İp misinayı balık görürmü?

Konu, 'Misinalar' kısmında deepwater tarafından paylaşıldı.

1. deepwater

deepwater Serdar

Favori Kamış:
    Albastar mastersurf 420,okuma v-system 270 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa crossfirex 2050
    En İyi Avı:
    kızılkanat,600gr,turna 2kg
    Köyde spindeki beceriksizliğimden mi yoksa şanssızlığımdanmı sahtelerimi sürekli dala,taşa,söğüde takmaktayım.Balık mutlaka o gün alsamda en gözde sahtelerimi mutlaka suya vermişimdir.
    İp misina kullanımında karar kıldım ama dolaşacağından bide balıkların misinayı görüp kaçacağından endişeliyim.Avladığım balıklar kasna ve alabalık.İp misinayı direk sahtelerime rapala düğümüyle mi bağlamalıyım ? yoksa önüne bir kaç cm mono mu eklemeliyim? mitchell 0.08'i düşünüyorum hem istediğim kalınlıkta hemde fiyatı 35 tl civarı uygun bir misina.

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Kör degilse görür. Turna görse de atlar sahteye. Florokarbon mono eklemek çok farkeder

3. genckemo

genckemo kemal genç

Favori Kamış:
    okuma v system 240-okuma lure mania 185
    sanırım dere ya da ırmak kıyısında avlanıyorsun.avsahteyi atarken mi dala taşa takılıyor? 1.60-1.80 metrelik kısa bir spin kamış atışta isabet oranını yükseltecektir.sığ yüzerli 0-50 cm.dalarlı maket balıklar dibe takılma sorununu azaltır.kaşık atıyorsan suyun derinliğine göre kamışın ucunu yukarı kaldırırsan kaşık daha yüzeyden gelir.ben baraj gölünde 0.16mm ip misinayla bol kasna ve tatlı su avladım. bir sorun teşkil etmedi.alabalık için ip misina konusunda tecrübem yok.

4. deepwater

deepwater Serdar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa crossfirex 2050
    En İyi Avı:
    Peki kemal abi ip misinayı direk rapala düğümüyle mi bağlıyorsunuz sahtelere ve meppslere ? yoksa sahte ile ip arasına monomu koyuyorsunuz ?

5. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    İp ile alabalıkta hiç şansınız yok. Bizzat denediğimiz bir sorun. Mitchell 0.8 diğer markaların 0,18 ine tekabül ediyor, çok güzel ve benimde kullandığım bir ip ama kalınlık konusunda diğer markalarla bir şaibesi var. Ben mitchell 0.12 ip kullanıyorum, karşılaştırdığımızda sufix 832'nin 0,20 sinden daha kalın. :)

Bir de merakımdan soruyorum dere için ucuna kaç metre mono takılabilir ki?

İpin esneme payı sıfır, ola ki bir yere takıldığında ve çektiğinizde bütün yük ucundaki monoya binip daha kolay kopmayacak mı?

Tamamı mono olsa esnemeyi eşit bir şekilde dağılabilir, ama ucunda ki kısa mono daha çok başınızı ağrıtır diye düşünüyorum...

6. deepwater

deepwater Serdar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa crossfirex 2050
    En İyi Avı:
    Anladım.önüne mono misina eklemek sanırım işi bozacaktır.Ozaman ipi direk rapala düğümüyle böcek sahtelerime bağlayacağım.

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    İp kullanman takılmalarda yaşayacağın kopma sorununa çözüm olmayacaktır. İp az esnediği için en ufak vuruşları bile erken hissetmeni sağlayacaktır. Balık görür mü diye düşünüyorsan önüne bir metre kadar FC misina eklersen onu da halletmiş olursun. Ama başta dediğim gibi ip senin sahtelerini kurtarmaz.

8. genckemo

genckemo kemal genç

Favori Kamış:
    okuma v system 240-okuma lure mania 185
    rapala düğümüde kullanıyorum.8-10-12 numara çok ufak klipslerde kullanıyorum.kullandığın sahtelerde sahtenin kendi halkasına takılı ikinci bir halka halka varsa rapala düğümü kullanmadan klips kullanabilirsin bana göre aksiyona çok fazla zararı olmuyor.sahtelerini çok sık değiştirmiyorsan rapala düğümü kullanmak daha mantıklı.şu ana kadar ip misina ucuna mono hiç denemedim.

9. Dubara33

Dubara33 Mustafa

İnce ve sağlam bi ip önüne 40lık sağlam bi fc ile leader yaparsınız. Böylece hem sağlam olur kurtarma şansınız artar hem görünürlüğü düşürmüş olursunuz hemde sahteniz daha uzağa gider. Nasıl ama?

10. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Bende aynı sorunu yaşıyorum şu an sahteler dibe taktırıp koptuğundan dolayı Sufix 0.18 ip misina kullanıyorum ama sanırım Sudak misinayı goruyor daha sonra basina bir 40 cm fluo-carbon ekledim oda baglanti yerinden catlayıp gitti 2 sefer'de . Bence ip misine sadece turna için kullanmakta fayda var ip misinada tereddut etmeyen tek balık tatlı suda avı gözüne kestirmişse arkası hikaye zaten . Sudak avı için yedek kafaya tekrar bir mono sarıp deneyeceğim artık .

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tamam, ip misina takımlarımızın suyun altındaki kütüğe takıldığı, arabaya bağlayıp çektiğimiz, ipin de buna dayandığı oldu. Bazen, takıldığı dal kırılıp kopup geldiği gibi tecrübelerimizde oldu.

Ama bunu yapacak kadar kalın ip misinaya bağlı takıma gelecek balık pek yok ortalıkta. Bu tecrübeler bilhassa yayın için, özellikle abartılı kalınlıklarda misinalar ile edindiğimiz tecrübeler.

Tabi, normal balıklara attığımız takımların çoğunu, takılmalar sonucu kaybettik, ip misina olmasına rağmen. Bu da bir başka tecrübe.

İp misina, makaraya sarılabilir ölçüde ve çok sağlam misina imkanı sağlıyor. Fakat bu elbette ki balık tutmakta pek başarılı olmuyor.

12. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Zaten takım ne kadar ince olursa o kadar avcı olur kalınlaştıkça hem avcılığı zayıflıyor hemde sahtelerin aksiyonunu olumsuz etkiliyor ip ve monoda denedim iki şekilde de ama ince takımlarla yakaladığım balıklar kalın misinalarla bir türlü olmadı avantajımı sahte kaybetmedim ama avda da birşey yakalayamadım . Sonuç olarak sahte kaybetmek işin doğasında var yapacak birşey yok o yüzden en avcı takımı hazırlamakta fayda var bence .