İçsularımızdaki balıklara ait yıllık üreme tablosu

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında mufi tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Türkiye iç su balıkları yumurtlama tablosu derledim / toparladım excell de tablo yaptım. kolaylık olsun
    ((Normalde okunuyorda buraya alırken ufaldı.. mod/admin hallederse sevinirim)

2. balikci

balikci

Muvaffak abi elinize sağlık, yine faydalı bir çalışmayı bizlerle paylaşmışsınız.

Bu arada resmin üzerine tıklayınca orjinal boyutu ile görüntülenebilmektedir, genişliği 600 pixel'ı aşan fotoğraflar otomatik olarak 600 pixel'e boyutlandırılıyor.

3. TheCloUd_Bursa16

TheCloUd_Bursa16 Özkan küçüK

Favori Kamış:
    Remixon KING 50
    En İyi Avı:
    Turna 8 kg, 8 kg SazaN
    Muvaffak amcacım, gerçekten güzel ve çok faydalı bir tablo...ellerine sağlık...
    ama benim aklıma bişey takıldı...tabloda turna balığının üreme zamanı mart-nisan ayları...ama turna avı yasağı 1 nisanda kalkıyor...yani bu balığı 1 nisandan itibaren avlamaya başlıyoruz...ee o zaman turna balığı nisanda da ürüyorsa, neden biz balıkçılar bu balığı avlıyoruz...mademki ürüyor o zaman 1 mayıs olarak belirlesinler av yasağının kalkma tarihini...

4. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Muvaffak amca gerçekten çok şahane bilgiler paylaşım için çok teşekkür ederim....

5. lombardo

lombardo TOLGA

aslında tam olarak 1 nisanda avlamaya başlamıyoruz.
    :)

6. wolfalone

wolfalone SERDAR

Favori Kamış:
    AlbaStar Morlion kamış,Banax SX 2000 Makine
    En İyi Avı:
    İznik sazanı 5,5 kg Turna 3 kg
    Emeğinize sağlık değerli bilgileriniz için teşekkürler

7. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    emeğine sağlık muvaffak abi :)

8. Suatreis

Suatreis

Muvaffak abi eline emeğine sağlık,:)

tabloyu tıklayıp tam sayfa yaptıktan sonra gayet açık ve net bir sonuca ulaşılabiliyor. Tablonun başkaca şekilde büyütülmeye çalışması sitemizin foto kriterlerine ne yazık ki uygun değil zannederim.

9. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Muvaffak Amca paylaşım çok güzel,umarım bu tabloyu daha da geliştirebilriz..

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Özkancım. bu bilgiler in temel kaynagı malum Yurdumuzdaki akademik çalışmaların neticesi piyasaya çıkan dökumanlar.. benim size tavsiyem bulabilirsniz yörenizde su ürünleri fak. ne ait kitaplardan teknik bilgi açısından faydalanabilirsiniz..
    gelelim snin konuya malumundur..turna balıgı Türkiye haritasını enlemesine dogudan batıya ikiye böldüğünde kuzey tarafındaki kalan sularda yaşar..
    ve mevsimsel farklılıktan ötürü bölgesine 1 ay gibi bir zaman farkı olabilir.. avlanma konusuna gelincede yasa koyucu bölgesine göre ayları tesbit edip.. max. düzeyde üreme zamanının bitmesini bekliyor..
    mesela kefal(deniz kaynaklı) in alt türlerinin hepsi aynı ayda yumurta veriyor diye bir kural yok..yada sazangiller familyası da aynı şekilde .
    bir örnek vereyim:benim yaşadıgım yörede iklimden olsa gerek şu anda Belevi sulagında her yıl yaptıgım gözlemde (Torbalı ovası diyelim) Sazan ın yumurta atma olayı ben ona bir görsel şölen gözü ile bakıyorum. ve oturup seyreiyorum..nisan ve en geç mayıs ortasında bitiyor..hazirana kalmıyor..
    neden şölen diyorum.. beni çok etkiliyor..
    bir karışlık suda ,saç /lif çeklinde uzun otların arasında bir üreme mücadelesi ki hayvanların sırt yüzgeçleri gözüküyor..onların bu yaşam savaşına dalıp gidiyorum...belgesel i televizyondan degilde canlı olarak seyretmek kadar güzel birşey varmı?

Ufuk kardeşim tabiki bu tablo genişleyebilir..katkısı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Son düzenleme: 27 Şubat 2008
  11. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    ellerine sağlık muvaffak amcacım :)

12. simendifer

simendifer Sennur

Muvaffak ağabey, eline ve emeğine sağlık. Bilgiler için teşekkür ederiz. Aslında, tüm dünyada yaşanan iklim değişiklikleri nedeni ile, balıkların da üreme dönemleri yavaş yavaş değişmeye başladı. Sanırım, kısa bir süreçte (kısa süreçten kasıt 10-15 yıl) balık üreme dönemleri tamamen değişebilir. Esasen, bu değişikliklerle ilgili olarak, üniversitelerin yaptığı çalışmaları da takip etmek gerekli. Ama nereye kadar takip edilir orası ayrı konu.

13. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Muvaffak abi teşekkür ederim arşivime hemen ekledim.Çok mükemmel bir çalışma olmuş.Emeğine sağlık.

14. stres_yapma

stres_yapma MURAT

Favori Kamış:
    Şamandralı olta
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 6,350 kg. lık. Gökkuşağı alabalığı 2,900 kg.lık.
    güzel bir çalışma olmuş.Eline sağlık abi

15. balikci

balikci

Muvaffak abi, bu listenin benzerini Denizlerimizdeki balıklar içinde hazırlamayı düşünüyormusun acaba? yoksa ben bizzat üstlenebilirim, dilerseniz yardımcıda olabilirim.

Selamlar.

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    Murat cım bu günlerde başka bir konu ile ilgili ugraşı içindeyim yine merakımızla ilgili onu bölmek istemiyorum.. daha sonra..ancak sizlerde yaparsanız tabiiki güzel olur.. sonuçta berabece paylaşmaktır herşeyi.. güzellikleri.....
    selamlar kolay gelsin

17. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    muvaffak abi eline sağlık

18. anafree

anafree ahmet

*** tablo görünmüyorda rica etsem etsem tekrar gönderiri misinz ?