eveeet sevgili dostlar tazeler geldiii... :)

Konu, 'Takım Çantası' kısmında KARAHANLI07 tarafından paylaşıldı.

1. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Madem öyle diyosun bundan kelli,bende avdan sonra kafayı ılık suyla dolu kovaya atar2 saat bekletirim.Bendeki makina exage3000 en çok tercih edilen makine diye biliyorum.alüminyum kafa olması da durumu sabitliyor sanırsam :) sana tavsiyem benim özgü tavsiyeme uymaman :D her nekadar yıllardır balık tutsamda spinde yeniyim 4 yıl anca ama örgüde daha daha yeniyim hatta bu konu benim örgüdeki ilk deneyimim :laughing: ama şunu sana gönül rahatlığı ile tavsiye ederim ki trabucco nun florocarbon 0.28 :thumb: bence kalınlık olarak bundan fazlasına gerek yok.malum kalınlık arttıkça görünürlük de artar her nekadar florocarbon olsada:thumb: ebay dan alma imkanın varsa hiç bekleme 274 mt unuttum ama dehşet verici fiyata sattıklarını arkadaşım gösterdi:thumb:

2. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Spin için ipte 10lb den yani 4/5kg den fazlasi gereksizdir. ben bunu bilir bunu söylerim. ve shock leader de kullanmaniza pek gerek yoktur.
    yani yeşil 10lb hatta 8lb ipe direk rapala klipsini bağlayin ve gönül rahatliğiyla at çek yapin.
    Yok leaderden patlarmi yok leader tuttumu kalamayi kapatsam ne olur gibi düşüncelerinizi kafanizdan silin.

3. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    %100 FC ise sıkıntı olmaz çünkü suyun ışığı kırma indisi ile neredeyse aynı, kalınlık daha çok normal misinalarda önemli kanımca. Exage de problem olacağını sanmıyorum. Bi göz atıcam ebay'a çok teşekkür ettim:thumb:

Sahteyi taktırdığın zaman o çeker okadar çok önemli oluyor ki ben savagear adrenalin 0,22 (22lb) ile kaç kez sahte kurtardığımın sayısını bilmiyorum. Bu arada shock leader ile spinde kullanılan leader'ı (shock leader değildir) birbirine karıştırmamak lazım. Amaçları çok farklıdır:thumb:

4. gogo71

gogo71 GÖKHAN

En İyi Avı:
    5.7 kg levrek
    rapalalar çok iyi güzel bir seçim yapmışsınız...

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Selam Gürkan,:)

Burada ince nir nüans var galiba. Konuyu biraz açar mısın, fark nedir?

6. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Merhaba Nuri abi,

Fark şudur,

Shock leader surf castingde kullanılır ve ciddi anlamda çekeri yüksek ve kalın FC veya misina (genellikle) kullanılır. Amaç Surf castingde atış yaparken takımı patlatmamak ve ince ana misinanın ve ya ipin parmağa, kamış yüzüklerine ve atış yaparken misinayı parmağımızla sıkıştırdığımız makina yatağına zarar vermesini engellemektir. Ayrıca spinde kullanılan leader misina boyundan çok daha uzundur (makaraya 5-6 tur sarılabilecek kadar)

Spin castingde kullanılan leader genellikle FC misinadır, ciddi anlamda kalın olmasına gerek yoktur ama benim gibi garantici adamlar 0,35mm gibi kalınlıklara çıkabilir :D 1-1,5m uzunluk yeterlidir. Asıl amaç ip misinanın önüne görünürlüğü olabildiğince az misina bağlayarak balığın yemden şüphelenmesini engellemektir. Ayrıca ip misinanın balığın kafa atışlarını absorbe edemeyecek kadar düşük esneme payı olduğu için kullanılacak leader daha esnek olduğundan kafa atışlarını bir nebze absorbe etmeyi amaçlar. Son olarak bir de leader sayesinde tasma atarken yine esneme payı düşük olan ip misina yüzünden balığın ağzının yırtılmasının önüne geçmeyi amaçlar.

Umarım açıklayıcı olmuştur Nuri abi, Rastgele:thumb:

Okumaktan büyük zevk duyduğum güzel raporlarını bekliyorum:)

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çok teşekkür ederim, gayet doyurucu bilgiler. Emeğine sağlık gözüm.;)

Konuya spin açısından ilgi duydum zira surf atış gerektirecek hedef av yapmıyorum. Ancak açıklamalarından anladığıma göre spinde de leader, ip misina ile ilişkilendirilmiş ve bu kombinasyonda +- durumlar gözetilmiş. Mono misina kullanımında leadere gerek yok galiba, bilmem doğru mu anladım? Bir de FC misina sırf görünmezlik özelliği dolayısıyla monoda da leader olarak kullanılabilir mi?

8. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Rica ederim Nuri abi,

Spinde leader bildiğim kadarı ile sadece ip misina ile kombine ediliyor. Mono misina kullanımında leader kullanana şimdiye dek hiç rastlamadım; ama keyfe göre bence yapılabilir. Mono misina da suda neredeyse ip misina kadar görünebiliyor. Hatta ışığı kırdığı için bence daha fazla bile belli oluyor.

9. zaad

zaad ZAFER

İyi Avlar hocam, sorması ayıp olmasın meppsleri nerede kullanmayı düşünüyorsunuz? Ve kaç liradan aldınız?

10. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    guzel takim olmus Gurkan da oldukca guzel bilgiler vermis . Makineninz de misina ve sahtelerinizde at cek avi icin ideal kismetleri bol olsun,

11. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Çok kalın demişler, 0.10mm örgü almışsınız.. daha ne olacaktıki ? ben 0.22 kullanıyorum :p

12. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Elbette tercih meselesi ama emin ol 0.08 bulsaydım onu alırdım lideri de koydum 0.28 floro on numara beş yıldız oldu:thumb: yalnız ipte bi sinir bozucu durum var nasıl olsa örgü bişey olmaz kopmaz etmez diye allah ne ferdiyse abanıyor insan sonrada işaret parmağın misina kesiği oluyo...okadar uzakta ne arıyosak :laughing: