DUMURA UĞRAMAK DEDİKLERİ BUMUDUR Kİ

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    ERDİNÇ 35 soruyor
    -ARKADAŞLAR BİR SORUM OLUCAK YENİ ÜYE OLDUM SUZUKİ DF 20 AEL ALDIM FAKAT BELLİ BİR SÜRATE GELDİGİNDE KESİKLİK YAPIYOR BİLGİSİ OLAN VARMIDIR_?

BARISKUNCH
    -Kisa şaft ise yeterince suya dalmiyordur.teknenin (ya da botunun)ayna yuksekligini dusurmen lazim.yani pervanen daha derine inmeli.

ERDİNÇ 35
    -MOTOR KISA ŞAFT DEGİL UZUN ŞAFT AYNA YÜKSEKLİĞİ NORMAL SANIRIM TEKNE HAFİF KALIYOR ÇOK SÜRATTE BİNDİGİNDE YAPIYOR AMA BEZENDE HİÇ YAPMIYOR ANLAMIŞ DEGİLİZ.

RASİTILICALI giriyor devreye

-Devirdaim arizali olabilir.Gittiginde buyuk ihtimal garantiye girmiyo diyecekler.Dikkat et

ERDİNÇ 35

-HENÜZ SIFIR MOTOR ZATEN AMA 3 KİŞİ BİNDİGİMDE KESİNLİKLE KESİKLİK YAPMIYOR ANCA 2 KİŞİDE BU KESİKLİGİ YAPIYOR DEVİR KESİYOR YİNE GAZ YİYOR MOTOR HEP AYNI HIZDA YAPIYOR 24 MİL GELDİGİNDE YAPIYOR SONRA BİR PATLATMA AMA HALEN GİDİYOR

night fisher
    -trim ayarı yapman lazım,motorun açısını ayarlar(pervanenin su içine doğru eğimini) sağına soluna bak,kademeli bi ayar yeri görürsün.
    Bu ayarda işe yaramazsa,ilave kanat tak kuyruğa.
    ERDİNÇ 35
    -KUSURA BAKMAYIN İLAVE KANAT NEDEMEK ACABA YANİ BENIM BUNDAN ÖNCE MOTORUM 9.9 SUZUKİ 2013 VARDI YAKLAŞIK 3 AY BİNDİM ONDA HİÇ BÖYLE BİR SIKINTI YAŞAMAMIŞTIM

rasitilicali

-Birde motorun siyah renk olmasi buyuk bir handikap,Yakıcı Güneş Işığını iyice yansıtan bir cisim, güneşte belli olacak kadar ısınmaz; oysa ki, ışığı soğuran siyah bir cisim oldukça ısınır. Kaldırımlardan karla birlikte kürenen toz toprak koyu renkli olduğu için ışığı daha fazla soğurur; bu olay kürenmiş,toz toprak karışmış karın, güneş altında temiz kardan daha önce erimesine sebep olur.
    Beyaz renk ışığı yansıtırken, siyah renk üzerine düşen tüm ışığı soğurur.Bir cisim ne kadar çok ışık soğurursa sıcaklığı o kadar çok artar.Motorunuz Siyah renk oldugu icin Gunes isigini daha fazla toplayip hararet yapmis olabilir.Benim eski makinemde boyle olmustu.

ERDİNC35

-RAŞİT BEY HARİKA ANLATMIŞSINIZ BU NE YAVV HARARETE BAGLAMIŞSIN İŞİ SEN BENCE YORUM YAPMA HOCA

RASİTILICALI
    -Siyah Renk Beyaz Renge Göre 2 kat fazla yakıcı güneş ışığını toplar.Hacim Kütlesel olarak 2 kat ısındığı için daha çabuk ısınma ve aşınma görülür.
    AÇIKLAYICI ŞEKİLLER

SORU: Hangi bardaktaki su daha çok ısınır.?

night fisher raşite cevaben
    -Bilgiler iyi hoş kardeşim de,konuyla nasıl bir bağ kurdun çözemedim

night fisherErdinçe cevaben
    -kanat-flap bkz.http://www.marintekstore.com/?catId=...=1442&pId=3213
    gibi bir alet.
    trim ayar yerini gördünmü peki,motorun bağlantı yerinin yanında olur genelde.

rasitilicali

-Öncelikle sunu belirteyim.Fizik Muhendisiyim.Metafizik konusundada makalelerim var.Ben sana 15 yillik tecrubelerimle yardimci olmak istedim.Bilimsel olarak kanitlanmi tezden bahsediyoruz.Kabul etmesende realite boyle..

night fisher
    -Abicim,adam motor sudan dışarı fırlıyor ne yapayım diyor,sen hararete bağlamışsın konuyu.
    Ateşi başına vuruyor o yüzden diyorsan metafizik açıdan,kendini havaya fırlatıyor,serinletmek lazım ,o ateşi söndürmek lazım diyorsan başka tabi

rasitilicali-Devirdaim pompası kaçak yapıyordur. Motor devri arttınca hararet iniyor ,gaz verdikce hararet artıyorsa kaçaktan şüphelenebilirsiniz. Pompa dağıldıysa devir yüksekliği pekte etki etmeyecektir.motora fazla zengin yakıt geliyordur. Motorunuz enjektörlü ise enjektörlerde işeme -ayarsızlık olabilir. Motorun titreşiminden ,sesinden ,yakıt yüksekliğinden ve dumanından anlayabilirsiniz bu durumu.

Hararet yapmış motorda yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar :

motor harareti sicaktan yükseldi ,ne yapmamız gerekiyor sırasıyla birlikte inceleyelim.

Pekçok kişi motoru hareket ettirdiginde bir kenara çekip motoru stop eder. Bu aceleci davranis çoğu kez zararlı bir tutumdur. Önce denizdeyken hararet [/COLOR]nedeni hakkında fikir sahibi olmamız gerekirki buna göre önlem alalım. ,motor hareketli olduğu içinde devirdaim pompası çalışacak ve motor ısısını düşürecektir.

night fisher

-Abicim metafizik mizik derken balatayımı sıyırdın ,her ne geçtiyse başından,geçmiş olsun kardeşim,derdi veren Allah şifayı da verir inşallah diyor ,gözlerinden öpüyorum

DEDİM DEMESİNE DE HALA DUMUR HALDEYİM:) GÜLÜMSEDİĞİME BAKMAYIN CİDDİYİM:)
    ana konu bkz.http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50504

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Ağabey bu anlatımlar içerisinde ne içiyorsunuz siz komple söyleyinde sabah sabah bizde faydalanalım gerçekten ben okurken sıyırmış bırakmıştım. balatalar yanmasın diye. süper ya.
    Ne uğraşıyorsun Ağabey Ö.M. den Serdara bir mesaj atacaksn benim gibi şu konuya bie el atıver bakalım tamam hemen girsin konuya. Tamamen manyak olalım bitsin kurtulalım.
    kimin ne anlattığı belli değil sabah sabah hay Allahım ya.......

Adam okurken Manyak oluyor ya.....

3. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Arkadaş size heyecanla, aşkla birşeyler öğretmeye çalışıyor. Ama eğitimcilik burada devreye giriyor. Doğru kitleye, doğru zamanda, doğru yaklaşımla :D

4. ERDİNC35

ERDİNC35 erdinc

En İyi Avı:
    SİNARİT 4
    İLK BAŞTA SORUYU SORAN ARKADAŞ BENİM ALİCODA DEDİGİ GİBİ SABAH SABAH NE İÇİYORSUNUZ DİYE BENİM DERDİM SADECE ŞUYDU TEKNEYE 5 KİŞİ BİNİLDİGİNDE HİÇ BİRŞEY OLMUYOR TIK BİLE DMİYOR 20 HP 4 ZAMANLI MOTORUM VAR 2013 SUZUKİ 2 KİŞİ BİNİLDİGİNDE 26 27 MİLE GELDİGİNDE İKAZ VE UYARI VERİYOR HARARETLE İLGİSİ YOK BENCE YÜKSEK HIZDA DEVİR KESİCİ DEVEREYE GİRİYORMUŞ SORUNDA PERVANENİN TEKNE İLE UYUM SAGLAMAMASIYMIŞ HARARET VSVS TABİ BUNLARDA OLABİLİRDİ AMA DEGİL OLSAYDI ZATEN 5 KİŞİ BİNDİGİMİZDE YAPARDI.

5. bogaz_1905

bogaz_1905 Erdem

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme Cast 430
    Favori Makine:
    Raw II 55
    Abi çok iyiymiş yaa :D :D cd takılmış bir sonraki parçaya geçemiyor bi türlü.

6. king_barracuda

king_barracuda

biri zaten 15 yıllık fizikciyim 20 yıllık ustayım 50 yıllık mühendisim 25 yıllık elektronikciyim diye tartışmaya devam ediyorsa "arkadaş ben sabaha kadar saçmalamaktan bıkmam aklın varsa kaç kurtar kendini " demek istiyordur.

7. ERDİNC35

ERDİNC35 erdinc

En İyi Avı:
    SİNARİT 4
    arkadaşlar biraz geç oldu ama sorun pervaneden kaynaklı 9 1/4 10 üstündeki pervane yeni 1 pitch büyütük 9 1/4 11 pitch olucak.