Hani - Serranus scriba

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

HANİ BALIĞI

Familyası : Serranidae
    Bilinen adı : Serranus scriba
    Boy, uzunluk : 15-30 cm
    Ağırlık, Kilo : 300-500 gr
    Yumurtlama Dönemi: haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim.

Vücut oval, hafifçe basık olup boy yüksekliğinin 3-3,5 katı kadardır. Solungaç kapaklarında yatay çizgiler bulunur. Renk kırmızımsı, karın kısmı açıktır. Denizlerin kırma taşlık ve ilişkenli kıyılarında yaşarlar. Renk değiştirip ortamlarına kolaylıkla uyum sağlarlar.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

Son düzenleme: 27 Temmuz 2010
  2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    EK:
    Bizim buralarda ufakları var 15 cm.olur, 30 cm hiç görmedim.
    KÖSTEKBÜKEN de derler.
    İzmarit çaparisine atlar.sudan çıkıncaya kadar fırıl fırıl döner, artık o köstekten hayır gelmez.Eti beyazdır.Ben yerim.

3. Fisherman

Fisherman

Favori Kamış:
    OLTA/ZIPKIN
    En İyi Avı:
    TURNA KESİKKÖPRÜ 4KG.
    Bu balık bi tuhaftır zıpkınlada pek kolay vurulur zıpkından kaçmıyor adeta diklenir gibi bakıyor zıpkının ucuna, birde ne zaman bunlardan görsem yakınlarındada ahtapot bulunuyor belki tesadüf..Yaklaşık 20-25 cm olanlarından bayağı vurmuştum etini bende yerim lezzetli beyaz et...

4. balikci

balikci

bende bir ekleme yapmak istiyorum arkadaşlar, bu balık yakalanması çok kolay olan fisherman arkadaşımızın dediği gibi resmen sualtında diklenir gibi bakan bir balık, balığı oltayla yakaladıktan sonra karaya çıkardığınızda yaklaşık 2-3 dakika sonra balığın karnını yararak çıkan 6-7 cm boyunda böcekler çıkıyor, ayrıca ağzındada bu böceklerin daha ufakları çıkmakta.

5. can

can

Merhaba balıktan emin olamadım..akdeniz yöresinde hanoz dedikleri bir tür var acabah o mu emin olamadım.bahsetiğim tür 3-5 mt den itibaren başlıyor 350 mt den ona benzer turuncu olanından yakalamıştım.Ağızı oldukça büyük ve çekerken hiç çırpınma yok.Büyüklerine eşek hanozu diyoruz ve boyları max. 25-30 cm buluyor.

6. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    balık

evet arkadaşım doğru tahmin bu balık hanoz

7. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
    Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
    Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
    Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
    Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.

8. ial_35

ial_35

pki bu balık yenirmi bnde cok rastlıorumda ot balığı sanıodum bni aydınaltırsanız sevinirm:p

9. gokseldbuga

gokseldbuga

10. gokseldbuga

gokseldbuga

evet arkadaşım bu balık ta yenir hanos ta yenir. Yalnız aynı zamanda bu balığın kuyruk kısmında "kene" ler de mevcuttur, böyle bir tane yakalarsanız almayınız.

11. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Eti beyaz ve çok lezzetli.Oltaya yakalandığında kamışı az daha denize götürüyordu.Onlar mı kaparttı bilmiyorum ama 4 iğneli olta takımımdan sadece bir iğne kaldı.Gelibolu Yeniköy kıyısında tavuk göğsü ile tutmuştum.

12. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Aslında hani balığı başlığı altında yurdumuzdaki 3 ayrı türü incelemek daha doğru olur.
    Hani balıkları Serranidae familyasının Serraninae alt familyasına aittirler. Yurdumuzda Serraninae altfamilyası içinde 3 türü saymak mümkün
    1. Yazılı Hani (Serranus scriba)

2. Asıl Hani (Serranus cabrilla)
    [​IMG] Bozcaada'05

3. Benekli Hani (Serranus hepatus)

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şu benekli olanı, bizim burada (Eskihisar vs.) başımızın belasıdır.. Attığınız yeme hücum eder hemen, paldır küldür yiyip bitirirler. Kösteklerinde canına okurlar.. Bunlar yüzünden doğru dürüst yemli yapılamaz. Midye, kurt, akyem vs. farketmez.

Size bir ipucu, florokarbon köstek kullanın, ona daha az zarar veriyorlar..

Bunlar o kadar kalabalık ki, biriktirsek herhalde tonlarca çıkar sudan. 5 köstekli takım atarsınız, 5 dakika sürmez, 3-4 tane çekersiniz çoğu zaman.. 15 cm olanı büyük sayılır, parmak kadar, 8-10 cm olur genelde.. Dişli balık olduğundan kocaman yemi telef etmeleri saniyeler sürer.

Taa ki, zarganalar çoğalmaya başlar, o zaman bunlar kesilir. Neden bilmem ama, ekimden filan sonra pek ortalıkta görünmezler.. Bilmem, belki milletin tutup öldürdükleri yüzünden tükeniyordur..

Sahilde ilk bunlar görünmeye başlar.. Bunların bolarması, mezgitin başlayacağı demektir. Genelde bunların daha ötesinden mezgit alınabilir, başladıktan bir müddet sonra..

14. burakbey79

burakbey79

Favori Kamış:
    Zıpkın, oltada yeniyim
    En İyi Avı:
    1 kğ lık kaya balığı
    HATAYda bu balığa horoz balığı deniyor. Literatürdeki ismini bilmiyorum ama. Oltaya kolay düşer ve zıpkın avcılığı içinde en kolay vurulan balıklardandır. Çok fazla büyüğünü ve kiloluğunu görmedim daha en fazla 30 cm olanını gördüm.

15. Mezzy

Mezzy

Bozcaada'da bu balık bizim oltara fazlaca takılmıştı. Hatta ben misina ile 2 tane tutmuştum. Bizimkiler çöpe atacakken bir balıkçıya sormuştuk. Güzel balık diyince tavada kızarttık. Tadı inanılmaz güzeldi. Yani tarif edemem :)

16. LapinCash

LapinCash

Bu yazılı hani değilmi.

17. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Birincisi yazılı hani, ikincisi asıl hani, üçüncüsü köstekbüken

18. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    1 fotoğraftaki gibi karnında mavi ışık gibi olanını bir kaç kere yakalamıştım ,10 cm kadar..küçük ve sevimsiz diye denize iade etmiştim.Eti lezzetli de olsa 10 cm :)

19. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
  20. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Akdeniz bölgesinde sığ kayalıklarda bolca bulunan bir türdür. Yörelere göre Hani balığı, yağ balığı, hannos, ali bereka, ali bereke, hatta ali bereket :) şeklinde isimler alır. Biz Antalya'da hani, ya da ali bereke ismini kullanırız. Bu Serranus Scriba içindir, Cabrilla varyetesi içinse Hannos ismini kullanırız.

Kıyıya daha yakın bölgelerde genelde hani bulunur, uygun kayalık bölgelerde 1.5 metreye kadar sokulur. Hannos varyetesi genelde 15 metreden sonra, 50 metrelere kadar oltaya gelir. Bu derinlikler balıkların kıyıya yanaştığı yaz sezonu için geçerlidir.

Her iki varyete de her türlü yemi tereddütsüz alır. Ağızları çok büyük olduğundan iğne ve yem boyutuna bakmaksızın bir hamlede kapar ve genelde yutarlar. Böylece oltadan çıkarması da biraz zahmetlidir. Eğer kıyıdan avlanıyorsanız ve yeminiz çok kaliteli değilse (örneğin yaneç, sülünez, madya gibi yemler yerine patella gibi kabukluları kullanıyorsanız) tereddütsüz almaları sebebiyle avcıya keyif verirler. En azından boş dönmemiş olursunuz. Ama daha teşekküllü şekilde tekneden avlanıyorsanız genelde pek istenmeyen bir balıktır. Çünkü diğer daha değerli türlere şans tanımadan yemi hemen alırlar. Aslında her iki vayetenin de tavası oldukça lezzetlidir. Fakat mercan gibi, çupra gibi avları hedeflediğiniz şartlarda maksimum 25-30 cm, genelde 15-20 cm boyları ve daha düşük lezzetleri nedeniyle istenmezler. Genelde birkaç tanesinin atlamasıyla birlikte merayı değiştirmekte fayda vardır.

Zıpkın avcıları için de enteresan balıklardır. Akdeniz bölgesinde 4-14 metre aralığında dalış yapıp da Serranus Scriba görmemek oldukça zordur. Çok meraklı balıklardır ve dimdik size dönerek kayanın yanından sizi izlerler. Kimi zaman zıpkının ucunu 20 cm yaklaştırmanıza rağmen kaçmazlar. Kaçarsa da bir anda fırlayıp maksimum 3-5 metre uzağa gider yine dönüp bakarlar. Bu özelliği ile vurulması oldukça kolaydır. Tabii vururken üreme dönemi dışında olması ve maksimum boylarda, 30 cm olanlarına atış yapmaya özen göstermek gerekir. Sonuç olarak gerçekten çok güzel seyir zevki olan ve çok kolay av olan bir balıktır. Genelde görüldüğü yerde selam verip birkaç dakika izledikten sonra onu rahat bırakıp daha uygun avlara yönelmek en doğrusu ve keyiflisi olacaktır. Eğer üreme döneminde bir dişinin yanındaki erkeği kur yaparken görme şansı yakalarsanız gerçekten kendini izlettirir. Akvaryum balıklarından cichlid varyeteleri gibi çok canlı renkler sergileyerek ve titreyerek dişilerine dans ederler. Hem fiziksel, hem de davranışsal olarak çok renkli balıklardır.