla patlak goz veya mandagoz veya yabani mercani dusunerek olabilir.Yani ben "kirma mercani" kastedmisimdir sen diyelim mandagoz mercani dusunmussundur.Ama asla "ben mercana cikiyorum"
    dedigimde sinarit veya sargos veya kupes veya iskatar(tranca, antenli mercan) pesinde oldugumu dusunmezsin. cunku gene mesela kimse sinarite giderken mercana gidiyorum demez.:)

Pagrus caeruleostictus hakkinda soylediklerinde kismen eksiklikler iceriyor.
    Halkimiz sadece bu baliga sacli fangri, sari cene demiyor.Bu baliga halkimiz antenli mercan, tranca,yalanci tranca, fangri mercan da diyor....:D Bu saydigimiz 5 isimin icersinde sadece antenli mercan seninde cok guzel belirttigin "dogru gozlem" karinesine gore en guzel isimdir.Neden

Sacli Mercan; oldukca yaratici ancak o karakteristik 2 uzun sirt isini sacdan cok antenle ilisikli bir yaraticiliga daha uygun gibidir. Sen sacini istedigin zaman dimdik kaldirabilirmisin. Ama antenini dimdik dikersin degil mi?:) :D

Sari cene: Pagrus caeruleostictus ureme zamaninda cene etrafi rengi sariya doner.Ama bu bir donem icindir.Sari ceneli Pagrus caeruleostictus'u herzaman bulamazsin...Cok yeterli bir ayirac degildir bu.

Tranca ve fangri mercan tamamen baska bir balikla karistirmadir ama halkimiz bu isimlerle de bu baliklari cagirmaktadir.:( :)

Halkimiz bu baliga antenli mercan da demektedir. Vallahi ben bilimsel kaynaklardan degil ilk once antenli mercan ismini onlardan duydum, onlardan ogrendim.( Gokceadali balikci Selahattin Hunerel abim sag olsun.Sitelere yetistigini sanmiyorum, onun tayfaligini yapmisdim.:)

Yalanci Tranca hala Tubitak turler listesinin bile kullandigi bilimsel addir ancak bu yeni bilimsel kaynaklarda degismektedir. Bence bu da bu baliga yakismiyor. Niye? Cunku baliklar yalan soylemez...:D Hani gozlem diyorsun ya...Bunun yaninda bu balik bir dante degildir, bir pagrustur. Yani ona yanlis bir imaj atamaktadir bu isim.

Bence en guzeli antenli mercandir, zaten bilimin de artik meyli bu yondedir. Niye antenli mercan ismi guzeldir? Cunku bir o isinlara anten demek gercekten hem yakisan hem insanimizin espurutuel yapisini yaraticiligini ortaya koyan bir belirtectir, hem gorsel olarak akilda kalici, cok rahatlikla secilecek, iliski kurulacak bir ayractir. Bunu mercan ismiyle birlestirmekte akillicadir cunku bu balik ne bir dantedir , ne bir diplodustur,bu balik pagrus pagrus bilimsel adli fangri mercana hepsinden daha yakindir, zaten bilimsel adinda da pagrus vardir.Bu yuzden ona fangri eki getiremiyecegimiz icin mercan ailesinden geldigi icin antenli mercan yakisir.Pagrus caeruleostictus hakkinda bana onun
    tranca oldugunu soyleyen bilimsel kaynak bile getirebilirsin...:) Cunku eski kaynaklarda boyle ibareleri ben de gordum.Ama bugun pagrus caeruleostictus artik antenlimercandir.Istersen sana bu konuda gorsel yeni bilimsel kaynak bile acabilirim.

Bu bilginin kaynagini nerden aliyorsun bilmiyorum sevgili Erhan ama "Antenli demiorum çünkü antenli mercan trançanın juvenil halidir" cok yanlis bir ifadedir.
    Halkimizin bir kismi trancanin kucugunu antenli mercanla karistirmaktadir. Bu yuzden ona antenli mercan demektedir. Halkimizda herkes tarancanin kucugunu taniyip, trancanin juvenilini trancayla ilskilendirebilmis olsaydi ona hayatta antenli mercan demezdi. Sen tranca gibi nadir ve degerli bir baligin kucugunu tutsan ve bilsen ki trancanin kucugudur onun tur adini veya mesela cinekop lufer iliskisi gibi sifat adini mercanla ilskilendirir misin?Halkimizdan bilen de juvenil trancaya tranca palazi diyor.Ona antenli mercan diyen kimseye sen bu balik juvenil trancadir diyemezsin.Kanitlamadigin surece "bu tranca degil antenli mercandir" diyecektir sana...Gorsel olarak, metin getirerek kanitlamadigin surece bu baligi tranca oldugu halde trancayla gorsel olarak iliskilendiremiyecektir, ona asla tranca olarak bakmayacaktir, baska bir tur olarak bakacaktir.:)

Sevgili Erhan'cigim benim goruslerim ve arastirmalarim sonucu geldigim yer boyle...

Burda bilgilerimizi karsilastiriyoruz. Birbirmize faydali olmaya calisiyoruz.

Ancak inan bana bilimsel adlar oldugu surece ve bir baligin tanimina once bilimsel adiyla bir metinde girilmisse onun Turkce adinin ne oldugu , eger bir yanlislik varsa bu yanlisligin bile onemi cok kucuktur.Onemli olan baligin bilimsel adinin dogru tespit edip gercekten o baliga referans olabilip, olamamasidir.

Sevgilerle kardesim.Katkilarina dusuncelerine, cesaretle paylasip, konuyu derinlestiren yuregine cok tesekkur ederim.

Simdilik saglicakla kal.Ben uyuyacagim.Oldukca yorucu bir gun gecirdim ve burda gece 1'e geliyor.:)

3. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Sevgili dostum,

Bu yorumunda gercekten cok degerli bilgiler vardir, neredeyse hepsine katiliyorum ve bunun icin cok tesekkur ederim.

Yalniz pagrus pagrus ornegine verdigim fotonun eger pagrus pagrus degilse hangi balik oldugunu bana bulabilirmisin?

Dis konusuna kesinlikle katiliyorum. Tranca kopek disi benzeri tutucu dislerinden cok rahat anlasilabilir.

Ancak disleri cogu zaman bir fotografta goremezsin.Ozellikle sitelerdeki muhabbetimizde iletisimimiz genelde fotolar uzerinen oluyor.Bu yuzden ben daha rahat gorebilecegimiz benekten bahsettim.Ayrica trancayi galseme kapagiyla, yanal cizginin birlestigi yerdeki siyaklik veya siyah benekle de ayirabilirsiniz.Antenli mercanda (Pagrus caeruleostictus). boyle bir benek veya siyahlik yoktur.Ancak bu bahsettigim siyahligi her trancada cok belirgin goremiyoruz.O yuzden bu da cok guvenilecek bir ayrac degil.Ama gorursek onun tranca oldugu tamamdir.

Pagrus pagrus resminde kuyruga falan bakma...Dediginde haklisin pagrus pagrus icin onemli bir ayractir dedigin. Zaten benim metnimde de bahsettigin bu kuyruk uclarinda ki bayaz eflatun renk olayi ifade edilmistir.Ancak bu ozellik oyle cok irilerinde ozellikle dibi cok kayalik, yosunluk bolgelerde (Full Ground) yetismis pagrus pagruslarda kucuklerinde oldugu gibi netlikle gorulmez.Sana daha cok kuyruk alt lopunun ucunda iyi bakilirsa belli olur.Ama cok rajat gorunen ornekleini de bulabilirsin.:)

Dedigim gibi o balik pagrus [agrus degilse nedir?Bu iyi bir sorudur?Arastiralim biraz...:)

Yordun beni aslanim....:p

Emeklerine cok tesekkur ederim.

Hadi benden bugunluk bu kadar.

Not:Ozel mesajini gordum Erhan'im. Cevap veremiyorum kusuruma bakma.Ama sen benim canimsin.Hayatta seni bilgilerini paylasiyor, bilgi teatisi yapiyorsun diye seni yanlis anlamam mumkun degildir.Bu karsilikli ogrenmenin arastirmanin en guzel yolu.Saygi sevgi olduktan sonra boyle muhabbetler herkese cok sey kazandirir.Ama 9 siteye yaziyorum, 9 sitede acik konu...Inan bu konulari hazirlamak bir dert , tum dostlarimla paylasim onlarla istisare etmek, yorumlarina cevap vermek cok buyuk keyif olsa da artik bir insanin insani limitlerini asabilecek bir dert...Yillardir MSNmi kullanamdigimi biliyormusun.:)
    Msn i actigim anda onlarca vindows beliriyor.Hangi birine cevap verecegime sasiriyorum.

4. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Iste hadisenin ozu budur!!! :) Ellerine saglik Huseyin agabeyim.. :)

Rica ederim agabey, cok kiymetli konu basliklariniz altinda bizlere katilim imkani verdiginiz icin ben tesekkur ederim. :)

Aslinda uzmani olmadigim, hatta derinlemesine bilmedigim konularda ahkam kesmeyi dogru bulmam, bilene saygi duymayi ve ondan ogrenmeyi kiymet sayarim. Neticede biyoloji, su urunleri veya diger ilgili bilim dallariya hic bir alakasi olmayan biriyim, sadece "cok amator bir amator avciyim". :) Dolayisiyla sizlerden cok sey ogreniyorum.

Belki ufak bir ilave ve elestiri yapayim derken haddimi asmis olabilirim, kusura bakmayin. Sizin, Erhan beyin veya bir baskasinin bilgilerinden istifade etmekten baska bir maksadimiz yok elbette. Ihtiyac duydugumuzda, dilimiz dondugu olcude ilave katki, soru veya belki yorumlara itirazlarimizi dile getirmeye calisiyoruz.

Erhan bey; mesleginize, baliklara dair profesyonel bilgi birikiminize ve avcilik tecrubenize karsi bir saygisizligim oldu ise affola. Iyi niyetimi bildiginizi tahmin ediyorum, verdiginiz bilgiler icin de kendi adima tesekkur ediyorum.

Huseyin agabeyin bu cok degerli paylasiminin cikacak yeni teblig ve ulkemiz amator balikciliginin gelecegi acisindan somut getirileri olmasini umuyor, selam ve saygilarimi sunuyorum.. :)

5. eski balikci

eski balikci Erhan

İbrahim kardeşim iyi niyetinden zerre kadar kuşkum yok :) Gördüğün gibi ben fazla konuyu dağıtmadan direkt yazmayı severim. Yoksa hepimiz amatörüz bende amatörlüğümü kaybetmemeye çalışıyorum.
    Sayın abicim daha yeni ısındık ne diyeyim bu kadar çabuk yorulmak yok. Benim şu an aslında başımı kaşıyacak vaktim yok ama konuya katkı olsun, birazda benim konular ile ilgili olduğu için :D yazıyorum. Senin herkese cevap verebilmek için ne kadar çaba sarfettiğini görüyoruz. Yalnız bu yoğunluna karşın yine tekrar ediyorum neden Yeni Zelandada bu işlerin nasıl yürüdüğü konusunda bir başlık açmıyorsun? Burada yeni çıkacak tebliğ için ankaraya gidenler görüş bildirenler ne kadar büyük yanlış içindeler. Amatöre köstek olacak yeni yeni uygulamalar geleceğinden adım gibi eminim ben. Oysa sorun amatörlerden değil. Bazı uygulamaların ticari tebliğde hayata geçmediği sürece, bütün bu söylediğimiz balık boyu bu kadar olsun, şu kadar yakalansın hepsi boş. Balıklara gelince:
    Fotograftan balıkların bazılarını morfolojisine bakarak anlamak mümkün örnek olarak verdiğimiz fangri gibi istisnasız hepsinin kuyruk yüzgeç uçları beyaz veya mavidir. Ama dersen, olaki fotoğrafta kuyruk yüzgeci görünmüyor, o zaman inan bu balık için işler zorlaşır. Bazıları şeklinin çok karakteristik olması ele verir: trançanın erkekleri hörgüç gibi bir oluşum vardır bunu familyanın diğer üyelerinde görmen mümkün değildir. Dişilerinde hörgüç yoktur ama İri olması kuyruk yüzgecinin daha çatallı olmasından vs ile fotoğraftan da kolayca ayırt edilebilir. Tabi birazda göz aşinalığı diyebiliriz. Bazı türleri rengi ve üzerindeki benek vs. gibi yapılar ele verir. Örneğin Pagellus bogaraveo =mandagöz mercan gibi. Ama renk çoğu zaman ayırt edici olmadığı gibi(mercanların üzerindeki mavi benekler hemen hemen her türde mevcuttur) aldatıcı bir karakter olabilirde(Serranidae familyasında olduğu gibi).
    Pagrus coeruleostictus’a gelecek olursak bu tür diğer mercan yani benim sarı çene (erkeklerin çene çıkıntılı ve sarı renklidir) veya saçlı fangri(dorsal yüzgecin 2. ve3. Işını uzamıştır) dediğim tür diğer bütün mercan türlerine göre vucut yüksekliği fazladır. Tabak gibidir diyebiliriz.
    Diğer türlerde bir sorun yok herhalde. Gelelim soruna; kızın elindeki balık ne olabilir? Ben biliyorum da biraz merak edesiniz diye söylemiyorum hihi
    Erhan

6. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Seytanligi birak...)))))

Bak ben uzun zamandir yani belki 18 sene her ay dunyanin dort bir tarafinda basilan balikcilik magazinlerini takip eden adamim.Ben bir pagrus pagrus'tan baska varsa pagrus pagrusa bu kadar benzeyen bir baligi kendi kafamdan cikaramiyorum.Cok mercan cesidi var.O yuzden cok iddiaci olmayi sevmem.

O yuzden soyle de ogrenelim.

Yani adami catlatma...))))))))

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Yeni Zelanda da bu isin nasil yurudugunu aciklayacak bir mesaj oldukca ayrintili nedenlerle istedigim katkiyi saglayamaz.Onu acmadan evvel bizim o mentaliteyi anlamamiz geregi vardir.Burda mesela bait fish, finfish denilen bir ayrim var.Bunu hala mentalite olarak nasil ifade edebilecegimi ve bizim baliklara tam olarak nasil uygulayabilecegimi bulamadim ve cok ince bir calisma istiyor...Daha buna benzer bir ton sey...

Yani sadece bir translation olayi degil.Cok kapsamli bir is...

8. eski balikci

eski balikci Erhan

Tamam anlıyorum. mutlaka zamanı geldiğinde olacaktır.
    Sen bir balık mı sormuştun değil mi?
    Tüh mesai saatimde dolmuş hihi

9. eski balikci

eski balikci Erhan

İstek üzerine:
    Atalarımız ne demiş büyük lokma ye büyük laf etme. Ben sözümü söyler arkasında dururum.
    sparidlerin bir kısmı özellikle mercan türleri(kırmızı olanlar) büyüdükçe türün morfolojisinden çıkarak bazı şekil bozuklukları gösterebiliyor. Tabi bu bir şekil bozukluğu olarak algılamamız ne kadar doğru bu tartışılır ama gerçek şu ki balık büyüdükçe vucut oranları değişime uğruyor. Bu türdede görünen o. vucut yüksekliğini ve bantlarını kaybediyor. resimde dikkatli bakarsan bantları görebilirsin bazısında hiç görülmeyebiliyor. Burdaki balık 9-10kg civarında olmalı. böyle geniş bantlara sahip bir balığa çizgili mercan gibi uyduruk bir isim takmak oldukça sığ bir düşüncenin ürünü olsa gerek(kim bu ismi ortaya attıysa) Benim şimdiye kadar en az gördüğüm balıklardan biridir ve 1000 rakamını geçtiğini zannetmiyorum. O da 1990 li yıllara aittir. Balığımız buz gibi bir Pagrus auriga Bu balıkla ilgili hocalarımlada tartışmıştım ama yanıldılar tabiki. dünyada bu konuda kim author ise sorabilirsin türkiyede sorma çünkü üstümde yok hihi
    Saygılarımla
    Erhan

10. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Erhan'im,

Bana ve arkadaslarimiza bir kez daha kac dogumlu oldugunu hatirlatirsan sevinirim.:) Su anda kac yasindasin?Su urunlerinden mezun olali ne kadar oldu?
    Hali hazirda isin ne?

Bunlari soruyorum cunku benim bildigim Erhan'misin yoksa degilmisin karistirmaya basladim.

%80 lerde verdigin bilgiler dogru.Ancak arada acikca kanitliyabilecegim yanlislar ve bir bilim adami fitratina uymayacak keskinlikte mantik bosluklari var.
    Son 3 gundur vermis oldugun butun verileri cok ciddiye alarak tekrardan dondum butun kaynaklarimi tekrar kontrol ettim.Hakli oldugunu gordugum bir iki noktanin disinda su ana kadar paylasimima getirmis oldugun elestirilerin pek cogunda buyuk tutarsizliklarin var.

Acikca soylemek gerekirse cok ciddi olarak senin samimiyetini sorgulamaya basladim.:)

Ancak benim tanidigim Erhan'in durduk yerde %100 emin olmadigi bir konuda
    bir birimize olan saygimizin sevgimizin muhabbetimizin gecmisine bakarak, bilgiyi
    carpitabilecegine inanmak istemiyorum.

Ancak ozellikle "bu konuda Turkiye'de benden iyisi yok" gibi bir sav karsimdaki insanin kredibilitesini cok ciddi olculerde sarsar.

Bu baliga Pagrus auriga derse ciddi olculerde inanilirligini da kaybeder.:(

Bu baligi 1000 uzerinde Turkiye'de gordum derse olay bir garip olur...

Seni soylediklerini kanitlamaya davet ediyorum.Bunu ben de yapacagim...

Yoksa butun bunlarin sadece samimi bir saka oldugunu soyle isimize bakalim canim Kardesim...:)

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Evet sevgili Erhan,

Bir onceki mesajimda sana oldukca sinirlenmis ve kirilmistim.Seni buyuk emekler harcayarak ve cok samimice elestiriye actigim bu paylasimimi cok buyuk samimiyetsizlikle elestirdigini dusunmeye baslamistim.Ancak su anda bu baligin senin dedigin gibi pagrus pagrus olmadigini ve bir pagrus aurita oldugunu aciklikla goruyor ve kabul ediyorum.

Buldugum ilk kaynak bunun bir pagrus caeruleostictus oldugunu iddia ediyordu ve Turkceydi, gene cok degerli bir kardesim yazmisti.Ancak ben onun bir antenli mercan azmani olmadigina neredeyse emindim.Gozume bir seyler yanlis geliyordu.Aslinda tam fangri de diyemiyordum.Ancak kafa yapisi, o siyah, gozden ceneye kirli akitmasiyla kuyrugunda beyaz uclar olmasa da benim icin bu ancak fangri olabilirdi.Ancak gene de hislerime kapilmamayi tercih ettim.Arastirdim...Fotografin asil menseiyini bulmaliydim.Cunku belki de bir Japon snapperiydi.Cunku kuyrugunun altindaki hafif beyazlik bana onu cagristiriyordu ama o sert cehre hayatta snapperlarda olmaz.Kizin mavi tisortundeki logo dikkatimi cekti.Onu aldim google yazdim arastirdim.Bir Fransiz zipkinla balik avciligi kulubu cikti karsima.Burda aslinda baligi bulamadim. Fotograflar bolumune girdim, Pagrus diye arattim.Evet iste karsimdaydi.Ancak
    baligin tunus kiyilarinda vuruldugunu ve gene baligin bir pagrus caeruleostictus
    oldugunu soyluyordu.

Acik soyliyeyim internette okadar cok safsata var ki bu baliklar konusunda yani gercekten bir balik altyapin yoksa patlakgoz orfozu cupra diye actirir sana.Bu balik kaynagi antenli mercan diye ifade etse de onun bu olmadigina kesin emindim.

Ozaman kendi kendime sordum.Fangri oldugundan yuzde yuz nasil emin olabilirsin.Buralara bir sey yazarken bilgiyi saglikli getirebilmek icin elimden gelen herseyi yaparim.Yaparim ki bazi ard niyetli insanlara hic bir emek vermeden gercekten cogu zaman nisapsiz sallayanlara gercekten acik secik verebilecek bir cevabim olsun.Kendin bir seyi bilmen yetmez bunu kanitliyabilmelisin derim kendime.

Evet bu bakisla dusundum.Bu balik kesin pagrusdu.Akdenizde tutulmustu.
    Akdenizde kac tane pagrus vardi ki...3...Ee bunlardan biri olacakti.Acikca Pagrus caeruleostictus degilse, iki secenek geride kaliyordu.

Ben 7 yasimdan beri buyuk tutkuyla balik tutarim ve bunun entellektuel tarafini da takip ederim.Kendimi bildim bileli Istanbulda Besiktas, Sariyer, Kadikoy, Karakoy,Cicekpasaji balik carsilarinda yolum dusmusse Istanbul'da tutulsun tutulmasin gelen baliklara hayranlikla bakar onlari gozle ayirt etmeye ugrasirdim.Mercanin pek cok turunu de tutmusumdur.6 senedir de bu siteleri takip ederim.Ancak pagrus auritayi bugune kadar ansiklopedik bilgi haricinde ne bu tezgahlarda , ne de bu siteler de ne de oltaciligimda bir defa gercek olarak gormedim.(Eee takdir edersin ki bir adam kalkip Turkiye de bunu 1000'e yakin gordum derse adamin cini tepesine cikar.:) )

Neyse dostum buna ragmen iri pagrus auritanin fotolarina da bir defa daha baktim. Evet kirmizi bantlari nerdeyse yok olmustu irilerinde ve balik juvenil halinden o kadar farkliydi ki...Ama cok karakteristik bir kafasi vardi...Bir de kuyrugu dikkatimi cekti.Kuyrugunu olosturan isinlarin oteki pagruslarda gormedigim disariya hafiften bombe yapan bir egrisi vardi.Enet ben de baliktaki silik kirmizi hareyi gordum ancak kirmizi hare her hangi bir pagrusda karsiniza cikabilir.Hele boyle silikse, ona guvenemezsiniz.Bence artik kesinlikle bu balik
    Pagrus pagrus'du ve bunun tersini iddia edebilene artik kanitlayabilcegimden gercekten emindim.

Bu paylasimi acmadan once baska sitelerde mercanlari tanitan konularda karsima ciktiginda bu foto tereddutsuz fangri dedim.Sen bu konuda hem degerli bilgiler olduguna emin oldugum aciklamalarini yaparken, bir iki noktada sana kesinlikle katilmiyordum.Bu noktalari tartismaya devam ederiz sonra.Ama
    bu pagrus pagrus degil deyince ve bir de beni aciklaman icin gereksizce bekletince hem uzuldum , hem de sana icten ice kirildim.Ama gene de baligin artik kendi kafamda cok uzun bir suredir pagrus pagrus olmasindan emin oldugum icin senin pek cogunun yaptigi gibi baligi gercekten teshis etmek yerine fotonun kaynagina ulasip bana bu pagrus caeruleostictusdur diyecegini sandim.Ancak sen bunu da demeyip pagrus aurigadir diyince ve ben pagrus aurigayi Turkiye de 1990 yillarindan bu yana 1000 yakin gordum diyince bu benim gercekten salterimi attirdi.Bence biraz fazla atiyordun ve bunu acikcasi hak etmiyordum.

Neyse dostum gelelim sadede,

Konuya yazdigim son mesajdan sonra senin haliyle kirgin mesajini alinca, on yargilari bir kenera birakip bir kez daha bu fotoya baktim.Ve hakliligini ne burunda, ne kuyruk seklinde , ne yanal cizgide, ne disde, ne kuyruk ucunda beyazligin olmamasinda, ne de bahsettigin govdede ki silik kirmizi bantta degil
    bambaska bir yerde acik secik gorup kabul etmek durumunda kaldim.

Bu baligin karin altindaki yuzgeci kirmiziydi.:) Pagrus aurigadan baska bu yuzgeci kirmizi olan baska bir pagrus tanimiyordum ve bu kesin kanitti.
    Haklisin balik pagrus auriga ve cok ozur dilerim.

Ve bunu sadece Turkiye'de degil dunyanin dort bir kosesinde paylasilan bu fotografa pagrus auriga deyemiyen onca insana ragmen sen bildin.

Katkina ve degerli bilgilerine cok tesekkur eder, bir kez daha onceki mesajim icin ozur dilerim.:)

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Erhan 1000 den fazla görmemiş. O’nun ifadesini “ender bir türdür, 90’lı yıllardaki tüm nüfusu 1000 adet civarındaydı.” diye anladım ki açıkça kastı ve beyanı da bu şekilde.

Bu değerli çalışmaya ekşi bir tat olarak katıldım kusuruma bakma azizim ancak ekşi de olsa çeşni say.:eek:

Emeğine, o güzel gönlüne sağlık.:)

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Balik eksisiz yenir mi be Nuri Abim...:D

Bazen insaniz bazi noktalari cok yanlis anliya biliyoruz.Kardesime ayip ettim.Insaniz hata yapariz.Beni affetsin.:)

14. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    hüseyin abi tebrik ederim, balıklar ile ilgili çok eksik bilgim var, mercan familyası ile ilgili olarak birz yol katettim. elinize emeğinize sağlık.

15. kasım yavuzkurt

kasım yavuzkurt kasım yavuzkurt

Favori Makine:
    banax-sx4000
    En İyi Avı:
    yayın 34.400
    içlerinden en cok yakaladıgım yabanı mercan :D hanım bıle bır gunde 30 tane yakalamıstı ondan :D akbükdekı bır teknecı arkadasımızın bızı goturdugu balık cıftlıgı yakınındakı avlakda 80 mt derınlıkde delı gıbı cıkıyor :D