Surf casting ekipmanları için tavsiye

Konu, 'Takım Çantası' kısmında mrbass tarafından paylaşıldı.

1. mrbass

mrbass kadir hikmet taze

Merhaba forum ahalisi, 10 yıldır amatör balıkçılıkla uğraşıyorum.Surf casting e yeni başlayacağım.Mersin Tarsus'ta yaşıyorum. Avlanacağım yer kıyı, zemin kum ve temiz.
    Geçen günlerde forumda Daiwa emcasting pro plus ile ilgili konu açtım ve kullananların tavsiyesi üzerine e bay den 2 tane 5000 lik emcasting siparişi verdim.Kamış ve diğer ekipmanlarla ilgili hala araştırma içerisindeyim.Yaptığım araştırmalar beni 3 kamışa yoğunlaştırdı: Daiwa procester surf 4.20M TH 70-150 GR , Daiwa exceler tele surf 420cm 150gr , Okuma cedros tele surf 420cm 100-200g. Atacağım max. ağırlık 150 gramı geçmez diye düşünüyorum. Zira güzel havalarda ve durgun denizlerde avlanmayı tercih edeceğim. Yaşadığım yer malzeme bulma açısından çok kısıtlı, bu yüzden tüm malzemelerimi internet üzerinden kargoyla alacağım. İşte bu sebepten dolayı malzemeleri birebir kullanmış arkadaşların yorumları benim için çok önemli. Diğer seçtiğim bir malzeme de remixon ikili surf tipi kamış ayağı, bu ürünün fiyatı diğer ürünlere göre makul. Acaba alsam işime yarar mı?
    Diğer bir konu ise; misina tercihi. Sürekli güneşli havalarda ve tuzlu suda kullanacağım için misinamı sık sık değiştiririm diye düşünüyorum. Bu yüzden Aliexpres.com dan 0.15-0.20 arası noname ip misina kullanmayı düşünüyorum. Fakat ustaların tavsiyesi benim için çok önemli. Önereceğiniz misinaları da denemek isterim. Her avcı gibi ben de pratik ürünlere hastayım. Benim bilmediğim ama av sırasında bana kolaylık sağlayacak ürünleri tavsiye ederseniz sevirim ( pense,organize kutu, çanta vs...). Tavsiyelerinizi merakla bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

2. osmanadana

osmanadana osman

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 4.20
    Favori Makine:
    Alba star leader 7000
    -Kadir kardeşim öncelikle merhaba :)) surf disiplini hakkında ustalarımızdan birçok tavsiye alabilecegin konusunda hiç şüphen olmasın...

-Benim tavsiyem ilk başlarda çok pahalı bir kamış makine seti edinmemen olur...Atış işlerini yoluna koymak ve becerebilmek inan bana biraz zaman alıyor...

-Ayrıca bulundugun cevre ekipman edinmen konusunda hiçte kısır degil...Adana yarım saatlik mesafede ve surf konusunda istedigin herşeye burda sahip olabilirsin..İnternet sitelerinde fiyatlar her zaman şişirilmiş durumdadır ve pazarlık şansın hiç olmaz...Eğer gelirsen seni bildigimiz tanıdıgımız abilerimize yönlendirriz.Yardımcı oluruz..

-Edinmen gereken ekipmanlara gelince imzamda kullandıgım kamış makine yazıyor...Ben gayet memnunum linaeffe surf mill kamıştan diğer kullanan arkadaşlarda fikirlerini söylecektir...
    Sülünez ile avlanacaksan[özellikle cupra bayılır] mutlaka esnek yem ipi alman gerekir...Sülünezi igneye taktıktan sonra bu esnek elastik iple düşmesini engellersin...
    Ayrıca ben boru kurdu sülünez ne olursa olsun yem ignesiyle takmaya özen gösteriyorum..Uzak ve kuvvetli atış yapıldıgı icin yemin igneden düşmesini bi nevi önlemiş geciktirmiş oluyor...
    Kamış ayagına gelince eğer hep kumda avlanacaksan aşağıdaki kum dikeninden kullanıyorum ben uygun olacaktır...Tarsus'ta olduguna göre büyük ihtimal ya Adana Mersin yapacaksın yada Tuzla,Adana Irmağı civarında avlanacaksın...Bu kamış ayagı kumda avlanacagın icin uygun olur...

Surf kamışlar büyük oldugu icin spin kısa kamışlardaki gibi balık kendini bazen hissettirmez...Olta alarmı alman uygun olabilir..Ayrıca avcı igneler kullanmanda şansını artıracaktır..

Örnek: Sesame Chinu Ringed 4 no, Gamakatsu Worm 39 4 no, Owner 50173 2 no

Gece avlarında ışık tutan boncukları bedene baglamanda dikkat cekicilik acısından şansını artırabilir...

Şimdilik söyleyeceklerim bunlar...Bol trofeli avlar dilerim :) :) :)

http://image5.sahibinden.com/photos/24/32/51/118243251v6b.jpg

3. mrbass

mrbass kadir hikmet taze

Verdiğin bilgiler için çok sağol Osman kardeş, gündelik hayatta marka takıntım yoktur ama gelgelelim balık avı konusunda çok büyük bir Daiwa takıntım var. Yılan balığı takımlarım, tatlısu takımlarım, teknemde kullandığım takımlar ve spin takımlarım komple Daiwa, eh iş böyle olunca surf takımlarım da daiwa olsun dedim.. ki yurt dışından sipariş verdiğim için bana gelen daiwa ile sizin önerdiğiniz albastar aynı fiyata denk geliyor.Adanalı olduğunuza göre yılan balığı avını bilirsiniz, yem olarak toprak solucanı kullanırız.Ben yem takarken yem şişi kullanıyorum ve üzerine elastik yem ipi doluyorum.Videolardan izlediğim kadarıyla çoğu surf ustası da bu tekniği kullanıyor yani benim aşina olduğum bir durum, zorlanacağımı sanmam.
    Sizinde de dediğiniz gibi atış konusu beni de düşündürüyor. Bu güne kadar kullandığım en uzun kamış 270 cm.Bir şekilde acemiliğini çekeceğiz artık.

Gösterdiğiniz kamış ayağı benim de aklıma yattı.Yılan balığı avında kullandığım düşük kaliteli bir üçlü sehbam var, küçük bir vuruşta 3 kamış birden sallanıyor balığın hangi kamışa vurduğunu görmek için gözünüzü sehpahadan ayırmamanız gerekiyor.Benim beğendiğim kamış sehpası da kendi segmentinde en ucuz olan yani aynı sorunu yaşamam muhtemel.Sizin gösterdiğiniz kamış ayakları birbirinden bağımsız olduğu için böyle bir sorun olmayacak.Yani dediğim gibi aklıma yattı.
    Takım konusuna gelince; tekne avlarımda kullandığım fosforlu elastik hortumlar var. Surf takımlarımda da bunlardan kullanmayı düşünüyorum. Kösteklerimi bedene bağlamak yerine fırdöndüye bağlayıp bedenden geçirip arkasına ve önüne stoper bağlamayı düşünüyorum, geçirdiğim fırdöndünün arkasına ve önüne sizin de dediğiniz gibi fosforlu boncuklar geçirmeyi planlıyorum.Youtube sağolsun bunları hep ordan öğrendim.
    İğne konusuna gelince genelde mustad kulanan biriyim ama önerdiğiniz iğneleri de alıp denemek farz oldu.
    Kamış konusu hala kafamı kurcalayan bir konu ama önerdiğiniz lineaeffe surf mill'ide aklımın bir köşesine yazdım.

Verdiğin bilgiler için çok teşekür ederim Osman kardeş irtibatı koparmayalım...​

4. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Kadir merhaba,
    Surf disiplini ile ilgili elimden geldiğince sana yardımcı olmak isterim. Sana özelden mesaj atıyorum, lütfen bir bak. Rast gelsin.